Shqetësim në gjithë botën për rritjen e rasteve të koronavirusit

covid 19Numri i infeksioneve me koronavirus  gjithë botën ishte  shtunën  mbi 39.3 milionëndërsa mbi 1.1 milionë kanë vdekursipas Universitetit Johns Hopkins.

Shtetet e Bashkuara kanë mbi 8 milionë infektimenumri  i lartë  gjithë botënsi edhe numrin   madh  viktimave nga COVID-19, me mbi 218,000  vdekur.

Fluksi  Shtetet e Bashkuara i atribuohet rritjes  niveleve  infeksionit  shtetet e TeksasitIlinoitUiskonsitFloridës dhe Kalifornisësipas  dhënave  mbledhura nga Johns Hopkins.

India ka 7.4 milion raste dhe ka gjasa  t’ia kalojë  shpejti Shteteve  Bashkuarapasi numri i infeksioneve po rritet me shpejtësi.

Pjesë  Francës filluan zbatimin e kufizimeve  reja  shtunën  përpjekje për  frenuar koronavirusin Paris dhe  paktën shtatë qytete  tjerapërfshirë Lion, Grenoble, Aix-en-Provence, Montpellier, Lille, Rouen dhe Saint-Étienne do  ketë ndalim-qarkullim nga ora 9 deri  6  mëngjesit.

 Belgjikë do  vendoset ndalim-qarkullimi nga e hëna nga ora 12 natës  5  mëngjesit për  frenuar fluksin  rritje me raste  COVID-19. Përveç kësajBelgjika ka urdhëruar   gjitha kafenetëbaret dhe restorantet  mbyllen, duke filluar nga e hëna.

Rastet e përditshme  COVID-19 kanë arritur nivele rekord   gjithë botënveçanërisht  Evropë dhe kontinentin amerikantha Organizata Botërore e Shëndetësisë  Premten.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH- Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference për shtyp  premten  Gjenevë se një numër rekord rastesh u raportuan  secilën prej katër ditëve  fundit.

Duhet  kemi parasysh se kjo është një pandemi e pabarabartë,” tha Ghebreyesus. “Vendet kanë reaguar ndryshe dhe vendet janë prekur ndryshePothuajse 70% e  gjitha rasteve  raportuara  shkallë globale javën e kaluar ishin nga 10 vendedhe pothuajse gjysma e  gjitha rasteve ishin nga vetëm tre vende.”

Maria Van Kerkhove e OBSH- u tha gazetarëve  Premten se 80% e vendeve  Evropës po përjetonin rritje  ndjeshme  rastet e COVID-19.

 Britani, ku Universiteti Johns Hopkins raportoi gati 19,000 raste  reja  premtenKryeministri Boris Johnson paralajmëroi se do ta detyronte Mançesterin e Madh  vendoste nivelin   rreptë  kufizimeve  koronavirusit  vendit pasi zyrtarët lokalë refuzuan  vendosnin kufizime  zonat me norma  larta infektimi.

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe guvernatorët e 16 shteteve  vendit kanë rënë dakord  vendosin një raund  ri kufizimesh  mbarë vendin pasi panë raste  reja rekord  COVID-19. Kufizimet përfshijnë mbylljen herët  bareve dhe restoranteve dhe kufizimin e numrit  njerëzve  lejohen  mblidhen  publik.

Merkel tha  Premten se një samit i planifikuar i Bashkimit Evropian mbi politikën e Kinës  bllokut 27-vendesh  Berlin muajin e ardhshëm ishte anuluar për shkak  pandemisë  ringjallur.

Italia raportoi  shumë se 10,000 infeksione  reja gjatë 24 orëve  fundit  premtennumri  i lartë ditor  nga fillimi i pandemisë  vend. Italia ka numrin e dytë   lartë  vdekjeve  Evropë pas Britanisë, duke raportuar  shumë se 36,400 vdekje  nga fillimi i pandemisë  shkurt.

voa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>