Kategoritë: Shëndeti

Itali, raportohen raste me koronavirus

Koronavirus italiNjë shpërthim i koronavirusit në veri të Italisë u përkeqësua të premten.

Zyrtarët njoftuan për 14 raste infektimi në rajonin e pasur të Lombardisë, ndërsa dy raste u raportuan në rajonin e Venetos aty pranë.

Fillimisht, autoritetet zbuluan se gjashtë persona ishin prakur nga virusi, rastet e para të njohura në Itali. Disa orë më pas, zyrtarët thanë se tetë të tjerë ishin testuar pozitivë për sëmundjen, duke përfshirë pesë punonjës shëndetësie.

Ndërkohë, agjensia e lajmeve ANSA tha se dy persona ishin diagnostikuar se vuanin nga kjo sëmundja tepër ngjitëse në Veneto, megjithëse nuk është e qartë nëse rastet kishin lidhje me njëri-tjetrin.

Ministri italian i shëndetësisë Roberto Speranza tha se në zonat e prkura nga koronavirusi do të pezullohen të gjitha aktivitetet publike, duke përfshirë shkollat, zyrat dhe veprimtaritë sportive.

NË SHBA, 34 RASTE ME KORONAVIRUS

Ndërkohë, të paktën 34 njerëz në Shtetet e Bashkuara janë të infektuar me koronavirusin e ri, thanë të premten zyrtarë amerikanë të shëndetësisë.

Trembëdhjetë nga këto raste u diagnostikuan tek udhëtarët që u sëmurën pas kthimit nga jashtë vendit, dhe 21 në persona të “riatdhesuar” nga Departamenti i Shtetit.

Të tjera raste infektimesh priten në mesin e personave që ishin udhëtarë të anijes Diamond Princess dhe janë në karantinë, tha në një konferencë shtypi Dr. Nancy Messonnier, drejtore e Qendrës Kombëtare për Imunizimet dhe Sëmundjet e Frymëmarrjes.

Për shkak se mund të kenë qenë në kontakt me njerëz të infektuar në anije, “ata konsiderohen me rrezik të lartë infektimi,” tha Dr. Messonnier.

Dhjetë pasagjerë të tjerë nga anija Diamond Princess testuan pozitivë në Japoni, por ende nuk llogariten në mesin e të infektuarve, sepse testet nuk janë konfirmuar nga autoritetet. Ata ka të ngjarë t’i shtohen numrit të personave të llogaritur si të infektuar, tha Dr. Messonnier.

voa

Koronavirusi, vazhdon ulja e numrit të të infektuarve

Koronavirusi KineKina njoftoi sërish një rënie të numrit të personave të diagnostikuar rishtazi si bartës të COVID 19. Të premten zyrtarët kinezë që menaxhojnë shëndetin publik u shprehën optimistë se po vazhdojnë ta kenë situatën nën kontroll. Por për autoritetet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë kriza nuk ka mbaruar. Koronavirusi i ri ka shkaktuar deri tani më shumë se 2,236 vdekje ndërsa 24 orët e fundit e kanë çuar totalin e personave të prekur në 75.465.

Në qytetin e Wuhanit, ku mendohet se shpërtheu për herë të parë virusi, numri i rasteve të kuruara e tejkaloi për herë të parë numrin e rasteve të diagnostikuar si bartës të COVID 19. Sipas autoriteteve kineze që drejtojnë Komisionin Kombëtar për Shëndetin, numri i rasteve të kuruar në një ditë në shkallë vendi, u rrit në mbi 2,000 për herë të parë. Një zyrtar i ministrisë së Drejtësisë Hë Ping tha se disa persona janë larguar nga detyra në një prej provincave të goditura më rëndë, Hubei si dhe zona të tjera, pas diagnostikimit të më shumë se 500 rasteve të personave të prekur në burgje.

Do të mbahen përgjegjës të gjithë ata që nuk kryejnë një proces ekzaminimi të plotë apo që nuk kryejnë njoftimet në kohë dhe ku masat e karantinës nuk janë ato që duhen. Nëse kjo ndodh, masat ndëshkimore do të jenë të ashpra“, tha zoti He Ping.

Për autoritetet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë rënia e numrit të rasteve të reja me koronavirus në Kinë është inkurajues, por ata paralajmëruan se kriza nuk ka mbaruar.

Ky është momenti për ta sulmuar virusin ndërsa situata është e menaxhueshme. Një numër i vogël rastesh janë njoftuar edhe në vende të tjera të botës. Nëse nuk e godasim fort tani, duke përdorur këtë dritare mundësie që na është dhënë, mund të përballemi me një problem serioz“, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

OBSH-ja njoftoi se po kryen dy prova klinike që mund të çojnë në luftimin e virusit vdekjeprurës dhe se rezultatet paraprake priten të dalin brenda tre javësh.

Ndërkaq Koreja e Jugut njoftoi 52 raste të reja, që e ka çuar numrin e të prekurve në vend në 152. Të paktën 25 vende krahas Kinës kanë raportuar më shumë se 1000 raste personash bartës të koronavirusit dhe 11 vdekje.

voa

Koronavirusi, OBSH paralajmëron për kujdes megjithë raportimet nga Kina

Koronavirus 2Zyrtarët kinezë të shëndetësisë raportuan të martën se numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit e ka tejkaluar shifrën 72,000 ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në rreth 1,900. Megjithatë, kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit paralajmëroi për kujdes pasi prirjet mund të ndryshojnë kur infektohen segmente të reja të popullsisë.

Përditësimi i fundit përfshin 98 vdekje të tjera dhe 1.886 raste të reja të virusit që ka tensionuar sistemin e kujdesit shëndetësor të Kinës dhe ka bërë që autoritetet të vendosin zona të tëra në karantinë, në përpjekje për të ndalur përhapjen e tij.

Televizioni shtetëror i vendit njoftoi se të martën vdiq nga virusi Liu Zhiming, drejtori i Spitalit Wuchang të Wuhanit, kryeqytet i provincës Hubei që është epiqendra e shpërthimit.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se të dhënat kineze nga ditët e fundit duket se tregojnë për një rënie të rasteve të reja.

“Kjo prirje duhet të interpretohet me shumë kujdes. Trendet mund të ndryshojnë kur infektohen segmente të reja të popullsisë. Është shumë herët për të treguar nëse do të vazhdojë kjo rënie që është njoftuar. Të gjithë skenarët janë ende në tryezë”, tha zoti Ghebreyesus.

Ghebreyesus gjithashtu tha se më shumë se 80% e pacientëve “kanë sëmundje të lehtë dhe do të shërohen”.

OBSH tha në raportin e saj të fundit se kishte 794 raste të konfirmuara jashtë Kinës. Rreth 454 raste kanë qenë pasagjerë në një anije lundrimi në karantinë në Yokohama, të Japonisë, ndër ta 88 raste të reja të raportuara të martën.

Shtetet e Bashkuara thanë të hënën se kishin evakuar mbi 300 qytetarë të saj dhe anëtarët e familjes së tyre të ngushtë që kishin qenë në bordin e anijes Diamond Princess. Një fluturim që transportonte pasagjerët mbërriti herët të hënën në Bazën e Forcave Ajrore Travis në Kaliforni, ndërsa një tjetër u ul disa orë më vonë në Bazën e Forcave Ajrore Lackland në Teksas.

Një grup prej 14 personash që nuk shfaqnin simptoma, por që rezultuan pozitivë në testet për virusin, u lejuan në avion në një zonë të izoluar nga pjesa tjetër e pasagjerëve. Të gjithë të evakuarit janë mbajtur në karantinë për 14 ditë.

Ndërkohë, Departamenti Amerikan i Shtetit po shikon gjithashtu rastin e një shtetase amerikane, e cila u diagnostikua me koronavirusin pasi u nis me një anije tjetër lundrimi, Westerdam, pasagjerët e të cilit rezultuan negativë gjatë testeve për virusin përpara se të niseshin për në Kamboxhia.

Autoritetet mjekësore në Malajzi thanë se gruaja 83-vjeçare, u testua dy herë pozitivisht për virusin kur mbërriti në Malajzi pasi tregoi shenja të një infeksioni viral, njoftoi të dielën një zëdhënës i Departamentit të Shtetit. Ajo është personi i parë nga anija Westerdam që rezulton të ketë marrë koronavirusin. Testimi i burrit të saj rezultoi negativ.

Anija Westerdam dhe 2,257 pasagjerët dhe ekuipazhi i saj kaluan pothuajse një javë në det pas udhëtimit fillestar dhe nuk u pranuan nga Japonia, Tajvani, Filipinet dhe Tajlanda, nga frika se dikush në bord ishte infektuar me koronavirus. Anija më në fund u lejua të ankorojë në Kamboxhia të enjten e kaluar.

voa

Koronavirusi, mbi 1 mijë e 800 të vdekur

KoronavirusAutoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekurve është rreth 1 mijë e 800. Deri tani askush nuk mund të thotë se kur mund të marrë fund epidemia, ndërsa virusi po infekton çdo ditë e më shumë njerëz jashtë Kinës.

Në provincën Hubei, epiqendra e shpërthimit të sëmundjes, vetëm të hënën u njoftua për 100 vdekje të reja.

Ndërsa rreth 11 mijë të infektuar u nxorën nga spitali pasi u trajtuan, thonë autoritetet kineze.

“Mes rasteve të konfirmuara, 15.9 ishte përqindja e rasteve kritike më 27 janar dhe kjo ka rënë në 7.2 për qind më 15 shkurt. Ky ndryshim tregon se parandalimi dhe kontrolli i virusit po jep rezultate”, tha Mi Feng nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë.

Shumica e rasteve të identifikuara jashtë territorit kinez, janë pasagjerë të një anijeje që është izoluar në Yokohama të Japonisë.

Shtetet e Bashkaura njoftuan se evakuuan më shumë se 300 shtetas të tyre që ndodheshin në bordin e anijes “Diamond Princess. Disa prej tyre po mbahen në një bazë ajrore në Kaliforni e disa tjerë në Teksas.

Një grup prej 14 personash që nuk dhanë simptoma, por rezultatet e analizave për koronavirus u dolën pozitive, u lejuan në këto fluturime por në zonë të ndarë me udhëtarët e tjerë.

Të gjithë të evakuuarit do të qëndrojnë në një karantinë 14 ditore.

Vende të ndryshme po ndërmarrin masa të reja për të penguar përhapjen e virusit tek qytetarët, duke shtuar kontrollet kufitare por edhe kontrollet në dyqanet e mishit.

Kjo çështje u diskutua edhe në konferencën e sigurisë në Gjermani.

“Bota shpenzon miliarda dollarë në përgatitjet për sulme terroriste por shpenzon shumë pak për sulmin nga një virus, i cili mund të jetë shumë më vdekjeprurës dhe më i dëmshëm për ekonominë, politikën dhe shoqërinë”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus, kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Udhëheqës fetarë në botë, përfshirë Rusinë dhe Izraelin, u bënë thirrje njerëzve të luten për fundin e epidemisë.

voa

Kinë: Numri i të vdekurve nga koronavirus, mbi 1,100

KoronavirusZyrtarët kinezë të shëndetësisë njoftuan të mërkurën se numri i të vdekurve nga koronavirusi ka arritur në më shumë se 1,100.

Shifrat e Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë përfshijnë 97 vdekje të reja dhe gjithsej 44,653 njerëz të konfirmuar si të infektuar që nga shpërthimi i koronavirusit muajin e kaluar. Disa ekspertë kanë hedhur dyshime nëse ky është numri i plotë i rasteve.

Nëse shifrat janë të sakta, kjo mund të linte vend për një farë optimizmi sepse 2,105 rastet e reja të konfirmuara të martën, shënojnë një nivel më të ulët se sa ato të raportuara ditët e mëparshme.

Shumica e rasteve me koronavirus janë brenda Kinës, por ka disa qindra të infektuar në dhjetëra vende të tjera, zakonisht pas udhëtimit nga Kina.

Kina ka izoluar disa zona të banuara për të ndalur përhapjen e virusit.

voa

Arrin në mbi 900 numri i vdekjeve nga koronavirusi

KoronavirusNumri i vdekjeve nga koronavirusi në Kinë ka arritur në mbi 900, ndërsa sot për herë të parë që nga shpërthimi i epidemisë, Presidenti kinez Xi Jinping vizitoi një lagje të Pekinit dhe një spital për trajtimin e presonave të prekur nga virusi. Ndërkohë, rritja e rasteve në Britani bëri që qeveria e këtij vendi ta shpallë virusin një “kërcënim serioz” për shëndetin publik.

Zyrtarët kinezë të shëndetit raportuan 97 vdekje të reja të dielën. Kjo e çon në 908 numrin e përgjithshëm të vdekjeve të shkaktuara nga koronavirusi. Sipas zyrtarëve të shëndetësisë janë raportuar 3.062 raste të reja të virusit, duke i dhënë fund prirjes shumë ditëshe të rënies së numrit të rasteve që kishte sjellë shpresat se masat e kontrollit do të funksiononin.

Me një maskë në fytyrë, Presidenti kinez Xi Jinping bëri një paraqitje publike për herë të parë pas shpërthimit të koronavirusit, duke vizituar një lagje dhe një spital në Pekin.

“Duhet të kemi besim. Ne do ta mposhtim këtë epidemi”, tha presidenti kinez.

Britania raportoi të hënën katër raste të reja, duke e sjellë në gjithsej tetë numrin e personave me koronavirus. Ministri britanik i Shëndetësisë Matt Hancock shpalli virusin një kërcënim për publikun për t’i dhënë qeverisë më shumë fuqi për të izoluar të sëmurët në përpjekjen e saj për të shmangur përhapjen e tij të mëtejshme.

Në Japoni, një anije turistike mbetet në karantinë në Yokohama me 66 raste të reja të raportuara të hënën, më shumë sesa dyfishi i numrit të rasteve të njohura në bord.

Anija Diamond Princess (Princesha e Diamantit) u urdhërua të mbetej në karantinë javën e kaluar pasi një pasagjer i saj, i cili zbriti nga anija në Hong Kong rezultoi se ishte prekur nga koronavirusi.

Epiqendra e shpërthimit të koronavirusit është në provincën Hubei të Kinës, ku miliona njerëz vazhdojnë të jenë të izoluar. Në zonat e izoluara njerëzit po ankohen për mungesa ushqimore.

Zyrtari kinez i tregtisë Wang Bin tha të dielën se ka mungesa në logjistikë, rritje të çmimeve dhe mungesë të krahut të punës.

“Është e vështirë që furnizimi i tregut të arrijë nivelet normale,” tha ai.

Aktualisht, ai tha se ka një furnizim pesë-ditor të mishit të derrit dhe vezëve, dhe furnizim tre-ditor të perimeve.

Banka qendrore e Kinës tha se duke filluar nga e hëna do të vinte në dispozicion 300 miliardë juanë (43 miliardë dollarë) për të ndihmuar bizneset e përfshira në luftimin e epidemisë.

Joseph Eisenberg, profesor i epidemiologjisë në Fakultetin e Shëndetit Publik në Universitetin e Miçiganit, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ishte shumë herët për të thënë nëse epidemia ka arritur kulmin për shkak të paqartësisë mbi numrin e rasteve.

“Edhe nëse rastet e raportuara mund të kenë arritur kulmin, ne nuk e dimë se çfarë po ndodh me rastet e paraportuara,” tha ai. “Kjo është veçanërisht një çështje problematike në disa nga zonat më rurale”, tha zoti Eisenberg.

Numri i vdekjeve nga koronavirusi është më i lartë se ai i sindromës së rëndë të frymëmarrjes akute (SARS) që shpërtheu në vitet 2002-03, i cili besohet se ka vrarë 774 njerëz dhe të ketë sëmurë gati 8,100 njerëz në Kinë dhe në Hong Kong.

voa

Kinë, vdekja e mjekut ngjall zemërim ndaj autoriteteve

Dr LiVdekja e një mjeku i cili u qortua se paralajmëroi për virusin e ri të Kinës, shkaktoi një furi lavdërimesh për të dhe zemërim që autoritetet komuniste e vendosin politikën mbi sigurinë publike.

Pas vdekjes, Dr. Li Wenliang u bë mishërimi i zemërimit të fortë ndaj kontrollit të Partisë Komuniste në pushtet mbi informacionin dhe ankesat se zyrtarët gënjejnë ose fshehin shpërthimet e sëmundjeve, derdhjet e materialeve kimike, produktet e rrezikshme të konsumit ose mashtrimet financiare.

Okulisti 34-vjeçar vdiq brenda natës në Spitalin Qendror të Wuhanit, ku ai punoi dhe ka gjasa të ketë marrë virusin gjatë trajtimit të pacientëve në ditët e para të shpërthimit të virusit.

“Një hero që publikoi informacione në lidhje me epideminë e Wuhanit në fazën e hershme. Dr. Li Wenliang është i pavdekshëm”, shkroi shkencëtari kryesor i Qendrës së Kinës për Kontrollin e Sëmundjeve, Zeng Guang, në një blog të rrjetit social kinez Sina Weibo.

Policia në dhjetor kishte qortuar tetë mjekë, ndër edhe dr. Li-në, për paralajmërimin e miqve në mediat sociale në lidhje me kërcënimin që ishte shfaqur. Gjykata e Lartë e Kinës e kritikoi më vonë policinë, por Partia Komuniste gjithashtu ka forcuar ndërkohë kontrollin e saj mbi informacionin rreth shpërthimit të virusit.

Përdoruesit e rrjetit social Weibo kanë lënë qindra mijëra mesazhe nën postimin e fundit të të ndjerit Li.

Një postim i njërit prej bashkëpunëtorëve të zotit Li, një infermiere në dhomën e urgjencës, tha që moti i ftohtë i Wuhanit ishte “po aq i zymtë sa gjendja ime shpirtërore”.

“Për ju, ne jemi engjëj dhe kaq të fortë. Por, sa e fortë mund të bëhet një zemër dhe të shohë pa u tronditur njerëzit pranë që bien një nga një?”, shkruajti zonja Li Mengping në llogarinë e saj të verifikuar.

Të tjerët fajësuan për vdekjet zyrtarët kinezë, dhe jo ndonjë specie shtazore nga ku mund të ishte përhapur virusi, dhe thanë që ata që i krijuan telashe mjekut duhet të përballen me pasojat. Komentet më të spikatura në internet u fshinë shpejt nga censuruesit.

Partia qeverisëse është përballur me akuza të ngjashme për sjellje të egër pas katastrofave të mëparshme. Ato përfshijnë shpërthimin e vitit 2003 të sindromës së rëndë akute të frymëmarrjes (SARS), një derdhje kimike të vitit 2005 që ndërpreu furnizimin me ujë të miliona njerëzve në verilindje të Kinës, për shitjen e qumështit të ndotur që sëmuri mijëra fëmijë, si dhe për dështimin e kompanive private financiare pas krizës globale ekonomike.

Në secilin rast, zyrtarët u akuzuan se po përpiqeshin të fshihnin ose vononin lëshimin e informacionit që publikut i nevojitej për t’u mbrojtur.

Partia komuniste shpesh përgjigjet duke lejuar që publiku të çlirohet përkohësisht, pastaj përdor kontrollin e saj për mediat dhe internetin për të shtypur kritikat. Personat që vazhdojnë të kritikojnë, mund të burgosen me akuza të paqarta për përhapjen e thashethemeve ose krijimin e telasheve.

Në rrugët e Pekinit, banorët shprehen me trishtim dhe thonë se Kina duhet të mësojë nga dr. Li.

“Ai ishte një njeri aq i mirë, por nuk ia doli dot”, tha Ning Yanqing. “Ata që mbeten, nuk guxojnë të flasin. Mjerisht, nuk di çfarë të them”.

Disa komente në internet të premten kanë lënë të kuptohet se pakënaqësia është realisht më e gjerë, ndaj partisë dhe presidentit kinez Xi Jinping që ka forcuar kontrollin mbi shoqërinë që nga marrja e pushtetit në vitin 2012.

Drejtuesi më i fuqishëm kinez, të paktën që nga vitet ’80-të, Xi i dha vetes mundësinë e presidentit të përjetshëm, duke ndryshuar kushtetutën kineze në vitin 2018 për të hequr një limit dy-vjeçar.

Duke iu referuar njërës prej nismave të tij propagandistike, një mesazh që qarkullonte në mediat sociale thoshte: “Ëndrra ime kineze është e thyer”.

Në Wuhan, udhëheqësit lokalë u akuzuan se u thanë mjekëve në dhjetor të mos e shpallnin përhapjen e virusit, në mënyrë që të mos lihej në hije takimi vjetor i një organi legjislativ vendor.

Ndërsa përhapej virusi, mjekët u urdhëruan të fshinin postimet në mediat sociale që bënin thirrje për dhurime të furnizimeve mjekësore. Kjo shkaktoi ankesa se autoritetet shqetësoheshin më shumë për imazhin sesa sigurinë publike.

Dr. Li u ndalua nga policia pasi paralajmëroi për virusin në një grup të mediave sociale për ish-shokët e tij të klasës.

Episodi i fundit është jashtëzakonisht i vështirë për partinë në pushtet pasi zoti Li ishte mjek, pjesë e një grupi që vlerësohen si heronj të mbingarkuar dhe të paguar pak, të cilët janë vija mbrojtëse e Kinës kundër një sëmundjeje të re të frikshme.

“Ai tregoi një qëndrim të përgjegjshëm ndaj shoqërisë”, tha Cai Lin, një banor i Pekinit. “Ai tregoi sinqeritet dhe besnikëri. Kështu që unë mendoj se e gjithë shoqëria duhet të reflektojë për këtë.”

Organizata Botërore e Shëndetit, e cila ka lavdëruar përgjigjen e Kinës ndaj shpërthimit, u shpreh në një mesazh në Twitter se: “Ne jemi të pikëlluar thellë nga vdekja e Dr. Li Wenliang. Të gjithë duhet të kujtojmë punën që ai bëri kundër virusit”.

Aparati i propagandës zyrtare u përpoq të premten të qetësojë opinionin.

“Disa nga përvojat e Li Wenliang-ut gjatë jetës së tij pasqyrojnë mangësitë në parandalimin dhe kontrollin e epidemisë”, tha televizioni shtetëror në faqen e tij të internetit.

Ambasadori kinez në Uashington, Cui Tiankai, tha në Twitter, një platformë që censura e internetit e partisë e bllokon për publikun: “Me të vërtetë i trishtuar nga vdekja e Dr. Li Wenliang. Ai ishte një mjek shumë i përkushtuar. Ne jemi shumë mirënjohës ndaj tij për atë që ai ka bërë në përpjekjet tona të përbashkëta duke luftuar kundër virusit 2019nCoV. ”

Qeveria njoftoi se një ekip nga Pekini do të dërgohej në Wuhan për të hetuar “çështjet e raportuara nga masa, që përfshijnë Dr. Li Wenliang”.

voa

OBSH: Ka ende shumë pikëpyetje mbi koronavirusin

OBSHNumri i rasteve të personave të konfirmuar si bartës të koronavirusit në Kinë u rrit me gati 4 mijë ndërsa ai i vdekjeve me rreth 75, brenda një dite. Deri tani shifrat e përgjithshme flasim për mbi 31.200 njerëz të infektuar dhe 636 që kanë humbur jetën. Ndërsa virusi vazhdon të përhapet, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se është ende shumë herët të thuhet nëse shpërthimi i virusit ka arritur pikën kulmore edhe pse të mërkurën numri i përgjithshëm i rasteve të reja ra për herë të parë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se shifrat kanë pësuar një rënie të lehtë.

“Kur e shihni këtë grafik duket sikur numri nga dita në ditë po rritet, por shifra aktuale e raportuar sot, në krahasim me numrin e raportuar dje ka pësuar rënie. Nuk do të thotë asgjë, por të paktën nuk po shkojmë në drejtimin e gabuar”, thotë Mike Ryan i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Media zyrtare njoftoi se në Wuhan të Kinës një foshnje u diagnostikua me koronavirus 36 orë pas lindjes, i infektuari në moshën me të re deri më tani.

Nëna e foshnjes rezultoi pozitive pas testit për virusin përpara lindjes. Mjeku Zeng Lingkong i spitalit të Fëmijëve në Wuhan tha se është e pamundur të konfirmohet nëse virusi u transmetua në barkun e nënës apo pas lindjes.

“E ndamë menjëherë foshnjën nga nëna pas lindjes dhe po e ushqyejmë në mënyrë artificiale”, thotë Zeng Lingkong, i spitalit të Fëmijëve në Wuhan.

Po të enjten një shtetas britanik u konfirmua se ishte prekur nga koronavirusi pas kthimit të tij nga një vend aziatik. Raste si ky tregojnë se rreziku i prekjes nga virusi është i lartë për një zonë më të gjerë.

“Më parë rreziku që dikush të infektohej jashtë Kinës ishte shumë i ulët dhe vetëm në rrethana mjaft të kufizuara këshillonim kryejen e testeve. Por tani këshillojmë testimin për një zonë më të gjerë gjeografike”, thotë një zyrtar i lartë i shërbimit mjeksor në Londër Chris Whitty.

Zyrtarët kanë ende nevojë për më shumë informacion që do t’i ndihmonte ata t’i jepnin fund përhapjes së mëtejshme të virusit thotë drejtori i përgjithshëm i OBSH-së.

“Ne nuk e dimë burimin e shpërthimit, nuk e dimë se cili është rezervuari natyror i tij dhe nuk e kuptojmë siç duhet aftësinë e tij për t’u transmetuar apo shkallën e rrezikshmërisë së tij. Që ta ndalim, kemi nevojë t’u japim përgjigje të gjitha këtyre pyetjeve”, thotë Tedros A. Ghebreyesus, Drejtor i Përgjithshëm i OBSH-së.

Kjo është arsyeja thotë ai pse OBSH-ja po organizon një forum botëror disa ditor që do t’i shërbejë identifikimit dhe koordinimit të përpjekjeve në fushën e kërkimit, gjetjes sa më shpejt të jetë e mundur të terapisë apo vaksinës që lufton virusin.

voa

Ndikimi i koronavirusit në ekonomi

maskaOrganizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi se është tepër herët për të thënë nëse shpërthimi i koronavirusit ka arritur pikën kulmore, por shtoi se e mërkura ishte dita e parë që numri i përgjithshëm i infektimeve të reja në Kinë shënoi rënie. Organizata ka bërë thirrje për fonde prej 675 milion dollarësh për të luftuar koronavirusin e ri, kryesisht përmes investimeve në vendet që konsiderohen në rrezik. Numri i vdekjeve nga koronavirusi është rreth 500, me më shumë se 24.300 raste të konfirmuara në Kinë. Jashtë Kinës ka 191 raste të konfirmuara në 24 vende.

Në Hong Kong dhe në Kinë, rrugët janë të zbrazëta ndërsa bizneset janë mbyllur me një karantinë të rreptë për të frenuar përhapjen e virusit, i cili ka të ngjarë të ketë pasoja të rënda, thotë David Dollar i Institutit Brookings, një grup studimi në Uashington, DC.

“Në Kinë ka zona që prodhojnë rreth dy të tretat e PBB-së të cilat kanë zgjatur pushimet e tyre edhe për dy javë të tjera. Punëtorët nuk po kthehen në fabrika. Pra, tremujori i parë dhe me siguri edhe tremujori i dytë i vitit 2020 do të kenë rezultate shumë të dobëta ekonomike.”

Francis Lun, Drejtor Ekzekutiv i firmës Geo Securities në Hong Kong, paralajmëron se ndikimi mund ta tejkalojë Azinë.

“Rritja ekonomike globale mund të zvogëlohet me 0.5 përqind,” thotë zoti Lun.

Li Zimin, fermer luleshtrydhesh në Jiujiang, në kufi me provincën Hubei ku ka origjinën virusi, thotë se kjo periudhë e vitit duhet të ishte “sezoni i pikut”. Por për shkak të virusit, të ardhurat e tij të përditshme janë zvogëluar mjaft.

38-vjeçari ka rreth 23 serra të përhapura në 1.5 hektarë tokë në një zonë ku shikon mjaft vreshtarë dhe mbledhës të luleshtrydheve.

“Padyshim jam shumë i mërzitur. Por kjo epidemi nuk është krijuar nga njeriu, prandaj nuk kemi se çfarë t’i bëjmë. Thjesht shpresoj se epidemia do të përfundojë shpejt dhe shitja e luleshtrydheve do t’i kthehet normalitetit”.

Përhapja e virusit ka prekur edhe lojërat e fatit në Makaon e qeverisur nga Kina, ku kazinove u është kërkuar të mbyllen për dy javë. Kazinot e Makaos zakonisht janë të mbushura me kinezë të pasur, por këtë javë ato janë të zbrazëta për shkak se njerëzit po përpiqen të shmangin koronavirusin.

voa

Koronavirusi – duhet mbajtur maskë, apo jo?

Koronavirus MaskaAutoritetet në mbarë botën ofruan mesazhe kontradiktore edhe kur u përpoqën të qetësonin panikun e blerjes së maskave që shiheshin si masë mbrojtëse ndaj koronavirusit që po përhapet me shpejtësi. Disa ekspertë thanë se përdorimi i gabuar i maskave mund të rrisë madje rrezikun nga infeksioni i epidemisë.

Në Hong Kong, njerëzit presin në radhë të gjata jashtë një farmacie që shet maska për fytyrën. Vetë udhëheqësja e Hong Kongut, Carrie Lam, u shfaq me një maskë jeshile në konferencën e saj për shtyp.

Sidoqoftë, në Singapor, qeveria ka publikuar një reklamë të veçantë në gazetën kryesore ku thuhet: “Mos mbaj maskë nëse je mirë”.

Autoritetet në mbarë botën ofruan mesazhe kontradiktore edhe kur u përpoqën të qetësonin panikun e blerjes së maskave që shiheshin si masë mbrojtëse ndaj koronavirusit që po përhapet me shpejtësi.

Nuk është maska që mbani ajo që ju jep mbrojtjen më të madhe. Është larja e duarve, larja e rregullt e duarve me sapun dhe ujë. Nëse shqetësoheni për rrezikun e përhapjes nga dikush që nuk ka simptoma, ai person nuk do të kollitet, nuk do të tështijë mbi ju. Rreziku për infeksion është në të vërtetë kur prekni diçka që mund të jetë e kontaminuar dhe më pas prekni me dorë fytyrën “, u tha gazetarëve Kenneth Mak, drejtori i shërbimeve shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë së Singaporit.

Disa ekspertë thanë se përdorimi i gabuar i maskave mund të rrisë madje rrezikun nga infeksioni i epidemisë që ka marrë mbi 200 jetë në Kinë dhe po përhapet në mbi 20 vende.

Nëse personi ndjehet i sëmurë, duhet ta veshë maskën. Unë e vesh në tren, por asgjëkundi tjetër“, tha Elisa Torres, banore e Singaporit.

Ndërsa për Beth Taezan, banore e Manilës, frika ishte e dukshme mes turmave të mëdha të njerëzve që dynden pranë depos farmaceutike për maska, e cila është boshatisur.

Është e frikshme. Thanë në lajme se mund të vdesim për shkak të virusit. Duhet të jemi të kujdesshëm“, tha ajo.

Në disa pjesë të Azisë, mbajtja e maskave është e zakonshme kur njerëzit janë të sëmurë ose për t’u ruajtur nga ndotja urbane.

Udhëzimet zyrtare nga Organizata Botërore e Shëndetit dhe Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve nuk përmendin fare mbajtjen e maskës së fytyrës si masë parandaluese kundër virusit. Por, në faqet e tyre të internetit nuk ka ndonjë udhëzim kundër përdorimit të tyre.

Koronavirusi mund të transmetohet nga një person në tjetrin, megjithëse nuk është e qartë se sa lehtë. Shumica e rasteve kanë qenë mes njerëzve në qytetin kinez Wuhan, në vatrën e shpërthimit, mes familjarëve të të infektuarve ose punonjësve të mjekësisë.

Transmetimi mendohet se ndodh përmes kontaktit me një person të infektuar përmes grimcave në ajër nga kollitja ose teshtitja, ose nëse preket një objekt me virus, dhe më pas preket goja, hunda apo sytë.

voa