ANALIZA

 • Marrëveshja që i rrëmben Kosovës 30 për qind të territorit

  1 Shtator, 2015


  flamuj-serbe-mitrovica

  Lëvizja Vetëvendosje kritikon marrëveshjen e arritur mes Prishtinës dhe Beogradit në Vjenë: Shtet brenda shtetit, po i merr Kosovës 10 komuna, me 74 mijë banorë

  Marrëveshja për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë ka ngjallur debat mes forcave politike, për shkak të paqartësive të vetë marrëveshjes, por edhe rreziqet që mund t’i vijnë Kosovës pas ...

 • Kurti: Zajednicën e mundësuan Zajednica e vëllezërve të Thaçit me djemtë e Isës

  27 Gusht, 2015

  albin kurti + thaciIsh – kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, njëherit deputet i Vetëvendosjes ka reaguar ndaj deklaratës së zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, për mbrojtjen që i ka bërë Isa Mustafës.

  Kurti, thotë se Thaçi e pranoi Zajednicën me Serbinë dhe u solidarizua me pronarin e rançit në Prapashticë.

  “Për qytetarët e Republikës, liria është pushtet. Për ...

 • Ja marrëveshja për Asociacionin

  26 Gusht, 2015

  Bruksel mbledhja rkQeveria e Kosovës ka dërguar marrëveshjen e plotë të arritur në Bruksel në mes të Kosovës dhe Serbisë për themelimin e asociacionit serb, ku thuhet se Qeveria e Kosovës do të aprovojë një dekret drejtpërdrejtë të aplikueshëm, i cili do të shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese.

  Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe në Kosovë – ...

 • Zhvarrimi i Nilo Katalanit, përpjekje për të fshirë historinë e Himarës

  25 Gusht, 2015

  Bashkia e re e Himarës është sigurisht një nga evenimentet më të bukura të Reformës Territoriale e Administrative. Bashkia e re u ngrit mbi trojet e Himarës historike. Për qindra vjet, Himara bregdetare dhe Labëria kanë qenë një krahinë. Krahina e Himarës është një nga krahinat më të lavdishme të Shqipërisë. Këto ditë ka një debat të madh mediatik. Janë në një krah bashkë, të gjithë: Saliu, OMONIA, PBDNJ dhe ...

 • “Testamenti” i Akademikut Esat Stavileci

  19 Gusht, 2015

  esat stavileci”Nuk më mban të mërzitur sot vetëm malli për motrën, tashmë të ndjerë prej një jave, por edhe momenti i ndarjes nga një mjedis në të cilin kam kaluar gati një gjysëm shekulli të jetës sime. Prandaj, nuk mund të ndahem prej jush, pa iu lënë disa “porosi të jetës dhe të kohës”.

  Për 45 vjet në Fakultetin juridik ...

 • Statistikat 1908-09: Shkupi me shumicë shqiptare

  14 Gusht, 2015

  statistika shkupiSipas një dokumenti me të dhëna statistikore të Perandorisë Osmane, në vitin 1908 – 1909 në Shkup ka pasur më shumë shqiptarë se sa etnitete tjera.

  Sipas kësaj kopje të dokumentit, Shkupi ka pasur 50.258 shqiptarë, 29.080 bullgarë (që aludohet në maqedonasit e sotëm) dhe 9264 serb. Kjo statistikë tregon se Shkupi ka qenë kryeqendër shqiptare në Ballkan, me ...

 • Dimitrov: “Maqedonasit janë bullgarë”

  14 Gusht, 2015

  Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar në Sofje Bozhidar Dimitrov, ka nisur fushatën për shndërrimin e maqedonasve në bullgarë. Teza e tij: gati të gjithë maqedonasit janë bullgarë.

  Aleksandri i madh shkupBozhidar Dimitrovi është drejtor i Muzeut Historik Kombëtar në Sofje dhe çdo të shtunë mban ligjërata në një emision televiziv në Bullgari. Gati 70-vjeçari trajtohet si kujdestar i vlerave historike ...

 • Post mortum Ligjit për lustrim

  1 Korrik, 2015

  Shpetim PollozhaniStojan Andov ishte kryetar i Parlamentit të Maqedonisë, që nga viti 1991-1994 dhe për herë të dytë deri në vitin 1999. Sikur Andovi me kompanjonët e tij, të ishin pakës më vizionarë dhe më të drejtë ndaj shqiptarëve, ne të gjithë sot do të ishim shumë më mirë.

  Nuk do ta kishim tmerrin e Ladorishtit, Bit Pazarin, as Gostivarin, ...

 • Kuisja e izolimit

  29 Qershor, 2015

  albin kurtiMë 14 nëntor 2013, ambasadori amerikan në Shqipëri kishte deklaruar që “SHBA-të do të ndjeheshin të zhgënjyera në rast se kryeministri Edi Rama do të përgjigjej negativisht për këtë kërkesë”. Më 15 nëntor 2013, Edi Rama, pas një serie protestash gjithandej Shqipërisë, refuzon që shkatërrimi i armëve kimike të bëhet në Shqipëri.

  Megjithë zërat e ngjashëm me ata të ...

 • Serbia fushë shahu e të fuqishmëve

  11 Qershor, 2015

  Serbia konsiderohet tradicionalisht si mike e Moskës, por pragmatizimi e shtyn të bëhet edhe mike e Perëndimit.

  serbia usaKryeministri aktual serb Aleksandar Vuçiq, dikur nacionalist radikal, pjesë e politikës së të cilit ishte dashuria për Rusinë dhe urrejtja për Amerikën, u shpreh pas një qëndrimi triditor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për një partneritet me “miqtë tanë amerikanë”.

  Vizita në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"