• Lavrov: Ngjarjet në Kumanovë, mirë të përgatitura

  15 Maj, 2015

  lavrovMinistri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka thënë se incidentet e fundit në Maqedoni dhe situata në Kosovë nuk japin kurrfarë optimizmi.

  Shqetësuese, sipas tij, janë edhe dëshirat e udhëheqjes shqiptare për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”. Lavrov i ka bërë këto komente në Beograd, pas takimit me homologun serb, Ivica Daçiq. “I bëjmë thirrje Bashkimit Evropian, që përmes ...

 • Zaev: Bombën e 32-të

  15 Maj, 2015

  ZaevLideri i opozitës, Zoran Zaev sot ka publikuar bombën e 32-të më dëshmi të shumta që sipas tij nxjerrin në shesh fytyrën e vërtetë të pushtetit aktual, i cili paraqitet si nxitësi kryesor i tensioneve ndëretnike në vend. Janë publikuara biseda të shumta mes zyrtarëve të lartë të cilët shprehin mos-durimin e tyre në veçanti ndaj shqiptarëve. Si protagonistë ...

 • Ahmeti në ‘Rruga drejt…’ flet për Kumanovën

  15 Maj, 2015

  thaci ahmeti‘Na ndihmo që të dalim të gjallë prej këtu sepse kemi gabuar dhe më kurrë s’do ta bëjmë këtë gabim’. Me këtë kërkesë grupi i armatosur iu kishin drejtuar liderit të BDI-së Ali Ahmetit, të shtunë kur po zhvilloheshin luftime në lagjen e trimave në Kumanovë.

  Ahmeti, në Rruga Drejt, tha mbrëmë se grupi i armatosur kishin kërkuar një ...

 • Sylejman Osmani: Ja si arrita tu iki 20 policëve maqedonas

  15 Maj, 2015

  Sylejman Osmani, të cilin policia maqedonase e arrestoi gjatë luftimeve në Kumanovë, por ai arriti tu ikë policisë, rrëfen se si mundi të ik i lidhur me pranga dhe i plagosur.

  Ai në pjesën e dytë të intervistës në RTK ka treguar se në detaje se si ka arritur tu ikë 20 policëve të Maqedonisë.

  Omsani po ashtu ka treguar se si ka ndodhur zënka mes Policisë së Maqedonisë dhe asaj shqiptare, ...

 • Shtohet numri i forcave policore në Kumanovë

  15 Maj, 2015

  policia kumanoveTë premten në Kumanovë është shtuar numri i forcave policore nëpër rrugët kryesore dhe para institucioneve shtetërore. Gjendja ka shqetësuar banorët. Autoritetet nuk bëjnë shpjegime, përveç asaj se po marrin masa sigurie. Ndërkaq, një pjesë e medias spekullon se forcat e shtuara të sigurisë ndërlidhen me kërcënimet eventuale të njërit prej pjesëtarëve të grupit të armatosur, i cili ...

 • Gjermania e shqetësuar për krizën në Maqedoni

  15 Maj, 2015

  kumanoveI ngarkuari për Evropën Juglindore në Ministrinë e Jashtme të Gjemranisë, Ernst Reichlet, gjatë qëndrimit në Shkup(15.05), dërgoi mesazhe për qeverinë dhe opozitën në Maqedonin të përfshirë nga kriza e thellë politike.

  Gjermania kërkon nga pushteti hapa konkretë drejt zbardhjes së aferës së përgjimeve, që kanë të bëjnë me korrupsionin dhe politizimin e institucioneve. Gjermania është thellësisht e shqetësuar për ...

 • Bieber: Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

  15 Maj, 2015

  Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve në Kumanovë dhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit.

  DW: Shkallëzimi i situatës në fundjavë në Kumanovë risolli ndërmend pamje si ato të vitit 2001 në kohën e shpërthimit të konfliktit mes shqiptarëve dhe maqedonasve. Çfarë mund të thuhet për sfondin e këtij konflikti dhe a ka rrezik që ai të kthehet ...

 • Zaev: Dëshmi për koalicionin e korruptuar

  13 Maj, 2015

  Lideri i LSDM-së Zoran Zaev publikoi një tjetër skandal ku përfshihet kryeministri Gruevski. Nga bisedat telefonike të publikuara në bombën e 31-të të opozitës, dëshmohet se Gruevski ka blerë me paratë e Ministrisë së Brendshme, veturë të tipit “Mercedes” në vlerë prej 575 mijë eurosh.

  Bisedat e publikuara sot dëshmojnë gjithashtu edhe kurdisjen e një tenderi në vitin 2011 për nxjerrjen e qymyrit, projekt me vlerë prej 20 milion eurosh.

  Zaev publikoi ...

 • MPB: Nuk janë 14 por 10 të vrarë nga grupi i armatosur, Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj në mesin e të vrarëve

  13 Maj, 2015

  Mirsad + BeguMinistria e Brendshme ka konfirmuar zyrtarisht shkrimet e Alsat M se trupat e Mirsad Ndrecajt, i njohur si komandant NATO dhe Beg Rizajt, komandant Begu janë në mesin e të vrarëve në aksionin policor të Kumanovës. Identiteti i tyre ishte vërtetuar në bashkëpunim me Byronë e Interpolit në Shkup. Siç njoftuam jo zyrtarisht dje, nga Ministria e ...

 • Seancë kuvendore për zgjedhje të ministrave të Punëve të Brendshme dhe të Transportit

  13 Maj, 2015

  Kuvendi RMKuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta mbajë seancën e 50-të, të në të cilën në rend dite është Propozimi për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Qeverisë. Seanca është caktuar pasi që mbrëmë kryeministri Nikolla Gruevski në Kuvend dorëzoi propozim të ministrave të rinj për Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Ministrinë e Transportit dhe Lidhjeve, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"