Futbollisti i tretë më i shtrenjti i Gjermanisë – Shkodran Mustafi drejt Anglisë

40 milionë euro jepen për Shkodran Mustafin, që kalon tek ekipi anglez, FC Arsenal. Mustafi kthehet në mbrojtësin më të shtrenjtë të transferuar.

ShkodranFC Arsenal anglez i kategorisë së parë e bëti të të ditur lëvizjen e futbollistit, Shkodran Mustafi, 24 vjeçarit lojtar të kombëtares gjermane drejt Anglisë. “Ai është në moshën e duhur. Ka përvojë dhe është një lojtar i fokusuar, që di të përdorë mirë topin. Ne kemi angazhuar kështu një lojtar të shkëlqyer dhe jemi përgatitur mirë për të ardhmen””, tha trajneri i Arsenalit, Arsene ëenger për Mustafin që nënshkruan një kontratë pesë vjeçare me ekipin anglez.

Më parë Arsenali kishte angazhuar lojtarin e kombëtares zvicerane, Granit Xhaka për 45 milionë euro. Blerja e Mustafit është një nga blerjet më të shtrenjta për lojtarët mbrojtës. Shuma kap shifrën e 40 milionë eurove. Mustafi bëhet kështu në lojtarin më të shtrenjtë pas Mesut Özilit dhe Leroy Sanes. (dw)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>