Kategoritë: Sport

Valon, merr shembull nga Messi – ja si dashurohet atdheu

MesiLionel Messi jo vetëm se është lojtari më i mirë në historinë e futbollit. Ai mund edhe të shërbejë si shembull për shumë futbollistë me origjinë shqiptare.
Valon Behrami në një intervistë së fundmi tha se ai ndihet zvicëran dhe se ashtu duhet të bëjnë të gjithë ata që u rritën si futbollistë në shtetin helvetik.

Kjo deklaratë u prit nga një furi polemikash prej tifozëve shqiptarë.

Por, një shembull jo vetëm për talentin e futbollit, por edhe për atë se si dashurohet atdheu dhe vendi nga vjen, pa dyshim se është Lionel Messi, transmeton Telegrafi.

Edhe pse i ka fituar të gjitha trofet e mundshme me klubin, Lionel Messi këtë nuk e ka bërë me Argjentinën. Ai ishte afër, por nuk e bëri.

E kishte mundësinë që të luante për Spanjën dhe të fitonte edhe këtë trofe. Por, ai nuk e bëri.

“E dija se Spanja po më kërkonte. Ata më kanë bërë një ofertë të parrefuzuesshme. Por, unë e dua kulturën time, vendin tim. Unë kam jetuar atje për 12 vjet dhe pjesën tjetër në spanjë, kam mundur të shpallem edhe kampion bote me Spanjën”.

“Por, këtë dua ta bëj me vendin tim. Ndonjëherë ndihem xheloz për bashklojtarët e mi të Barcelonës që e kanë Kupën e Botës, por dashuria ime e parë është Argjentina”.

“Unë e di se mund ta fitojmë Kupën e Botës. Ne do ta bëjmë këtë për popullin tonë”, u shpreh Messi në një intervistë kohë më parë.

Fjalët janë të tepërta për të përshkruar madhështinë dhe shembullin që reprezenton ky lojtar i madh. /Telegrafi/

Naser Aliji, shqiptari i parë i lindur në Maqedoni në Kombëtare

Naser Kombetare

Quhet Naser Aliji. Ka lindur në Shkup, më 27 dhjetor 1993, me shtetësi shqiptare dhe maqedonase, ka vendosur të luaje për kombateren, duke e respektuar vetveten dhe kombin e tij, ai bëhet lojtari i parë nga shqiptarët të lindur në Maqedoni që vesh fanellën e Kombëtares kuqezi.

Mbrojtësi i majtë është i gjatë 1.77 m dhe luan aktualisht te Vaduzi në Zvicër, i huazuar në janar të këtij viti nga Bazeli. Ai është rritur te klubi i Bazelit dhe, me shumë gjasa, në fund të sezonit do të rikthehet te kjo skuadër.
Sakaq, Aliji ka luajtur edhe me përfaqësueset e moshave të Zvicrës U-15, U-16, U-18, U-20 dhe U-21, por vitin e shkuar pas bisedës me De Biazin dhe kërkesës së FSHFsë ai pranoi që të merrte pasaportën shqiptare dhe të vihej në dispozicion të kombëtares sonë.

Mbesa e Berishës, Canës: A ke shku me lujt futboll, a me rrah njerëz!

Rubrika e satirës në gazetën Tema e quajtur “Antena brenda familjes’, përmes satirës ka prezantuar një përgjigje të supermbeses së Sali Berishës, për kapitenin e kombëtares shqiptare, Lorik Cana. Kapiteni i Kombëtares, Lorik Cana, u shpreh i dëshpëruar nga reagimi i Supermbesës për mënyrën si kapiteni i ekipit kombëtar mbrojti shokët e vet nga huliganët që hynë në fushë. Ai tha se “më lëndoi komenti i Supermbesës”. Pas kësaj, Supermbesa reagoi duke i kthyer këtë përgjigje Canës.

Plz, lexova atë intv tuj në i gazetë cop cop, lene mo ça gazete. Unë se lexoj hiç i herë, po më thanë friendsat në FB se më qeke lëndu.

Se kuptoj një herë pse qeke lëndu. Ca të keqe kam thënë unë, pse të kam thën që ke shku aty me lujt e jo me me rrah nejrëz? Plz kjo është e tepërt.

I herë unë skam fol për ty personalisht po për të gjihë që u rrahët aty kot si gomerë. Pse mo ça o futblli, ndeshje boksi? Dhe përse u rrahët, se një katnar kuksian u valviti një balon me një poster qesharak. Këto janë gjona qesharake, që vetëm shqiptarët i bëjn. Pvk, desha me thënë se i keni rënë gjoksit që keni mbrojt Flamurin. Ai nuk ishte Flamur fare dhe e keni gabim, tregoni injorancën tuj.

E dyta, skeni pse rrihni qyetarë serb. Hajd mo normal me u nxeh me ndonjë futbollist, po ca kishit me qytetarët serb që hynë në fushë. Ata hynë, le të dilnin, ca pune kishit ju se kuptova? Plus që ti je fotografu keq duke e rrah. Se kuptoj si mund të jesh kapiten. Ty s’të ka caktu njeri kapiten boksi, po kapiten futbolli. Plsz këto gjëra duhet të marrin fund. Plus kësaj nuk ma ndin fare se sa do dal ndeshja. Unë dhe ndeshjen se kam pa fare, se kam qenë në kafe, po pash në FB këto fotot Me thënë të drejtën, turp i madh.

E treta se kuptoj ca kërkoni nga UEFA. Ajo është tregu e padrejt që s’të ka dënu ty mos me e prek më fushën e blert. Ke shku ke rraf një serb aty e të duket vetja hero. Ky është racizëm dhe duhet të dënohesh dhe pik. As më plas ca thonë shqiptarët Dhe gjyshi që bën sikur është i nxef ja do puna që flet ashtu. Po mua sma ndin se sjam poltikane. Edhe babi deri në Këshill Kombëtar është. Po eci më lart, flasim.

Desha të them dhe nji gjo që më ka bo përshtypje. Këto femrat mendjelehta që thonë Lorik martohu me mu”. Kjo është modë katunaresh. Ti iherë je i martum me italiane dhe duhet ti thush që je i martum, mos me bo si cun i bukur. Pastaj ca do ndodhte sikur unë nga inati ti thosha Ivanit “Ivan martohu me mu” se ju njësoj ini, të dy për të rraf kini hy në fushë. Ndaj këto gjona duhen bë me qetësi dhe jo me patriotizëm koti katunarësh.

Më fal që e zgjata, se kam një defekt në piano po më duket nuk rregullohet dhe do ta hedh këtë të blej një tjetër. Këtu i kap lirë. 180 mij euro ëshët një firmato. Aty në Shqipëri të gjitha fallco mo, si puna e patriotizmit tuj. Kaq kisha. Plz më mirkupto, nuk e kam personale. E kam me kombëtaren.”/Marre nga rubrika “Antena Brenda Familjes”, gazeta Tema