Zv/ ndihmës Sekretarja e Shtetit, Elisabeth Millard viziton Tiranën

Millard metaZëvendës Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Europën dhe EuroAzinë, Elisabeth Millard, nisi të mërkurën një vizitë në Tiranë.

Ajo u prit nga Presidenti Ilir Meta, me të cilin diskutoi rreth zhvillimeve kryesore ne Shqipëri dhe ecurinë e reformave, si dhe rreth situatës në Ballkan, mbi referendumin në Maqedoni dhe dialogun politik Kosovë-Serbi.

Zonja Millard pati takime edhe me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati.

Diplomatja e lartë amerikane, u takua gjithashtu me drejtuesin e opozitës Lulzim Basha. Sipas njoftimit të shpërndarë nga Partia Demokratike, zoti Basha ka renditur problemet kryesore me të cilat sipas tij po përballet sot vendi, ndërsa e ka njohur edhe me propozimin e opozitës për një verifikim të pasurive dhe lidhjeve të politikanëve me elementë të krimit.

Gjatë takimeve në Tiranë, sipas një njoftimit të ambasadës amerikane, “zonja Millard vlerësoi miqësinë e fortë ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë, si dhe diskutoi mbi partneritetin strategjik midis dy vendeve”. (voa)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>