LAJMET NGA BOTA

 • Koment: Greqia para orës së të vërtetës

  23 Qershor, 2015

  Përsëri probleme me financat në Greqi dhe taktikës së papërshkrueshme të bisedimeve. Tani Athina vendosi të paraqesë një ofertë për të cilën mund të negociohet.

  eu greqiaTek ideologët e majtë në qeverinë greke duket se pak para përfundimit të afatit po shfaqet diçka si realizëm. Pasi kryeministri Tsipras e drejtoi vendin e tij pothuajse në falimentim, ekonomia filloi të tkurret ...

 • Mbretëresha e përjetshme

  23 Qershor, 2015

  Mbretëresha britanike është 89 vjeç dhe ende nuk largohet nga froni? Shkaqet i sqaron në bisedë me DW-në politologu Anthony Glees.

  ElizabethaProfesor Glees, mbretëresha është 89 vjeç dhe vazhdon punën. Ku e gjen forcën për këtë?

  Glees: Për këtë ka një përgjigje gjenetike. Nëna e mbretëreshës u bë 101 vjeç, dhe të gjithë anëtarët e familjes nga ana e nënës jetuar ...

 • Talebanët sulmojnë parlamentin afgan

  22 Qershor, 2015

  afganistaniTë paktën 21 persona janë plagosur, në mesin e tyre pesë gra dhe dy fëmijë gjatë një sulmi të militantëve në parlamentin afgan.

  Militantët talebanë vunë në shënjestër të hënën parlamentin e Afganistanit në një sulm që u shoqërua me shpërthime dhe të shtëna armësh, ndërsa deputetet ishim mbledhur brenda tij.

  Dëshmitarët thanë se kanë dëgjuar nëntë shpërthime dhe kanë para ...

 • Koment: Shansi i fundit?

  22 Qershor, 2015

  Drama greke: A është samiti i BE-së kulmi i një krize të vazhdueshme prej pesë vjetësh, apo finalja e saj? Alexander Kudascheff dyshon në përparimet që mund të sjellë samiti i krizës në negociatat me Greqinë.

  greqiaKriza evropiane nuk po ndalet. Përsëri BE-ja është përpara një samiti krize. Përsëri, ka vetëm një temë: drama greke. Dhe përsëri, askush nuk e ...

 • Carter: Nuk duam konflikt me Rusinë

  22 Qershor, 2015

  Sekretari amerikan i mbrojtjes Ash Carter, synon të inkurajojë ministrat e vendeve aleate që të punojnë së bashku për të përballuar kërcënimet me të cilat ndeshet Evropa.

  CarterSekretari amerikan i mbrojtjes Ash Carter, tha të hënën se nuk ekziston dëshira për t’u rikthyer në Luftën e Ftohtë apo në çfarëdo konflikti me Rusinë.

  Ai i bëri këto komente në një forum ...

 • BE-ja vazhdon sanksionet ndaj Rusisë

  22 Qershor, 2015

  Sanksionet që pasuan aneksimin e Krimesë nga Rusia, synojnë nxitjen e zbatimit të marrëveshjes së Minskut për zgjidhjen e situatës në lindje të Ukrainës

  euMinistrat e jashtëm të Bashkimit Evropian u pajtuan zyrtarisht të hënën që të vazhdojnë edhe për gjashtë muaj sanksionet ndaj  Rusisë, në përgjigje të rolit të saj në Ukrainën fqinje.

  Vendimi u mor në takimin e ministrave ...

 • „Big fucking German“ – Marrëdhëniet gjermano-britanike

  21 Qershor, 2015

  Nga data 23 deri në 26 qershor Mbretëresha e Anglisë, Elisabeta II viziton Gjermaninë. Një vështrim në marrëdhëniet gjermano-britanike rrëfen mbi klishetë negative, por edhe admirimin që i ka karakterizuar ato.

  Elisabeta IINganjëherë barcaletat thonë më shumë se analizat fjalëshumë. Njëra të thotë: Kur Heinrich Lübke, presidenti gjerman i Republikës Federale (1959-1969), me sa duket jo aq i afërt me ...

 • Për inat të Europës shkon Greqia me Rusinë?

  21 Qershor, 2015

  Gati gazsjellësi: Ishte një takim i frytshëm ai mes presidentit rus Putin e kryeministrit grek, Tsipras në Shën Peterburg. Rusia e Greqia planifikojnë thellimin e bashkëpunimit ekonomik, në qendër Turkish Stream.

  Tsipras+Putin

  Putin dhe Tsipras në Shën Peterburg, 19.06. 2015

  Deri në nëntor, Rusia dhe Greqia do të përpunojnë një plan veprimi për gjetjen e mundësive të thellimit ...

 • Topi është në fushën e Greqisë

  19 Qershor, 2015

  Edhe 12 ditë kanë mbetur për të arritur një marrëveshje mes Greqisë dhe huadhënësve. A mund të zgjidhet mosmarrëveshja e borxhit me Greqinë në mbledhjen e eurogrupit në Luksemburg?

  greqiaAs ministri gjerman i Financave Volfgang Shojble, as ministri grek i Financave Janis Varufakis nuk shohin një shans real që mosmarrëveshja e borxhit me Greqinë mund të zgjidhet në mbledhjen e ...

 • Evropa po rrethohet me mure

  19 Qershor, 2015

  Me një gardh në kufirin me Serbinë qeveria hungareze planifikon të ndalë refugjatët nga Lindja e Mesme dhe Afrika. Evropa reagon me zemërim, por ne duhet të ruhemi nga hipokrizia, mendon Robert Schwartz.

  gardhiMjerimi dhe lufta janë në rritje në mbarë botën, fotografitë për valët e refugjatëve janë sot pjesë e mediave tona të përditshme. Njerëzit nga Afrika dhe Lindja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"