Kategoritë: Uncategorized

Skifteri robotik që mbron aeroportet nga zogjtë

skifteri robotikZogjtë dhe aeroplanët ndajnë qiellin, kështu që është e vështirë të shmangen përplasjet mes tyre. Autoritetet e aeroporteve përpiqen t’i kufizojnë përplasjet sepse goditjet e shpendëve shkaktojnë dëme të kushtueshme për motorët e avionëve dhe mund të çojnë në rrëzimin e tyre. Disa aeroporte po punësojnë qen të trajnuar, të tjerët po përdorin zhurma të forta për t’i frikësuar zogjtë. Një kompani në Holandë thotë se droni i tyre robotik, i quajtur Robird është shumë më efikas.

Qentë dhe zhurmat e forta mund të jenë të efektshme ndaj zogjve të vegjël por ata nuk i frikëson asgjë më shumë se sa skifteri.

Nuk ka rëndësi nëse skifteri është i vërtetë apo robot, për aq kohë sa ai lëviz krahet gjatë fluturimit.

“Nëse një zog grabitqar fluturon mbi një zonë pa lëvizur krahët në mënyrë aktive, ky është një sinjal për zogjtë e vegjël se ai nuk është duke bërë gjueti aktive por thjeshtë është në vëzhgim. Në momentin kur zogu grabitqar fillon të rrahë krahët, atëherë zogjtë e vegjël e ndjejnë rrezikun dhe fillojnë të largohen nga zona”, thotë Wessel Straatman, inxhinier i kompanisë Clear Flight Solutions.

Projektimi i një krahu mekanik të lakueshëm me aftësi për të bërë lëvizje të ngjashme me ato të krahëve të një shpendi është një detyrë e vështirë.

“Ashtu si me zogjtë e vërtetë, krahët e këtij mjeti robotik, megjithëse duken të ngurtë, janë në të vërtetë fleksibël dhe mund të lëvizin poshtë e lartë për të mundësuar manovrimet në ajër”, thotë inxhinieri Wessel Straatman.

Trupi i Robird është shtypur me printer tre dimensional, 3D me material nga fibra qelqi dhe përbërës najloni, që mund t’i përballojnë uljeve të forta dhe janë projektuar në një model që i ngjan pendës natyrale.

Për momentin Robird fluturon me telekomandë, por projektuesit e tij po punojnë në krijimin e një algoritmi që mund ta mbajë atë në një zonë të paracaktuar fluturimi, për shembull përgjatë perimetrit të një aeroporti.

Skifteri Robird tashmë po mban nën kontroll me sukses zogjtë rreth disa disa aeroporteve dhe fushave të mbeturinave.

Modeli tjetër i Robird, do të jetë i ngjashëm me atë të shqiponjës së Amerikës së Veriut, e aftë të frikësojë zogj më të mëdhenj. (voa)

Shkup, përpjekje të pasuksesshme për të zhbllokuar formimin e KSHZ-së

ZaevDrejtuesit e katër partive kryesore në Maqedoni u takuan të enjten për të zhbllokuar formimin e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, pa të cilin nuk mund të organizohet referendumi i paralajmëruar për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. VMRO-DPMNE-ja opozitare e kushtëzon formimin e këtij organi dhe daljen në referendum me ristrukturimin e qeverisë, duke kërkuar postin e ministrit të rendit dhe tre zëvendës-ministra me të drejtë vetoje.

Por, Zoran Zaev, kryeministër dhe kryetar i LSDM-së, Ali Ahmeti, kryetar i BDI-së, Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së dhe Bilall Kasami i njërit krah të Lëvizjes “Besa”, nuk mundën të bien dakord. Ata nuk dhanë shumë hollësi për bisedimet.

“Nuk ka kompromise për synimet strategjike të Republikës së Maqedonisë. Amnesti (për rastin e 27 prillit, 2017) direkte ose indirekte nuk do të ketë. Do t’i japin shans dialogut dhe bisedave deri sa kjo të jetë e mundur, tha Zoran Zaev pas takimit.

Hristijan Mickoski tha se: “Për disa tema kemi qëdrime të afërta, për disa tema të tjera nuk kemi afruar qëndrimet. Nëse me të vërtetë synojmë vlerat dhe parimt evropiane, kështu edhe duhet të sillemi. Vlerat e njejta t’i themi jo vetëm në mënyrë deklarative, por t’i zbatojmë edhe në vepër”.

Ndërkaq, Ali Ahmeti dhe Bilal Kasami janë në një vijë me kryeministrin Zoran Zaev.

Zoran Zaev ka lënë të kuptohet se pyetja e cila do të shtrohet në referendum do të jetë: “A jeni për anëtarësim në BE dhe NATO dhe për marrëveshjen midis Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë?”

Pushteti duket se parapëlqen një referendum konsultativ e jo obligativ. Sidoqoftë, shkalla e pjesëmarrjes në referendum prej më tepër se 50 përqind pritet të jetë e vështirë. Mbi 900 mijë votues duhet të dalin të votojnë në këtë rast, ndërsa 50 përqindëshi i tyre, plus një votë më shumë duhet të deklarohen në favor të ndryshimit të emrit të Maqedonisë në “Maqedonia e Veriut”.

Forca e rëndesës mund të jetë burim energjie të ripërtëritshme

forca e rendesesNë një botë që ka gjithmonë e më shumë nevojë për energji, shkencëtarët po studiojnë vazhdImisht të gjitha burimet e mundshme të ripërtëritshme, në përpjekje për identifikimin e rrugëve të rritjes së efikasitetit. Një studiues në Hollandë beson se edhe forca e rëndesës mund të përdoret për të prodhuar energji elektrike falas. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, George Putic sjell më shumë hollësi:

Disa materiale, si kristalet e kuarcit dhe disa qeramika, kur ekspozohen ndaj stresit mekanik prodhojnë sasi të vogla energjie. Ky efekt, që quhet piezo-elektricitet përdoret në ndezësit e barbekyve për të krijuar shkëndijën që shkakton flakën.

Efekti mund të përdoret edhe për të krijuar sinjale zanore në bobinat fonike të kristalit dhe në mikrofonët me grimca kristali.

Por piezo-elektriciteti funksionon vetëm kur forca e përdorur ndryshon nga presioni në çlirim. Nga ana tjetër forca e rëndesës është një forcë e vazhdueshme.

Arkitekti hollandez, Janjaap Ruijssenaars e vuri re një gjë të tillë kur një shufër e gjatë vertikale mbi një platformë të sheshtë, shtyhet duke humbur balancën, ka prirjen të luhatet për një kohë të gjatë, duke ushtruar presion herë pas here në skajet e platformës.

“Pra kjo shpikje, kjo paisje e energjisë nga forca e rëndesës realizon diçka të re. Pra kur graviteti shndërrohet në një forcë në ndryshim atëherë mund të prodhosh elektricitet dhe këtë po vërejmë në këtë rast”.

Materiali piezoelektrik që vendoset mes paltformës së luhatshme dhe terrenit të qendrueshëm ekspozohet ndaj një presioni vazhdimisht në transformim, duke prodhuar elektricitet.

“Me një ndërhyrje fare të lehtë, krijohet paqendrueshmëri në sistem; rezultati diktohet nga forca e rëndesës”.

Luhatja e shufrës mund të shkaktohet edhe kur ajri i nxehtë i krijuar nga një llambë, fillon të vërë në lëvizje një helikë të vogël:

“Është diçka fare e re dhe ne ende na duhet të zbulojmë mënyrën më optimale, por nuk është ende e përcaktuar se sa material piezo mund të shtosh”.

Ruijssenaars thotë se i njëjti parim mund të përdoret në eksperimente me përmasa më të mëdha për të karikuar bateritë e makinave ose për të operuar gjeneratorë të pavarur energjie. (voa)

Kongres, seancë dëgjimore për Ballkanin

Kongresi amerikanShtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë angazhimin për të ndihmuar vendet e Ballkanit Perëndimor, u shprehën pjesëmarrësit në një seancë dëgjimore të zhvilluar dje në Nënkomisionin për Evropën të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan. Pjesëmarrësit theksuan se njëzet e tre vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Dejtonit, qëndrueshmëria e rajonit po kërcënohet nga ndikimi i dëmshëm nga faktorë të jashtëm, mungesa e përparimit në procesin e integrimit euroatlantik dhe konfliktet e pazgjidhura.

Matthew Palmer, Drejtor i Departamentit të Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, i ftuar për të dëshmuar në seancë, tha se Rusia është kërcënimi më i madh i jashtëm ndaj vendeve të Ballkanit.

“Aktori i jashtëm, për të cilin jemi të shqetësuar në këtë kohë është Federata Ruse. Qëllimet e tyre, jo vetëm në Bosnje, por në të gjithë rajonin, në thelb janë në kundërshtim me qëllimet tona. Ne po punojmë për të integruar vendet e Ballkanit Perëndimor në institucionet euroatlantike, ndërsa në të njejtën kohë, rusët po punojnë për të mbjellur mosbesim dhe konflikt. Kjo është shqetësuese për ne. Ne jemi të shqetësuar në lidhje me fushatën ruse të dezinformimit dhe mbështetjen ruse për grupet në Bosnje që po punojnë në shkatërrimin e identitetit të vendit”.

Pavarësisht se rajoni nuk është aktualisht i kërcënuar nga një konflikt i dhunshëm, mos angazhimi i Shteteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian për t’iu kundërvënë ndikimit të jashtëm dhe për të trajtuar problemet e tjera mund të krijojë kushtet për konflikt në të ardhmen, thanë pjesëmarrësit.

Amerika ka një përgjegjësi të vazhdueshme për të ndihmuar vendet e rajonit për të zgjidhur problemet e mbetura, tha ligjvenësi republikan Dana Rohrabacher, Kryetar i Nënkomisionit për Evropën.

“Nuk mund të rrimë mënjanë dhe të presim që Bashkimi Evropian të zgjidhë problemet. Përvoja ka treguar se Evropës i mungon vendosmëria politike për të udhëhequr dhe angazhimi ynë aktiv tani, do të pakësonte shanset për ndërhyrje më sfiduese në të ardhmen”, tha ligjvënësi Dana Rohrabacher, kryetar i nënkomisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë.

Ndërsa, ligjvënësi demokrat Gregory Meeks theksoi se mbështetja e Komisionit Evropian për hapjen e negociatave për anëtarësim për Shqipërinë dhe Maqedoninë është një zhvillim inkurajues. Por, sipas tij, rajoni përballet me një ngadalësim të përparimit në procesin e integrimeve euroatalntike dhe me një rritje të ndikimit negativ nga jashtë.

“Banorët e vendeve të Ballkanit Perëndimor nuk janë më aq të bindur mbi përfitimet nga anëtarësimi në BE dhe Nato, si dikur, dhe aktorët e jashtëm si Turqia dhe Rusia janë gjithnjë e më të interesuar dhe më të gatshëm për të ndërhyrë në mënyrë të dëmshme, duke rrezikuar investimet që Shtetet e Bashkuara kanë bërë drejt paqes demokratike në rajon”.

Shirley Cloye DioGuardi nga Lidhja Shqiptaro-Amerikane, theksoi para ligjvënësve nevojën për zgjidhjen e konflikteve të mbetura etnike, sidomos atij në Maqedoni. Ajo tha se Shtetet e Bashkuara duhet të vënë theksin tek respektimi i të drejtave të komuniteteve.

“Politika e Jashmte amerikane në Ballkan në 20 vitet e fundit është përqëndruar në arritjen e stabilitetit me çdo kusht, në vend që të vendosim parandalimin e konfliktit dhe respektimin e të drejtave të njeriut në qendër të angazhimit tonë me rajonin. Si rezultat, pas marrëveshjes së Dejtonit konflikti në Ballkan mbetet ende i pazgjidhur”.

Korrupsioni dhe institucionet e dobëta janë një sfidë tjetër e vendeve të Ballkanit Perëndimor, që thekson nevojën për një angazhim më të madh amerikan dhe evropian për të ndihmuar rajonin në trajtimin e këtyre sfidave, thanë pjesëmarrësit. (voa)

Koha për ta ndryshuar botën

ChristianeSkandali i makinave me naftë, ndryshimi i klimës, zhdukja e specieve. E çfarë po ndryshon? Asgjë. Christiane Kliemann ka hequr dorë nga puna në OKB dhe po jep një shembull, se si humbja e luksit mund të jetë një fitim.

Christiane Kliemann është një njeri i komunikueshëm. Por 50 vjeçarja ka edhe parimet e saj: “Gotat plastike në mencë! Kjo nuk shkon.” Ajo jo vetëm kritikon, por menjëherë jep një propozim për përmirësim: “Përse nuk ka çdo punonjës filxhanin e vet, që mund ta mbushë në automatin e kafesë?” Teknikisht kjo do të ishte e mundur. Automati e njeh nëse poshtë rubinetit ndodhet një filxhan apo nëse i duhet të nxjerrë një gotë plastike.

Christiane Kliemann eviton përdorimin e plastikës, para një viti ajo hoqi dorë edhe nga makina, refuzon fluturimet me avion dhe po ashtu ka hequr dorë edhe nga puna në Sekretariatin e OKB-së për Klimën (UNFCCC). Nëna e katër fëmijëve përkohësisht u zhvendos nga shtëpia e madhe që kishte dhe nisi të banojë në një rimorkio-shtëpi. “Unë besoj, që çdo njeri e ka një ndijesi të thellë për të pasur një jetë me kuptim. E secili ka dëshirën, që të kontribuojë me diçka kuptimplotë në shoqërinë dhe në mjedisin e tij.”

Me këtë synim ish-gazetarja pati aplikuar për punë në OKB, por atje shumë shpejt konstatoi, që tema të caktuara ishin tabu si “Rritja ekonomike dhe strukturat kapitaliste.” Një përvojë vendimtare ajo e pati më 2012. Bashkësia ndërkombëtare nxori bilanc në Rio për procesin 20 vjeçar të OKB-së për mjedisin, ndryshimi i klimës dhe biodiversiteti.  “Për mua tronditës ishte konstatimi, se gjendja në të gjitha sferat ishte përkeqësuar. Në vend që të thuhet: Ne kemi bërë gabime dhe tani propozojmë rrugë të reja, vendimmarrësit duke iu referuar së ardhmes vazhdojnë ndërkohë të mbajnë sistemin e dëmshëm.”

Si shembull aktivistja e mjedisit përmend rritjen e vazhdueshme të emisioneve si dhe shpërblimin nga qeveria federale gjermane më 2009 për ata që blinin një makinë të re, për të hequr nga qarkullimi makinat e vjetra. I ashtuquajturi “shpërblim për mjedisin” synonte të nxiste blerjen e modeleve të reja të makinave, por u “prodhuan shumë makina pa cilësi, u konsumuan shumë energji e burime për prodhimin e makinave të reja”, thotë aktivistja.

Shkaku është dogma e rritjes ekonomike, struktura e ekonomisë e orientuar nga kapitali. Frika, se mund të shkatërrohen tregjet e me këtë edhe ekonomia, i bën pjesëmarrësit, që të reagojnë gjithnjë e më shpejtë për ta mbajtur ekonominë në funksionim. Por shembulli i Greqisë tregoi, se pasojë e pretendimit për rritje ekonomike është kaosi social. Zgjidhja nuk mund të jetë ndalimi i rritjes ekonomike, por vetëm transformimi në tërësi i sistemit. Degrowth ose ulja e ritmit të zhvillimit ekonomik në dobi të njeriut dhe mjedisit janë nismat për një ndryshim të sistemit, që përfaqëson Christiane Kliemann. Ky sistem merr parasysh nevojat e përgjithshme, drejtësinë sociale dhe qendrueshmërinë ekologjike.

Për t’u bërë ballë mungesës së burimeve, ndotjes së mjedisit dhe varfërisë ithtarët e lëvizjes Degrowth kërkojnë një tatim më të fuqishëm të udhëtimeve me avion që dëmtojnë mjedisin dhe konsumojnë energjinë e burimet, shfuqizimin e  lehtësimeve fiskale për makinat për përdorim zyrtar, zgjerimin e qarkullimit publik dhe të rrugëve të biçikletave. Në këmbim duhet që mbështetet ligjërisht ekonomia lokale, për të krijuar mundësi për rrugë më të shkurtëra transporti dhe për një prodhim në zona më pranë konsumatorëve në afërsi të zonave rurale. Duhet të ruhen sipërfaqet e gjelbëra dhe edukimi për mjedisin duhet të fitojë më shumë peshë në orët e mësimit shkollor dhe atij parashkollor.

Masa të tilla, beson Christiane Kliemann, kanë si efekt anësor tkurrjen e ekonomisë.  “Ne mund t’ia dalim me kthesën, vetëm nëse heqim dorë nga mentaliteti i konkurrencës dhe mësojmë të mendojmë në mëyrë kolektive, solidare e kooperuese, të orientuar se bashkarisht mund t’ia dalim në këtë planet.” (dw)

Matthew Nimetz filloi një raund të ri konsultimesh për emrin e Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë

nimitsNë kuadrin e vizitës të tij në Greqi dhe Shkup, ndërmjetësuesi i OKB-së për çështjen e emrit të vendit fqinj, Matthew Nimetz viziton sot kryeqytetin grek, ku do të takohet me ministrin e Jashtëm Níko Kotziá, por dhe me përgjegjësin e Demokracisë së Re për Çështjet e Jashtme, Giórgo Koumoutsáko.

Brenda muajit Shkurt, qeveria do t’i paraqesë Shkupit një plan -pakti, tha ministri i Jashtëm Níko Kotziá, në një emision dje në mbrëmje në televizionin publik ERT.

Ai vendosi si kusht ndryshimin e kushtetutës së vendit fqinj dhe sqaroi se për palën greke ka rëndësi të madhe, që fjala e përbërë e emrit, e cila do të miratohet, të jetë në dialektin sllav dhe të mbetet e papërkthyer.

Kreu i diplomacisë greke shtoi se plani përfshin shtatë paragrafe të vogla të një teksti për të gjithë spektrin e përdorimit në lidhje me emrin, një kapitull të veçantë për irredentizmin dhe Kushtetutën, por dhe çështje të lidhura me pozitën ndërkombëtare dhe rajonale të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, si p.sh integrimi i saj në organizatat ndërkombëtare si dhe një «axhendë pozitive për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe». (ert)

Rumani: Protesta kundër korrupsionit

Protesta RumaniDhjetëra-mijëra vetë po protestojnë në Rumani kundër korrupsionit në qarqet qeveritare. Protestuesit kanë frikë se Kodi Penal mund të zbutet dhe se qeveria mund të vërë nën kontroll gjyqësorin.

Marshimi i protestës kundër qeverisë së korruptuar nisi nga Kluçi në Transilvani. Protestuesit përshkuan më këmbë në më tepër se 10 ditë mbi 450 kilometra deri në Bukuresht. Shkaku i protestës lidhet me faktin se qeveria po planifikon një paketë gjyqësore për të mbrojtur politikanët dhe zyrtarët e korruptuar dhe për të vështirësuar ndjekjen penale të kriminelëve.

Mjaft vrazhdësisë dhe paaftësisë

“Ne protestojmë kundër politikës së tyre së turpshme dhe të ndyrë, sepse ne duhet ta zhdukim problemin e korrupsionit, se ai po na bren. E ardhmja jonë dhe e ardhmja e fëmijëve po shkatërrohen. Çfarë të bëj unë? Të emigroj përsëri? Paraardhësit tanë luftuan të uritur dhe të zbathur dhe dhanë jetën e tyre për liri. Tani e kemi lirinë, por çfarë po bëjmë me të? Po e pështyjmë!” – thotë George Bratu njëri nga protestuesit.

“Ne jemi ngopur me kaq shumë vrazhdësi dhe paaftësi që po tregon kjo qeveri. Ne kemi nevojë për njerëz që duan të bëjnë diçka për këtë vend, për ne, dhe jo vetëm për vete.” – shton Maria Iakob.

Gjyqësori  rrezik

Zemërimi i shumë rumunëve lidhet me Liviu Dragnean, udhëheqësin e Partisë Social Demokratike. Zyra kundër korrupsionit e ka marrë atë në pyetje. Dragnea nuk mund të bëhet kryeministër për shkak të dosjeve të tij penale për mashtrim zgjedhor dhe akuzave për mashtrimin e BE-së për fonde. Ai konsiderohet si babai shpirtëror i së ashtuquajturës reformë gjyqësore, e cila u heq pushtetin prokurorëve në Rumani dhe synon rishikimin e kodit penal. Dragne përgjigjet me qetësi ndaj kritikave të Komisionit Evropian: “Me respekt dua t’u them që duhet të informohen më mirë!”

Papërgjegjshmëri e madhe

Gjyqtari Horatiu Dumbrava është i habitur. Sipas projekt-kodit penal, policia dhe prokurorët nuk do të kenë më të drejtë të përdorin regjistrime në video dhe audio si dëshmi. Ai na tregon disa shembuj nga ekrani. Në një rast një kamera ka regjistruar se si politikanë të korruptuar pranojnë ryshfete, në një tjetër një pedofil, arrestimi i të cilit u bë i mundur pas pamjeve, ku ai i ngacmon fëmijët në një ashensor. Pas reformës gjyqësore regjistrime të tilla nuk lejohet të përdoren më.

“Këto prova dhe dëshmi teknike janë shumë të rëndësishme në rastin e krimeve të dhunshme. Në të ardhmen do të përjashtohej që nga fillimi mundësia për të përdorur një provë të tillë. Kjo është një papërgjegjshmëri e madhe.” – thotë gjyqtari Horatiu Dumbrava “Shpresojmë që gjesti ynë dhe ky tubim të jenë një sinjal alarmi dhe të gjithë ta kuptojnë se ajo që po bën klasa politike këtu nuk është më e pranueshme. Rumania e pëmbysi dikur komunizmin, kurse tani duhet të ngrihemi përsëri më këmbë për demokracinë.” – thotë Bratu. (dw)

Athinë: Optimizëm për zgjidhjen e kontestit të emrit me Maqedoninë

greqia maqedoniaTë mërkurën (17.01) përfaqësuesit e Athinës dhe të Shkupit negociojnë në Nju Jork lidhur me emrin e “Maqedonisë”. Shpresa për zgjidhje është e madhe. Por vështirësi mund të krijojë partneri i koalicionti të Ciprasit

Që prej njëzet vjetësh diplomati me përvojë Matthew Nimetz përpiqet për një kompromis në grindjen, për një palë të tretë të pakuptueshme, lidhur me merin e “Maqedonisë”. Me emrin e ankoruar në kushtetutë “Republika e Maqedonisë” ky vend i vogël i Ballkanit më 1991 pas shpërbërjes së Jugosllavisë shpalli pavarësinë. Por Greqia e pretendon këtë emër për vete si pjesë të trashëgimisë historike dhe druan, se prej tij mund të zgjohen pretendime territoriale ndaj provincës greke me të njëjtin emër. Megjithatë partive politike pro-europiane në Greqi u është dashur të tërhiqen disi dhe të pranojnë një emërtim, që përmban atributin “maqedonase”. Po thjeshtë “Republika Maqedoni”? Jo, kjo nuk pranohet, mendon pala greke. Në këtë drejtim as sot nuk ka ndryshuar asgjë.

Përse pra pikërisht ky raund bisedimesh duhet të jetë i favorshëm për një zgjidhje me kompromis? “Sot në Shkup ka një udhëheqje të re politike, që vepron me arsye dhe është e interesuar me seriozitet për një afrim”, shpjegon Spiros Danellis, i cili është deputet i partisë social-liberale To Potami në parlamentin grek. Me këtë ai nënkupton largimin e kryeministrit populist të djathtë Nikola Gruevski, i cili fiksohej pas toneve nacionaliste. Pasardhësi i tij socialdemokrat Zoran Zaev ka sinjalizuar, që ai do të rifillojë bisedimet me Athinën të mbetura pezull që nga viti 2014. Por që afrimi me palën greke nuk është i vetëkuptueshëm, këtë Danellis e ka përjetuar në lëkurën e vet: Pas një interviste javën e kaluar atij ia kanë cunguar deklaratën duke e cituar gabimisht, sikur ai e pranon emërtimin për shtetin fqinj “Republika Maqedoni”. Ndaj tij vërshuan sulmet e urrejtjes nga skena e djathtë. Në atdheun e tij Kretë madje atë e kanë konfrontuar me kërcënime të hapura, thotë politikani socialdemokrat. Në bisedë për DW Danellis thekson, se ai nuk ka folur për një “Republika Maqedoni” dhe se as nuk do ta bëjë këtë. Megjithatë ai beson, që edhe pala greke duhet të shprehë gatishmëri për kompromis në bisedimet aktuale.

“Maqedonia e re” apo “Maqedonia e Vardarit”?

Ndërmjetësuesi Nimetz tregohet optimist. “Ka një qeveri të re në Shkup, e cila është shumë e interesuar ta trajtojë këtë çështje. Unë mendoj, se edhe qeveria greke e ka kuptuar, se një zgjidhje i shërben politikës së saj të jashtme në rajon”, u shpreh diplomati në intervistë për televizionin shtetëror grek ERT të hënën (15.01). Sidoqoftë: “Nuk ka asgjë krejtësisht të re, apo magjike në këtë debat, ne e dimë, se çfarë mendojnë të dyja palët.” Thënë qartë pra: edhe në Nju Jork pjesëmarrësit nuk presin një propozim nga ndërmjetësuesit që nuk ka qenë deri më sot temë e bisedimeve. Për këtë arsye shumë analistë në Athinë janë skeptikë. Jorgos Tzogopoulos, bashkëpunëtor i Think-Tanks ELIAMEP, i tha DW-së, se ai nuk e kupton optimizmin për bisedimet aktuale, sepse të dyja palët parimisht nuk do të tërhiqen nga qendrimet e tyre. “Vërtetë kanë marrë fund provokimet e Gruevskit, por kjo nuk do të thotë, se paasardhësi i tij do ta ndryshojë emrin e shtetit”, tërheq vëmendjen politiologu.

Sipas një informacioni të gazetës së Athinës Real News, që nuk është përgënjeshtruar, ndërmjetësuesi i OKB-së, Nimetz gjatë tri ditëve të ardhëshme do të paraqesë propozime alternativë në kontestin për emrin: Maqedonia Veriore, Maqedonia e Epërme dhe Maqedonia e Vardarit. Propozimi i tretë të kujton lumin qendror maqedonas, Vardar, dhe duket si i pranueshëm për grekët konservatorë, sepse ai nuk zgjon asnjë asosacion me historinë greke. E diskutueshme është tani, se sa do ta mbështesë qeveria e majtë e Aleksis Ciprasit një zgjidhje kompromisi. Kjo për më tepër që partneri populist i djathtë i koalicionit, partia ANEL, pozicionohet kundër emrit “Maqedoni” në çdo lloj forme. Të martën (16.01) kryetari i ANEL, Panos Kammenos, doli me një propozim të vetin: vendi fqinjë mund të quhet thjeshtë “Vardarska” pa shtesën “Maqedoni”, deklaroi ai në Twitter. “Për Kammenos do të ishte vetëvrasje politike çdo emërtim që përmban shtojcën ‘Maqedoni’, mendon analisti politik Tzogopoulos. Kjo do të kishte pasoja edhe për kryeministrin e majtë Cipras, që pas një largimi të mundshëm të partnerit të koalicionit nuk do të kishte më shumicën në parlament – e kjo pikërisht tani në kohën, kur ai sipas deklaratave të veta pret, që t’i jepet fund mbikqyrjes financiare të vendit dhe që Greqia të kthehet sërish në tregjet e financave.

Cipras do që zgjidhja e kompromisit të miratohet në parlament

E megjithatë qeveria e Athinës është optimiste. Pak pas miratimit të një pakete të re kursimesh dhe reformash në parlament një natë më parë, përfaqësuesi i qeverisë i surprizoi gazetarët që prisnin jashtë parlamentit me deklaratën, se në votimin tjetër të shpresojmë që të rregullohet edhe grindja për emrin. Formulimi ishte zgjedhur me mençuri: Ciprasi do që zgjidhja e ardhëshme e kompromisit të miratohet në parlament, pra jo me referendum. Kësisoj ai do të mbështetet nga një sërë partishë të opozitës. “Demokracia parlamentare ka rregullat e veta, të zgjedhurit nga populli duhet të marrin përsipër përgjegjësinë”, thotë Danellis. “Vetëm parlamenti në Athinë është vendi i duhur për debatin lidhur me zgjidhjen e kompromisit për emrin.” (dw)

Rritet bashkëpunimi ushtarak SHBA – Shqipëri

LuDiplomatë amerikanë, zyrtarë shqiptarë dhe përfaqësues ushtarakë nga të dy vendet u takuan sot në bazën e ushtrisë shqiptare të Zall Herrit.

Aty u morën në dorëzim disa pajisje moderne, dhuratë nga SHBA dhe u rivlerësua bashkëpunimi dypalësh në fushën e mbrojtjes.

Ushtria amerikane i dorëzoi sot kolegëve shqiptarë një seri automjetesh të blinduara, pushkë të sofistikuara sipas standardit të NATO-s, një robot amerikan për shkatërrim bombash dhe kostume mbrojtëse prej tyre.

Këto janë janë vetëm një pjesë e vogël të armëve dhe pajisjeve moderne që po vijnë tek Forcat e Armatosura shqiptare.

Por kryesorja është përgatitja e ushtarakëve shqiptarë në akademitë më të mira të SHBA-ve.

Midis tyre ishte edhe Togeri i Rangut të Parë, Saimir Cuka, shqiptari i dytë i diplomuar nga Akademia Ushtarake e SHBA-së në Ëest Point, ku janë diplomuar të gjithë gjeneralët më të famshëm të Ushtrisë Amerikane.

Ambasadori i SHBA-ve në Shqipëri, Donald Lu, tha se për herë të parë, që nga viti 2009 kur u anëtarësua në NATO, Shqipëria po rrit ndjeshëm buxhetin e mbrojtjes, po investon në teknologji dhe në përgatitjen profesionale të njerëzve.

“Toger i Rangut të Parë Cuka përfundoi gjithashtu kursin e nivelit të lartë të Forcave Speciale të SHBA-së dhe sot është një Udhëheqës i Ekipeve të Forcave Speciale shqiptare me përvojë luftarake në Afganistan. Ai përfaqëson të ardhmen e Forcave të Armatosura shqiptare” – tha ai.

Ambasadori Lu theksoi se veçanërisht me SHBA Shqipëria po përgatit drejtuesit e saj ushtarakë në nivelet e NATO-s. Gjeneral Kollçaku-shefi I shtabit, Komandanti i Forcave Tokësore Gjeneral Cahani dhe Komandanti i Forcës Ajrore, Gjeneral Avdiaj, janë diplomuar të gjithë me rezultatet më të larta në Kolegjet e Mbrojtjes në Shtetet e Bashkuara.

Ai bëri të ditur se vitin e ardhshëm SHBA do të rrisin më tej buxhetin e trajnimit ushtarak për Shqipërinë si pjesë e angazhimit të saj ndaj NATO-s.

Aleatë në radhët e NATO-s 8 vitet e fundit, si edhe më parë qysh prej rrëzimit të regjimit komunist, SHBA dhe Shqipëria kanë ngritur një bashkëpunim të ngushtë në fushën e mbrojtjees dhe të sigurisë.

Ato bashkëpunojnë me trupa në terren në një seri konkrete misionesh paqeruajtëse, si dhe po i zgjerojnë marrëdhëniet ushtarake me investime në njerëz dhe teknologji, duke rritur mbështetjen për Forcat e Armatosura shqiptare. (voa)

Mediat: Gjermania do tё ketё njё satelit spiunazhi tё vetin

sat pergjimi“Pёrgjimi mes miqve – kjo nuk shkon”, u shpreh kancelarja, kur doli nё pah qё shёrbimet sekrete tё SHBA-sё ishin interesuar edhe pёr celularin e saj. Tani RFGJ-ja do qё tё pajiset edhe vetë mё mirё pёr spiunazhin.

Teknikё tё sipёrmarrjes sё Bremenit OHB mund tё prodhojnё satelitё – nё fotografi nga arkivi i sipёrmarrjes, qё tregon njё punonjёs duke instaluar njё transportues hapёsinor.

Sipas njoftimit tё gazetave, Gjermania do tё ketё njё sistem tё vetin spiunazhi nё hapёsirё pёr Shёrbimin Federal Informativ (BND). Kёtё muaj mund tё jepet mandati pёr ndёrtimin e tre satelitёve, njoftojnё gazetat e Rrjetit Redaksia Gjermani duke iu referuar qarqeve tё sigurisё nё Berlin. Grupi i Besimit nё komisionin parlamentar pёr buxhetin nё Bundestag ka vёnё pёr kёtё 400 milionё Euro nё dispozicion. Vëllimi i pёrgjithshёm financiar nuk ёshtё bёrё i ditur.

Njё sistem me emrin “Georg”

Shёrbimi Federal Informativ duhet tё jetё nё gjendje “tё marrё shpejt dhe nё mёnyrё tё mёvetësishme informacione, pёr tё vlerёsuar shpejt dhe në mënyrë të pavarur gjendjen”, thuhet nё njё dokument nga kancelaria, tё cilin e kanё nё dorё edhe gazetat. Airbus dhe koncerni Hapёsinor i Bremenit OHB ndёrkohё kanё bёrё ofertёn pёr sistemin “Georg” tё planifikuar pёr BND-nё. Nё Berlin spekulohet edhe pёr njё ofertё tё mundshme tё koncernit izraelit tё armatimeve IAI, i cili ndёr tё tjera prodhon edhe dronin  “Heron”.

Nuk ёshtё e mjaftueshme, qё tё blihet material fotografik nё tregun komercial ose tё pyeten partnerёt, argumentohet nё kёtё dokument. Grupi parlamentar i partisё “E Majta” ёshtё pozicionuar duke i refuzuar kёto plane. “Bundeswehr-i disponon ndёrkohё njё sistem pёrkatёs, qё ndoshta mund tё optimalizohet”, i tha redaksisё sё rrjetit tё gazetave André Hahn, nёnkryetar i grupit tё Bundestagut pёr kontrollin e shёrbimeve sekrete. Sipas kёtyre njoftimeve edhe sistemi i Bundeswehr-it do tё ndёrtohet nga OHB. (dw)