• Lube Boshkovski lirohet nga burgu

  3 Qershor, 2016

  Ish-ministri i brendshëm dhe kryetari i partisë të Bashkuar për Maqedoninë është liruar sot nga burgu. Lajmi bëhet i ditur nga “Fokus”, që thekson se së shpejti do të jap detaje për lirimin e tij.

  Ai vuajti 5 vite burg, pasi që më 5 qershor 2011 u arrestuar para një restoranti ekskluziv në qendër të Shkupit, për financim të paligjshëm të fushatës zgjedhore. Rasti i tij u notua edhe nga Departamenti ...

 • Së shpejti formohet qeveri e re, ministra do të ketë edhe LSDM-ja

  3 Qershor, 2016

  Sipas tij Shumë shpjet do ët formohet qeveri e re ku do të marrë pjesë edhe opozita ku ministrat tonë nuk do të mund të kenë obstruksione në çdo hap.
  Stevo Pendarosvki para protestuesve vlerësoi qëndresën e jashtëzakonshme që ata kanë bërë gjatë këtyre dy muajve të fundit kundër kësaj qeverisje diktatoriale.
  Pendarovski deklaroi se nuk ka kurrfarë dileme në suksesin e “Revolucionit të Larmë” dhe se sipas tij tashmë ...

 • Komandant Hoxha tregon se kush dha urdhër për ti sulmuar djemtë e UÇK-së në Kumanovë

  31 Maj, 2016

  xhezair shaqiriXhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha sërish ka komentuar rastin e Kumanovës dhe vendimin qeveritar për ti nderuar policët e rënën më 9 maj në Lagjen e Trimave në Kumanovë, njofton agjencia e lajmeve INA.


  Ai madje nuk habitet me vendimin e VMRO-BDI për ngritjen e përmendoreve policëve të vrarë në Kumanovë.

  “Unë nuk po vërej skandal në ...

 • Sërish shtyhet gjyqi për Kumanovën, nuk u lejuan avokatët dhe të dyshuarit

  31 Maj, 2016

  gjykimi i kumanovesProcesi gjyqësor për Lagjen e Trimave nuk filloi edhe sot edhe pas shtyrjes së tri seancave me radhë.

  Në Gjykatën Supreme nuk u lejua që të hyjnë avokatët dhe të dyshuarit e këtij rasti.

  Paraprakisht aty arritën të hyjnë vetëm prokurorët që hynë aty përmes korridoreve të Gjykatës Themelore. Gjykimi është shtyer për 6 qershor. (ina)

 • Beqiri: Agjenti iranian pastron paratë e djalit të ministrit të brendshëm Çavkov

  31 Maj, 2016

  zahir beqirZahir Beqir , i njohur si Çaushi i akuzuar në procesi kryesor “Fabrika e aferave” për letërnjoftime false ka drejtuar akuza ndaj djalit të ministrit aktual të MPB-së, për pastrim parash me një agjent Iranian.

  Sipas Beqirit, agjenti Iranian Majkl Civik që jeton në Strumicë, përmes një kompanie në Honkong po pastron para për Ivan Çavkovin, djalin e ministrit ...

 • Haindl: Maqedonia duhet të kthehet në rrugën euro-atlantike

  28 Maj, 2016

  Në intevristë për DW i dërguari i posaçëm i Gjermanisë për krizën në Maqedoni Johannes Haindl flet mbi përpjekjet për zgjidhjen e krizës, domosdoshmërinë e reformave dhe mbështetjen e Gjermanisë në këtë drejtim.

  HaindlDW: Maqedonia prej javësh ndodhet në një gjendje të jashtëzakonshme. Protestat nuk kanë të reshtur, madje as pas shtyrjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të planifikuara për ...

 • Cana s’ndryshon qëndrim: Kombëtarja? Kemi vetëm një

  24 Maj, 2016

  cikaQë prej të dielës, “Kuqezinjtë” janë vendosur në Bad Waltersdore në Austri për fazën përgatitore për Europianin francez.

  Në konferencën e parë për shtyp nga Austria, kapiteni i kombëtares, Lorik Cana foli për fazën përgatitore, sfidën më të rëndësishme dhe kundërshtarin më të fortë.

  Cana thotë që pjesëmarrja në këtë event kaq të rëndësishëm bën krenarë ...

 • Treshja e eurodeputetëve godet koalicionin VMRO-DPMNE dhe BDI: Qeveria e re, hap prapa

  19 Maj, 2016

  vajgl kukan houitTre euro-deputetët Houit, Kukan dhe Vajgëll përmes një deklarate të përbashkët kanë shprehur shqetësimin e tyre të thellë që 4 partitë politike nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinës nuk arritën një marrëveshje të përbashkët e cila do të kontribuonte në drejtim të kapërcimit të krizës politike.

  “Ne shprehim keqardhjen tonë të thellë që dialogu i fundit mes partive kryesore ...

 • Gati Lista e Zezë për Maqedoninë, 60 emra, ja kush mund të jenë ?!

  19 Maj, 2016

  blacklistBashkësia ndërkombëtare po përgadit listën e zezë për 60 personalitete publike të Maqedonisë.

  Sipas portalit Svedok, bëhet fjalë për politikanë, biznesmenë dhe persona të lidhur me biznese të dyshimta dhe me llogari të dyshimta bankare jashtë vendit.

  Sipas këtij portali, institucione përkatëse, të tilla si Prokuroria Speciale, bankave dhe institucioneve të tjera financiare janë të detyruar të komunikojnë ...

 • Maqedoni: kriza politike drejt zgjidhjes apo thellimit?

  19 Maj, 2016

  Pasi Gjykata Kushtetuese dhe parlamenti vendosën mosrealizimin e zgjedhjeve parlamentare më 5 qershor nuk ka shenja për një zgjidhje të shpejët të krizës në politikën e brendshme në Maqedoni.

  parlamenti mkKoordinatori i grupit parlamenar të BDI-së Talat Xhaferi dhe i VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski, kanë inicuar një nismë duke propozuar ndryshime dhe plotësimin e ligjit për falje nga Presidenti Gjorgje Ivanov. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"