LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Lu: SHBA mbështet institucionet e reja kundër krimit dhe korrupsionit

  5 Dhjetor, 2016

  luSHBA do të mbështetin fuqishëm institucionet e reja shqiptare SPAK dhe BKH në luftën ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit, deklaroi sot ambasadori amerikan në Shqipëri, Donald Lu.

  Ambasadori Lu tha se korrupsioni në nviele të larta ka kosto të tmerrshme në shoqërinë e qytetarëve të thjeshtë të çdo moshe.

  Ai tha që pothuajse çdo familje shqiptare është prekur nga inspektorë ...

 • Ndikimi rus në Shqipëri

  3 Dhjetor, 2016

  shaban-muratiNë Tiranë, diplomati dhe studiuesi Shaban Murati thotë se Rusia ka shtrirë influencën e saj jo vetëm në ato që mund të konsiderohen si shtete sllave në rajonin e Ballkanit por dhe në Shqipëri. Në një intervistë për Zërin e Amerikës ai flet për ndikime në politikën shqiptare, një valë filoruse në mediat e vendit apo shtimin e shoqatave ...

 • PDIU: Deklarata e ministrit grek, absurde. Kërcënimet e tij pa vend

  2 Dhjetor, 2016

  pdiuPartia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka reaguar ndaj deklaratave të ministrit të Mbrojtjes grek drejtuar Tiranës zyrtare.

  “Nëse ministrat e Mbrojtjes bëjnë politikë të jashtme me manovra ushtarake dhe shpallje pompoze në kufirin e fqinjit, anëtar i NATO-s, atëherë rezultati është katastrofik. Ky është rasti i ministrit grek të Mbrojtjes, Kamenos, kur flet për ...

 • Ministri grek i Mbrojtjes: Të papranueshme deklaratat fyese të Tiranës

  2 Dhjetor, 2016

  kamenosMinistri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos, në një deklaratë të bërë nga posta kufitare greke në Molivdhoskepasti, në kufijtë me Shqipërinë, vetëm disa km larg Çarshoves, ka përcjellë një mesazh ndaj Ankarasë dhe Tiranës.

  “Është përgjigjja jonë ndaj të gjithë atyre që guxojnë të vënë në dyshim marrëveshjet ndërkombëtare, të drejtën ndërkombëtare dhe bëjnë deklarata ...

 • Parlamenti diskuton buxhetin 2017, Rama: 540 mln $ për qytetarët. Reagon PD

  1 Dhjetor, 2016

  ramaDuke folur për buxhetin 2017 në seancë parlamentare, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se gjatë qeverisjes së tij në shërbim të qytetarëve kanë kaluar 540 milionë dollarë nga buxheti i shtetit.

  “Në 8 vitet e qeverisë së shkuar u spostuan nga arka e shtetit në arkën e familjeve përmes rritjes së rrogave dhe pensioneve 124 ...

 • Burg për ndotësit e ambientit, 15 vite po hodhe vajra në det

  1 Dhjetor, 2016

  “Kodi penal është hartuar që në vitin 1995. Ligjet që kemi njësuar, flasin qartazi që ndotësi duhet të paguajë, por institucionet ligjzbatuese hasin vështirësinë e vakumit ligjor për të mos penalizuar”, shprehet ministri i Mjedisit, Lefter Koka.

  Për të plotësuar këtë vakum ligjor, Ministria e Mjedisit propozon disa ndryshime në Kodin Penal që parashikojnë deri në 15 vite burg për autorët e krimit mjedisor, si në ...

 • Misteri i përkthimit të Vetting-ut, Kushtetuesja riçon draftin në Venecia

  30 Nentor, 2016

  gjykata-kushtetuese-albPërkthimi i ligjit të Vetting-ut mund të kthehet nga një çështje teknike në një çështje politike, të cilën opozita mund ta interpretojë si cënim të kredibilitetit të opionit të Komisionit të Venecias.

  Top Channel ka mësuar se Gjykata Kushtetuese i nisi pasditen e së mërkurës një përkthim të ri Venecias, pasi kishte marrë të premten ...

 • Unioni i Komunave Shqiptare në Ballkan synon të zgjerohet

  30 Nentor, 2016

  shqiponja-kinezeMe qëllim të krijimit të mekanizmave të bashkëpunimit, në Tiranë është krijuar Unioni i Komunave Shqiptare, që përfshin komunat kryesore që drejtohen nga shqiptarët në vendet e rajonit.

  Me synimin për t’u zgjeruar tutje, ky union ka filluar me Bashkinë e Tiranës, Komunën e Prishtinës, atë të Tetovës, pastaj Ulqinit dhe Preshevës.

  Drejtuesit e këtyre komunave tashmë kanë nënshkruar një platformë ...

 • Shqipëri: Rënie drastike e natalitetit

  30 Nentor, 2016
 • Shqipëria dhe FMN: Financat dhe Ekonomia reale

  30 Nentor, 2016

  Studiuesit e ekonomisë shqiptare pohojnë se ndryshimi i formës së bashkëpunimit midis qeverisë me Fondin Monetar Ndërkombëtar është një shenjë e qëndureshmërisë së financave.

  civici-dhe-xhepaNga marrëveshja detyruese, që përfundon në muajin shkurt, vitin tjetër FMN mund të kalojë në marrëveshje këshilluese me Shqipërinë

  Sipas tyre, rritja ekonomike është konfirmuar dhe kurba e borxhit publik shënon për herë të parë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"