Lajmet   Info   Liria Kombėtare   Webmaster   English
Kontakt   Forumi   Pėrmbajtja 
Fillim
Lajmet

Arkivi  

Linket 
Kėrko Lajmin

Kontakti

Forumi - mendimi juaj ėshtė me rėndėsi


Botuar: 25 Jul 2014
DioGuardi: Marrėveshja e Ohrit dėshtoi pėr faqe tė zezė
 • Ish-kongresisti dhe presidenti i Ligės Shqiptaro – Amerikane, Joe DioGuardi ka shprehur shqetėsime lidhur me situatėn me shqiptarėt nė Maqedoni.

  vazhdon


  Ai me njė fjali shqetėsuese ka pėrshkruar situatėn dhe dėshtimin e realizimit tė Marrėveshjes sė Ohrit duke shkruar se “ MARRĖVESHJA E OHRIT DĖSHTOI PĖR FAQE TĖ ZEZĖ (THE OCHRID (Ohėr) PEACE AGREEMENT FALLED DISMALLY)".

  Ky konstatim ėshtė dhėnė nė njė shkėmbim komunikimi qė DioGuardi ka pasur me publicistin Nijazi Muhamedi, pasi qė ky i fundit i ka dorėzuar dokumentin e titulluar “Paqja e shkelur“ lidhur me gjendjen e shqiptarėve nė Maqedoni.

  Dioguardi nė pėrgjigjen e tij ka shprehur shqetėsime tė mėdha lidhur me gjendjen e shqiptarėve dhe protestat e fundit. Ai ka premtuar se nė Kongresin Amerikan sė shpejti do realizohet njė takim pėr tė sqaruar diskriminimit dhe siē e quan ai ‘aparteidin’ kundėr 800 mijė shqiptarėve nė Maqedoni nga palėt kontrolluese politike sllave tė ndihmuara nga bashkėpunėtorėt e tyre politik shqiptarė tė korruptuar”, nė kėtė mėnyrė duke krijuar njė jostabilitet tė rrezikshėm nė Evropėn Juglindore.

  DioGuardi mė 4 gusht do tė jetė pjesė e protestės sė organizuar nga komuniteti dhe shoqatat e shumta nė Ēikago, kundėr diskriminimit tė shqiptarėve nė Maqedoni. Ai sė fundi ka intensifikuar takimet dhe ngritjen e zėrit lidhur me ngjarjet dhe shqetėsimet e fundit me shqiptarėt nė Maqedoni.

  I shoqėruar nga Shirley Cloyes DioGuardi u takuan me kongresisten republikane tė Floridas Ileana Ros – Lehtinen, ku nė fokus kishin zhvillimet nė Maqedoni.

  DioGuardi thotė se:" nė fund tė takimit, unė dhe Shirley u takuam me Ileana pėr tė dhėnė njė informacion asaj mbi atė ēfarė po ndodh nė Maqedoni me margjinalizimin e vazhdueshme tė popullit shqiptar atje".

  Kongresistja republikane u informua edhe pėrmes njė raporti me shkrim lidhur me situatėn e shqiptarėve nė Maqedoni, dhe se ėshtė nėnvizuar se ky raport do tė shqyrtohet me stafin e saj nė Kongres nė Uashington.

  Ileana Ros-Lehtinen vlerėsohet si njė zė i fuqishėm nė Kongresin Amerikan, krahas miqve tė tjerė nė Capitol Hill pėr pėrkrahjen dhe mbėshtetjen qė i ėshtė dhėnė Kosovės dhe mbrojtjen e tė drejtave tė shqiptarėve nė Mal tė Zi, Maqedoni, Preshevė, Bujanovc, Medevegje dhe Ēamėri.(N.P/INA)/V.I./LiriaBotuar: 29 Jul 2014
Williamson: Zyrtarė tė lartė tė UĒK-sė, pėrgjegjės pėr krime lufte
 • Prokurori i posaēėm i BE-sė, Clint Williamson tha sot se nuk ka prova pėr trafikim organesh por ka prova pėr pėrfshirje tė zyrtarėve tė lartė tė UĒK-sė nė krime kundėr njerėzimit

  vazhdon


  Prokurori i posaēėm Clint Williamson, qė drejton grupin hetues tė ngritur nga Bashkimi Evropian pėr hetimin e pretendimeve tė raportit tė Kėshillit tė Evropės pėr krime lufte nė Kosovė, tha sot se zyrtarė tė lartė tė ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės do tė pėrballen me akuza pėr krime kundėr njerėzimit.

  Nė vitin 2011 zoti Williamson mori pėrsipėr tė hetojė pretendimet e ngritura nga i dėrguari i Kėshillit tė Evropės Dikc Marty nė vitin 2010, pėrfshirė edhe trafikimin me organet e personave tė rrėmbyer. Ai tha se “ėshtė pėrballur me sfidė pėr mbledhjen e dėshmive mbiu kėto pretendime. Por, sipas tij, kjo nuk nėnkupton se grupi hetues ka hequr dorė dhe se hetimet do tė vazhdojnė, meqė ekziston dyshimi se njė krim i kėtillė ka ndodhur nė masė tė kufizuar.

  Duke publikuar tė gjeturat e hetimeve tre vjeēare tė drejtuara prej tij, ai tha se janė gjetur prova bindėse kundėr ish-zyrtarėve tė caktuar tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe njė aktakuzė kundėr kėtyre individėve arsyetohet me shkelje tė rėnda tė sė drejtės ndėrkombėtare humanitare, duke pėrfshirė krimet kundėr njerėzimit dhe krimet e luftės.

  Ai tha se viktima tė kėtyre krimeve ishin kryesisht serbė, romė dhe pakica tė tjera por edhe shqiptarė tė Kosovės tė cilėt cilėsoheshin bashkėpunėtorė tė serbėve ose, mė shpesh, tė cilėt ishin thjeshtė kundėrshtarė politik tė udhėheqjes sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

  Tė dhėnat e grupit tha ai, tregojnė qė elementė tė caktuar tė Ushtrisė Ēlirimtare qėllimisht i vunė nėn shėnjestėr pakicat me veprime qė pėrfshinin "vrasje tė paligjshme, rrėmbime, zhdukje tė detyruara, burgosje tė paligjshme nė kampe nė Kosovė dhe nė Shqipėri, dhunė seksuale, forma tė tjera tė trajtimit ēnjerėzor, zhvendosje me dhunė tė individėve nga shtėpitė dhe komunitetet e tyre si dhe pėrdhosjen dhe shkatėrrimin e kishave dhe objekteve tjera fetare".

  "Kjo ēoi nė spastrimin etnik tė njė pjesė te popullsisė serbe e rome nė pjesėn jugore tė lumit Ibėr nė Kosovė, me pėrjashtim tė disa enklavave tė shpėrndara. Pėr mė tepėr, ėshtė konstatuar qė disa elementė tė Ushtrisė Ēlirimtare ndėrmorėn njė fushatė tė gjerė tė dhunės dhe frikėsimit gjatė viteve 1998 dhe 1999 kundėr kundėrshtarėve politik shqiptarė, qė gjithashtu pėrfshinte veprat e vrasjeve pa gjyq, burgosjeve tė paligjshme dhe trajtimit ēnjerėzor. Ne besojmė se provat janė bindėse qė kėto vepra nuk ishin vepra tė individėve qė kanė vepruar me dėshirėn e vetė, pėrkundrazi kėto janė kryer nė njė mėnyrė tė organizuar dhe janė miratuar nga individė tė caktuar nė nivelet mė tė lartė tė udhėheqjes sė Ushtrisė Ēlirimtare. Natyra sistematike ose e gjerė e kėtyre krimeve nė periudhėn pasi pėrfundoi lufta nė qershor tė vitit 1999 e arsyeton ndjekjen penale pėr krime kundėr njerėzimit".

  Grupi ka konstatuar qė individė tė caktuar nė udhėheqėsinė e lartė tė ish-UĒK-sė pėrdorėn elementė tė asaj organizate tė kryejnė dhunė pėr tė fituar fuqi politike dhe pasuri personale.

  Zoti Williamson tha se tė gjeturat e tij do tė jenė tė mbyllura dhe nuk do tė shpalosen deri nė fillimin e punės sė gjykatės sė posaēme, themelimi i sė cilės ėshtė miratuar nga Parlamenti i Kosovės.

  Organizata ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut Amnesty International bėri thirrje pėr ngritjen sa mė tė shpejtė tė gjykatės pėr trajtimin e tė gjeturave tė raportit tė zotit Williamson.

  Sian Jones, hulumtuese e kėsaj organizate citohet tė ketė thėnė se “ky ėshtė njė hap drejt vendosjes sė drejtėsisė pėr familjet e mbi 400 serbėve tė Kosovės qė besohet se ishin rrėmbyer nga UĒK-ja, ishin transferuar nė Shqipėri ku dyshohet se mund tė jenė vrarė”.

  Ajo u ka bėrė thirrje Bashkimit Evropian dhe autoriteteve tė Kosovės qė tė “veprojnė menjėherė pėr tė siguruar ngritjen e gjykatės sė posaēme sa mė parė qė ėshtė e mundur. Ēdo shtyrje mund tė ēojė nė mosndėshkim dhe frikėsim tė mėtejmė tė dėshmitarėve tė mundshėm”.

  Qeveria e Kosovės e cilėsoi raportin e zotit Williamson si hap tė rėndėsishėm pėr pėrcaktimin e mundshėm tė pėrgjegjėsisė individuale. Nė njė reagim tė saj thuhet se qeveria ka bashkėpunuar me grupin hetues gjatė gjithė procesit dhe do tė vazhdojė bashkėpunimin deri sa kėto hetime tė marrin fund.

  “Kjo ėshtė demonstruar edhe nga miratimi nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės pėr krijimin e njė dhome tė veēantė nė kuadėr tė sistemit ligjor tė Kosovės pėr t’i adresuar kėto ēėshtje. Kjo ėshtė dėshmia mė e mirė se Kosova ėshtė shtet ligjor dhe se do tė vazhdoj tė ndėrmarrė tė gjithė hapat e nevojshme nė bashkėpunim tė plotė me partnerėt ndėrkombėtarė nė vazhdim tė kėtij procesi. Qeveria e Kosovės vlerėson pėrfundimin e punės sė Ambasadorit Williamson, qė ėshtė njė hap i rėndėsishėm pėr pėrcaktimin e mundshėm tė pėrgjegjėsisė individuale dhe iu jep fund pretendimeve pėr akuza tjera tė padėshmuara”, thuhet nė reagim nė tė cilin shprehet edhe pėrkushtimi ndaj procesit tė bisedimeve pėr normalizimin e marrėdhėnieve me Serbinė, vazhdimin e procesit tė integrimeve Evropiane dhe procesin e anėtarėsimit nė NATO.

  Ndėrkaq, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, konsideron se e tėrė puna e grupit hetues dhe raporti i ambasadorit Williamson, janė njė hap pėrpara drejt sqarimit tė akuzave tashmė tė njohura pėr publikun.

  “Aleanca po ashtu konsideron se ky ėshtė njė hap i madh nė drejtim tė duhur pėr vendosjen e sundimit tė ligjit nė Kosovė. Aleanca ėshtė e bindur se populli i Kosovės i udhėhequr nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ka bėrė luftė tė drejtė ēlirimtare dhe ēfarėdo rasti individual qė ka implikime kriminale nuk do ta zbehė pastėrtinė dhe misionin ēlirimtar tė asaj lufte”, thuhet nė reagimin e kėsaj partie. (voa)/V.I./LiriaBotuar: 29 Jul 2014
Hetime pėr vjedhjen e rreth 7 milionė dollarėve nė Bankėn e Shqipėrisė
 • Prokuroria e Shqipėrisė nis hetimet pėr vjedhjen e kryer nė qendrėn e Emisionit tė Monedhės, e cila ndodhet nė periferi tė Tiranės, ku depozitohen kartėmonedhat shqiptare.

  vazhdon


  Nė mesin e zyrtarėve tė lartė tė Bankės qė do tė merren nė pyetje gjatė hetimeve, figuron edhe emri i guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani.

  Policia ka bėrė tė ditur se shuma e vjedhur ėshtė 7 milionė dollarė, por burime mediatike qė i referohen prokurorisė, bėjnė me dije se gjatė 4 vjetėve janė vjedhur 20 milionė dollarė.

  I arrestuar nga policia pėr kėtė vjedhje ėshtė Ardian Bitraj, punonjės nė Emisionin e Monedhės, i cili e ka pranuar akuzėn e vjedhjes sė 7 milionė dollarėve, si dhe Mimoza Bruzaj, pėrgjegjėse e arkės nė Emisionin e Monedhės, qė akuzohet si bashkėpunėtore nė vjedhje. Deri tash e dyshuara Bruzaj nuk e ka pranuar akuzėn me tė cilėn ngarkohet.

  Hetuesit mendojnė se pėr vjedhjet, Bitraj ėshtė ndihmuar dhe nga persona tė tjerė, tė cilėt dyshohet se janė bashkėpunėtorė tė tij.

  Ndėrkohė, mėsohet se policia ka kėrkuar nga tė gjitha bankat e nivelit tė dytė kontrollin dhe verifikimin e numrave serikė tė kartėmonedhave. Kjo pasi njė pjesė e mirė e parave tė vjedhura nga Ardian Bitraj ishin para, tė cilat do tė asgjėsoheshin, ndėrsa kanė dalė jashtė qarkullimit.

  Pas deklarimeve tė Ardian Bitrajt, oficerėt e policisė dyshojnė se shumica e kartėmonedhave janė rihedhur nė treg, ndėrsa janė para tė pavlefshme kjo pėr shkak tė numrit serik, i cili ėshtė i klasifikuar si numėr stok pėr t’u asgjėsuar.

  Pesė ditė mė parė auditori i brendshėm i Bankės sė Shqipėrisė, nė momentin qė ka tentuar tė bėjė inventarizimin e parave qė do tė asgjėsoheshin, ka konstatuar mangėsi nė pakot e mbushura me kartėmonedha.

  Nė kėtė kohė, i dyshuari Ardian Bitraj ka pranuar se ka hapur kutitė duke marrė para dhe duke i mbushur ato me libra. Ai ka deklaruar nė polici se i ka prishur paratė duke vėnė baste sportive nė shuma tė mėdha nėpėr qendrat e lotarive e basteve sportive nė Tiranė.

  Policia ka mundur tė sigurojė dėshmi tė banorėve tė lagjes ku banonte Bitraj, sipas tė cilėve ai luante shpesh nėpėr qendrat e vendosjes sė basteve.

  Nė pronėsi tė Ardian Bitrajt ėshtė njė apartament i blerė me kredi, i cili shlyhej rregullisht ēdo muaj sipas kontratės sė kredisė.

  Hetimi i mėtejmė pritet tė zbardhė skemėn e vjedhjes sė miliona dollarėve nga Banka e Shqipėrisė, qė renditet si vjedhja mė e madhe nė historinė e kėsaj banke. (rel)/V.I./LiriaBotuar: 29 Jul 2014

Bateria e sė ardhmes

 • Nė vitin 2012, Zyra e Shkencės e Departmentit tė Energjisė, i dha njė grant prej 120 milionė dollarėsh njė qendre tė re teknologjike pėr krijimin e baterive, nė Laboratorin Kombėtar tė Argonit nė Ēikago. Qendra e Pėrbashkėt pėr Studimin e Ruajtjes sė Energjisė bashkon shkencėtarė dhe inxhinierė nga qeveria, laboratorėt kombėtarė dhe industria duke u siguruar atyre mjetet, fondet dhe ambjentet pėr zbulime tė reja qė ēojnė nė kursimin e energjisė.

  vazhdon


  Mė tė vogla, mė tė lehta dhe me mė shumė jetėgjatėsi. Kėtė duan konsumatorėt tek bateritė qė pėrdorin pėr objektet personale elektronike.

  Nė Qendrėn e Pėrbashkėt pėr Studimin e Ruajtjes sė Energjisė, ose JCESR studiuesit shpresojnė t’i plotėsojnė kėto kėrkesa.

  Nė kėtė vend, ėshtė shpikur teknologjia e baterisė me ion litium, por shkencėtarėt dhe inxhinierėt e kėsaj qendre, po punojnė pėr objektiva mė tė mėdha dhe mė tė vogla.

  “...Energji pesė herė mė e dendur, me njė tė pestėn e kostos”, thotė zėvendės drejtori Jeffrey Chamberlain, i cili shton se e gjitha kjo do tė realizohet pėr pesė vjet.

  Ceularėt, thotė ai, janė paisjet ku ky ndryshim do tė bjerė nė sy nė fillim.

  “Nė vend qė tė karikohen cdo ditė, ato mund tė karikohen njė herė nė disa ditė, ose njė herė nė javė. Ose nga njė kapacitet tė kufizuar energjie, mund tė kalojmė nė njė sasi energjie tė paimagjinueshme”.

  Zoti Chamberlain thotė se synimi final ėshtė tė ndryshohet tregu botėror i automjeteve.

  “Misioni kryesor ėshtė tė grumbullojmė energji me efektivitet kostoje dhe pa rrezikshmėri, nė mėnyrė qė tė konkurrojmė motorin me djegie, duke pėrdorur elektricitet ose pėrcjellje elektrike”.

  Drejtori i Divizionit tė Sistemeve me Energji Argoni, Don Hillebrand thotė se ėshtė e thjeshtė tė bėsh pėr vete konsumatorėt pėr objekte elektronike me mė shumė kapacitet, por kėrkesa ndryshon kur bėhet fjalė pėr makinat.

  "Disa konsumatorė duan makina krejtėsisht elektrike. Debati i madh ėshtė se sa tė tilla ka aktualisht? Numri ndryshon nė bazė tė cmimit tė benzinės. Kur arrin benzina tė bėhet aq e shtrenjtė saqė t’i bėjė konsumatorėt t’u drejtohen makinave me sistem elektrik?”

  Zoti Hillebrand thotė se shifrat e shitjeve kėtė vit, rreth 10 mijė makina elektrike cdo muaj nė Shtetet e Bashkuara, janė nėn nivelin e dėshiruar nga industria, por se bateria qė po zhvillon qendra mund ta ndryshojė gjendjen.

  “Po shfaq rritje tė qėndrueshme. Ai numėr pritet tė jetė 10 herė mė i lartė, qė tė mund ta quajmmė kėtė program tė suksesshėm, dhe pėr tė arritur kėtė synim, duhet qė bateria tė plotėsojė ato kushte qė duam ne”.

  Por nėse zhvillimi i baterisė ėshtė i suksesshėm dhe shitja e makinave elektrike rritet, do tė rritet kėrkesa pėr rrjetin aktual elektrik qė ato tė mund tė rikarikohen, njė problem me tė cilin po merren shkencėtarėt dhe studiuesit e qendrės, duke zhvilluar njė bateri nė shkallė tė gjerė pėr rrjetin. (voa)/V.I./Liria

 
 
Vendi
» DioGuardi: Marrėveshja e Ohrit dėshtoi pėr faqe tė zezė, 25 Jul 2014
» Mediat greke pėr vizitėn e paralajmėruar tė Nimicit, 24 Jul 2014
» Brukseli, kritika lidershipit tė Maqedonisė pėr situatėn nė vend, 24 Jul 2014
» ‘Monstra’, anulohet protesta pėr ditėn e nesėrme , 24 Jul 2014
» Bedri Ajdari: Babai i Borēes ka thėnė qė dihen vrasėsit dhe se ata nuk janė shqiptarė?!, 23 Jul 2014
» Maqedoni: Riaktulizohet ēėshtja e regjistrimit tė popullsisė, 22 Jul 2014
» Qeveria propozon ndryshime nė Ligjin pėr marrėdhėnie pune , 22 Jul 2014

Kosova
» Williamson: Zyrtarė tė lartė tė UĒK-sė, pėrgjegjės pėr krime lufte, 29 Jul 2014
» KE: Kosova ka ende punė pėr liberalizim tė vizave, 25 Jul 2014
» KE kėrkon pėrpjekje tė mėtutjeshme nė dialogun pėr viza, 24 Jul 2014
» Autostrada rrit numrin e tė punėsuarve, 23 Jul 2014
» Pa marrėveshje finale pėr barrikadėn, 22 Jul 2014
» Ja cilat janė kushtet e "Srpska-s" pėr mandatarin pėr kryeministėr, 22 Jul 2014
» Jacobson-liderėve: Tė pritet vendimi i Kushtetueses, 22 Jul 2014

Shqipėria
» Hetime pėr vjedhjen e rreth 7 milionė dollarėve nė Bankėn e Shqipėrisė, 29 Jul 2014
» Arvizu: Reforma nė gjyqėsor, urgjencė pėr vendin, 24 Jul 2014
» Vrasje e pesėfishtė pėr njė fejesė, 23 Jul 2014
» “Shqipėria, nyje Lindje-Perėndim” , 22 Jul 2014
» Qeveria miraton reformėn territoriale , 22 Jul 2014
» Topi: Reforma, edhe pa opozitėn, 22 Jul 2014
» Dule: Po na zbojnė nga koalicioni. Padrejtėsia me hartėn vihet nė vend nga ndėrkombėtarėt, 22 Jul 2014

Ballkan
» Merkel nė Ballkan: Kompromis do tė thotė qė tė gjitha palėt tė jenė njėsoj tė palumtura.", 16 Jul 2014
» 19 vjet nga Masakra e Srebrenicės tė vrarė rreth 8,000 burra dhe djem boshnjak., 11 Jul 2014
» Tzentrgaz e ndėrton pjesėn serbe tė “Rrjedhės sė Jugut”, 08 Jul 2014
» Rrezik epidemish pas pėrmbytjeve nė Ballkan, 20 May 2014
» Sinkronizimi i Ballkanit me qendrimet e BE, 26 Mar 2014

Bota
» Bateria e sė ardhmes, 29 Jul 2014
» Tėrmetet nė Oklahomė, 29 Jul 2014
» SHBA: Rusia shkeli traktatin bėrthamor, 29 Jul 2014
» SHBA, BE, diskutim pėr forcimin e sanksioneve ndaj Rusisė, 29 Jul 2014
» Obama dėshtoi ta ndalojė Shtetin Islamik kur kishte mundėsi, 29 Jul 2014
» Vetėmbrojtje apo krime lufte? Ofensiva e Izraelit nė Gaza, 25 Jul 2014
» Central me gaz natyror, 25 Jul 2014

 • Poezi
  » Gomari i Babatasit

  Gjergj Fishta (1871-1940) Metamorfozė

  Ju rrugaēa sallahana
  vagabonda shakllabana
  rriēna t'ndyet, mikrobe tė kqi
  qi tė mjerės moj Shqipni
  kthelltė hi i keni nė mushkni
  pa dhimbė gjakun tuj ia pi,
  por der kur, bre batakēi!
  Bre coftina, kalbe mbi dhč
  der kur ju, tu tallė npėr ne,
  do t'na qelbi fis e atdhe?
  Ah! Bre ju.. nuk dij shka u kjoftė,
  se tash ma jemi tue u njoftė,
  se kush jini e shka jini
  se kah shkoni e se kah vini
  plang e shpi se kah i kini
  e sa pare u ban gjaku:
  se pėr ju, po, duhet laku,
  pėr me u vjerrė o kund m"do i shpat!

  Deri dje, pa kmishė mbi shtat,
  me'i gjysmė setre t'pa astar,
  lshuemum krahve kalavar
  e me "i komēė t'njtitme nėn grykė:
  pantallonat me "gjyslykė"
  kto edhe lidhun me nji spagė:
  shtatit rreshke e ba saragė,
  t'tanė gordec e berbalec
  pa ndo'i msim, pa ndonji dije,
  me'i fillore a nji iptadije,
  erz e shpirt qitun nėn themėr:
  turq a sllave a grek me zemėr,
  falun barkut veē Shqipnisė,
  si ajo marrja e t'gjith njerzisė...
  tuj u shite ju pėr gjithė treg,
  sod na mbahi "Skandėrbeg",
  e ngėrdhucė, goditė, limue,
  rrue, qethė, pipirique,
  tash "n'smoking", tash nė "bon-jour"
  ju, qi dje s'kishit as ushkuer
  me lidhė brekėt me nder me thanė
  m'sahan t'huej gjithmonė me ngranė,
  rrugėn krejt na e keni zanė,
  ke na shkoni pash e m'pash,
  edhe besa me "gulash"
  me "afishe" e me "sultjash",
  me "kjumshtuer" e me "ashurč",
  "kosha gjelash" si kubure,
  "tarator", "pilaf me kos",
  "mish me qepe" e "majdanos"
  "shish qebap", "brizholla viēi",
  "kunguj t'mbushum", "kuzuici",
  "kabuni"- e "mualebi".

  Barku sod ju rri ju kodėr,
  kargatisė e bamun lodėr:
  der sa ata burrat e dheut,
  qi pėr jetė e nderė t'Atdheut
  kane ra n'luftė si shqipe t'leta,
  kanė shkri gja e shpija t'veta,
  kanė tuj dekė rrugave unit,
  me iu dhimbė gurit e drunit.
  Pėrse, po, kta matrahulla,
  kta shqiptarė, shqiptarė kah ksula,
  n'vend qi ju me u vu n'konop,
  a se brinjt m'jau zbru me shkop,
  a, mos tjetėr, me u ngushtue
  me xjerrė zhuri kund m'ndo'i prrue
  pėr me shtrue ndo'i rrugė tė shtetit
  a me dlirė ndo "i skelė detit,
  lavjerre buzėsh, harru si viēa
  kqyrin m'ju si t'ishi ogiēa,
  pėr me u pri udhės s'qytetnisė
  e me i sjellė t'marėn Shqipnisė.
  Ani kush, pra, me i pri kombit:
  ju, do pyka bijtė prej llomit
  qi "shqiptarė" vedit i thoni,
  jo pse ju Shqipninė e doni,
  jo pse ju ndo'i send kuptoni
  shka asht Atdheu e shka asht Liria,
  shka asht Vllaznija a Parasija,
  Pėrparimi e Qytetnia,
  por veē pse ende der mė sot
  nji tyran s'po e gjeni dot,
  nėn kambė t'cillit ju me u shtrue,
  se un ma tash ma jam regjė me jue,
  e jau njof shpirtin der m'palc,
  pleh i ndytė me u bartun n'shalc
  e me u qitė jashta Shqipnije.
  » Portreti i Skėnderbeut
  Ismail Kadare


   

  Arkivi 

  © Lajmet.com, Qendra Informative Shqiptare "Liria"