Kategoritë: Shkenca

Teknologjia e ndërlidhur në jetën tonë

teknologjiaAplikacione të reja kompjuterike po ndryshojnë mënyrën tonë të jetesës, punës, udhëtimit dhe të prodhimtarisë. Në një forum në San Françisko u prezantuan disa nga mënyrat sesi po ndikon teknologjia e ndërlidhur në jetën tonë.

 

Dikush punon nëpërmjet realitetit virtual të lidhur me celularin dhe një tjetër përdor teknologji të ndërlidhur me syzet. Janë paisjet që përbëjnë lajm.

“Këto janë paisjet që ne i shikojmë përditë dhe na tërheqin. Por, kanë ndikim të madh edhe në fusha si industria dhe prodhimi. Makineritë po ndërlidhen tashmë në fabrika dhe të dhënat analizohen në mënyra që nuk kanë qenë të mundura më parë.”

Kompania gjermane ProGlove po integron sensorë skanimi dhe të lëvizjes në dorezat e punëtorëve të fabrikës, për të ndihmuar procesin e inventarizmit:

“Jemi përqëndruar te prodhimi i makinave dhe tek logjistika, fusha ku ka kërkesë të madhe për rendiment.”

Transformimi ka pasoja të gjithanshme. Prej krizës së Ebolës u krijua një sistem portativ për të mbledhur dhe arkivuar të dhënat e pacientëve në klinikat e largëta të Afrikës:

“Është një paisje që mund të sterilizohet duke u zhytur në klorinë për të vrarë Ebolën, dhe që mund të përdoret në mjedise shumë të ashpra për teknologjinë.”

Teknologjia e padukshme mat temperaturën në shtëpitë tona ose kushtet klimaterike në një serrë ferme:

“Në të ardhmen e afërt do të kemi një sërë paisjesh të ndërlidhura në shtëpitë tona, në biznese dhe në makina.”

Zonja Bell thotë se kjo po ndodh tashmë dhe se teknologjia e ndërlidhur po i bën sistemet tona më efikase në proçese si udhëtimi, transporti i mallrave, apo prodhimi i energjisë. (voa)

SHBA, DARPA dhe teknologjia

DARPAShkencëtarë dhe inxhinierë nga gjithë SHBA u mblodhën në St. Luis, Misuri, për të diskutuar mbi teknologjitë e përparuara me të cilat punohet në laboratorë kërkimorë të vendit.

Konferenca tre-ditore – e quajtur “Prit, çfarë?”, – u sponsorizua nga DARPA, (Agjencia e Pentagonit për Projekte të Avancuara Kërkimore), sepse shumë projekte të kësaj agjencie kanë ndikim jo votëm në ushtri. Për shembull, interneti që miliarda njerëz përdorin çdo ditë rrënjët i ka në një rrjet prej katër kompjuterash që DARPA krijoi në vitin 1969.

Sfidat në shekullin XXI janë të mëdha për DARPA-n dhe partnerët e saj të sektorit privat. Por, siç thotë drejtori DARPA-s, Arati Prabhakar;
“Ne jemi këtu për të bërë ç’është e mundur”.., veçanërisht në fushën e shëndetit publik, për të gjetur mënyra më të mira për diagnostikimin e sëmundjeve.

Dr. Matt Hepburn është një specialist i sëmundjeve infektive në DARPA. Detyra e tij është për të gjetur ekspertët, brenda ose jashtë qeverisë, të cilët mund të zhvillojnë mënyra të reja për luftimin e sëmundjeve si Ebola, dhe gripi.

Në konferencë, dr. Hepburn tregoi një pajisje portative që mund të reduktojë në mënyrë dramatike kohën që duhet për të identifikuar sëmundjen e pacientit, duke përdorur vetëm një pikë gjaku ose një shtupë në hundë. Rezultati mund të dërgohet tek zyrtarët e shëndetit publik nëpërmjet telefonit celular të cilët vihen në kërkim të burimit të infeksionit për ta gjetur atë sa më shpejt.

Ekipet e DARPA-s gjithashtu janë duke punuar mbi mënyrat për uljen e një helikopteri. Hollywoodi, me filmat e tij,  mund të ketë krijuar idenë se helikopterët mund të ulen kudo, por kjo në fakt nuk është aq e lehtë. Në konferencë, DARPA tregoi në ekran një helikopter të vogël me pajisje uljeje, që përdor këmbët të përthyeshme me ndjesorë që e mbajnë helikopterin në nivel, edhe në qoftë se toka nën të nuk është.

DARPA vazhdimisht është në kërkim për ekspertë për të punuar mbi problemet teknologjike që kërkojnë zgjidhje. Ndonjëherë, DARPA hap konkurse ku çdo njeri mund marrë pjesë, dhe të fitojë çmim deri në miliona dollarë. Kështu u veprua, p.sh., me automjetin vetë-lëvizës, që në fakt është ringjallje e një nxitjeje të vjetër për novatorizëm.

Fluturimi ‘solo’ i Charles Lindberghut përtej Atlantikut në vitin 1927 në një avion të quajtur “Spirit of Saint Louis”, ka qenë në ndjekje të një çmimi 25,000 dollarësh vendosur nga një pronar hotelesh në Nju Jork.

Në  sallën e ekspozitës, Mike Walker flet rreth konkursit për Grand Challenge Cyber, një lloj softueri që do të zbulojë qasjet e pa-autorizuara në një sistem kompjuterik. Ka ekspertë që mund ta bëjnë këtë, por ata janë të pakët dhe jo mjaft të shpejtë.

DARPA nxiti ekspertët nga një spektër i gjerë  disiplinash për të marrë pjesë në këtë konferencë. Thuhet se ndonjëherë, mënyra më e zgjuar për të zgjidhur një problem mjekësor, ka nevojë për njerëz të ditur nga fusha të ndryshme. (voa)

Zbulohet një paraardhës i hershëm i njeriut

fosileNjë grup shkencëtarësh njoftuan sot se kanë zbuluar një paraardhës të hershëm të zhdukur të njeriut.

Studiuesit që botuan gjetjet e tyre në revistën eLIFE, e quajnë specien e re  Homo naledi.  Ata thanë se ka shumë mundësi që ai të ketë ecur me dy këmbë, ishte rreth 1.5 metra i gjatë dhe peshonte  45 kilogramë.  Ata thanë gjithashtu se kjo specie i kishte duart dhe këmbët si njeriu, por se kafazi i kraharorit, shpatullat dhe legeni i tij ngjanin më shumë me ato të paraardhësve të hershëm sesa me ato të njeriut modern.

Zbulimi është rezultat i gjetjes së një koleksioni kockash në një pjesë të the të një shpelle në Djepin e Trashëgimisë Botërore të Njerëzimit, pranë Johanesburgut në Afrikën e Jugut.

Rreth 1,500 kockat e gjetura deri tani u përkasin të paktën 15 individëve, thanë studiuesit. Ata besojnë se Homo naledi u shfaq para 2.5 milionë deri në  2.8 milionë vjetëve, por kockat e gjetura mund të jenë të mëvonshme.  Grupi i punës tha se përcaktimi i vjetërsisë së tyre është një nga sfidat e tyre të ardhshme.

Një tjetër paqartësi është se pse kockat ishin aq në thellësi të shpellës.  Shkencëtarët hamendësojnë se qenie të gjalla mund të kenë vendosur atje trupat e të vdekurve, në një veprim që nuk haset shpesh mes tyre. (voa)

Aplikacione të posaçme për telefonat inteligjentë

telefon intelegjentKompanitë e teknologjisë po krijojnë gjithnjë e më shumë aplikacione për paisjet e lëvizshme, duke ofruar një seri shërbimesh sipas kërkesave për ta bërë jetën më praktike. Me një prekje të telefonit mund të gjesh një mjet për të udhëtuar ose një masazh në shtëpi. Qyteti Los Anxheles është selia kryesore e shumë prej këtyre kompanive.

Samuel Davis shkoi në Los Anxheles duke tentuar t’i futet botës së spektaklit. Kur nuk është në skenë, ai është në kamionin e tij.

“Më pëlqen të aktroj në komedi, por dua të krijoj më shumë të ardhura në kohën e lirë.”

Këto të ardhura shtesë vijnë nga punësimi si shofer për një biznes të quajtur Buddytruk. Është një aplikacion që të lidh me shoferë vendas që kanë një kamion për të ndihmuar në transportimin e gjërave. Koha mesatare e ardhjes së një kamioni është gjysëm ore.

“Jemi rritur me 1 mijë dhe 2 mijë përqind që nga dita kur filluam punën.”

Buddytruk është një ndër aplikacionet e shumta që ofrojnë shërbime sipas kërkesës. Ato variojnë që nga udhëtimi i përbashkët me një mjet, tek shpërndarja e ushqimit nëpër shtëpi, dhe deri në shërbime masazhi në shtëpi, si p.sh. kompania Soothe. Që nga krijimi në vitin 2013, kompania e masazheve u shtri në 13 qytete brenda 12 muajve. Merlin Kuaffman është themelues i kompanisë “Soothe”.

“Veçoria është shpejtësia e marrjes së një shërbimi. Kompania e taksive Uber përcaktoi drejtimin e zhvillimit dhe tashmë është bërë normë.”

“Shtyp një buton dhe gjithçka zgjidhet, që nga pagesa, transporti, shpërndarja. Në më pak se një orë merr çfarë dëshiron.”, thotë Michael Hammond, klient aplikacioni.

Eksperti i menaxhimit të teknologjisë, Terry Kramer, thotë se njerëzit në mbarë botën posedojnë më shumë celularë inteligjentë se kurrë më parë.

“Është krijuar një stuhi perfekte për një rritje dramatike të aplikacioneve.”

Ai thotë se njerëzit tregohen më të gatshëm të japin të dhënat e tyre në shkëmbim të marrjes së shërbimeve, dhe se më shumë teknologji po krijohen për aplikacione celularësh. Megjithëse është një industri në fillimet e saj, zoti Kramer thotë se këto lloj aplikacionesh po trondisin biznesin tradicional të dyqaneve.

“Nëse tregohen të zgjuar, do t’i përfshijnë këto teknologji në biznesin e tyre më tradicional. Nëse jo, bizneset tradicionale do të zhduken.”

Sipërmarrësit thonë se aplikacionet për shërbime sipas kërkesave do të ofrojnë më shumë alternativa për konsumatorët dhe do të kursejnë kohën e tyre. (voa)

Apartamente luksoze në një ish-depo raketash bërthamore

apartamentePër ata që i tremben një shpërthimi bërthamor, sulmeve terroriste apo stuhive diellore, një apartament special ofron qetësi mendjeje dhe trupi. Në qyetin Konkordia të Kansasit po ndërtohen apartamente luksoze brenda një depoje të nëndheshme raketash të braktisur tshme. Korrespondentët e Zërit të Amerikës Enming Liu dhe Lin Yang e vizituan kohët e fundit kompleksin e ri të banimit:

Në zonat e pabanuara në veri të Kansasit sheh roje të armatosura rëndë, automjete të blinduara, kamera me rezolucion të lartë dhe kulla për snajper. Por nuk kemi të bëjmë me një objekt ushtarak.

Këtu dikur ndodhej qendra e nëndheshme e lëshimit të raketave balistike ndërkontinentale, Atlas.

Raketat Atlas i përkisnin sistemit amerikan të mbrojtjes gjatë Luftës së Ftohtë.

Biznesmeni Larry Hall e bleu atë pasi u nxorr jashtë përdorimit në 1965 dhe krijoi mjedise luksoze banimi.

“Këtu kemi qendrën e lëshimit të raketave Altas. Për sa i përket kapacitetit është goxha mbresëlënëse. Nëse do të duhej ta rindërtonim, do të kushtonte 120 milionë dollarë”.

14 katet e objektit lidhen me ashensor dhe ndërtesa ka një pishinë 25-metra të gjatë, një sallë kinemaje dhe një mur alpinizmi. Po ashtu ka një sistem shumë të sofistikuar furnizimi me ujë dhe energji.

“Nëse humbasim lidhjen me rrjetin elektrik, kemi gjeneratorin kryesor si dhe një gjenerator tjetër. Kemi turbina ere dhe një sistem furnizimi me bateri”.

Apartamentet janë projektuar me idenë për të jetuar në këto mjedise për pesë vjet pa kontakte me mjedisin e jashtëm. Një kat i tërë shërben për të magazinuar ushqime të konservuara.

Po ashtu kultivohen perime e peshk në bazene ujore për të garantuar furnizime të freskëta.

Dritaret elektronike, secila me vlerë 15 mijë dollarë, ndihmojnë për të luftuar psikozën që krijon jeta nën tokë për një kohë të gjatë.

“Nëse do të imagjinosh se po jeton në pranverë, apo në verë ose vjeshtë në Nju Jork, është krejt e mundur. Nëse do të zgjedhësh panoramën e San Franciskos, apo një qyteti tjetër, ne përdorim pamjet e një kameras me definicion të lartë”.

Një apartament që zë një kat të tërë, me sipërfaqe mbi 170m2 kushton mbi 3 milionë dollarë.Një apartament që zë gjysmën e katit kushton 1.5 milionë dollarë.

Por kërkohet të bësh pagesë të plotë me kesh. Pjesa më e madhe e banorëve i përdorin apartamentet si shtëpi pushimi. Leighton dhe Luke po kalojnë verën këtu.

“Jam si askush tjetër, pasi askush tjetër nuk jeton nën tokë në kushte të tilla. Nganjëherë nuk më besohet se jam nën tokë, thjesht po jetoj në një shtëpi normale”.

Apartamentet në ish objektin e parë të lëshimit të raketave janë shitur plotësisht. Punimet kanë filluar në objektin e dytë dhe gjysma e apartamenteve në këtë projekt janë shitur.

Për ata që mund ta përballojnë koston, ky apartament është si një garanci ideale për sigurinë. (voa)

Nga mbetjet plastike në mobilje

plastik mobiljeZgjerimi i shpejtë i teknologjisë së printerave 3D po krijon një problem të ri ekologjik – mbetjet e pluhurit të najlonit. Në përpjekje për të bërë diçka, një grup studentësh britanikë kanë zhvilluar një metodë për t’i kthyer ato në mobilje.
Një metodë e përhapur e të shtypurit 3D quhet “sintering selektive lazer”, ose SLS, që do të thotë përzierje e grimcave të pluhurit të najlonit ose metalit për të formuar një objekt të ngurtë. Por kjo mënyrë lë pas rreth 44 për qind mbetje.
Studentët në Kolegjin Mbretëror të Artit në Londër, Fabio Hendry dhe Sung-il Choi, kanë zhvilluar një metodë të thjeshtë për bashkimin egrimcave të pluhurit të najlonit duke i kthyer ato në objekte të ngurta.

Një teli prej nikel-kromi i jepet forma e dëshiruar. Pastaj vendoset në një enë dhe mbulohet me një përzierje pluhuri najloni dhe rëre të imët. Kur lidhet me burim energjie, siç është një bateri makine, përzierja mbështillet rreth telit.
Fabio Hendry shpjegon:
“Për shembull, kemi telin, hedhim në të pluhur të përzier, e nxehim për 20 minuta, dhe nga kjo përftojmë një objekt që është shumë vështirë të prodhohet në mënyrë tjetër.”

Trashësia e strukturës së ngurtësuar varet nga koha që teli mbahet i lidhur me burimin e energjisë – zakonisht deri 30 minuta. Të dy studentët ekspozuan 12 stola artistikë të formave të ndryshme.

“Nuk kërkon gjë të madhe. Nuk përdor as pajisje të fuqishme. Është shumë lehtë dhe e thjeshtë për t’u bërë, gjithashtu shumë e qëndrueshme. Nuk kërkon as shumë energji”

Stolat janë paraqitur si projekt, për të treguar se si nga mbeturinat mund të prodhohen sende të ndryshme. Studentët Hendry dhe Choi shpresojnë që metoda e tyre, nëse përdoret në shkallë industriale, mund të zvogëlojë ndjeshëm sasinë e mbetjeve të pluhurit të najlonit. (voa)

Makinat luksoze në Los Anxhelos

mercedesPër makinat e personalizuara që ofrojnë çdo gjë përfshirë banjot portative, sediljet për masazh dhe xhama anti-plumb ka kërkesa të shumta nga regjisorët dhe yjet e filmave në Kaliforni. Kompani të specializuar bëjnë konvertimin e furgonëve në automjete sportive luksoze që mund të përdoren si zyra portative, qendra të medias dhe palestra nga ekzekutivët e pasur dhe yjet e famshëm që janë gjithmonë në lëvizje.

Stërvitjet, drejtimi i një biznesi apo relaksimi, është i mundshëm në automjetet e personalizuara luksoze të prodhuara nga kompania Becker Automotive me qendër në Kaliforni.

Ky është një treg i sofistikuar, ku ekzekutivët e pasur dhe yjet e kinematografisë mund të kërkojnë pothuajse çdo gjë që ata duan për automjetin e tyre, madje edhe një banjo.

Howard Becker është pronar dhe drejtor ekzekutiv i kompanisë Becker Automotive. Ai thotë se klientët janë nga gjithë bota tha tani ata duhet të presin gjashtë muaj për blerjen e një automjeti të këtij lloji.

“Klientët tanë vijnë nga të gjitha sferat e jetës. Ata kanë një të përbashkët, janë njerëz që punojnë shumë. Ata janë në përgjithësi shumë të pasur dhe duan të jenë larg ekspozimit ndaj medias”.

Duke përdorur të njëjtën teknologji që përdoret nga kompanitë ajrore, këta furgon janë të pajisur me ekranet LCD për video konferenca dhe shikimin e filmave, sedilje të pajisura me sistem elektronik kontrollimi, teknologjinë e ndriçimit LED, teknologjinë më të fundit të sigurisë anti-plumb dhe banjo me dyer elektrike.

Në mesin e konsumatorët janë aktorët Johnny Depp dhe Ben Affleck, këngëtarët Bruce Springsteen, Snoop Dogg dhe Dr. Dre.

“Aktualisht rreth 40 përqind e makinave tona eksportohet, 20 përqind e qëndrojnë në bregun perëndimor dhe Nju Jorku është një treg shumë i rëndësishëm për ne”.

Imazhet 3-D të makinave krijohen për t’u treguar klientëve potencialë se si do të duket brendësia e automjetit të tyre.

Një nga kërkesat kryesore është përmirësimi i sigurisë dhe shumë klientë duan të kenë xhama anti-plumb dhe të testojnë sigurinë e trupit të makinës.

Bailey Barnard, redaktor në revistën RobbReport.com, thotë se kërkesat për këtë lloj makinash janë në rritje.

“Unë mendoj se një nga arsyet e shtimit të kërkesave për këtë makinë është niveli i teknologjisë që ato mund të perdorin si mikro-teknologjinë, I-Padët dhe iPhonët. Pra këto teknologji portative mund të përdoren në kabinat e automjeteve të tyre.  Ato gjithashtu janë luksoze dhe të rehatshme. Ne raportojmë edhe për përdorimin e avionëve privatë, mega jahteve dhe tani shumë teknologji të këtyre mjeteve mund të transferohen në botën e automobilave”.

Biznesmeni Mark Hyman, i cili është një klient i mundshëm i kompanisë Becker Automotive, thotë se ai është i interesuar në blerjen e një makine të tillë pasi ajo do t’i mundësonte atij të punojë edhe kur ai është në lëvizje.

“Për mua është e rëndësishme të jem në gjendje të punoj dhe ta shfrytëzoj mirë kohën kur jam në trafikun e ngjeshur dhe të padurueshëm të Los Anxhelesit”.

Luksi dhe siguria kanë një kosto, çmimet  e këtyre makinave shkojnë nga 160 mijë deri në 500 mijë dollarë për një makinë tërësisht të blinduar. (voa)

Bletarët amatorë

BletaBletët janë duke u zhdukur, dhe askush nuk e di saktësisht se pse. Entomologët dhe shkencëtarët në mbarë botën po përpiqen për të gjetur përgjigje për këtë çrregullim të madh. Por në një park konservimi në Fort Wayne, Indiana, bletarët amatorë janë duke bërë ç’është e mundur për të ruajtur gumëzhimën e bletëve.

Bletët janë përgjegjëse për një në çdo 3 kafshata të ushqimit që hamë. Pra, nuk është çudi që Megan Ryan dëshiron të bëjë gjithçka që që mundet për bletët. Më parë këtë vit, ajo filloi një bletore në Klubin e Konservimit.

“Kosheret tona janë plot me ato që quhen bletë italiane.”

Bletët italiane janë ndër më të popullarizuarat për shkak se janë të buta dhe riprodhojnë më shpejt se llojet e tjera të bletëve zbutura. Në vetëm katër muaj, parku i klubit është rritur nga 10.000 në 70.000 bletë për koshere.

Bletari Alex Cornwell thotë se ky është lajm i mirë, për shkak se gjatë dekadës së fundit kolonitë  amerikane dhe evropiane të bletëve kanë humbur më shumë se një të katërtën e popullsisë së tyre.

“Nuk dihet se çfarë e ka shkatuar këtë konkretisht, por mund të jetë një kombinim që nga pesticideve, marimangat deri tek patogjenet.”

Ndërsa kërkimi për shkakun e pakësimit të bletëve vazhdon, në parkun e Klubit të Konservimit në Fort Wane bletët janë shtuar. Parku gjithashtu përmban informacion. Sa herë që ata e vizitojnë, Ryan dhe Cornwell dokumentojnë çdo gjë nga temperamenti i bletëve, gjendja e koshere, dhe mënyrën se si bletët mbretëresha lëshojnë vezët e tyre.

“Ne e ndajmë këtë informacion me Departamentin e Burimeve Natyrore, me bletarë të tjerë, me çdo organizatë që merret me ruajtjen apo rritjen e bletëve.”

Duke ndarë njohuritë dhe pasionin e tyre, këta bletarë kanë filluar një program mësimi me shpresë për të inkurajuar më shumë njerëz për t’u marrë me bletari.

“Nuk ka nevoje të jeni shkencëtar për t’i mësuar dhe ndihmuar njerëzit në lidhje me bletët. Çdokush mund ta bëjë këtë.”

Deri tani rreth 100 njerëz kanë shprehur interesim. Ryan dhe Cornwell gjithashtu kanë në plan të fillojnë një program për t’i mësuar punëtorët migrantë mbi bletarinë, në mënyrë që ata të mund ta marrin këtë aftësi me vete, kudo që të shkojnë. (voa)

Shkencëtarët mbi rëndësinë e planktoneve

PlaktonetKrijesat e imëta të oqeanit të quajtura “planktone” konsiderohen kryesisht si ushqim për balena dhe kafshët e tjera të mëdha detare. Por një studim katërvjeçar global ka zbuluar, ndër të tjera, se planktonet janë një burim i madh i oksigjenit në planetin tonë.

Planktonet janë një grup  kafshësh të ndryshme, alga, bakterie dhe organizma të tjera mikroskopike, që banojnë në shtresat e sipërme të oqeaneve, detrave dhe ujrave të ëmbla.

Të padukshme nga syri i lirë, ato megjithatë janë burimi kryesor i ushqimit për kafshët e mëdha si balenat.

Në një projekt të quajtur Tara Oceans, të udhëhequr nga organizata jo-fitimprurëse franceze Ekspedita Tara, 200 shkencëtarë nga 45 vende filluan të studiojnë planktonet në bordin e një anijeje.

Në shtator 2009 ata filluan misionin me anijen Tara duke vizituar 210 rajone, ku shkencëtarët mblodhën 35,000 mostra, studiuan jetën, përbërjen gjenetike dhe lëvizje e këtyre krijesave të vogla.

Koordinatori shkencor i Tara Oceans, Chris Bowler, thotë se ata zbuluan se planktonet janë përgjegjëse për pjesën më të madhe mirëqenies së planetit tonë.

“Ato prodhojnë oksigjenin që marrim ne, heqin dioksidin e karbonit nga atmosfera dhe në përgjithësi mbajnë tokën në një gjendje të banueshme për qeniet njerëzore”.

Zoti Bowler thotë se afër gjysma e oksigjenit që ne marrim vjen nga diatomet, alga të imëta që banojnë në shtresa të ndriçuara nga dielli të trupave ujore.

“Pra, në thelb, një-e-pesta  oksigjenit tqë merr njeriu  përmes frymëmarrjes, vjen nga diatomet, kështu që ato në njëfarë mënyre janë po aq të rëndësishme sa një pyll tropikal në aspektin e kontributit të tyre global”.

Drejtori ekzekutiv i ekspeditës, Romain Trouble thotë se studimi tregon qartë se oqeani është makinë e klimës së tokës.

“Ne besojmë se oqeani është motori kryesor i ndryshimeve klimatike, lehtësuesi kryesor i magazinimit të dioksidit të karbonit dhe nxehtësisë, dhe kjo makineri punon sepse oqeani është i shëndetshëm”.

Grupe të ndryshme shkencëtarësh kanë studiuar gjëra të ndryshme. Për shembull, një grup i tyre ka krijuar një katalog të mbi 40 milionë gjeneve të planktoneve, të panjohura më parë. Një tjetër grup shkencëtarësh ka gjetur se shumica e ndërveprimeve të planktoneve ishin parazitare.

Të dhënat e mbledhura do të përdoren për të përcaktuar se cilët organizma janë më të adaptueshëm ndaj ndryshimit të kushteve të ujit.

Rezultatet e studimeve të para janë botuar në numrin e muajit maj të revistës shkencore Journal Science, e cila thotë se shumë analiza të tjera do të pasojnë. (voa)

Samsung do të nxjerrë një model të ri telefoni

Samsung celularSiç duket, kompania koreano-jugore Samsung do të vazhdojë ta mbajë, së paku për të ardhmen e afërt, titullin e prodhuesit më të madh global të telefonave inteligjentë.

Samsungu do të nxjerrë së shpejti në treg një model të ri telefoni, në kategorinë ndërmjetëse mes tabletit dhe telefonit, pra me përmasa më të mëdha se telefonat tradicionalë.

Gjatë muajve të fundit kjo kompani shënoi rënie në konkurrencën me gjigandin amerikan Apple, pasi doli në treg telefoni iPhone 6 i Apple-it. Tani Samsungu do të nxjerrë një variant të ri të produktit të tij Galaxy Note me një eveniment special të enjten në Nju Jork.

Galaxy Note do të ketë një ekran shumë të madh, thuajse të ngjashëm me ekranin e tabletave elektronike, për përdoruesit që tashmë duan të shohin video-klipe në çdo moment dhe çdo vend ku ndodhen. Megjithë përmasat produkti premton të jetë një pajisje elegante dhe e sofistikuar si nga kapacitetet ashtu edhe nga pamja. (voa)