Ministria e Shëndetësisë: 1055 testime, 90 të shëruar, 182 raste të reja dhe 5 humbje jete

13 tetorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1055 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 182 qytetarë.
Janë shëruar 90 qytetarë, duke e çuar në 9675 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.
Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:
61 raste në Tiranë, 19 në Shkodër, 12 në Korçë, 9 në Lushnje, nga 7 raste në Fier dhe Berat, nga 6 raste në Durrës, Elbasan dhe Pogradec, nga 5 raste në Lezhë, Mallakastër, Gjirokastër dhe Prrenjas, nga 4 raste në Tropojë dhe Kuçovë, nga 3 raste në Sarandë dhe Dibër, nga 2 raste në Kukës, Kavajë, Vlorë, Rrogozhinë dhe Librazhd dhe nga 1 rast në Krujë, Fushë-Arrëz, Roskovec, Bulqizë dhe  Skrapar.
Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 244 pacientë, 13 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet gjithë qytetarëve dhe bizneseve të jenë të kujdesshëm në zbatimin e rregullave të higjienës, distancimit dhe vendosjes së maskës.
Nga data 15 tetor maska ose barriera mbrojtëse prej tekstili bëhet e detyrueshme edhe në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit. Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.
Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (13 Tetor 2020)
Raste të reja ditore ​​182
Të shëruar ne 24 orë​​90
Humbje jete në 24 orë​​5
Testime ditore​​​1055

Testime totale ​​100,953
Raste pozitive ​​15752
Raste të shëruara ​9675
Raste Aktive ​​ 5648
Humbje jete ​​ 429

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë​ 2869
Durrës 590
Shkodër 426
Korçë ​304
Fier ​ 284
Lezhë 276
Elbasan 238
Vlorë ​203
Kukës 159
Berat ​ 153
Dibër​ 80
Gjirokastër 66

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>