• Ministri i Jashtëm grek Koxias së shpejti në Shkup për çështjen e emrit të Maqedonisë

  22 Mars, 2018

  Kotzias 11Ministri grek i punëve të jashtme, Nikos Koxias vjen në Shkup pas shkëmbimeve të draft-marrëveshjeve midis Athinës dhe Shkupit mbi emrin e Maqedonisë, një problem ky që daton prej pavarësisë së ish-republikës jugosllave në vitin 1991.

  Zoti Koxias pritet të bisedojë me autoritetet qeveritare maqedonase mbi propozimet e paraqitura nga të dyja palët. Ministri grek ka folur për ...

 • Para finales? Kotzias në Shkup për çështjen e emrit

  22 Mars, 2018

  KotziasMinistri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias viziton të enjten vendin fqinj, Maqedoninë. Pritet që ai të sjellë me vete një zgjidhje kompromisi për çështjen e emrit.

  “Gorna Makedonija” -Maqedonia e Epërme duket të jetë formula magjike, me të cilën do të zgjidhet pas 27 vjetësh konflikti për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Këtë e ka sinjalizuar pala greke në raundin ...

 • Lirohen të akuzuarit e rastit “Sopoti”, mbyllet lënda

  19 Mars, 2018

  katicaProkurorja Speciale Katica Janeva sot pas përfundimit të seancës gjyqësore për lëndën “Sopoti” tha se procedura parahetimore për këtë lëndë edhe më tej do të mbetet e hapur, ndërsa kërkoi edhe ndihmë ndërkombëtare për zbardhjen e rastit.

  “Kemi analizuar provat dhe “bombat” në këtë lëndë, mendojmë se është e drejtë që të tërheqim aktakuzën, pasi nuk ka prova të mjaftueshme ...

 • Zaev optimist për zgjidhjen e kontestit me Greqinë

  19 Mars, 2018

  ZaevZhvillimet rreth Ligjit ënë në hije kontestin kryesor që ka Maqedonia me Greqinë për çështjen e emrit, nga zgjidhja e të cilit varet e ardhmja evropiane e vendit. Megjithatë, debati pritet të rikthehet, pasi në fund të javës në Maqedoni pritet të arrijë në një vizitë ...

 • Maqedoni, reagime pas miratimit të ligjit për gjuhët

  16 Mars, 2018

  talat xhaferiNë Maqedoni partia konservatore VMRO-DPMNE ka paralajmëruar ankimimin në Gjykatën Kushtetuese të ligjit për gjuhët, të miratuar dje mes një atmosefere tejet tendosëse. Ndërkaq, autoritetet e rendit kanë njoftuar se kanë shtuar nivelin e sigurisë për ligjvënësit e Lidhjes Social Demokrate. Ligji, për të cilin mendohet se do të zbatohet me vështirësi, mundëson një përdorim të gjerë ...

 • Kanë nisur përgatitjet për regjistrimin e popullsisë në Maqedoni

  16 Mars, 2018

  regjistrimiPas votimit të Ligjit për gjuhët në Maqedoni shumë shpesh qytetarë maqedonas kanë kërkuar që të bëhet regjistrimi i popullsisë në Maqedoni, që sipas tyre ”të numërohemi dhe të shohim se sa shqiptarë do të ketë dhe sa të drejta do të ju duhen.”

  Për këtë temë ka folur Frosina Tashevska Remenski, deputete e LSDM-së dhe ish-ministre për Punë dhe ...

 • Në atmosferë të tensionuar Kuvendi miraton ligjin për gjuhët

  14 Mars, 2018

  protesta kunder shqipesParlamenti i Maqedonisë në një atmosferë të tensionuar miraton me 64 vota për dhe asnjë kundër Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve i cili zyrtarizon përdorimin e gjuhës shqipe në nivelin e pushtetit qendror dhe lokal.

  Deputetët e VMRO-DPMNE-së të shoqëruar nga ish-kryetari Nikolla Gruevski bllokuan foltoren e Kuvendit të Maqedonisë në momentin kur kryeparlamentari Talat Xhaferi  hapi diskutimin ...

 • OSBE do të mbështet Maqedoninë në çështjen e emigrantëve

  13 Mars, 2018

  OSBE“Përpilimi i një platforme për koordinim dhe komunikim të drejtpërdrejtë ndërmjet organeve për përndjekje dhe të gjitha institucioneve të involvuara qeveritare është kyç për ballafaqimin më të mirë me situatat e mundshme të krizave me migracionin”, porositën pjesëmarrësit në diskutimin në tryezën e rrumbullakët në Shkup të organizuar nga Misioni i OSBE-së.

  Në këtë diskutim morën pjesë rreth 35 përfaqësues ...

 • Pushteti në Maqedoni i pafuqishëm ndaj deponive ilegale

  13 Mars, 2018

  Rusino-deponiaQeveria është e pafuqishme para komunave për ndërtimin e deponive rajonale. Aktualisht janë përcaktuar dy vende, njëra në verilindje dhe tjetra në jugperëndim. Por, ende nuk ka pajtueshmëri nga autoritetet lokale në territorin e tyre të mblidhet dhe riciklohen mbeturinat. Zëvendësministri i Mjedisit Jani Makraduli u bëri thirrje kryetarëve të komunave të lejojnë zbatimin, siç tha ai, të rekomandimeve ...

 • Senatori Chris Murphy në Shkup

  12 Mars, 2018

  chris murphySenatori amerikan, Chris Murphy ndodhet në Maqedoni, ku të dielën në mbrëmje u prit nga kryeministri Zoran Zaev.

  Sipas një njoftimi të kabinetit të kryeministrit maqedonas, në takim është vlerësuar se “Republika e Maqedonisë po ecë në drejtimin e duhur, përmes proceseve reformuese dhe hapave të ndërtimit të miqësisë me vendet fqinje, në rrugën drejt NATO-s dhe Bashkimit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"