• Zaev zbulon platformën e LSDM në negociatat me partitë shqiptare

  8 Shkurt, 2017

  zaevLideri i LSDM-së, Zoran Zaev në takimin me ambasadorin francez Kristian Timonie ka zbuluar detajet e platformës së partisë së tyre në negociatat me partitë shqiptare, sidomos BDI.

  “Themeli i platformës së LSDM-së janë raportet e Pribes dhe të komisionit Europian. Qytetarët zgjedhën jetë kualitative, drejtësi, barazi dhe qeveria e re është e detyrueshme të zbatojë këto reforma, ...

 • Ekskluzive / Kongresmeni Rohrabacher: Të ndahet Maqedonia!

  6 Shkurt, 2017

  https://www.youtube.com/watch?v=67H62VATlLY

  Kongresmeni amerikan Dana Rohrabacher është një prej njerëzve më me peshë në Dhomën e Përfaqësuesve. Si një ish-ndihmës i Presidentit Regan, zotit Rohrabacher i pëlqen që t’u jepet një shkundje politikave të brendshme dhe të jashtme. Ai e pret me entuziazëm kryerjen e një politikë të tillë edhe nga Presidenti i ri Trump.

  Kamera e Vizion Plus ishte brenda në Kongresin amerikan, në zyrën e zotit Rohrabacher pak ditë pasi ai ...

 • Takim LSD-BDI për qeverisjen e ardhshme të Maqedonisë

  6 Shkurt, 2017

  Sekerinska TeutaZyrtarë të lartë të partive Lidhja Social Demokrate dhe Bashkimi Demokratik për Integrim u takuan të hënën në Shkup për të biseduar në lidhje me të ardhmen e qeverisë së re, që duhet të dalë bazuar në zgjedhjet e 11 dhjetorit. Ky është takimi i parë i përfaqësuesve të dy partive, qëkur i mandatuari i parë Nikolla Gruevski, ...

 • Kërkohet shkarkimi i ambasadorit Xhes Bejli në Maqedoni

  2 Shkurt, 2017

  Xhems BejliKongresmeni udhëheqës republikan amerikan Kristofer Smit paralajmëroi hetim për politizimin e rolit të Ambasadës amerikane në Maqedoni dhe i bëri thirrje sekretarit të sapoemëruar të shtetit Reks Tilerson që ta shkarkojë ambasadorin Xhes Bejli.

  Në krye të grupit nga gjashtë kongresmenë republikanë, Smit që nga mesi i janarit ka kërkuar shpjegim nga ambasadori Bejli për akuzat se Ambasada në Shkup punon ...

 • Ivanov: Së pari shumicën – pastaj mandatin

  2 Shkurt, 2017

  IvanovPresidenti maqedonas, Gjorgje Ivanov, nuk e jep mandatin për formimin e qeverisë pa konfirmimin e shumicës në parlament. Ai ka ndërmarrë një nismë për t’u konsultuar me drejtuesit e partive politike dhe me institucione të tjera lidhur me formimin e qeverisë së vendit.

  Ivanov ka pritur në takime të ndara kryetarët e Lidhjes Social Demokrate, të Bashkimit Demokratik për Integrim, ...

 • Maqedoni: Konsultimet për qeverinë tek Presidenti Ivanov

  1 Shkurt, 2017

  Kuvendi i rmPresidenti i Maqedonisë George Ivanov ka filluar konsultime të veçanta me përfaqësuesit e të gjitha partive politike parlamentare lidhur me gjendjen aktuale politike. Konsultimet me partitë parlamentare fillojnë pas takimit të presidentit me kryetarin e Gjykatës Kushtetutese, Nikolla Ivanovski dhe me ambasadorin e BE-së, Samuel Zbogar. Kabineti i Presidentit Ivanovit thotë, se edhe në rrethanat e reja do të ...

 • Maqedonia vazhdon të jetë pa qeveri

  1 Shkurt, 2017

  Ivanov AliPresidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ka ndërmarrë një nismë për t’u takuar me drejtuesit e partive politike, në kuadër të konsultave të filluara lidhur me formimin e qeverisë së vendit.

  Ai ka pritur në takime të ndara kryetarët e Lidhjes Social Demokrate, të Bashkimit Demokratik për Integrim, të Lëvzjes Besa, Lëvizjes për Reforma, ndërsa do të presë edhe kryetarin e ...

 • Shkup: takim Ivanov – Ivanovski

  31 Janar, 2017

  Ivanov IvanovskiNë kuadrin e konsultave pë r formimin e qeverisë, Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov u takua të martën me kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të vendit, Nikolla Ivanovski. Zyra e zotit Ivanov ka thënë se ai do të veprojë brenda kornizave kushtetuese dhe në interes të qytetarëve Maqedonisë.

  Por, ekspertë ligjorë thonë se Gjykata Kushtetuese nuk e ka të drejtën ...

 • Maqedoni, thellohet kriza politike

  30 Janar, 2017

  Ivanov GrueskiNë Maqedoni duket se po thellohet kriza politike për shkak të pamundësisë së Nikolla Gruevskit për të formuar kabinetin qeveritar. Presidenti maqedonas nuk u përgjigjet thirrjeve për t’ia dhënë mandatin partisë së dytë më të madhe që doli nga zgjedhjet e 11 dhjetorit. Zoran Zaev nga Lidhja Social Demokrate kërkon që presidenti Ivanov ta respektojë kushtetutën, ndërsa VMRO-DPMNE ...

 • Gruevski dështon, Maqedonia pa qeveri

  30 Janar, 2017

  Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) nuk ka pranuar të futet në koalicioni me mandatarin Nikolla Gruevski. Mbrëmë në mesnatë kaloi afati ligjor i paraparë me kushtetutë për formimin e qeverisë me partinë VMRO-DPMNE.

  GruevskiZëdhenesi i BDI-së Bujar Osmani pak para mesnate tha se kjo parti nuk mori vendim në lidhje me pesë opsionet, të cilat i ka analizuar gjatë gjithë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"