• ANALIZË: SKENA POLITIKE SHQIPTARE – MARRËVESHJET JOPARIMORE

  25 Tetor, 2017

  Zgjedhjet vendore u imponojnë partive të ndërmarrin veprime politike pragmatike dhe të lidhin marrëveshje apo aleanca joparimore.

  Joparimore është marrëveshja apo aleanca e LSDM-s me BDI-në, për arsye se LSDM-ja, derisa ishte në opozitë, vazhdimisht e ka kritikuar dhe e ka sulmuar politikën e dështuar të qeverisë së Gruevskit, pjesë e së cilës ka qenë edhe BDI-ja.

  Marrëveshja e BDI-së me LSDM-në është joparimore edhe nga një aspekt tjetër. Për shembull, për ...

 • Kontesti për emrin, menjëherë pas zgjedhjeve lokale

  24 Tetor, 2017

  greqi-maqedoniZgjidhja e kontestit të emrit me Greqinë, pritet të marrë një dinamikë të re pas zgjedhjeve lokale që pritet të përfundojnë pas një jave. Këtë e paralajmëroi ditë më parë vetë kryeministri Zoran Zaev duke folur për prioritetet e Qeverisë në periudhën e ardhshme.

  Në këtë kuadër janë edhe kontaktet e vendosura me qeverinë greke, por edhe lëvizjet e ndërmjetësit ...

 • Moti në Maqedoni deri në fund të tetorit

  24 Tetor, 2017

  Moti-në-MaqedoniMoti në Maqedoni deri në fund të muajit do të jetë i ndryshueshëm dhe do të ketë të gjithë kushtet e mundshme atmosferike.

  Dita më e nxehtë deri në fund të muajit do të jetë dita e premte (26 tetor) me temperatura prej 7 deri në 21 gradë celsius.

  Ndërsa, dita më e ftohtë gjatë ditëve të mbetura të muajit tetor ...

 • Maqedoni, edhe gjashtë ditë jo pune deri në fund të vitit

  23 Tetor, 2017

  festatQytetarët e Maqedonisë sot shënojnë 23 tetorin Ditën e luftës Revolucionare të Maqedonisë. Për këtë arsye, sot është ditë pushimi për gjithë qytetarët e Maqedonisë, ndërkaq deri në fund të vitit ka edhe disa ditë tjera jo pune.

  Për të gjithë qytetarët e Maqedonisë: 8 Dhjetori – Dita e Shën Klimentit të Ohrit; Për qytetarët e besimit katolik në Maqedoni: ...

 • Grujevski dhe Boshkovski për katër deri gjashtë javë do të ekstradohen në Maqedoni

  20 Tetor, 2017

  grujevski-boshkovskiArrestimi i ish-shefave të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK) të Maqedonisë, Goran Grujovski dhe Nikolla Boshkovski në Greqi pas arratisjes 4-mujore mund të ekstradohen deri në fund të nëntorit kurse deri atëherë do të jenë në paraburgim në Greqi.

  Këto të dhëna për “Deutche Welle” në gjuhën maqedonase i ka bërë të ditur një zyrtar i lartë i Ministrisë ...

 • Maqedoni, paga mesatare neto për muajin gusht ka qenë 22.912 denarë

  20 Tetor, 2017

  paraPaga mesatare mujore neto e paguar për punëtorët në gusht ka qenë 22.912 denarë dhe shënon rritje pre 2.8 për qind në krahasim me muajin e njejtë të vitit të kaluar.

  Sipas të dhënave të publikuara nga Enti shtetëror për statistika, rritja ka të bëjë me rritjen e pagës neto në sektorët e Minierave dhe guroreve me 32.7 për qind, ...

 • Grujevski dhe Boshkovski për katër deri gjashtë javë do të ekstradohen në Maqedoni

  20 Tetor, 2017

  grujevski-boshkovskiArrestimi i ish-shefave të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK) të Maqedonisë, Goran Grujovski dhe Nikolla Boshkovski në Greqi pas arratisjes 4-mujore mund të ekstradohen deri në fund të nëntorit kurse deri atëherë do të jenë në paraburgim në Greqi.

  Këto të dhëna për “Deutche Welle” në gjuhën maqedonase i ka bërë të ditur një zyrtar i lartë i Ministrisë ...

 • Spasovski: Grujevski dhe Boshkovski kanë pranuar logjistikë nga Maqedonia

  20 Tetor, 2017

  Oliver-SpasovskiMinistri për punë të brendshme, Oliver Spasovski deklaroi se ish drejtori i Drejtorisë së pestë në MPB, Goran Grujevski dhe i punësuari në DSK, Nikolla Boshkoski, për të cilët kishte fletë arrest ndërkombëtar dhe u kapën në aeroportin e Selanikut, kanë pasur logjistikë nga Maqedonia derisa kanë qenv në arrati, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Spasovski në një intervistë për emisonin ‘360 ...

 • Arrestohen në Greqi dy agjentë maqedonas rreth aferës së përgjimit

  20 Tetor, 2017

  Aleksandri i madh shkupDy agjentë të lartë të policisë sekrete maqedonase janë arrestuar në Selanik të Greqisë, në bazë të një fletarrestimi të lëshuar nga Ministria e Punëve të Brendshme lidhur akuzat për përfshirje në aferën e përgjimeve. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë të Lidhjes Social-Demokrate në pushtet ndërsa pritet konfirmim edhe nga ...

 • Zyrtare: Lëvizja Besa në koalicion me Aleancën për Shqiptarët në rrethin e dytë

  18 Tetor, 2017

  taravari-1Lëvizja Besa dhe Aleanca për Shqiptarët në Shkup kanë nënshkruar marrëveshje për koalicion zgjedhor për rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale njofton Telegrafi.

  Marrëveshja është nënshkruar nga shefat e shtabeve të partive, ndërsa nënshkrimit i parapriu një takim mes dy kryetarëve të partive, Bilall Kasami dhe Ziadin Sela, të shoqëruar nga kandidatët për Komunën e Çairit dhe të Gostivarit, Zeqirja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"