LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Barbie” në Eurovizion, Efi Gjika do përfaqësojë Shqipërinë

  16 Tetor, 2018

  Efi GjikaNë Eurovision për këtë vit do të na përfaqësojë një vajzë shumë e bukur. Si një kukull Barbie, me sytë bojqelli dhe flokët bionde. Megjithatë edhe kënga e saj ka lidhje me barbie-n, por jo në formën tradicionale të saj.

  “Kënga ime flet për prindërit që i trajtojnë fëmijët si kukulla që s’kanë gojë. Kur fëmijët të rritën duhet ...

 • Del Indeksi i Kapitalit Njerëzor nga Banka Botërore

  12 Tetor, 2018

  indeksi“Një fëmijë i lindur sot në Shqipëri kur të rritet do të ketë 62% të produktivitetit, që do të kishte, nëse do të gëzonte arsimim të përfunduar dhe shëndet të plotë” – thuhet në Indeksin e Kapitalit Njerëzor, publikuar sot në takimet vjetore të Bankës Botërore dhe FMN-së.

  Studimi thotë se Indeksi i Kapitalit Njerëzor për Shqipërinë është më i ...

 • Alizoti përmendi Veliun, Drejtori i Policisë mohon kategorikisht

  10 Tetor, 2018

  AlizotiNë Shqipëri, çështja e audiopërgjimit që implikonte vëllain e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, duket se mori një rrjedhë të re, pasi deputeti demokrat Ervin Salianji, publikoi mbrëmë në studion e emisionit “Opinion” një video të një bisede me Fredi Alizotin, i arrestuar si personi që sipas prokurorisë ka “luajtur rolin” e Agron Xhafajt. Në dosjen që prokuroria ...

 • Rama: Bizneset serbe të mirëpritura në Shqipëri, Telekom Serbia jo preferenca jonë

  10 Tetor, 2018

  Telekom AlbaniaRama: Bizneset serbe të mirëpritura në Shqipëri, Telekom Serbia jo preferenca jonë. Deklaratë ekskluzive e OTE për DW: Nuk kemi vendosur ende për Telekom Albania.

  Qeveria e Tiranës nuk preferon që Telekom Albania, partnere e Deutsche Telekom, (DT)  të blihet nga Telekom Serbia. Të martën, ( 9.10.2018) kryeministri Edi Rama, deklaroi në Tiranë, gjatë një takimi me mediat: „Bizneset ...

 • Partia populiste gjermane, AfD: Ballkani jo në BE

  10 Tetor, 2018

  alternative fuer DeutschlandPak ditë para zgjedhjeve të rëndësishme në Bavari, partia e djathtë gjermane, Alternativë për Gjermaninë i thotë jo anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Ata prezantuan në Berlin pozicionin e tyre.

  Në një konferencë shtypi në Berlin (09.10),  zëdhënësi i kësaj partie për çështje të BE-së, Harald Weyel, dhe raportuesi i Ballkanit Perëndimor, Siegbert ...

 • Audiopërgjimi i vëllait të Xhafajt, i arrestuari Alizoti: Do merrnim 200 mijë euro

  9 Tetor, 2018

  kerkeseNë Shqipëri, Fredi Alizoti, njëri prej të arrestuarve për audiopërgjimin e publikuar në muajin maj nga Partia Demokratike, ku implikohej vëllai i ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, rezulton të ketë pranuar vetë se ai ka bërë rolin e Agron Xhafajt, në këmbim, sipas tij të një shume prej 200 mijë eurosh, që bashkëpunëtori tjetër Albert Veliu i kishte ...

 • Mediet në Ballkan nën darë

  9 Tetor, 2018

  GazetatSituata e medieve në vendet kandidate për në BE në Ballkan është një rrezik për demokracinë. Tregjet e reklamës janë të vogla, mediet e pavarura të rralla, shkruan gazeta Handelsblatt.

  Për të paraqitur përmbledhtas situatën e medias në Ballkan „Handelsblatt” i referohet Shqipërisë. „’Çfarë doni?’, pyet  vrullshëm kryeministri Edi Rama gazetarët e huaj në bibliotekën e rezidencës qeveritare në kryeqytetin ...

 • “Mbështetja e SHBA për Drejtësinë në Shqipëri e palëkundur”

  6 Tetor, 2018

  zëvendës ambasadorja amerikane Lejla Moses-OnesNë Tiranë, zëvendës ambasadorja amerikane Lejla Moses-Ones deklaroi sot se mbështetja e Shteteve të Bashkuara për shtetin ligjor në Shqipëri mbetet e pandryshuar

  Duke folur në ceremoninë e të diplomuarve të Shkollës së Magjistraturës, ajo tha se “Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të qëndrojnë kundër atyre që përpiqen të rrëzojnë sistemin e drejtësisë, do ...

 • Marrëveshja e Detit dhe Kushtetuesja, Rama: Parlamenti është sovran

  5 Tetor, 2018

  Edi ramaNë Shqipëri, kryeministri Edi Rama tha mbrëmjen e së enjtes, se në rast të arritjes së një marrëveshjeje me Greqinë për çështjen e kufirit detar mes dy vendeve, ajo do të kalojë në parlament, pa pritur që Gjykata Kushtetuese të bëhet funksionale. Komentet e zotit Rama në emisionin “Real Story”, të gazetarit Sokol Balla në televizionin “Vizion ...

 • Tiranë: Banka Botërore vlerëson ekonominë shqiptare

  4 Tetor, 2018

  BBBanka Botërore tha sot në Tiranë se gjysma e rritjes ekonomike të Shqipërisë për gjysmën e parë të vitit prej 4 për qind erdhi vetëm nga prodhimi i energjisë elektrike.

  Në një raport ekonomik rajonal, që publikoi sot, Banka Botërore tha se borxhi publik i Shqipërisë vazhdon të mbetet i lartë, ndërsa investimet e huaja direkte po bien.

  Banka Botërore ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"