Maqedonia do të zhvillojë zgjedhje të përgjithshme në prill të vitit 2016

Maqedonia do të zhvillojë zgjedhje të përgjithshme në prill të vitit 2016. Njoftimi u bë sot i ditur nga  Komisioneri për Politikat e Fqinjësisë dhe Zgjerim të Bashkimit Evropian Johanes Hahn i cili u takua në Shkup me drejtuesit e katër partive kryesore.

Duke njoftuar marrëveshjen mes partive komisioneri evropian tha se vendi do të ketë një periudhë tranzicioni  prej 10 muajsh. Javën e ardhshme pritet të ketë një takim të ngjashëm në Bruksel.

Në takimin e sotëm që u zhvillua në rezidencën e Bashkimit Evropian në Shkup morrën pjesë kryeministri Nikolla Gruevski, kryetarin e Lidhjes Social Demokrate të opozitës Zoran Zaev, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, dhe Menduh Thaçi, kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare.

Komisioneri Hahn prej nesër do të qëndrojë për vizitë në Shtetet e Bashkuara ku do të diskutojë, mes tjerash, edhe për çështjet e Ballkanit perëndimor. (voa)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>