Mbi 300 të vrarë nga tërmeti në kufirin Iran-Irak

iran irakNjë tërmet që ra të dielën në kufirin mes Irakut dhe Iranit ka shkaktuar më tepër se 300 të vdekur dhe ka plagosur 2 mijë e 500 vetë.

Media iraniane njoftoi sot se ka 328 viktima, shumica e tyre në qytetin Sarpol-e-Zahab të provincës Kermanshah.

Ekipet e shpëtimit punuan gjatë natës dhe vazhdojnë edhe sot për t’u ardhur në ndihmë personave të prekur nga fatkeqësia.

Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se tërmeti prej 7.3 ballësh e kishte qendrën në qytetin Halabja në rajonin e Kurdistanit në Irak.

Kryeministri irakian Haider al-Abadi tha se i kishte kërkuar agjencive të shëndetësisë të përpiqen me të gjitha mjetet për t’u ardhur në ndihmë njerëzve të goditur nga kjo fatkeqësi natyrore. (voa)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>