Mogherini fton për takim liderët e Ballkanit Perëndimor

MogheriniLiderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në Bruksel më 24 maj. Në takim do të jenë edhe diplomatë të lartë të BE.

Qëllimi i takimit, siç kumtohet nga kabineti i Federica Mogherinit, është që të bisedohet për mënyrën e tejkalimit të tensioneve në rritje në disa vende të Ballkanit Perëndimor si dhe përparimi i bashkëpunimit rajonal dhe afrimi me Bashkimin Evropian. Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë të BE për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Maja Kocijançiç ka bërë me dije se “janë ftuar kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, të cilët do të bisedojnë së bashku në një darkë joformale për zhvillimet në rajon dhe hapat që duhen ndërmarrë për përmirësimin e gjendjes”.

Liderët e gjashtë vendeve

Në këtë takim janë ftuar liderët e  Shqipërisë, Kosovës, Bosnjë-Hercegovinës, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Serbisë. Zyrtarisht është thënë se do të “diskutohet situata në rajon”, por burime diplomatike thonë se më së shumti do të bisedohet për tensionet e fundit në Maqedoni, e cila ende nuk ka krijuar qeverinë e re, si dhe në Kosovë, ku më 11 qershor do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Kocijançiç thotë se takimi do të jetë një shans i mirë që Federica Mogherini të informohet nga dora e parë për përparimet që  janë bërë në rajon pas vizitës së saj në mars të këtij viti.

Kush e përfaqëson Kosovën dhe Maqedoninë?

Deri tani nuk është konfirmuar nëse Maqedoninë do ta përfaqësojë Nikola Gruevski apo i mandatuari i qeverisë së re maqedonase Zoran Zaev si dhe kryeministri i Kosovës në largim Isa Mustafa, apo do të vijnë politikanë të tjerë. (dw)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>