Përfundon takimi me presidenten, opozita kërkon lirimin e të burgosurve politik

Ka përfunduar takimi mes udhëheqësve të partive opozitare me presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga.

lideret-e-opozitesKreu i Nismës, Fatmir Limaj, tha se presidentes edhe një herë iu bë e qartë rruga për të dalë nga kriza. Ai shtoi se kreut të shtetit iu dorëzua edhe një letër, si dhe u kërkua edhe lirimi i të gjithë të burgosurve “politikë” siç i quajti Limaj.

Ndërsa Visar Ymeri nga Lëvizja Vetëvendosje përsëritise nuk do të ketë normalizim të situatës pa u tërhequr marrëveshjet për komunat serbe dhe kufirin me Malin e Zi, përcjell “Klan Kosova”.

Tre krerët e partive opozitare kanë u takuan me presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Takimi vjen në kuadër të angazhimeve të Jahjagës për të krijuar kushtet për dialog politik mes koalicionit qeverisës dhe subjekteve politike opozitare.

Visar Ymeri i Vetëvendosjes, Ramush Haradinaj i AAk-së dhe Fatmir Limaj i Nisnës më herët refuzuan ftesën e kryeministrit Isa Mustafa për një takim me qëllim tejkalimin e krizës politike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>