SHBA: Dy gazetarë vriten në transmetim të drejtëpërdrejtë

gazetaret e vrareNë Shtetet e Bashkuara përfunduan kërkimet për një person të armatosur, i cili po kërkohej si i dyshuar për vrasjen me armë zjarri të dy gazetarëve në shetin e Virxhinias.

Autoritetet thanë se i dyshuari, një ish-punonjës në stacionin televiziv ku punonin viktimat, qëlloi veten me armë, kur u konfrontua nga policia në një autostradë në periferi të Uashingtonit. Më pas ai vdqi në spital nga plagët e mara. Ngjarja ndodhi sot në mëngjes pranë qytetit Roanoke, në jugperëndim të shtetit Virxhinia. Roanoke është rreth 375 kilometra larg nga Uashingtoni.

Ngjarja ndodhi rreth orës 6:45 të mëngjesit, kur ekipi ishte në trasnmetim të drejtpërdrejtë.

I dyshuari, është identifikuar si Vester Flanigan.

Stacioni televiziv lokal, WDBJ, tha se gazetarja dhe kameramani u vranë, ndërsa gruaja që po intervistohej, u plagos. Gazetarja Alison Parker ishte 24 vjeç, ndërsa kameramani Adam Ward, 27. E plagosura është Vicki Gardner, presidente e një dhome rajonale të  tregtisë.  Parker, Ward dhe Flanigan kishin punuar të tre në Televizionin WDBJ. (voa)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>