Kategoritë: Maqedonia

Takimi i Brukselit, mesazh për perspektivën evropiane të Maqedonisë

Zaev MogheriniTakimi joformal i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogerini, nga njohësit e çështjeve ndërkombëtare në Shkup shihet si mesazh që tregon se Brukseli i mban dyert hapur për inkuadrimin e këtyre vendeve në BE.

Në darkën e punës me kryeministrat nga Kosova, Shqipëria, Serbia, Mali i Zi, Bosnjë e Hercegovina, Maqedonia është përfaqësuar nga mandatari për formimin e Qeverisë së re, Zoran Zaev.

Bojan Mariçiq, nga Qendra për Strategji Evropiane thotë se prania e Zaevit, është dëshmi e qartë e mbështetjes që Brukseli i jep shumicës së re parlamentare dhe kreut të Lidhjes Social-Demokrate, si kryeministër i ardhshëm i vendit.

Ky takim konsideroj se është shumë i rëndësishëm për Maqedoninë, si mesazh i mbështetjes politike për dalje nga kriza dhe mbështetje për Qeverinë e re, dhe se Zoran Zaevi nga ana e Brukselit tani shihet si kryeministër i vendit”.

Me këtë janë heshtur edhe debatet e mundshme apo konfrontimet mbi legjitimitetin e Qeverisë, që për fat të keq tenton t’i imponojë VMRO-DPMNE-ja e Nikolla Gruevskit”, thotë Mariçiq. Sipas tij, takimi i Brukselit konfirmon përcaktimin e Qeverisë së re, dhe të BE-së në veçanti, për të inkurajuar përshpejtimin e procesit euro-atlantik.

Gjithashtu këtë takim e vlerësoj si shumë të rëndësishëm edhe për faktin se Maqedonia ka nisur të kthehet në ato tryeza bisedimesh, ku po diskutohet e ardhmja e Ballkanit Perëndimor dhe ku po arrihet marrëveshje për projekte nga procesi i Berlinit, për lidhjen tregtare dhe infrastrukturore të vendeve të rajonit”, thotë Mariçiq.

Edhe Ismet Ramadani, kryetar i Këshillit Euroatlantik, takimin e kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me zyrtarët e lartë në Bruksel e sheh si përkushtim të BE-së për të vazhduar me politikën e zgjerimit të unionit, por edhe pritjet që ka nga shtetet e rajonit për përmbushjen e kritereve të nevojshme për anëtarësim.

Ftesa që i bëri zonja Mogerini mandatarit Zoran Zaev, edhe njëherë dëshmon se kjo Qeveri do të ketë përkrahjen e Bashkimit Evropian. Qeveria, duhet t’u qaset reformave dhe obligimeve që ka ndaj BE-së si proces integrues”, thotë Ramadani.

Kurse praninë e Zaevit në këtë takim, ai e vlerëson si sinjal ndaj VMRO-së për të hequr dorë nga politikat destruktive, apo edheopsionet pro-ruse.

Ky takim ka edhe një porosi për VMRO-DPMNE-në, se kjo parti duhet të shkojë në opozitë dhe sigurisht se derisa veprimet nuk i ka në forma demokratike, do të jetë parti e izoluar dhe parti e cila do të jetë e detyruar të çlirohet nga strukturat e kriminalizuara dhe të korruptuara, por edhe nga ata të cilët duan të promovojnë opsion pro-rus apo pro-Putin”, thotë Ramadani.

Ndryshe, në kohën kur Zoran Zaev qëndron në Bruksel në cilësinë e mandatarit për formimin e Qeverisë së re, presidenti Gjorge Ivanov i zgjedhur në këtë post nga VMRO-ja e Nikolla Gruevskitpo qëndron në Moskë, ku të mërkurën është takuar me presidentin rus Vladimir Putin, ndërsa paraprakisht u nderua me një mirënjohje nga patriarku i Kishës Ortodokse ruse. (voa)

Lutfiu: Me dënuan me burg vetëm pse mora pjesë në protestë, lihen të lirë krimelët maqedonas që përgjaken deputetët

protestaXhemail Lutfiu nga Shkupi është ndër 14 të dënuarit për pjesëmarrje në protestën e 2 marsit të vitit 2013, kundër incidenteve të dhunshme nëpër autobusët urban në kryeqytet.  Ai vuajti 4 muaj burg nën akuzën “pjesëmarrje në turmë që do të kryejë vepër penale.”

Ai thotë se në momentin që ishte arrestuar nga policia është rrahur në mënyrë brutale dhe pas vuajtjes së burgut ende nuk është i lirë, pasi që rasti është kthyer në rigjykim nga Gjykata e Apelit. Xhemaili thotë se është i revoltuar nga vendimi i fundit i gjykatës që liroi me kusht të akuzuarit për dhunën e 27 prillit në Kuvend.

“Rasti im ka katër vjet që po ndiqet, kurse ata që protestuan brenda muajit po lirohen me kusht. Kjo është një katastrofë sa që unë nuk e llogaris këtë si shtet. Pasi që nuk ka për shqiptarët drejtësi, nuk ka shtet. Për palën maqedonase paska falje kurse për palën shqiptare nuk ka. Edhe pse e dimë se gjykatën e ka në dorë një parti”, tha Xhemail Lutfiu, Ish i burgosur.

Edhe avokatja e tij mbrojtëse,  Ivanka Jakimoska thotë se gjykata merr vendime selektive.  Sipas saj, në protestën e 2 marsit , katër vjet më parë, ka pasur vetëm dëme materiale dhe disa të lënduar, por pa vërtetuar se kush çfarë saktë ka bërë.

“Në situatë të tillë është shumë e vështirë të përcaktohet se kush çfarë ka vepruar që të akuzohet ndonjë person konkret dhe të merren masat adekuate ndaj tij. Në atë lëndë kishte persona që u akuzuan për pjesëmarrje në turmë, për të njëjtën vepër penale. Edhe në atë rast kishte video incizime dhe fytyrat e secilit prej të akuzuarve ishte  shënuar në çdo fotografi dhe konsideroj se duhet të ketë standard të njëjtë për të gjithë”, tha Ivanka Jakimovska, Avokate.

Me nga 3 vite burg në fund të korrikut të 2014 u dënuan edhe 6 të rinj shqiptarë nga Shkupi, për pjesëmarrje në protestat kundër rastit “Monstra”. Prokuroria Publike Themelore i ngarkoi ata me veprën e njejtë penale “pjesëmarrje në turmë që do të kryente vepër penale”. Përveç veprës me burg, të dënuarit u dënuan edhe për pagesën e dëmit të shkaktuar të vlerësuar rreth 26 mijë euro për thyerjen e xhamave të ndërtesës së gjykatës nga ana e protestuesve. /tv21

Putin: Ndjekim me vëmendje gjithçka që ndodh në Maqedoni

PutinPresidenti i Maqedonisë, George Ivanov, takoi të mërkurën në Moskë homologun e tij rus Vlladimir Putin, me të cilin kanë shkëmbyer mirënjohje për bashkëpunimin e mirë të dy vendeve dhe shkëmbimin ekonomik.

Putin raportohet të ketë thënë se ndjek me vëmendje gjithçka që ndodh në Maqedoni.

“Dëshirojmë që situata brenda-politike në Maqedoni të zhvillohet në pajtim me Kushtetutën dhe principet demokratike. Jam i bindur se përvoja, ndikimi dhe autoriteti si president do të ndikojë për këtë”, ka thënë Putin në takim me Ivanovin.

Ai shprehu kënaqësi që marrëdhëniet ruso-maqedonase përparojnë dhe që ka lëvizje pozitive në shkëmbimin ekonomik mes dy vendeve.

Një ditë më parë, presidenti Ivanov në Moskë është dekoruar me çmimin “Shën Patriarku i Moskës dhe gjithë Rusisë, Aleksej i Dytë” për vitin 2016./Alsat M/

Reagime nga Brukseli: Ahmeti po gënjen, Platforma Shqiptare nuk pengon integrimin në NATO dhe BE

bdiImplementimi i pikave që përmban Deklarata e partive shqiptare në Maqedoni nuk është pengesë, por vetëm se trason rrugën për anëtarësim më të shpejtë të Maqedonisë në BE dhe NATO. Kështu e kanë komentuar burime diplomatike në Bruksel deklaratën e kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti, i cili tha se për momentin do të hiqet dorë nga disa pika të Platformës Shqiptare dhe se perparësi do ti jepet integrimit euroatlantik të Maqedonisë.

“Avancimi i të drejtave të shqiptarëve e afron e nuk e largon Maqedoninë nga NATO dhe BE. Deklarata e Ahmetit është jashtëzakonisht e papërgjegjshme. Dikur arsyetohej se heq dorë nga kryeparlamentari shqiptar për hir të BE-së dhe NATO-s, kurse tani në të njëjtën mënyrë arsyeton heqjen dorë nga kërkesat legjitime të shqiptarëve. Kjo është genjeshtër. Nuk është korekte nga Ahmeti që dështimet e veta në politikë t’i aresyetojë me NATO-n dhe BE-në. Nëse është peng i Zaevit, siç ishte peng i Gruevskit, nuk duhet të arsyetohet me NATOn dhe BEnë. Kjo është lojë e rrezikshme, sepse krijon përshtypje te shqiptarët e Maqedonisë se NATO dhe BE janë kundër interesave të tyre legjitime”, ka thënë një diplomat perëndimor në Bruksel.

“Paaftësia e BDI-së dhe Ali Ahmetit për të implementuar Marrëveshjen e Ohrit mbajti këtë vend në krizë të vazhdueshme, e cila largonte Maqeoninë nga NATO dhe BE. Tani është koha që këto eksperimentime të marrim fund. Nëse edhe në koalicion me LSDM-në Ahmeti vazhdon t’i mashtrojë shqiptarët, sikurse i mashtronte sa ishte në koalicion me VMRO-DPMNE-në, kjo nuk i sjell asgjë të mirë as Maqedonisë as qytetarëve të saj”, ka shtuar një kolegë i tij.

Ndeyshe Ahmeti të martën habiti opiniojin shqiptar duke thënë se deklarata e tre partive shqiptare në Maqedoni nuk do të përfshihet plotësisht në programin e qeverisë së re për disa arsye, të cilat janë shumë reale dhe të sinqerta, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në program do të hyjnë vetëm aspektet më të rëndësishme për reformat e mëdha prioritare. Për Maqedoninë tani gjëja e rëndësishme është që të përparojë në në BE dhe në NATO sa më shpejt që të jetë e mundur, që të mbetet e qëndrueshme dhe të ndikojë pozitivisht në rajon, u shpreh kryetari i BDI-së.

Ai shtoi se të gjitha aspektet nga deklarata do të jenë të hapura për debat dhe nuk do të mbahen të fshehta./Lajmpress/

Zaev: Deri në fund të javës do të kemi qeveri

ZAEVShpresoj që deri në fund të javës do të mbarojnë bisedimet për qeverinë e re, kështu ka deklaruar Zoran Zaev mandatar për qeverinë e re.
“Gjitha partitë politike u obliguam që të përshpejtojmë procedurën rreth qeverisë së re dhe në afat prej 10 dite të mbarojnë bisedimet”, ka thënë Zaev.

Mandatari ka thënë se ka marrë ftesë nga Federika Mogherini dhe se do të merr pjesë kë takim në Bruksel dhe e vlerëson shumë këtë vizitë atje si mundësi që të bisedojë për prespektivat europiane.
Atje Zaev ka thënë se do të sqarojë se sa do të punojë qeveria e re në rrugën drejt BE-së. (ina)

Spiuni serb i përfshirë në atentatin ndaj Ziadin Selës dhe deputetëve tjerë

parlamenti-sulmiGoran Zhivaleviq, ish-zëvendësdrejtor i Agjencisë Informative të Sigurisë – BIA, tani oficer i saj aktiv që punon në Ambasadën në Shkup, tashmë në mandatin e tretë. Ai është futur në Parlament pas orës 20 së bashku me një grup personash nga turma dhe është nisur drejt sallës plenare ku ende kanë qenë deputetët e VMRO-DPMNE-së. Sipas burimeve të gazetës KOHA dhe televizionit Telma, ai këtu edhe është fotografuar, por nuk është ndalur vetëm aty.

Goran Zhivaleviq, oficer i Agjencisë Serbe për Kundërzbulim – BIA, diplomat aktual dhe këshilltar në Ambasadën e Serbisë në Shkup, më 27 prill – ka qenë brenda në Parlament gjatë tërë kohës së incidenteve, merr vesh ekipi i përbashkët hulumtues i gazetës KOHA dhe televizionit Telma. Kush është Goran Zhivanjeviq dhe çka do të thotë prezenca e tij në Parlament të enjten e përgjakshme?

Më 27 prill, në mesin e shumë njerëzve që u futën dhunshëm në Parlament njihen disa persona – kryesisht persona nga MPB ose nëntoka, të cilët kanë qenë nën hetime vetëm për pjesëmarrje në grumbullin e njerëzve ose janë të suspenduar. Por në mesin e tyre ishte edhe një njeri, prezenca e të cilit hapë shumë pyetje. Goran Zhivaleviq, ish-zëvendësdrejtor i Agjencisë Informative të Sigurisë – BIA, tani oficer i saj aktiv që punon në Ambasadën në Shkup, tashmë në mandatin e tretë. Ai është futur në Parlament pas orës 20 së bashku me një grup personash nga turma dhe është nisur drejt sallës plenare ku ende kanë qenë deputetët e VMRO-DPMNE-së. Sipas burimeve të gazetës KOHA dhe televizionit Telma, ai këtu edhe është fotografuar, por nuk është ndalur vetëm aty.

Zhivaleviq ka qëndruar deri në fund të ngjarjeve në Parlament dhe gjatë kohës së incidenteve që kanë ndodhur aty. Por, pse një diplomat që, sipas ueb faqes së ambasadës serbe në Shkup, është këshilltar – në të njëjtën ditë do të ishte për prezent gjatë kohës së trazirave të atilla në Parlament që është jashtë protokollit të diplomatëve. Zhivaleviq në përgjigjen dërguar TV Telma dhe gazetës KOHA pranon se ka qenë brenda në Parlament, por siç është arsyetuar ai, “ka qenë me detyrë për të parë nëse në incidente ka dhe persona nga Serbia, tifozë apo edhe ekstremistë”.

Zhivaleviq është i njohur për opinionin serb, por edhe për atë rajonal për disa ngjarje kontroverse. Bashkëshortja e tij, Olivera Antoniq, ka dëshmuar në lidhje me vrasjen e gazetarit Sllavko Çuruvija. Ajo gjatë asaj kohe, në sigurimin shtetëror ka punuar në departamentin për përgjime dhe ka përpiluar procesverbalet e bisedave nga banesa e gazetarit pas vrasjes së tij, kështu që i ka orientuar edhe personat. Gazeta KOHA merr vesh se Zhivaleviq është i përzier edhe në organizimin e ngjarjes që u mbajt në muajin qershor të vitit të kaluar në Moskë, ku merrte pjesë kryetari i Partisë Demokratike Serbe në Maqedoni, Ivan Stoilkoviq, si nënshkrues rajonal i Iniciativës ruse për krijim të territorit neutral ushtarak të Ballkanit. Aty kanë qenë edhe disa deputetë serb së bashku me partitë serbe nga Republika Srpska, Mali i Zi, Bullgaria dhe Maqedonia. Zhivaleviq para se të vijë me mision në Maqedoni, është “dëbuar” nga Kroacia për spiunim, pasi sigurimi kroat i ishte ankuar kolegëve në Beograd për punën e tij. Deri tani nuk ka asnjë reagim nga MPB as nga Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë sepse nuk janë ndërmarrë masa kundër kundërzbuluesit serb Goran Zhivaleviq për prezencën e tij në Parlament më 27 prill. (koha.mk)

Shkup, dënime me kusht për dhunën në parlament

dhunuesit udba rmGjykata Themelore në Shkup u caktoi dënimin me kusht nëntë të akuzuarve të përfshirë në ngjarjet e dhunshme në parlament, më 27 prill.

Tetë nga të akuzuarit kushtëzohen të mos kryejnë vepra penale brenda një viti, në të kundërtën do të vuajnë burg prej gjashtë muajsh, ndërsa njërit iu caktua masa me kusht prej 1 viti e gjysmë nëse brenda një afati prej pesë vitesh e përsëritë veprën penale.

Të gjithë të akuzuarit e kanë pranuar fajin dhe janë penduar për veprën e kryer; kanë shprehur keqardhje për të dhe janë penduar. Ata kanë deklaruar para trupit gjykues se turma i kishte marrë përpara dhe se nuk ishte synim i tyre të hynin në parlaement. Avokatët e tyre janë shprehur të kënaqur me masat alternative të gjykatës.

Derisa zhvillohej gjykimi, shoqata nacionaliste maqedonase që e quajnë veten “patriotike” qëndronin jashta gjykatës dhe i pritën me brohoritje të akuzuarit.

Njohës të së drejtës e kanë cilësuar vendimin e gjykatës si skandaloz. Ndërkaq, Lidhja Social Demokrate e quajti këtë “një ditë të zezë në historinë e gjyqësorit të Maqedonisë”.

Deri tash, vetëm dy persona nga bandat e sulmuesve janë akuzuar për veprën penale ‘tentativë për vrasje’ ndaj deputetit Ziadin Sela. Zoti Sela ishte ndër më të lënduarit e ngjarjeve të përgjakshme, ndërsa lëndime morën edhe ligjvënës të Lidhjes Social Demokrate, përfshirë mandatarin për formimin e qeverisë, Zoran Zaev.

Gjyqësori në Maqedoni vlerësohet si ndër më të korruptuarit dhe një numër gjykatësish akuzohen për lidhje të afërta me partinë VMRO-DMNE, e cila e mbajti pushtetin për njëmbëdhjetë vjet. (voa)

Shkup, takim LSD-BDI për formimin e kabinetit qeveritar

Zaev AmetiI mandatuari për formimin e qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili është kryetar i Lidhjes Social Demokrate dhe drejtuesi i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti mbjatën të premten një takim në selinë e LSDM-së në Shkup, ku biseduan për kabinetin e ri qeveritar.

Asnjëri prej politikanëve nuk folën pas takimit, ndërsa një zëdhënës i partisë maqedonase u tha gazetarëve se ishte diskutuar për parimet e ardhëshme të bashkëpunimit, për qeverinë e re reformatore dhe për integrimet e vendit në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

Zëdhënësi Petre Shilegov theksoi se në ditët në vijim do të shtohet dinamika e bisedimeve midis dy partive dhe me partitë tjera shqiptare të cilat dhanë mbështetje për formimin e qeverisë së re të Maqedonisë. Më pas, shtoi zëdhënësi, do të kalohet tek çështja e ndarjes së ministrive.

BDI ka lënë të kuptohet se do të jetë pjesë e qeverisë së zotit Zaev. Po kështu pritet të vendosë edhe Aleanca për Shqiptarët, ku bën pjesë Lëvizja për Reforma në PDSH, kryetari i së cilës, Ziadin Sela pritet të flasë të hënën në një konferencë të parë për mjetet e informimit, pas rehabilitimit disa ditësh në Shqipëri. Zoti Sela mori lëndime më të rënda nga të gjithë ligjivënësit e tjerë gjatë sulmeve të dhunshme të bandave në parlament, më 27 prill.

Ndërkaq, Lëvizja “Besa” ende nuk ka marrë një qëndrim të prerë se a do të jetë pjesë e qeverisë së re, apo vetëm do ta votojë miratimin e saj si gjest politik, për të vazhduar të veprojë nga opozita. “Besa” ka rivalitet me BDI-në, ndërsa si kusht për pjesëmarrje në qeveri këmbëngul që në kabinetin e ri “të mos ketë politikanë (të BDI-së) të cilët dyshohen nga Prokuroria e Posaçme për vepra kriminale”.

Në të vërtetë, edhe qëndrimi i LSDM-së është që në qeverinë e re të mos ketë vend për persona të dyshuar për shkelje të ligjit.

Ndërkohë, zoti Ahmeti është pritur të premten në Ambasadën amerikanë në Shkup nga zëvendës-ambasadorja Micaela Schëeitzer-Bluhm në praninë edhe të ambasadorit të Bashkimit Evropian, Samuel Zhbogar.

Politikani shqiptar, sipas një komunikate të lëshuar nga partia e tij, ka përsëritur qëndrimin se “Bashkimi Demokratik për Integrim është i përkushtuar tërësisht për t’i zbatuar reformat e kërkuara nga komuniteti ndërkombëtar, integrimin në NATO dhe në Bashkimin Evropian, marrëdhënie të mira ndëretnike, por edhe zhvillim ekonomik dhe hapje të vendeve të reja të punës”.

Z. Ahmeti u ka kërkuar diplomatëve perëndimorë ndihmën e vendeve të tyre për t’i kapërcyer sfidat me të cilat ballafaqohet Maqedonia dhe ta ndihmojnë integrimin e shpejtë të saj në NATO dhe në Bashkimin Evropian. (voa)

Hoyt Yee: Në Ballkan, rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje

Hoyt YeeNjë zyrtar i lartë amerikan tha se në Ballkan rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje dhe forcat kundër demokracisë po shtohen.

Hoyt Brian Yee, Zëvendës ndihmës sekretar i shtetit tha se nëse nuk trajtohen, problemet do të acarohen dhe do të çojnë në konflikte, të cilat në mënyrë të paevitueshme mund të tërheqin brenda tyre edhe Shtetet e Bashkuara.

http://www.zeriamerikes.com/a/3860031.html

Komentet u bënë në një seancë dëgjimore në Kongresin amerikan, ku u diskutua mbi gjendjen në Ballkan, rolin e Shteteve të Bashkuara dhe përfshirjen e Rusisë.

Hoyt Brian Yee, i cili kohët e fundit bëri një vizitë të shpejtë në disa vende të Ballkanit, tha se qëndrueshmëria dhe demokracia në Balkan nuk duhen marrë si diçka e garantuar:

Historia e kohëve të fundit na tregon në mënyrë të përsëritur se asgjë nuk mund ta zëvendësojë rolin udhëheqës aktiv të SHBA në Ballkan, në partneritet të fortë me Bashkimin Evropian. Puna jonë në Ballkan ndihmon për ta bërë Amerikën më të sigurtë”.

SHBA, tha zoti Yee, kanë partnerë të mirë në të gjithë Ballkanin. Ai solli si shëmbull bashkëpunimin mes Shqipërisë, Maqedonisë dhe Kosovës për të parandaluar një sulm terrorist kundër ndeshjes Shqipëri-Izrael në Shkodër, nëntorin e kaluar.

Shtetet e Bashkuara kanë investuar mjaft vitet e fundit tek lufta kundër korrupsionit dhe tek reformat në drejtësi në vendet e Ballkanit Perëndimor. Sipas zotit Yee, këto përpjekje i bëjnë vendet më pak të ekspozuara ndaj trysnive të Rusisë, të cilën ai e cilësoi si rrezik:

“Rusia po punon gjithnjë e më shumë për të minuar progresin në Ballkan. Nga përpjekja e hapur për të minuar qeverinë në Podgoricë, e deri tek mbështetja më e mbuluar për retorikën separatiste në Bosnje dhe kundërshtimet ndaj integrimit të Kosovës në familjen e kombeve, Rusia kërkon të pengojë avancimin drejt anëtarësimit në NATO dhe BE kudo që të jetë e mundur. Moska përdor propagandën dhe lajmet e rreme për të mbjellë mosbesim dhe konfuzion dhe për të minuar pozitat e udhëheqësve politikë properëndimorë,” tha zoti Yee.

Por Dana Rohrabacher, i cili kryeson nënkomisionin për Europën dhe Euroazinë në Komisionin e Kongresit për Punët e Jashtme, e quajti frikën ndaj Rusisë një ekzagjerim:

“Nuk e di se kush, por dikush kërkon luftë me Rusinë. Kemi të bëjmë më shumë se me një frikë ndaj Rusisë… Unë kam shpenzuar një pjesë të madhe të jetës për të mposhtur Bashkimin Sovjetik. Thelbi këtu është: Ne nuk e duam një luftë të ftohtë. Populli amerikan nuk e do këtë. E megjithatë, ne po tregojmë një armiqësi të papërmbajtur, duke u ruajtur madje nga influenca ruse në rajon.”

Një argument të ngjashëm ngriti studiuesi Gordon Bardos, President i “South East European Research & Consulting”, i cili i quajti përshkrimet rreth ndërhyrjes së Rusisë në Ballkan si diçka të zmadhuar tej mase:

“E parë nga këndvështrimi ushtarak, diplomatik dhe ekonomik, vështirë se Rusia mund të shihet si një vend që përbën kërcënim të rrezikshëm për interesat perëndimore në Ballkan,” tha Bartos.

Lidhur me pyetjet e ngritura nga ligjvënësi Rohrabacher rreth ndikimit të miliarderit George Soros në Ballkan, Zëvendës ndihmës sekretari i shtetit Yee u përgjigj:

“Historitë dhe akuzat e kohëve të fundit kundër Institutit Shoqëria e Hapur të zotit Soros për një rol të madh që ai luan në Ballkan, janë tepër të ekzagjeruara. Përpjekjet e SHBA apo të BE-së janë tonat dhe nuk ndikohen nga ato të zotit Soros apo të dikujt tjetër.”

Zoti Rohrabacher shtroi gjithashtu çështjen se a mos angazhimi i SHBA në Ballkan rrezikon të perceptohet si një imponim i pikëpamjeve amerikane ndaj qeverive të ndryshme në rajon.

Zoti Yee u përgjigj se SHBA absolutisht nuk imponojnë vullnetin apo preferencat për një parti apo një politikë të caktuar, ndonëse nuk ka dyshim që ato janë aktive në mbrojtjen e interesave të tyre.

Kongresmeni David Cicilline pyeti nëse shkurtimet e propozuara për Departamentin e Shtetit do të kenë ndonjë ndikim mbi rajonin. Nëse SHBA tërhiqen në masë të madhe nga Ballkani, a besoni se do të shohim një përhapje të ekstremizmit dhe shtim të terrorizmit? – pyeti ai.

Zoti Yee tha se rreziku ekziston:

“Nëse SHBA i kthejnë shpinën Ballkanit Perëndimor, atëhere këto vende do të kërkojnë alternativa të tjera, do t’i hedhin sytë tek Rusia ose tek Kina, apo tek fuqi të tjera që u sigurojnë atyre alternativa, ndaj Perëndimit.”

Kryetari i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane, Joe Dioguardi foli me tone të ashpra ndaj sulmeve që, siç tha ai, po ndërmerren kundër shqiptarëve në Maqedoni. Ai kishte sjellë fotografi të Zijadin Selës, kryetarit të Lëvizjes për Reformë, i cili u plagos rëndë nga sulmi kundër deputetëve shqiptarë në parlamentin e Maqedonisë. Zoti Dioguardi bëri thirrje që SHBA të përfshihen më shumë në Ballkan:

“Ka një korrupsion të madh politik në Shqipëri, në Maqedoni, në Kosovë, në Serbi. Të pasurit po pasurohen më shumë, të varërit po varfërohen më shumë. Njerëzve nuk po u shërbehet nga qeveritë. Nuk e di çdo të ndodhë pas zgjedhjeve në Kosovë dhe në Shqipëri. Askush nuk bie dakord për asgjë. Mendoj se ka ardhur koha që SHBA ta kuptojnë se duke braktisur Ballkanin e duke ia lënë atë Bashkimit Evropian, ne dështuam.”

Edhe Daniel Serwer, ekspert për Ballkanin, thotë se shikon rreziqe:

“Në 10 vitet e shkuara, përpjekja amerikane për t’ia kaluar stafetën e udhëheqjes Bashkimit Evropian, bëri që të krijohen probleme. Në Bosnje, Kosovë, Serbi dhe Maqedoni ekzistojnë tani rreziqe të mungesës së stabilitetit, që mund të çojnë në tronditje në të gjithë rajonin. Kjo do të reflektonte në mënyrë negative mbi rolin udhëheqës amerikan, do të zhbënte tre marrëveshje paqeje dhe do të na kushtonte shumë më tepër se sa parandalimi i konfliktit.”

Zoti Serwer paralajmëroi gjithashtu kundër ideve për ndryshimin e kufijve, për të cilën ai tha se do të ishte njëlloj si të luaje me shkrepse pranë një fuçie baruti. (voa)

Seancë Dëgjimore në Kongresin Amerikan: “Ballkani: Kërcënimet ndaj paqes dhe stabilitetit”

KRYESORE-KongKomitetit i Punëve të Jashtme të Kongresit, dhe Nënkomitetit mbi Evropën i Dhomës së Përfaqësuesve, mbajti të mërkurën pasdite në Capitol Hill – Rayburn House, një seancë të posaçme dëgjimore, në rendin e ditës: “Ballkani: Kërcënimet ndaj paqes dhe stabilitetit”.
Seanca u kryesua nga Kryetari i Komitetit për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, të Dhomës së Përfaqësuesve, Dana Rohabacher, Anëtarët e Nënkomitetit, demokratin e Nju Jorkut, Gregory W. Meeks, kongresisti republikan Jim Sensenbrenner dhe ai i Rohad Island David Cicellini.
Foli edhe nënkryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Politikën e Jashtme dhe njohës i mirë i çështjeve shqiptare në Ballkan, Eliot Engel, i cili theksoi se Serbia nuk po tregon gatishmëri për normalizim të marrëdhënieve dhe për njohje të fqinjit të saj, Kosovës.
Pas kunitave, të kësaj senace ishin përpjekjet e fuqishme lobiste të Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane, e kryetarit të kesaj Lidhje, Joseph DioGuardi, e bashkëshortes ,së tij Shierly Cloyes DioGuardi.
Seanca degjimore ishte e ndarë në dy panel. Në panelin e pare, foli Ndihmës-zëvendësi i Sekretarit amerikan i Shtetit për çështjet e Evropës qendrore dhe juglindore, Hoyt Brian Yee. Në pjesën e dytë folën DioGuardi, Dr. Daniel Serwer, Drejtor Akademik i Institutit të Menaxhimit të Konflikteve Dr. Gordon N. Bardos, president i Institutit të Hulumtimit dhe konsultimit në Evropën Juglindore.
Seancën e ndoqën edhe Shirley Cloyes Dioguardi, Këshilltare për çështjet Ballkanike në LQSHA si dhe shumë veprimtarë të komunitetit shqiptarë, nga shtete të ndryshme të SHBA-s, si Illinoi (Ilir Zenku, Vullnet Dervishi, Mamut Skenderi, Skender Karaqica, Gazmend Lleshi, Destan Aliu), Nju Jorku (Dashnor Miftari, Nderim Marke, Gazmend Kerkuti dhe Besar Dika), Nju Xhersi (Adi Veseli, Harrun Pollozhani, Lirim Kaba, Faton Arifi, Kalosh Sela) Konektiket ( Rape Ruci dhe Muhamet Rakipi), Dega e Vatrës nga Uashingtoni, antarë të Bordit të Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane, Agim Aliçka, Hafiz Shala, Hekuran Shehu, Rifat Mehmeti.
I ftuar special nga Maqedonia, ishte Nën/Kryetari i Partisë i reformave politike të PDSH-së, LR- PDSH, zoti Arben Taravari dhe shoqeruesit e tij.
Posterat me fotografit të rrahjes brutale të deputetit Ziadin Sela në Kuvendin e Maqedonisë natën e 27 prillit u ekspozuan në seancën e dëshmisë me temën Maqedonia dhe krizat në Ballkan”, ndërsa për rastin Sela, foli posaçërisht zoti DioGuardi, duke dënuar dhunën ndaj deputetit shqiptar.
Në këtë konferencë ishte i ftuar përveç Dr Taravarit edhe lideri i LR-PDSH-së Ziadin Sela, por për shkaqe tanimë të njohura pas incidentit në kuvend me 27 Prill dhe për shkak të rekomandimit të mjekëve të Selës për të qëndruar në kurim shtëpiak deri në përmirësimim e plotë të gjendjes shëndetësore të z. Sela në moment të fundit është anuluar udhëtimi i tij.
Në këtë konferencë z Taravari, ofroj panelistëve informacione të dorës së parë rreth gjendjes në Maqedoni dhe sidomos për zhvillimet aktuale politike dhe përkushtimin e subjektit që përfaqëson për zgjidhjen e shpejt të krizës, formimin e qeverisë reformatore në Maqedoni
Duke çelur këtë seancë dëgjimore, kongresiti Republikan i Kalifornisë, Dana Rohabacher prezantoi para komisionit dhe pjesëmarrësve një vështrim të shkurtër rreth temës “Ballkani: Kërcënimet ndaj paqes dhe stabilitetit”.
“Tani është një kohë e përshtatshme për Kongresin, që të rivlerësojë dhe të konsiderojë qasjen e SHBA ndaj Ballkanit Perëndimor”, tha veç të tjerash ai. “Unë, si shumë vëzhgues të rajonit, jemi të frustruar nga mungesa e pajtimit politik, zhvillimit ekonomik dhe stabilitetit. Kam frikë se status quo nuk mund të vazhdojë për një kohë të pacaktuar dhe se backsliding politike është e mundur”.
Zëvendës Ndihmës Sekretari Hoyt Yee, i cili sapo është kthyer nga një turne politik në Ballkan, (Sarajevë, Beograd, Prishtinë, Podgoricë, Shkup dhe Tiranë) si i dërguari i posaçëm për Ballkanin nga Departamenti i Shtetit foli për zhvillimet në rajon.
“…Në këtë kontekst të ri gjeopolitik, puna jonë me Ballkanin aleatët dhe partnerët për të krijuar një hapësirë për tregti të lirë, tregjet e lira dhe popujt e lirë është më e rëndësishme se kurrë – nëse është e mbështetur të drejtën të hartojë zgjedhjen e tyre sovrane për një të ardhme euro-atlantike; ndërprerja e rrugëve për luftëtarët e huaj në Siri dhe Irak, me qëllim për mbjellje terror në Shtetet e Bashkuara dhe në Evropë; deri rolin qendror të rajonit në të ardhmen e sigurisë së energjisë të Evropës; ose shrrënjosjen e kancerin e korrupsionit , demokraci dhe të sigurisë”, theksoi Hoyt Yee.
“Megjithëse Ballkani nuk dominon më titujt e lajmeve ndërkombëtare si dikur, rajoni ende përballet me sfida të mëdha të cilat në se nuk adresohen, përbëjnë kërcënim për interesat amerikane në Evropë. Tensionet etnike në mbarë Ballkanin janë përsëri në rritje. Dhuna e fundit në Maqedoni nënvizon ashpërsinë e problemeve të saj politike. Ndërsa zvarritet përparimi në dialogun Kosovë-Serbi, qëndrueshmëria në Ballkan do të mbetet e brishtë”
Kongresisti demokrat i Nju Jorkut, Eliot Engel tha se puna në Ballkan nuk ka përfunduar akoma dhe se projekti i filluar ne vitet e 90-ta, kur u shpërbë Jugosllavia ende kërkon angazhim nga SHBA dhe aleatët e saj në Evropë.
Sipas tij, në krye të shqetësimeve rajonale mbetet Putini, i cili ka shtuar vendet e Ballkanit në listën e objektivave dhe kështu po rrit tensionet duke minuar besimin në demokraci.
“Kremlini tentoi një grusht shteti në Mal të Zi, e cila për fat të mirë dështoi. Ajo po i shet armë moderne Serbisë, duke përfshirë edhe MiG-29 dhe tanke T-72. Gjithashtu, po përzihet edhe në politikën e brendshme të Maqedonisë, me qëllim që të pengojë zgjidhjen e krizës qeverisëse në Shkup. Kam qenë i befasuar nga kundërshtimi fillestar i SHBA për planet e Kosovës për të krijuar ushtrinë. Nëse njohja e Kosovës shtet i pavarur dhe sovran ka ndonjë domethënie, kjo do të thotë se ne duhet t’i qëndrojmë afër Prishtinës kur ajo ndjek politika brenda kufijve të pranueshëm për çdo vend normal”, ka thënë Engel.
Duke thënë se zhvillimi i ushtrisë duhet të bëhet gradualisht, ai ka shtuar se nuk duhet të ndalet një gjë e tillë pasi Kosova ka hyrë në vitin e saj të dhjetë të pavarësisë.
“Duhet ta ndihmojmë atë që të këshillohet me zgjedhësit e vet, me fqinjët dhe komunitetin ndërkombëtar, në mënyrë që ata të krijojnë forcën e tyre mbrojtëse jo kërcënuese”, ka thënë ai.
Engel ka ngritur gjithashtu shqetësimin e tij për mungesën e drejtësisë për vrasjet dhe krimet e kryera nga Qeveria e Serbisë gjatë dhe pas luftës në Kosovë, me ç ‘rast ka përmendur edhe rastin e vëllezërve Bytyqi, qytetar amerikan, si dhe iu ka referuar një raporti të lëshuar nga Qendra për të Drejtat Humanitare në Beograd, ku flitet për varret masive me trupa të shqiptarëve në Serbi.
Në fund ai ka shprehur bindjen se Serbia duhet të ndalet nga pengesat që po i vë përpara Kosovës, në përpjekjen e saj për t’iu bashkuar Bashkimit Evropian.
“Nëse të dyja duan të hyjnë në BE, ato do duhej ta ndihmonin njëra-tjetrën dhe jo të kundërshtojnë dhe ta bëjnë të pamundur”, ka thënë ai.
Paneli i dytë i seancës së Komitetit ishte me pjesëmarrjen e DioGuardit, i cili shërbeu katër vite si kongresmen republikan nga Nju-Jorku dhe është President i LQSHA nje organizate lobuese shqiptare në Uashington.
Në dëshmin e tij z DioGuardi foli për pozitën e shqiptarëve në Maqedoni si dhe thellimin e krizës, duke përfshirë edhe ngjarjet e 27 prillit në Kuvend, që ka të bëjë me bllokimin e procesit të formimit të Qeverisë.
“Ngjarjet rreth sulmit brutal ndaj Ziadin Sela, si lider për reformën politike në Kosovë Maqedoni më 27 prill 2017, erdhën pas asaj kur nje perfaqësues shqiptar Talat Xhaferi, u zgjodh Kryetar i Parlamentit të Maqedonisë, tha Dioguardi, duke shtuar se “ Ata që mbështetnin zgjedhjen e kryetarit të ri, shqiptarit të parë që do të zgjidhej për këtë Institucion të lart Parlamentin e Maqedonisë, u sulmuan brutalisht nga deputetët e partisë qeverisëse VMRO-DPMNE dhe huliganë të paguarit e tyre”.
Në Parlamentin e Maqedonisë tha Dioguardi, “Banditë dhe paramilitarë ia mësynë Parlamentit në një përpjekje për të goditur frikën dhe terrorin në mendjet dhe zemrat e atyre deputeteve shqiptarë, të vendosur për reformimin e qeverisë së korruptuar maqedonase të kryesuar nga kryeministri Nikola Gruevski, i cili e ka udhëhequr qeverinë si një ndërmarrje kriminale gjatë pesëmbëdhjetë viteve të fundit”, tha ai.
Spas tij, ish Kryeministri Gruevski, ka kontrolluar plotësisht çdo pjesë të qeverisë maqedonase, duke përfshirë edhe gjykatat, përmes pushtetit të kontrolluar prej tij, ryshfetit, patronazhin dhe zellin dhe taktikat e mafias politike në Shkup.
“Për muaj të tërë, përpara sulmit të tmerrshëm më 27 prill, Ziadin Sela, kryetari i komunës së Strugës dhe kreu i Lëvizjes për Reformat e Partisë Demokratike të Shqiptarëve, LR-PDSH (I cili ishte në koalicion me Zoran Zaev, kreu i Partisë LSDM Maqedonase etnike dhe në kundërshtimi ndaj VMRO-LPMNE-së) ishte objektivi i një vargu protestash duke bër fushatë të gjerë propagandistike kundra shqiptarëve dhe Zijadin Selës” tha Dioguardi.
Saqë ai si “armik i popullit”, duhej të eliminohet. Rezultati ishte me të vërtet tronditës dhe me pasoja të rënda fizike, tha Dioguardi duke treguar me dorë nga posterat me fotografitë e përgjakura, të Zijadinë Selës, i shtrirë për vdekje në mes të dyshemes së Parlamentit të Maqedonisë.
“Sulmi brutal ndaj Selës, në veçanti, nga forcat speciale të maskuara të policisë, të cilët u lejuan nga Qeveria maqedonase për të sulmuar deputetët për më shumë se dy orë pa ndonjë ndërhyrje nga policia që ishin të pranishëm në vendngjarje, ndaj Ziadin Selës, ishte duke e godituar atë në mënyrë të përsëritur në kokë, rrëzuar pa ndjenja, deri sa simbas deshmitarve të asaj ngjarje Sela u konsiderua i vdekur nga sulmuesit, kur ai u tërhoq nga dhuna brutale me plagë të rënda – dhe kjo mund të shihet qartë në fotografitë e përgjakshme të Sela më 27 prill që unë kam menduar për ta zgjeruar dëshminë time për këtë seancë” tha Ish-Kongresmeni amerikan, Presidenti LQSHA, z. Joe Dio Guardi, teksa rrëfej në dëshminë e tij për krizën politike në Maqedoni dhe çështjen e pazgjidhur shqiptare.
“Duke përdorur dhunë të tillë të tmerrshme të planifikuar për të futur frikë dhe dridhje për të arritur qëllimet politike, mendojë se duhet të cilësojë partinë e VMRO-DPMNE-së klasifikimet e Departamentit të Shteti si një Organizatë Terroriste dhe futu në Listën e Zezë nga Departamenti Amerikan i Shtetit, siç është bërë për grupet e tjera politike nëpër botë.
DioGuardi e quajti atë një parti anti-shqiptare, të dhunshëme në Shkup, e cila ka shumë kriminelë të dënuar si anëtarë, duke përfshirë edhe deputetët të cilët u dënuan për krime të rënda, si Jovan Tarçullovski i cili në vitin 2005 u dënua nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë për krime lufte kundër Shqiptarëve gjatë konfliktit të armatosur të vitit 2001 ndërmjet shqiptarëve etnikë dhe forcave të sigurisë të Kosovës”
Kriza e tanishme politike dhe kaosi ekonomik në Maqedoni kanë ndikuar negativisht në të jetën e përditshme të popullsisë së madhe shqiptare, e cila tashmë është subjekt i jashtëzakonisht i lartë i papunësisë, sidomos në mesin e të rinjve. Është e qartë, tha DioGuardi, se diskriminimi ekonomik kundër Shqiptarëve po përdoren si një instrument i institucionalizuar i spastrimit etnik të shqiptarëve.
Ai e krahasoi situatën me atë të krijuar nga Sllobodan Millosheviç, “i cili ka përdorur në Kosovë të njëjtën mënyrë me shqiptarët në 1989 deri 1999, derisa Shtetet e Bashkuara të udhëhequra dhe NATO për 78 ditë kan bombarduar Serbinë dhe e solli Millosheviçin para drejtësisë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare të Hagës për ish Jugosllavinë. Milosheviçi u akuzua për krime kundër njerëzimit,krimet që po përsëriten tani nga racizmi virulent sllavo maqedonas ndaj shqiptarëve, dhe shovinizmin nën drejtimin e Nikolla Gruevskit sot”G
Më tej Dioguardi ka permendur edhe rrezikun e përfshirjes së Rusisë në Maqedoni. Ai tha se:”Kjo ngre një mundësi reale të përfshirjes së Rusisë në Maqedoni që kur Gruevski thotë se e mirëpresim çdo mbështetje ruse në një krizë të brendshme politike në një konflikt ndëretnik, në implikimet rajonale nga Maqedonia”.
Në fund, Presidenti i LQSHA-së dha disa rekomandime:
1) Shtetet e Bashkuara nuk mund të presin më gjatë që Bashkimi Evropian të zgjidhë Krizën në Maqedoni, për arsyet e dhëna në këtë dëshmi, dhe duhet të marrë një rol udhëheqës tani më përpara se Maqedonia të kaloi në kaos dhe politik, financiar dhe humanitar
2) Duhet një hap i menjëhershëm për të marrë, dhe duhet të ketë një angazhim më aktiv i Shteteve të Bashkuara të Amerikës : Zbatimi i plotë i Marrëveshjes 15 vjeçare së Ohrit për të siguruar shqiptarët të jen të barabartë me të drejta popullit Maqedonas. Për të arritur këtë, Kongresi i SHBA duhet të krijojë një Këshill Zbatimi të Marrëveshjes së Ohrit (OFA). Mungesa e një mekanizmi të tillë është një nga arsyet që VMRO-DPMNE ishte në gjendje kontrollojnë dhe partnerin shqiptar në koalicionin e tyre.
3) Shtetet e Bashkuara duhet të bëjnë thirrje për kodifikimin e barazisë etnike midis shqiptarëve dhe Maqedonasit në Kushtetutë, sepse Kushtetuta aktuale (1991) përmban Dispozitën e vjetëruar post-jugosllave që kryen një status të klasit të dytë, diskriminues për të Shqiptarë në Maqedoni.
4) Shpërthimi i 27 prillit 2017, sulmi në parlamentin e Maqedonisë nga policia speciale u mundësuan nga forcat e policisë me uniformë dhe civilë të maskuar, të cilët e lejuan të vazhdonte dhuna brutale për gati tre orë pa ndërhyrje. Si rezultat i kësaj dhe refuzimit që i bëri presidentit Ivanov për dorëzim e mandatit deri dje, koalicionit të propozuar të LSDM – së, të udhëhequr nga Zoran Zaev, me Partitë shqiptare etnike (duke rezultuar në 67 deputetë nga një total prej 120) për të formuar një Qeveri të re, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian duhet të kërkojnë menjëherë “Sanksionet kundër Maqedonisë”. (Illyria)