LAJMET NGA KOSOVA

 • Kushtetuesja në Kosovë: AKS me pjesë antikushtetuese

  25 Dhjetor, 2015

  Gjykata Kushtetuese mori vendim që Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe të themelohet ashtu siç është parashikuar në Marrëveshjen e parë të Brukselit, e nënshkruar në prill të vitit 2013 ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  gjykataGjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës, bëri të ditur se disa pjesë të marrëveshjes së fundit për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe (AKS) ...

 • Opozita përkrah idenë e Jahjagës për demarkacionin

  23 Dhjetor, 2015

  opozita ksIdeja e presidentes, Atifete Jahjaga, për themelimin e një komisioni me ekspertë vendorë e ndërkombëtarë, të cilët do ta shqyrtonin Marrëveshjen për Demarkacionin, mbështetet nga subjektet opozitare.

  Megjithatë, ata thonë paraprakisht se Qeveria duhet të heqë dorë nga marrëveshja aktuale dhe ta shkarkojë Komisionin, që udhëhiqet nga Murat Meha.

  Në anën tjetër, analistët politikë në vend thonë se pas vlerësimit ...

 • VETËVENDOSJE: VIJË E NGUSHTË NUK DO TË THOTË VIJË E SAKTË

  22 Dhjetor, 2015

  harta demarkacioniLëvizja Vetëvendosje nuk është kundër përcaktimit të vijës kufitare me Malin e Zi por se kërkojnë që nga ky proces të mos humbas asnjëra palë .

  Për Lëvizjen Vetëvendosje deklarimet e Departamentit Amerikan të Shtetit se shënjimi i vijës kufitare me Malin e Zi është bërë pa gabime dhe se përputhet ngushtë me kufirin e definuar në Kushtetutën e ...

 • ​Qeveria përshëndet deklaratën e DASH-it për Demarkacionin

  22 Dhjetor, 2015

   

  PrishtinaQëndrimi i Departamentit Amerikan të Shtetit dëshmon se procesi i shënimit të kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi është kryer në përputhje me të gjitha aktet juridike.

  Qeveria e Republikës së Kosovës shpreh mirënjohje për punën verifikuese dhe përshëndet deklaratën e Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës lidhur me Raportin për Demarkacionin e Kufirit ndërmjet Republikës ...

 • Mali i Zi i gatshëm për rishikimin e kufirit me Kosovën

  21 Dhjetor, 2015

  demarkacioni vjeneQeveria e Malit të Zi serish ka shprehur gatishmëri për rishqyrtimin e kufirit me Kosovën, ndonëse në muajin gusht në Vjenë u nënshkrua demarkacionin.

  Këshilli Ligjvënës i Kuvendit të Malit të Zi mbështeti sot Marrëveshjen për kufirin shtetëror të Malit të Zi me Kosovën, si dhe Marrëveshjen për kufirin me Bosnjë e Hercegovinën (BeH), të cilat janë nënshkruar në ...

 • DASH: Kufiri me Malin e zi – në pajtim me Kushtetutën e Kosovës

  21 Dhjetor, 2015

  Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se kufiri i Kosovës me Malin e Zi i përshkruar që nga viti 2008 kur Kosova shpalli pavarësinë, përputhet me kufirin e propozuar në vitin 2015.

  DASHDepartamenti Amerikan i Shtetit thekson se vija kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, e përcaktuar nga Komisioni Shtetëror i Kosovës për shënimin e kufirit është në pajtim me ...

 • Mbajtja në burg e deputetëve, do të ketë kosto të madhe për qeverinë

  18 Dhjetor, 2015

  Albin KurtiGjykata Themelore e Prishtinës, me një trupë gjykuese të udhëhequr nga gjyqtari Beqir Kalludra ka vendosur që të zgjasë edhe për dy muaj mbajtjen në paraburgim të deputetëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! që janë Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli. Po ashtu, është vazhduar edhe për dy muaj arresti i shtëpisë për deputeten e Aleancës për Ardhmërinë e ...

 • Kongresmeni Dana Rohabacher: Kosova ka fituar zero nga marrëveshja

  18 Dhjetor, 2015

  Kongresmeni Dana RohrbacherMe marrëveshjen me Serbinë, Kosova ka hequr dorë nga pjesa veriore e saj, thotë kongresmeni republikan, Dana Rohrabacher. Sipas tij, marrëveshja nuk sjell paqe afatgjate në rajon. Në favor të kësaj do të ishte rregullimi i kufijve, thotë Rohrabacher për Radion Europa e Lirë.

  Zoti Rohrabacher, si e vlerësoni marrëveshjen e fundit midis kryeministrave të Kosovës dhe të ...

 • Shqetësime për krizën politike dhe për liberalizimin e vizave

  18 Dhjetor, 2015

  Atifete kuvendKosova është futur në një krizë të paparë politike e morale ka thënë presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga në adresimin e saj vjetor para Kuvendit.

  Fjalimi i presidentes para Kuvendit, besohet të jetë i fundit, pasi që ajo ndodhet në përmbyllje të mandatit. Ky fjalim është bojkotuar nga tri partitë opozitare.

  Jahjaga ka ftuar qeverinë dhe opozitën që me ...

 • Opozita nuk do ta kundërshtojë me gaz fjalimin e presidentes

  17 Dhjetor, 2015

  presidentja ne kuvendKuvendi i Kosovës për sot ka paraparë vazhdimin e seancës së kaluar.

  Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga do të mbajë sot fjalimin vjetor para deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

  Opozita ka paralajmëruar që do ta kundërshtojë fjalimin e presidentes, mirëpo jo me format klasike siç i kemi parë deri më tani në Kuvend.

  Të paktën kështu ka deklaruar zyrtari për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"