Kategoritë: Shkenca

Apartamente luksoze në një ish-depo raketash bërthamore

apartamentePër ata që i tremben një shpërthimi bërthamor, sulmeve terroriste apo stuhive diellore, një apartament special ofron qetësi mendjeje dhe trupi. Në qyetin Konkordia të Kansasit po ndërtohen apartamente luksoze brenda një depoje të nëndheshme raketash të braktisur tshme. Korrespondentët e Zërit të Amerikës Enming Liu dhe Lin Yang e vizituan kohët e fundit kompleksin e ri të banimit:

Në zonat e pabanuara në veri të Kansasit sheh roje të armatosura rëndë, automjete të blinduara, kamera me rezolucion të lartë dhe kulla për snajper. Por nuk kemi të bëjmë me një objekt ushtarak.

Këtu dikur ndodhej qendra e nëndheshme e lëshimit të raketave balistike ndërkontinentale, Atlas.

Raketat Atlas i përkisnin sistemit amerikan të mbrojtjes gjatë Luftës së Ftohtë.

Biznesmeni Larry Hall e bleu atë pasi u nxorr jashtë përdorimit në 1965 dhe krijoi mjedise luksoze banimi.

“Këtu kemi qendrën e lëshimit të raketave Altas. Për sa i përket kapacitetit është goxha mbresëlënëse. Nëse do të duhej ta rindërtonim, do të kushtonte 120 milionë dollarë”.

14 katet e objektit lidhen me ashensor dhe ndërtesa ka një pishinë 25-metra të gjatë, një sallë kinemaje dhe një mur alpinizmi. Po ashtu ka një sistem shumë të sofistikuar furnizimi me ujë dhe energji.

“Nëse humbasim lidhjen me rrjetin elektrik, kemi gjeneratorin kryesor si dhe një gjenerator tjetër. Kemi turbina ere dhe një sistem furnizimi me bateri”.

Apartamentet janë projektuar me idenë për të jetuar në këto mjedise për pesë vjet pa kontakte me mjedisin e jashtëm. Një kat i tërë shërben për të magazinuar ushqime të konservuara.

Po ashtu kultivohen perime e peshk në bazene ujore për të garantuar furnizime të freskëta.

Dritaret elektronike, secila me vlerë 15 mijë dollarë, ndihmojnë për të luftuar psikozën që krijon jeta nën tokë për një kohë të gjatë.

“Nëse do të imagjinosh se po jeton në pranverë, apo në verë ose vjeshtë në Nju Jork, është krejt e mundur. Nëse do të zgjedhësh panoramën e San Franciskos, apo një qyteti tjetër, ne përdorim pamjet e një kameras me definicion të lartë”.

Një apartament që zë një kat të tërë, me sipërfaqe mbi 170m2 kushton mbi 3 milionë dollarë.Një apartament që zë gjysmën e katit kushton 1.5 milionë dollarë.

Por kërkohet të bësh pagesë të plotë me kesh. Pjesa më e madhe e banorëve i përdorin apartamentet si shtëpi pushimi. Leighton dhe Luke po kalojnë verën këtu.

“Jam si askush tjetër, pasi askush tjetër nuk jeton nën tokë në kushte të tilla. Nganjëherë nuk më besohet se jam nën tokë, thjesht po jetoj në një shtëpi normale”.

Apartamentet në ish objektin e parë të lëshimit të raketave janë shitur plotësisht. Punimet kanë filluar në objektin e dytë dhe gjysma e apartamenteve në këtë projekt janë shitur.

Për ata që mund ta përballojnë koston, ky apartament është si një garanci ideale për sigurinë. (voa)

Nga mbetjet plastike në mobilje

plastik mobiljeZgjerimi i shpejtë i teknologjisë së printerave 3D po krijon një problem të ri ekologjik – mbetjet e pluhurit të najlonit. Në përpjekje për të bërë diçka, një grup studentësh britanikë kanë zhvilluar një metodë për t’i kthyer ato në mobilje.
Një metodë e përhapur e të shtypurit 3D quhet “sintering selektive lazer”, ose SLS, që do të thotë përzierje e grimcave të pluhurit të najlonit ose metalit për të formuar një objekt të ngurtë. Por kjo mënyrë lë pas rreth 44 për qind mbetje.
Studentët në Kolegjin Mbretëror të Artit në Londër, Fabio Hendry dhe Sung-il Choi, kanë zhvilluar një metodë të thjeshtë për bashkimin egrimcave të pluhurit të najlonit duke i kthyer ato në objekte të ngurta.

Një teli prej nikel-kromi i jepet forma e dëshiruar. Pastaj vendoset në një enë dhe mbulohet me një përzierje pluhuri najloni dhe rëre të imët. Kur lidhet me burim energjie, siç është një bateri makine, përzierja mbështillet rreth telit.
Fabio Hendry shpjegon:
“Për shembull, kemi telin, hedhim në të pluhur të përzier, e nxehim për 20 minuta, dhe nga kjo përftojmë një objekt që është shumë vështirë të prodhohet në mënyrë tjetër.”

Trashësia e strukturës së ngurtësuar varet nga koha që teli mbahet i lidhur me burimin e energjisë – zakonisht deri 30 minuta. Të dy studentët ekspozuan 12 stola artistikë të formave të ndryshme.

“Nuk kërkon gjë të madhe. Nuk përdor as pajisje të fuqishme. Është shumë lehtë dhe e thjeshtë për t’u bërë, gjithashtu shumë e qëndrueshme. Nuk kërkon as shumë energji”

Stolat janë paraqitur si projekt, për të treguar se si nga mbeturinat mund të prodhohen sende të ndryshme. Studentët Hendry dhe Choi shpresojnë që metoda e tyre, nëse përdoret në shkallë industriale, mund të zvogëlojë ndjeshëm sasinë e mbetjeve të pluhurit të najlonit. (voa)

Makinat luksoze në Los Anxhelos

mercedesPër makinat e personalizuara që ofrojnë çdo gjë përfshirë banjot portative, sediljet për masazh dhe xhama anti-plumb ka kërkesa të shumta nga regjisorët dhe yjet e filmave në Kaliforni. Kompani të specializuar bëjnë konvertimin e furgonëve në automjete sportive luksoze që mund të përdoren si zyra portative, qendra të medias dhe palestra nga ekzekutivët e pasur dhe yjet e famshëm që janë gjithmonë në lëvizje.

Stërvitjet, drejtimi i një biznesi apo relaksimi, është i mundshëm në automjetet e personalizuara luksoze të prodhuara nga kompania Becker Automotive me qendër në Kaliforni.

Ky është një treg i sofistikuar, ku ekzekutivët e pasur dhe yjet e kinematografisë mund të kërkojnë pothuajse çdo gjë që ata duan për automjetin e tyre, madje edhe një banjo.

Howard Becker është pronar dhe drejtor ekzekutiv i kompanisë Becker Automotive. Ai thotë se klientët janë nga gjithë bota tha tani ata duhet të presin gjashtë muaj për blerjen e një automjeti të këtij lloji.

“Klientët tanë vijnë nga të gjitha sferat e jetës. Ata kanë një të përbashkët, janë njerëz që punojnë shumë. Ata janë në përgjithësi shumë të pasur dhe duan të jenë larg ekspozimit ndaj medias”.

Duke përdorur të njëjtën teknologji që përdoret nga kompanitë ajrore, këta furgon janë të pajisur me ekranet LCD për video konferenca dhe shikimin e filmave, sedilje të pajisura me sistem elektronik kontrollimi, teknologjinë e ndriçimit LED, teknologjinë më të fundit të sigurisë anti-plumb dhe banjo me dyer elektrike.

Në mesin e konsumatorët janë aktorët Johnny Depp dhe Ben Affleck, këngëtarët Bruce Springsteen, Snoop Dogg dhe Dr. Dre.

“Aktualisht rreth 40 përqind e makinave tona eksportohet, 20 përqind e qëndrojnë në bregun perëndimor dhe Nju Jorku është një treg shumë i rëndësishëm për ne”.

Imazhet 3-D të makinave krijohen për t’u treguar klientëve potencialë se si do të duket brendësia e automjetit të tyre.

Një nga kërkesat kryesore është përmirësimi i sigurisë dhe shumë klientë duan të kenë xhama anti-plumb dhe të testojnë sigurinë e trupit të makinës.

Bailey Barnard, redaktor në revistën RobbReport.com, thotë se kërkesat për këtë lloj makinash janë në rritje.

“Unë mendoj se një nga arsyet e shtimit të kërkesave për këtë makinë është niveli i teknologjisë që ato mund të perdorin si mikro-teknologjinë, I-Padët dhe iPhonët. Pra këto teknologji portative mund të përdoren në kabinat e automjeteve të tyre.  Ato gjithashtu janë luksoze dhe të rehatshme. Ne raportojmë edhe për përdorimin e avionëve privatë, mega jahteve dhe tani shumë teknologji të këtyre mjeteve mund të transferohen në botën e automobilave”.

Biznesmeni Mark Hyman, i cili është një klient i mundshëm i kompanisë Becker Automotive, thotë se ai është i interesuar në blerjen e një makine të tillë pasi ajo do t’i mundësonte atij të punojë edhe kur ai është në lëvizje.

“Për mua është e rëndësishme të jem në gjendje të punoj dhe ta shfrytëzoj mirë kohën kur jam në trafikun e ngjeshur dhe të padurueshëm të Los Anxhelesit”.

Luksi dhe siguria kanë një kosto, çmimet  e këtyre makinave shkojnë nga 160 mijë deri në 500 mijë dollarë për një makinë tërësisht të blinduar. (voa)

Bletarët amatorë

BletaBletët janë duke u zhdukur, dhe askush nuk e di saktësisht se pse. Entomologët dhe shkencëtarët në mbarë botën po përpiqen për të gjetur përgjigje për këtë çrregullim të madh. Por në një park konservimi në Fort Wayne, Indiana, bletarët amatorë janë duke bërë ç’është e mundur për të ruajtur gumëzhimën e bletëve.

Bletët janë përgjegjëse për një në çdo 3 kafshata të ushqimit që hamë. Pra, nuk është çudi që Megan Ryan dëshiron të bëjë gjithçka që që mundet për bletët. Më parë këtë vit, ajo filloi një bletore në Klubin e Konservimit.

“Kosheret tona janë plot me ato që quhen bletë italiane.”

Bletët italiane janë ndër më të popullarizuarat për shkak se janë të buta dhe riprodhojnë më shpejt se llojet e tjera të bletëve zbutura. Në vetëm katër muaj, parku i klubit është rritur nga 10.000 në 70.000 bletë për koshere.

Bletari Alex Cornwell thotë se ky është lajm i mirë, për shkak se gjatë dekadës së fundit kolonitë  amerikane dhe evropiane të bletëve kanë humbur më shumë se një të katërtën e popullsisë së tyre.

“Nuk dihet se çfarë e ka shkatuar këtë konkretisht, por mund të jetë një kombinim që nga pesticideve, marimangat deri tek patogjenet.”

Ndërsa kërkimi për shkakun e pakësimit të bletëve vazhdon, në parkun e Klubit të Konservimit në Fort Wane bletët janë shtuar. Parku gjithashtu përmban informacion. Sa herë që ata e vizitojnë, Ryan dhe Cornwell dokumentojnë çdo gjë nga temperamenti i bletëve, gjendja e koshere, dhe mënyrën se si bletët mbretëresha lëshojnë vezët e tyre.

“Ne e ndajmë këtë informacion me Departamentin e Burimeve Natyrore, me bletarë të tjerë, me çdo organizatë që merret me ruajtjen apo rritjen e bletëve.”

Duke ndarë njohuritë dhe pasionin e tyre, këta bletarë kanë filluar një program mësimi me shpresë për të inkurajuar më shumë njerëz për t’u marrë me bletari.

“Nuk ka nevoje të jeni shkencëtar për t’i mësuar dhe ndihmuar njerëzit në lidhje me bletët. Çdokush mund ta bëjë këtë.”

Deri tani rreth 100 njerëz kanë shprehur interesim. Ryan dhe Cornwell gjithashtu kanë në plan të fillojnë një program për t’i mësuar punëtorët migrantë mbi bletarinë, në mënyrë që ata të mund ta marrin këtë aftësi me vete, kudo që të shkojnë. (voa)

Shkencëtarët mbi rëndësinë e planktoneve

PlaktonetKrijesat e imëta të oqeanit të quajtura “planktone” konsiderohen kryesisht si ushqim për balena dhe kafshët e tjera të mëdha detare. Por një studim katërvjeçar global ka zbuluar, ndër të tjera, se planktonet janë një burim i madh i oksigjenit në planetin tonë.

Planktonet janë një grup  kafshësh të ndryshme, alga, bakterie dhe organizma të tjera mikroskopike, që banojnë në shtresat e sipërme të oqeaneve, detrave dhe ujrave të ëmbla.

Të padukshme nga syri i lirë, ato megjithatë janë burimi kryesor i ushqimit për kafshët e mëdha si balenat.

Në një projekt të quajtur Tara Oceans, të udhëhequr nga organizata jo-fitimprurëse franceze Ekspedita Tara, 200 shkencëtarë nga 45 vende filluan të studiojnë planktonet në bordin e një anijeje.

Në shtator 2009 ata filluan misionin me anijen Tara duke vizituar 210 rajone, ku shkencëtarët mblodhën 35,000 mostra, studiuan jetën, përbërjen gjenetike dhe lëvizje e këtyre krijesave të vogla.

Koordinatori shkencor i Tara Oceans, Chris Bowler, thotë se ata zbuluan se planktonet janë përgjegjëse për pjesën më të madhe mirëqenies së planetit tonë.

“Ato prodhojnë oksigjenin që marrim ne, heqin dioksidin e karbonit nga atmosfera dhe në përgjithësi mbajnë tokën në një gjendje të banueshme për qeniet njerëzore”.

Zoti Bowler thotë se afër gjysma e oksigjenit që ne marrim vjen nga diatomet, alga të imëta që banojnë në shtresa të ndriçuara nga dielli të trupave ujore.

“Pra, në thelb, një-e-pesta  oksigjenit tqë merr njeriu  përmes frymëmarrjes, vjen nga diatomet, kështu që ato në njëfarë mënyre janë po aq të rëndësishme sa një pyll tropikal në aspektin e kontributit të tyre global”.

Drejtori ekzekutiv i ekspeditës, Romain Trouble thotë se studimi tregon qartë se oqeani është makinë e klimës së tokës.

“Ne besojmë se oqeani është motori kryesor i ndryshimeve klimatike, lehtësuesi kryesor i magazinimit të dioksidit të karbonit dhe nxehtësisë, dhe kjo makineri punon sepse oqeani është i shëndetshëm”.

Grupe të ndryshme shkencëtarësh kanë studiuar gjëra të ndryshme. Për shembull, një grup i tyre ka krijuar një katalog të mbi 40 milionë gjeneve të planktoneve, të panjohura më parë. Një tjetër grup shkencëtarësh ka gjetur se shumica e ndërveprimeve të planktoneve ishin parazitare.

Të dhënat e mbledhura do të përdoren për të përcaktuar se cilët organizma janë më të adaptueshëm ndaj ndryshimit të kushteve të ujit.

Rezultatet e studimeve të para janë botuar në numrin e muajit maj të revistës shkencore Journal Science, e cila thotë se shumë analiza të tjera do të pasojnë. (voa)

Samsung do të nxjerrë një model të ri telefoni

Samsung celularSiç duket, kompania koreano-jugore Samsung do të vazhdojë ta mbajë, së paku për të ardhmen e afërt, titullin e prodhuesit më të madh global të telefonave inteligjentë.

Samsungu do të nxjerrë së shpejti në treg një model të ri telefoni, në kategorinë ndërmjetëse mes tabletit dhe telefonit, pra me përmasa më të mëdha se telefonat tradicionalë.

Gjatë muajve të fundit kjo kompani shënoi rënie në konkurrencën me gjigandin amerikan Apple, pasi doli në treg telefoni iPhone 6 i Apple-it. Tani Samsungu do të nxjerrë një variant të ri të produktit të tij Galaxy Note me një eveniment special të enjten në Nju Jork.

Galaxy Note do të ketë një ekran shumë të madh, thuajse të ngjashëm me ekranin e tabletave elektronike, për përdoruesit që tashmë duan të shohin video-klipe në çdo moment dhe çdo vend ku ndodhen. Megjithë përmasat produkti premton të jetë një pajisje elegante dhe e sofistikuar si nga kapacitetet ashtu edhe nga pamja. (voa)

HitchBot do të rikthehet në Amerikë

robot HitchBotHitchBot, një robot me aftësinë për biseda të shkurtra dhe rrëfim kuriozitetesh, pritet të rikthehet në rrugët e Shteteve të Bashkuara, pas një akti vandalizmi që e nxori jashtë përdorimit.

Roboti, i krijuar nga inxhinierët Frauke Zeller dhe David Smith, i cili ka përshkuar kilomentra të tëra në Kanada dhe Gjermani, e filloi turneun e tij amerikan me autostop në Boston dhe arriti të përshkojë 480 kilometra, duke arritur në Filadelfia, i njohur si “Qyteti i Dashurisë Vëllazërore”. Javën e kaluar roboti u vandalizua në Filadelfia; copat e tij ishin shpërndarë anës një rruge të qytetit, aq sa mendohej se ishte i pariparueshëm.

Tani krijuesit e tij kanë shprehur bindjen se mund ta kthejnë në operim krijimin e tyre. Hitchbot e përshkon udhëtimin me autostop, në varësi të dashamirësisë së njerëzve që ndalen dhe e marrin në makinë. Roboti mund të zhvillojë biseda të shkurtra me bashkudhëtarët e tij. Ideja e krijuesve ishte që Hitchbot të shërbente si një eksperiment mbi shkëmbimet mes njerëzve dhe robotëve. (voa)

Makinat e printuara

makina e printuarNjë makinë e prodhuar me printer tre-dimensional mund të jetë në qarkullim më shpejt sesa mendoni. Një kompani me bazë në Feniks të Arizonës ka në plan të shesë makinat e quajturi Strati, vitin e ardhshëm.

Local Motors, me seli në Feniks ka plane për të prodhuar një makinë elektrike që shpreson se do të ofrohet për shitje vitin e ardhshëm duke u prodhuar me porosi dhe që do të realizohet me printerat tre dimensionalë.

Ajo do t’u ofrojë blerësve mundësinë të modifikojnë makinat sipas nevojave personale.

Strati, makina e parë në botë e prodhuar me printerin 3D u paraqit vitin e kaluar nga kompania Local Motors dhe mbetet një prototip.

John B. Rogers, Jr. është themelues i kompanisë:

“Ideja filloi me printimin e një makine, vendosjen e pjesëve dhe nisjen e saj, kështu që për gjashtë shtatë muajt e fundit kemi qenë shumë të ngarkuar dhe tani jemi gati ta hedhim në prodhim.”

Fillimisht, Local Motors kishte shpresuar të kishte një version të makinës deri në fund të këtij viti, por kjo është shtyrë për vitin e ardhshëm.

Stili i makinës ishte rezultat i një konkursi që kompania zhvilloi online përmes një komuniteti inxhinierësh dhe të apasionuarish për automobilë.

Fituesi ishte Kevin Lo, një inxhinier nga Uashingtoni i cili punon për firmën Hewlett-Packard.

Local Motors printoi kornizën e makinës dhe panelet e saj me një material plastik me fibër karboni.

“Materialin plastik e përforcojmë me fibër karboni dhe e shkrijmë duke e bërë gati për të printuar. Materiali i nxehtë ngrin shumë shpejt duke u bërë solid”. 

Duhen gati 44 orë për të printuar një makinë Strati. Më pas ajo pajiset me një bateri elektrike, motor dhe balestrat nga kompania franceze Renault.

Kompania shpreson se një ditë do të ketë 12 minifabrika në mbarë vendin që do të prodhojnë makina sipas kërkesave të konsumatorëve.

Një fabrikë do të hapet në qytetin Knoxville, të shtetit Tenesi, më pas këtë vit.

Një makinë e tillë mund të arrijë shpejtësinë deri në 40 kilometra në orë dhe kushton mes 18 dhe 30 mijë dollarë.

Ajo peshon 816 kilogramë dhe ka dy vende.

Kompania thotë se makina mund të rrojë për të paktën 5 vjet dhe më pas të riciklohet. (voa)

NASA dhe shkenca diellore

dielliNë intervale pothuajse të rregullta, dielli shfaq disa njolla që në fakt janë stuhi diellore. Shkencëtarët e vëzhgojnë nga afër këtë aktivitet pasi ai mund të ketë ndikim negativ në mjetet e komunikimit dhe në rrjetet e shpërndarjes së energjisë elektrike. Por intensiteti i pakësuar e dy cikleve të fundit diellore i lë shkencëtarët në mëdyshje.

Njollat diellore janë shpërthime të zjarrta të shkaktuara nga stuhi të mëdha elektromagnetike. Kur ato ndodhin, ne i shohim tetë minuta më vonë, aq kohë sa i duhet dritës për të arritur në Tokë.
Grimcat e para të stuhisë marrin 20 deri në 30 minuta kohë për të arritur. Ato janë të rrezikshme për njerëzit, kështu që nëse stuhia është intensive, astronautët në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës janë këshilluar për të lëvizur në zonat e mbrojtura.
Pas një ose dy ditësh, vjen pjesa më e madhe e stuhisë, në formë kurore masive.

“Kurora përbëhet nga miliarda ton material diellor. Ndonëse ajo udhëton miliona kilometra në orë, kjo është një shpejtësi relativisht e ngadaltë”, thotë shkencëtari i NASA-s, Alex Young.
Disa agjenci qeveritare, si dhe Forcat Ajrore Amerikane, vëzhgojnë motin në hapësirë, 24 orë në ditë. NASA e bën këtë për të mbrojtur astronautët e saj, pajisjet e ndjeshme elektronike dhe anijet, por edhe për shkak se shumë pyetje rreth Diellit kanë mbetur pa përgjigje.  Një prej pyetjeve është; pse njollat diellore ndjekin një cikël 11-vjeçar, përmes intensitetit të lartë dhe atij të ulët?
“Gjithashtu, nganjëherë intensiteti është i lartë dhe nganjëherë i ulët. Cikli i tanishëm diellor është shumë më i ulët se ai i mëparshmi.”
Një tjetër pyetje është, pse atmosfera e diellit është më e nxehtë se sipërfaqja e tij?

“Grimcat janë shumë larg njëra tjetrës, por temperatura, që është shpejtësia e lëvizjes së këtyre grimcave, rritet shumë shpejt, nga dhjetëra mijëra gradë,  në miliona gradë,” shpjegon zoti Young.

Disa satelitë vëzhgojnë vazhdimisht  diellin dhe mjedisin midis diellit dhe tokës, duke dërguar fotografi dhe të dhëna të tjera.

“Kjo është një tabelë, që  tregon se çfarë ndodh në mjedisin diellor, dhe në gjithë sistemin diellor dhe se çfarë shohim ne këtu në Tokë.”

Shkencëtari i NASA-s, Alex Young thotë se Dielli është rreth 4 miliardë vjet i vjetër, ndërsa  vëzhgimet e hollësishme nga Toka filluan 40 vjet më parë, që është vetëm një pjesë shumë e vogël e jetës së tij të gjatë. (voa)

Prodhimi i protezave me teknologjinë 3D

proteza 3dNjerëzit të cilëve u mungon një dorë apo një krah duhet të paguajnë mijëra dollarë dhe të presin disa javë për të marrë një protezë. Por teknologjia tre dimensionale e shtypjes, ofron një alternativë me kosto më të ulët dhe një afat kohor më të shkurtër. Duart e printuara me teknologjinë 3D janë duke u ndryshuar jetën njerëzve në mbarë botën, veçanërisht fëmijëve. Një nga këta fëmijë jeton në një qytet në jug të Los Anxhelesit.​

Kjo dorë mban shumë emra si “dorë e një superheroi” apo “dorë robotike”. Faith Lennox thotë se miqtë e saj në shkollë mendojnë se dora e saj është interesante.

“Edhe ata duan një dorë robotike”.

Faith Lennox e humbi parakrahun kur ishte nëntë muajshe. Ajo tani është gati tetë vjeç.

“Kur ajo lindi, qarkullimi në krahun e saj të majtë u ndëpre duke bërë që ta humbiste këtë pjesë të gjymtyrës.”

Nëpërmjet një grupi mbështetës në internet, nëna e Faith Lennox-it, Nicole dëgjoi për një organizatë të quajtur e-NABLE që përdor tekonologjinë e printimit 3-D  për të krijuar proteza me kosto të ulët për fëmijët në mbarë botën. Ajo u takua edhe me Mark Lengsfeld-in, pronari i kompanisë “Build It Workspace,” që merret me inxhinieri dhe dizajn. Nicole e pyeti zotin Lengsfeld nëse ai mund t’i printonte vajzës së saj një dorë artificiale.

“Ne i hodhëm një shikim dhe thamë pse jo, mund ta printojmë si pjesët e tjera.  Mund të jetë protezë për dorë artificiale ose një mbajtëse, pra është thjeshtë një pjesë”.

Me ndihmën udhëzimeve të faqes së internetit e-NABLE, zoti Lengsfeld e shtypi dhe e montoi pajisjen.

“Ta provojmë këtë dhe të shohim se si mund ta ndihmojmë vajzën e vogël që ajo në fund të arrijë t’i jap biçikletës”.

Mark Suarkeo është specialist i prodhimit të protezave tradicionale.

“Teknologjia e shtypjes 3-D krahasuar me atë tradicionale mund të kursejë shumë kohë dhe krah pune”.  

Prodhimi i një proteze tradicionale si kjo mund të marrë  një deri dy muaj dhe kushton mijëra dollarë. Nga ana tjetër, prodhimi i një pajisje të tillë me teknologjinë 3-D mund të realizohet brenda disa ditëve.

Organizata e-NABLE thotë se prodhimi i protezës mund të kushtojë rreth 30 dollarë. Organizata gjithashtu dërgon pajisje të madhësive të ndryshme jashtë vendit të cilat pastaj shpërndahen nga mjekët vendas.

“Unë besoj se teknologjia e shtypjes 3D do t’u mundësojë këtyre njerëzve pajisjen me proteza dhe do t’u ndryshojë jetën atyre dhe familjeve të tyre”.

Në një intervistë me Skype për Zërin e Amerikës, John Wong nga organizata e-NABLE thotë se ka edhe përfitime psikologjike.

“Unë vetë kam lindur pa disa gishtërinj dhe në shkollë më kanë ngacmuar për këtë, prandaj unë i kuptoj vështirësitë e këtyre fëmijëve”.

Nicole Lennox thotë se ajo ka parë një ndryshim në vajzën e saj pasi ajo filloi të përdorte dorën robotike.

“Kjo i ka hapur shumë mundësi dhe i ka shtuar besimin. Është një përmirësim prekës”.

“Tani unë mund të ngasë biçikletën”.

Në qoftë se krahu i Faith-it rritet ose proteza dëmtohet, ajo thjeshtë mund të printojë një pjesë të dorës së saj robotike. (voa)