LAJMET NGA BOTA

 • NASA lëshon me sukses drejt Marsit sondën robot

  30 Korrik, 2020

  sonda robot mars nasaAgjencia amerikane e Hapësirës NASA lëshoi sot me sukses nga Cape Canaveral i Floridës sondën robot Perserverance, një mekanizëm i gjeneratës së ardhshme që do të kërkojë gjurmë të mundshme jete në planetin Mars, fqinjin më të afërt të Tokës.

  Sonda është vendosur në majë të raketës së fuqishme Atlas 5 dhe pritet të arrijë platenin e kuq në ...

 • Kongresmeni Gohmert rezulton pozitiv për koronavirus

  30 Korrik, 2020

  Kongresmeni GohmertKongresmeni amerikan Loui Gohmert i shtetit të Teksasit thotë se ka rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Republikani Gohmert ishte parë kohët e fundit pa maskë në ndërtesën e Kongresit. Gjatë seancës dëgjimore të Komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve me Prokurorin e Përgjithshëm William Barr, zoti Gohmert u vu re që nuk e përdorte maskën mbrojtëse.

  Pasi doli lajmi për zotin ...

 • Detyrim për test corone në Gjermani, por si funksionon ai?

  29 Korrik, 2020

  kontrollShqipëri, Kosovë, Serbi, Turqi, SHBA, etj.: Kush do të vijë në Gjermani nga një vend që ndodhet në listën me 130 vende të konsideruara si zona rreziku duhet të testohet për Coronën. Detyrimi hyn në fuqi javën e ardhshme.

  Kush duhet të testohet?

  Testet e Coronës do jenë të detyrueshëm për të gjithë ata, që duan të hyjnë në Gjerman nga një zonë ...

 • Zyrtarët amerikanë: Zbulimi rus përhap dizinformim përmes faqeve elektronike në anglisht

  29 Korrik, 2020
  info rus
  Faqja elektronike, InfoRos
 • COVID-19, vaksina eksperimentale e grupit NIH/Moderna hyn në fazën e fundit

  29 Korrik, 2020

  vakcinaProva më e madhe deri më sot e një vaksine eksperimentale për COVID-19 filloi të hënën me të parët e një grupi prej gati 30,000 amerikanësh që përveshën mëngët për të marrë vaksinën e krijuar nga qeveria amerikane si pjesë e garës gjithëpërfshirëse globale për të ndaluar shpërthimin e virusit vdekjeprurës.

  Testimi në fazën përfundimtare të vaksinës, zhvilluar nga Instituti Kombëtar i ...

 • A ka rrezik për infeksion të dytë nga koronavirusi?

  29 Korrik, 2020

  test covid19A mund të infektohesh më shumë se një herë nga koronavirusi?

  Shkencëtarët nuk kanë një përgjigje të konfirmuar por besojnë se është e mundur.

  Ekspertët e shëndetësisë mendojnë se ata që e kanë kaluar COVID-19 do të kenë një lloj imuniteti ndaj sëmundjes. Por shkencëtarët nuk janë të sigurtë se sa efektiv është ky imunitet dhe për sa kohë zgjat.

  Ka pasur njoftime ...

 • Vërini gishtin kokës – vala e dytë Corona do të vijë!

  28 Korrik, 2020

  kafetMe një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbën e infeksionit me Sars-CoV-2. Por nëse tani nuk përpiqemi të gjithë bashkë do ta çojmë dëm suksesin e arritur në luftën kundër COVID-19, mendon Fabian Schmidt.

  Shumë vende të botës reaguan ndaj pandemisë Corona  me kohë duke marrë masat e izolimit si dhe duke ndjekur me hollësi zinxhirin e infeksionit, ...

 • Test i detyrueshëm për Coronën për udhëtarët që hyjnë në Gjermani

  28 Korrik, 2020

  testDuke nisur nga java e ardhshme në Gjermani do të jenë të detyrueshme testet për Coronën për udhëtarët që kthehen nga zona me rrezik.

  Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn tha se “do të urdhërojë testimin e detyrueshëm për Coronën për udhëtarët që vijnë në Gjermani nga zona me rrezik të lartë”. Kjo i shërben mbrojtjes së të gjithë qytetarëve. “Ne duhet ...

 • Helikopteri Ingenuity përgatitet për eksplorimin e Marsit

  28 Korrik, 2020

  Mars MissionsKur sonda Perseverance të zbresë në Mars, ajo do të sjellë mbi Planetin e Kuq teknologji të jashtëzakonshme që do ta bëjnë atë robotin shkencor më të sofistikuar në historinë e këtij planeti. Rreze lazer do të shkrijnë shkëmbinj dhe do të mbledhin avujt që çlirohen për të analizuar përbërësit. Po ashtu sonda do të përcjellë në Tokë zhurmat dhe ...

 • Politika e jashtme e SHBA nuk ndryshon as me president të ri

  27 Korrik, 2020

  merkel trumpMinistri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas paralajmëron Europën e Gjermaninë nga iluzioni, se një president i ri amerikan do ta ndryshojë politikën e jashtme të SHBA. Ndërkohë presidenti Trump paraqitet i sigurtë në fitore.

  Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas (SPD) nuk pret kthesë në politikën e jashtme amerikane, edhe nëse vjen një president i ri amerikan. Për mediat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"