• 30 letërnjoftime në adresën e deputetes Vladanka Aviroviq, të gjithë nga Pusteci i Shqipërisë

  29 Shkurt, 2016

  banesat rr KK ShkupMbi 30 letërnjoftime janë regjistruar me një adresë, edhe ate adresën e deputetes së Partisë Socialiste, Vladanka Aviroviq, që është në koalicion me VMRO-DPMNE.

  Bëhet fjalë për rrugën “Kiro Krstevski” në Shkup, ku aty nga viti 2013 me një adresë figuronin 30 veta, ndërsa bëhet fjalë për një apartament të zakonshëm. Nga ana tjetër, të ...

 • Gjithë Shkupi do të mbushet me kryqa

  29 Shkurt, 2016

  sloboden-pecatGjithë Shkupi do t’i ngjajë Butelit dhe se kryqa do të vendosen edhe në lagjet Gjorçe Petrov, Katllanovë, Aerodrom dhe pjesa tjera në dalje të kryeqytetit, informon INA.

  Këtë e shkruan sot gazeta “Sloboden Pecat” duke alarmuar tensione dhe probleme që po nxiten nga politika.

  Nga ana tjetër, nuk përjashtohet edhe vendosja e simboleve të tjera nga ana e komunave rurale ...

 • Situatë e tensionuar në kufirin Maqedoni – Greqi

  29 Shkurt, 2016

  lotsjelles mkPolicia e Maqedonisë ka hedhur gaz lotsjellës për t’i shpërndarë migrantët, të cilët ishin përpjekur me dhunë ta kalojnë kufirin nga Greqia.

  Migrantët, të zemëruar me pritjet e gjata në përpjekjet e tyre për të kaluar ilegalisht në Maqedoni, kanë depërtuar nëpër vendkalimin Idomeni të Greqisë.

  Duke brohoritur “Hapni kufijtë”, ata po ashtu, kanë hedhur gurë kundër policëve të Maqedonisë, ...

 • Gjendja në kufirin e Maqedonisë me Greqinë

  29 Shkurt, 2016

  refugjatet mkImigrantët nga Lindja e Mesme kanë bllokuar hekurudhën në  zonën kufitare midis Greqisë dhe Maqedonisë.

  Ndërsa ushtria e Maqedonisë po ngre një gardh të ri me gjemba. Gjendja e refugjatëve në kufi po përkeqësohet. Maqedonia nuk pranon më shumë se 300 refugjatë në ditë, të cilët pas pak orë qëndrimi në kampet e Gjevgjelisë dhe Tananocit udhëtojnë drejt vendeve ...

 • Kryqe gjigante edhe në hyrje daljet e Shkupit

  27 Shkurt, 2016

  kryqiKongresi Botëror Maqedonas nuk do të ndalet me kryqet gjigante. Kështu kryetari i kësaj lëvizje politike që është në koalicion me VMRO-DPMNE ka paralajmëruar vendosjen e kryqeve 55 metërshe edhe në hyrje – dalje të Shkupit, informon INA.

  Këtë e ka bërë të ditur sot në ceremoninë e vënies së gurthemelit të kryqit në Butel të Shkupit. Ai ka thënë ...

 • Qeriqi: Ali Ahmeti mos ta dijë se Sokoli e bashkëluftëtarët e tjerë e fituan luftën e 2001

  26 Shkurt, 2016

  sokoliKryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Luftëtarëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi përmes një letre të publikuar më parë, duke komentuar ngjarjet e fundit në Maqedoni, ka folur edhe për Sami Ukshinin – Komandat Sokolin, për të cilin thotë se është një person i guximshëm dhe trim i madh.

  Ky është postimi i plotë i Qeriqit i publikuar :

  “Për bashkëluftëtarin tim ...

 • Prokuroria Speciale pritet të publikojë dosjen korruptive “Magjar Telekom”

  26 Shkurt, 2016

  telekomProkuroria Speciale pritet që përmes një konference me mediat të publikojë dosjen për rastin korruptiv “Magjar Telekom”, ku nga një dëshmi në Gjykatën Amerikane dyshohen se kanë përfituar paligjshëm milion euro lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, zëvendëskryeministri Musa Xhaferri dhe ish-kryeministri Vllado Buçkovski.

  Agjencia e lajmeve INA përmes shkrimeve serike kishte nxjerrë hollësi për këtë krim të rëndë, ku protagonistë ...

 • ‘Grupi i Kumanovës’, përfundoi seanca e sotme gjyqësore

  25 Shkurt, 2016

  policia mkPërfundoi seanca e sotme gjyqësore e “Grupit të Kumanovë”, të akuzuar për ngjarjet e 9 dhe 10 majit në Lagjen e Trimave.
  Në seancën e sotme ka dëshmuar mes tjerash dhe Artizana Fejzullahu, e bija e Fadil Fejzullahut një prej 29 të dyshuarve. Artizana u mor në pyetje gjerë e gjatë mbi rrethanat ë luftimeve, vendndodhjen e babait ...

 • Zgjedhjet parlamentare në Maqedoni me 5 qershor

  24 Shkurt, 2016

  Parlamenti i rmMe 83 vota pro dhe 3 kundër deputetët e Parlamentit të Maqedonisë kan miratuar vendimin për çfuqizimin e vendimit për shpërbërjen e Parlamentit me 24 shkurt siq ishte paraparë me votimin në janar.

  Deputetët kanë votuar për shpërbërjen e Parlamentit me 7 prill 2016, ndërsa zgjedhjet e parakohshme parlamentare duhet të mbahen më 5 qershor. Për datën e ...

 • Ministrat dhe zv/ministrat e LSDM-së parashtruan dorëheqjet e tyre

  23 Shkurt, 2016

  Ministri i PBSot ministrat dhe zv/ ministrat nga radhët e LSDM-së parashtruan dorëheqjet e tyre nga funksioni në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë.

  “Në rast se mbetet në fuqi vendimi për shpërbërjen e Kuvendit, të miratuar më 18 janar 2016, kërkojmë që paraprakisht dorëheqjet të konstatohen. Në pajtim me marrëveshjen e Përzhinës, Qeveria në të cilën marrim pjesë u formua ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"