• Shkup: Gjykata hedh poshtë dëshmitë për përgjimet

  3 Shtator, 2015

  gruevskiGjykata Themelore në Shkup ka hedhur poshtë si të pabaza të gjitha argumentet në çështjen e përgjimeve kundër kryeministrit Nikolla Gruevski, ish-ministres së Rendit Gordana Jankullovska, ish-shefit të Shërbimit Sekret Sasho Mijallkov dhe personave të tjerë të akuzuar nga Lidhja Social Demokrate maqedonase.

  Gjykata ka bërë të ditur se dëshmitë janë mbledhur në mënyrë joligjore dhe për këtë ato nuk ...

 • Maqedoni, kërkohet Gjykatë Speciale

  2 Shtator, 2015

  gjyqNë Maqedoni kanë pasuar reagimet pasi që Gjykata Themelore Shkupi 1 shpalli si të pabaza dëshmitë nga përgjimet që u publikuan nga ana e opozitës. Me këtë gjykata e shpallë edhe të mbyllur procesin e hetimeve, duke theksuar se bëhet fjalë për dëshmi të siguruara në mënyrë të paligjshme dhe se kjo sipas kodit penal nuk përbën bazë për ...

 • LSDM kthehet në Kuvend, Zaev: Në zgjedhje vetëm nëse respektohet marrëveshja

  1 Shtator, 2015

  zaevLSDM-ja opozitare filloi implementimin e marrëveshjes së 2 qershorit dhe 15 korrikut, duke u kthyer në ulëset parlamentare. Kreu i LSDM-së Zoran Zaev theksoi se vendimi për tu kthyer vjen si rezultat i marrëveshjes politike, me të cilën Gruevski pranoi të gjitha kërkesat e opozitës, duke filluar nga dorëheqja e tij, qeveria kalimtare dhe prokurori special. Megjithatë, nëse nuk ...

 • Rinia shqiptare ik në Evropë dhe Amerikë

  31 Gusht, 2015

  AZILShkupi, Ohri dhe Tetova, janë qytetet e Maqedonisë, ku shumica e qytetarëve kanë emigruar. Kështu thonë statistikat e publikimit “Migracioni 2014″. Enti Shtetëror i Statistikave të Maqedonisë ka publikuar të dhënat e para për emigrimin e brendshëm dhe të jashtëm në Maqedoni në periudhën nga viti 2010 deri 2014, raporton Zhurnal.

  Sipas këtij dokumenti zyrtar për një periudhë 5-vjeçare prej ...

 • LSDM-ja nesër kthehet në Parlament, Prokurori special më 15 shtator

  31 Gusht, 2015

  deputetet e sdsmDeputetët e LSDM-së opozitare kthehen nesër në Kuvend, një vit e gjysmë pas zgjedhjeve parlamentare të 2014-tës. Sipas LSDM-së, kthimi i tyre është para se gjithash respektim i Marrëveshjes së Përzhinos, me qëllim mundësimin e kushteve për zgjedhje korrekte dhe demokratike. Deputeti Petre Shilegov theksoi se VMRO DPMNE tashmë demonstroi frikë nga kthimi i opozitës, me miratimin ...

 • Kriza politike në Maqedoni

  31 Gusht, 2015

  shkupiKryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, nuk heq dorë nga pjesmarrja e diasporës në zgjedhjet për parlamentin e vendit. Pavarësisht kundërshtimeve nga të gjithë faktorët e tjerë politik që diaspora të mos ketë ligjvënës në Parlamentin e Maqedonisë, kryeminsitri duket se nuk po tërhiqet.

  Bisedimet e grupeve të punës të katër partive kryesore mbi reformat zgjedhore, kanë për temë debati, mes ...

 • Shqiptarët e Maqedonisë kërkojnë “Asociacion” sikur serbët në Kosovë

  27 Gusht, 2015

  harta RM shqiptar+maqedoneLëvizja UNITETI pranoi me rezerva lajmin për nënshkrimin në Bruksel të Marrëveshjes për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë, duke vlerësuar se kjo marrëveshje është e dëmshme për të gjithë qytetarët e Kosovës, por edhe për rajonin e Ballkanit .

  “Duke respektuar maksimalisht të drejtat e liritë e njeriut, individuale dhe kolektive të gjitha komuniteteve në ...

 • Ahmeti do të bie, bashkë me Gruevskin

  27 Gusht, 2015

  Javorja “Fokus” mban kryetitullin “Ahmeti bie, do të tërheq edhe Gruevskin!” dhe shkruan se kjo është periudha kur u rrënuan dy mitet për ndërshmëri dhe patriotizëm dhe kjo bëhet fjalë për kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti dhe kryeministrin Nikola Gruevski.

  Javorja që del në shitje ditën e nesërme shkruan se po vijnë ditë të vështira për liderin e BDI-së.

  Në këtë storje nënvizohen të gjitha projektet e kësaj dysheje të qeverisjes dhe ...

 • “Arseni Jovkov” paralelet maqedonase mbeten të paplotësuara!

  26 Gusht, 2015

  regjistrimi ne shkolleNga 11 paralele të parapara për këtë vit me mësim në gjuhën maqedonase në Shkollën e Mesme Ekonomike “Arseni Jovkov” vetëm 7 janë plotësuar me nxënës, kurse 8 paralelet me mësim në gjuhën shqipe qysh në afatin e parë të regjistrimit janë plotësuar. Përgjegjësi i paraleleve shqipe në SH.M “Arseni Jovkov” Nazmi Ramani thotë se fluksi i ...

 • Miliarda euro janë grabitur nga ky pushtet

  26 Gusht, 2015

  Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev deklaroi se pushteti aktual në Maqedoni ka grabitur miliarda euro dhe se këto para patjetër duhet t`i kthehen popullit.

  “Miliarda euro janë grabitur nga ky pushtet. Paratë duhet t`i kthehet qytetarëve, ashtu ne do të kthejmë në shtëpitë e tyre edhe ata që janë larguar jashtë vendit”, deklaroi Zaev në një tubim të djeshëm në rajonin e Dellçevës.

  Sipas tij, Lidhja Social Demokrate Maqedonase (LSDM) ka projektin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"