• Në Maqedoni krijohen struktura paramilitare?

  13 Prill, 2017

  GruevskiNë Maqedoni krijohet një “bllok patriotik” për mbrojtjen e vendit me të gjitha mjetet. Pas këtij fronti të përbashkët qëndrojnë forcat politike!

  Përhapja e psikozës së konflikteve është vetëm një fluskë e kotë apo rrezik real në Maqedoni? Opinioni maqedonas pyet: kush qëndron pas të ashtuquajturit “Fronti Patriotik Maqedonas”, ndërsa autoritetet po heshtin. Ministri i Punëve të Brendshme “është në ...

 • 7 Prill, 2017

  Parlamenti rmNë Maqedoni po vazhdon ngërçi politik me bllokimin e procesit të zgjedhjes së kreut të parlamentit dhe formimit të qeverisë. Shumica e re parlamentare, ku bëjnë pjesë Lidhja Social Demokrate me partitë shqiptare, po përpiqen të gjejnë një zgjidhje, ndërsa VMRO-DPMNE kërcënon me trazira, nëse qeverisjen e marrin social-demokratët.

  Procesi i zgjedhjes së kreut të parlamentit, me këtë edhe ...

 • Eurodeputetët mesazh të fortë Maqedonisë

  5 Prill, 2017

  Vajgl Kukan FlekensteinNe nuk shohim ndonjë arsyetim të cirkut që po përdoret në Parlament për shtyrjen zgjedhjes së kryetarit të ri të Parlamentet dhe formimit të qeverisë së re, thuhet në deklaratën e përbashkët të tre deputetëve Ivo Vajgl, Eduard Kukan dhe Knut Flekenshtajn pas takimit me homologun maqedonas Nikolla Poposki, në Strasburg.

  Sonte pritet të fillojë edhe seance plenare ...

 • A mund të jetë jokushtetuese një qeveri pa miratimin e kryetarit të shtetit?

  4 Prill, 2017

  Proteste-Flamuri-shqiptar-maqedonasSeanca për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë, ka hasur në obstruksione të partive politike në Maqedoni, gjegjësisht nga grupi parlamentar i OBRM-PDUKM-së. Deri më tani replikat dhe kundër replikat gjatë seancave konstituive, në Kuvendi për diskutim janë paraqitur mbi 50 deputetë, por vetëm disa nga e kanë shfrytëzuar foltoren e Kuvendit, edhe atë për Platformën shqiptare. E ...

 • “Jugohromi” ka ndërprerë punimet për filtrat

  4 Prill, 2017

  Jugohromi-objektiKombinati “Jugohrom” ka ndërprerë tërësisht punimet për vendosjen e filtrave. Sipas drejtuesve të fabrikës vendimi i tillë është marr për shkak të refuzimit të kërkesës për hapjen e fabrikës dhe vijimin paralelisht të punimeve për vendosjen e filtrave. Megjithatë Ministria e Ekologjisë mbetet fuqishëm në qëndrimin që fabrika të hapet vetëm pas përmbushjes së standardeve ekologjike.

  “Bisedat ishin pak të ...

 • Tusk: Kriza në Maqedoni duhet zgjidhur për të shmangur tensionet ndëretnike

  3 Prill, 2017
  Tusk IvanovPresidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk i cili vizitoi Shkupin në një kohë kur krizës politike nuk i shihet fundi, tha se duhet gjetur një zgjidhje për të mos lejuar ndezjen e tensioneve ndëretnike.
  Ai solli një mesazh të fortë nga drejtuesit dhe institucionet e Bashkimit Evropian:
  “Përkushtimi i BE-së ndaj perspektivave të Maqedonisë është shumë i qartë,” tha ai.
  Duke ...
 • Nxënësit kërkojnë të hiqet testimi ekstern

  2 Prill, 2017

  nxenes testi eksternNxënësit e shkollave të mesme të Maqedonisë thonë se shpresojnë që këtë fundvit nuk do t’i nënshtrohen testimit ekstern (i jashtëm), i cili, sipas tyre, përpos presionit, kjo mënyrë e kontrollimit të dijes nuk ka kontribuuar në asnjë mënyrë për ngritjen e cilësisë së arsimit në Maqedoni.

  “Vlerësimi i dijes së nxënësve përmes tridhjetë pyetjeve që duhet të ...

 • A do të shkaktojë gjakderdhje Gruevski në Maqedoni? Ja çka mendojnë zyrtarë të BE-së

  31 Mars, 2017

  gruevski1Përkundër protestave anti-shqiptare tash e më shumë se një muaj dhe përkundër kërcënimeve të VMRO-DPMNE dhe kreut të saj Nikolla Gruevski, zyrtarët të lartë të BE-së për portalin Zhurnal.mk , thonë se ende nuk besojnë që kjo parti dëshiron që të provokojë gjakderdhje të re me shqiptarët e Maqedonisë, përkundër frikës së kjo mund të ndodhë.

  “Të gjithë po frikohemi, por ...

 • Seanca konstituuese e Parlamentit të Maqedonisë në hijen e krizës

  29 Mars, 2017

  parlamenti mkNë Shkup ka nisur senaca konstituuese e Parlamentit të Maqedonisë. Deputetët me fjalime pafund po pengojnë zgjedhjen e kryetarit të kuvendit.

  Ka rifilluar seanca konstituive e parlamentit të Maqedonisë. Që në fillim të seancës, deputetët e VMRO-DPMNE-së e bllokuan foltoren e Parlamentit, duke u paraqitur të gjithë për të folur, ndërkaq më pas ndaj njëri-tjetrit kanë vazhduar me replika ...

 • Maqedoni, vazhdon debati për zgjedhjen e kryetarit të parlamentit

  28 Mars, 2017

  ParlamentiParlamenti i Maqedonisë po debaton për të dytën ditë me radhë lidhur me zgjedhjen e kryetarit të tij të ri. Partia VMRO-DPMNE po përpiqet që përmes zvarritjes së seancës të bllokojë zgjedhjen e kreut të parlamentit, i cili pritet të jetë një politikan shqiptar, për herë të parë që nga pavarësia e vendit në vitin 1991.

  Talat Xhaferi është kandidati ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"