“Triumf”, fanela europiane e Kombëtares kuqezi për “Euro 2016”

fanellat kuq e ziPër herë të parë në një finale të kampionatit europian, Kombëtarja shqiptare e futbollit do të luajë me një fanelë të personalizuar, e cila është dizenjuar nga një kompani shqiptare.

“Pas një pune disamujore, arritëm të bënim një ndërthurje me 3 elementët kryesorë. Elementë të folklorit, të frymës bashkëkohore, si dhe elementë të kombëtares sonë. Në këtë mënyrë lindi edhe uniforma e kombëtares sonë, të cilën ne e quajtëm triumf”, tha Alban Fejzaj, drejtor kreativ.

Pas shumë kërkesave, Federata Shqiptare e Futbollit vendosi që t’ia besojë për 5 vitet e ardhshme këtë detyrë kompanisë italiane “Macron”.

“Besoj se ky është një moment historik për Shqipërinë, e cila merr pjesë për herë të parë në një Europian. Për këtë, ne jemi shumë të kënaqur që bëhemi pjesë e këtij projekti”, tha Gianluca Pavanelli, president i “Macron”.

***
Janë prezantuar këtë të premte tri fanelat me të cilat do të luajë Kombëtarja shqiptare në Europianin francez.

Bëhet fjalë për një dizajn krejtësisht të ri dhe, ashtu siç pritej, me një shqiponjë të vendosur në mes në të trija fanelat që mbërrijnë në tri ngjyra, ajo tradicionale kuqezi, e dyta që është e bardhë dhe fanela e tretë që është e zezë, por me nuanca më të theksuara të shqiponjës në pjesën e përparme (kliko këtu).

Fanela është një ndërthurje mes traditave shqiptare, me shqiponjën si simbol, dhe modernes, pasi dizenjo e saj është vërtet unike. Gjithashtu në brendësi, fanela ka një shkrim të veçantë në gjuhën shqipe, që do të jetë frymëzues për të gjithë personat që do ta mbajnë veshur atë.

Fanelat janë dizenjuar nga kompania “Pik” dhe prodhuar nga “Macron”. FSHF ka bërë të ditur se ka arritur dhe një marrëveshje 5-vjeçare me sponsorin teknik “Macron”, me një vlerë prej 6 milionë eurosh.

/ Top Channel

Kështu patrullon xhandarmëria serbe në territor të Kosovës (Foto)

Xhandermeria e serbiseNjë patrullë e xhandarmërisë serbe është kapur nga banorët e Karaqevës teksa ajo po patrullonte në brendi të territorit të Kosovës më 28 janar 2016.

 

Sipas portalit rajonipress, duke cituar përfaqësuesin e Karaqevës, Selver Lenjanin, fotografia është bërë me të vetmin qëllim për t`i treguar delegacionit të Kosovës si dëshmi se xhandarmëria serbe po hyn e po del kur po ka dëshirë në Kosovë.

“Për ne nuk është vetëm provokim, por edhe fyerje ndaj shtetit të Kosovës. Kjo foto le t`i shërbejë delegacionit të Kosovës që po bisedon në Bruksel. Është më shumë se dëshmi”, citohet të ketë thënë Lenjani.

919 milionë euro dëm nga institucionet në 2015

Kontrolli-i-Larte-i-Shtetit919 milionë euro është dëmi që institucionet e shtetit kanë shkaktuar gjatë vitit 2015 nga shpenzimet e kryera, parregullsitë dhe shkeljet financiare.

Në raportin e fundit të Kontrollit të Lartë të Shtetit theksohet se dëmet më të mëdha janë në fushën e tatim-­taksave, prokurimeve publike dhe doganave.

Nga shkeljet e disiplinës financiare të cilat sjellë rezultate të dobëta, dëmi llogaritet në vlerën 257 milionë euro. KLSH-ja thotë se këto shkelje i përkasin veprimtarisë ekonomiko-­financiare për periudhën 2013-­2015, përcaktuar për çdo subjekt të audituar, dhe pjesërisht periudhës kohore 2011-­2013.

Vetëm në sektorin e tatim-taksave gjatë vitit 2015 është shkaktuar një dëm prej 92 milionë eurosh, në dogana 31 milionë euro, ndërsa në fushën e prokurimeve dëmi është 19 milionë euro. Sipas KLSH-së, probleme paraqiten edhe në kthimin e pronave.

Në raport thuhet se për qytetarët janë dy sektorët që shqetësojnë më shumë: administrimi financiar në masën 37 për qind dhe privatizimi e kthimi i pronës në masën 29 për qind.

Për periudhën janar-dhjetor 2015, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kryer gjithsej 174 auditime, nga të cilat 158 janë të përfunduara. (shekulli)

Dekonstruim i arrirë: “Mein Kampf” i Hitlerit si botim kritik

70 vjet pas vdekjes u bë i mundur një botim shkencor i librit famëkeq “Mein Kampf” të Hitlerit. Studiuesit në prezantimin e librit në Bonn shpjegojnë shkatërrimin e një miti. Botimi kritik kërkohet shumë nga lexuesit.

libri Mein KampfBotimi Kritik i Mein Kampf prezantohet në “Shtëpinë e Historisë”, Bonn

Ja ku ndodhet ky libër në tavolinë në sallën “Shtëpisë së Historisë” në Bonn. Dy vëllime në format të madh, të trashë, rreth 6 kg të rënda. Më shumë i konceptuar për t’u marrë në dorë në bibliotekë dhe jo gjithkund. Që në titull e kupton synimin e grupit të historianëve nga Instituti i njohur i Mynihur për Historinë Bashkëkohore (IfZ). “Hitler, Mein Kampf. Një botim kritik.” Emri i autorit nuk botohet. Në prezantimin e këtij botimi në “Shtëpinë e Historisë” në Bonn kishte shumë vizitorë. Në një podium diskutimi botuesi nga Mynihu, Christian Hartmann, drejtori i Institutit të Historisë (IfZ), Andreas Wirsching, dhe studiuesi i letërsisë nga Universiteti i Heidelbergut, Helmut Kiel shpjegojnë procesin e ballafaqimin me këtë libër.

Hans Walter Hütter, president i “Fondacionit, Shtëpia e Historisë së Republikës Federale Gjermane”, konstaton që në fillim interesin që zgjoi botimi kritik. Që në botimin e parë u blenë menjëherë të 4.000 kopjet. Kërkesa është shtuar. Deri më tani është botuar tirazhi i dytë 15.000 copë. Tirazhi tjetër është në përgatitje. Drejtuesi i projektit, Christian Hartmann mund ta shpjegojë vetëm kështu interesin e madh: “Së pari ky libër është një nga reliket e fundit të Rajhut të III, tjetra, ky është një libër që është ende prezent në ndërgjegjen e shumë familjeve gjermane. Mein Kampf është si të thuash një nga mbetjet e fundit të Rajhut. Shumë vetë kanë një lidhje personale me këtë libër -për të mirë apo për të keq.” Një publikim 2000-faqësh, “i rrethuar”, siç thotë Hartmann, me 3.500 fusnota dhe shënime shkencore. 780 faqe vetëm origjinali.

Hitleri ka qenë fanatik i fjalëve të huaja

“Mund të ngecësh gjatë leximit tek esetë e vogla shoqëruese”, thekson Hütter. Për grupin e botuesve një punë e mundimshme disa vjeçare. Hartmann thotë se “Hitleri ka qenë fanatik i fjalëve të huaja”. Me shumë zell ai ka përdorur fjalë të huaja dhe citate që as vetë nuk i ka kuptuar. Deri në vitin 1945 libri i Hitlerit u botuar në më shumë se 12 milionë kopje. Edhe jashtë vendit ka pasur mjaft përkthime të Mein Kampf.

Pas fundit të Luftës së II Botërore ribotimi i librit u ndalua nga fuqitë aleate. “Rrallë gjen një libër që është mitizuar kaq shumë, që ngjall kaq shumë përbuzje, frikë, kuriozitet dhe spekulim, dhe mbi të gjitha i rrethuar nga aura e së ndaluarës”, shkruhet në faqen e Institutit të Historisë së Mynihur (IfZ). Prandaj edhe përgjegjësia e historianëve në botimin kritik ishte shumë e madhe. “Ky botim rivendos faktet historike në kontekstin e duhur, paraqet idetë e Hitlerit dhe i vë pretendimet e tij ideologjike në kontrast me rezultatet moderne të shkencës”. Këtë objektiv ia kishte vënë vetes IfZ që në vitin 2012. Më shumë se katër vite më pas edicioni kritik është botuar: Rezultati: Një edicion i arrirë. Reagimet e lexuesve janë pozitive.

Sekretares i diktohet libri

Me interes mund të lexosh historinë e krijimit të këtij libri. Adolf Hitleri atëherë i panjohur kishte dështuar në vitin 1923 me një përpjekje për puç. Ai u arrestua, lëvizja e organizuar prej tij u shtyp. Në qelinë e Landsbergut, Hitleri nxjerr në letër të gjithë vrerin që kishte për Republikën e Vajmarit dhe humbjen e Luftës së I Botërore. Vëllimi i I ka titullin “Larje hesapesh”. Hitleri kishte 264 ditë për të menduar një strategji dhe një fillim të ri për partinë e tij NSDAP. Pamfletin racist ai shkruan në qeli ndërkohë që për vëllimin e II i erdhi në ndihmë një sekretare në Obersalzberg, ku ai derdh ndërkohë vizionet e tij të çmendura. Urrejtja raciste, sulmet antidemokratike kundër “hebrenjve të infektuar nga marksizmi”, ideologjia e tij i sollën popullaritet tek anëtarët e tjerë të partisë duke e forcuar pozicionin e tij të drejtuesit.

Jo një xhungël fusnotash

Grupi i historianëve i peshon këto fakte me biografinë aktuale të Hitlerit. Çdo shpjegim bazohet mbi fjalën e fundit të shkencës së historisë. Gënjeshtrat e Hitlerit dhe gjysmë të vërtetat nxirren në dritën e duhur e korrigjohen si nga ana biografike ashtu edhe nga konteksti kohor. Studiuesi i letërsisë, Helmut Kiesel thekson se ajo që ndihmon për të shkatërruar mitin e këtij libri është një “dekonstruim radikal”. Edhe drejtori i Institutit të Historisë, (IfZ) Andreas Wirsching thekson “se është i rëndësishëm ballafaqimi me simbolin. Me këtë libër nuk mund të veprojmë si me një burim normal nga historia.” (dw)

Takim botëror mbi masat kundër virusit Zika

ZikaOrganizata Botërore e Shëndetësisë do të mbajë një takim urgjent të hënën për virusin Zika, pasi drejtori i agjencisë tha se virusi i bartur nga mushkonjat po përhapet me një ritëm alarmant.

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se nga virusi mund të preken miliona njerëz në kontinentin Amerikan, ku zyrtarët kanë filluar të përdorin teknika konvencionale dhe jo-konvencionale për ngadalësimin dhe parandalimin e përhapjes së virusit Zika, që thuhet se shkakton difekte tek foshnjet e porsalindura.

Në Honduras, kamionët spërkatës e godasin virusin tek burimi i tij:

“Mushkonja është përhapësi i virusit, prandaj duhet të jemi të ndërgjegjshëm se duhen luftuar mushkonjat, duke pastruar depozitat e ujit, oborret, gomat e makinave, e të tjera. Kjo kërkon përpjekjet e njerëzve dhe ka rrezik që ata të mos i zbatojnë rregullat e nevojshme sanitare për mjedisin.”- thotë drejtori i kolgjit mjekësor Elmer Mayes.

Hondurasi po ashtu ka filluar një fushatë edukative që i drejtohet grave shtatzëna. Mjekët si Adelina Hernandez, thonë se virusi ka shkaktuar deformime tek të foshnjet, që lindin me kokë dhe tru më të vogël:

“Këtu kemi disa gra shtatzëna. Kemi frikë se foshnjet e tyre mund të lindin me defekte nga kjo sëmundje e re. Kushtet ku ne jetojmë na bëjnë që shqetësohemi, por jemi të varfër dhe nuk kemi ç’bëjmë.”

Në El Salvador zyrtarët po përdorin peshqit për të ngrënë larvat e mushkonjave që mund të bartin virusin e Zikës:

“Në se njerëzit marrin kontrollin ata mund ta parandalojnë sëmundjen. Por gjithshka kërkon përpjekje sepse një projekt i përmasave të tilla duhet kryer me dashuri, pa e lënë atë në mes. Ne mund të ndihmojmë shumë, sepse deri tani kemi ndihmuar një numrë të madh bashkish-, pra ka qenë një projekt i suksesshëm,”- thotë ky zyrtari i shëndetësisë Marielos Sosa.

Nuk është e qartë në se masat e El Salvadorit për të luftuar virusin Zika do të zbatohen edhe në vende të tjera.

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve i paralajmëron gratë shtatzëna të mos udhëtojnë në zona ku Zika ka përmasat e epidemisë, si në Brazil, ku janë dokumentuar mijëra raste të dyshuara të virusit.

Ende nuk ka një vaksinë për Zikën. (voa)

Prirjet teknologjike gjatë 2016

syze elektronikePanairi më i madh vjetor në botë i pajisjeve elektronike, CES, shërben si një matës i prirjeve që fusha të ndryshme të teknologjisë do të ndjekin gjatë këtij viti. Në panairin, që u mbajt në fillim të janarit në Las Vegas, nuk pati ndonjë shpikje të re, por teknologjia e robotëve, dronëve, printerave 3D dhe makinave autonome ka shënuar një përparim.

Vizita në Panairin e përvitshëm të pajisjeve elektronike të jep një ide mjaft të mirë mbi zhvillimet që pritet të ketë në tregun global të teknologjisë këtë vit, jo vetëm tek pajisjet inteligjente shtëpiake, por edhe ato profesionale.

Nga të gjitha gjitha pajisjet e paraqitura, robotët, makinat e automatizuara, printerat 3D, dhe dronët kanë sjellur njeriun më afër një të ardhmeje më të automatizuar për shkak të funksioneve të tyre inteligjente dhe përdorimit gjithnjë e më të lehtë.

Dronët, operimi i të cilëve dikur ishte shumë i vështirë,tani mund të kryejnë akrobacione ajrore dhe me lehtësi mund të shmangin pengesat.

“Qëllimi ynë është të prodhojmë dronë që janë të gatshëm për fluturim që në momentin e blerjes. Pra, menjherë pasi të instaloni baterinë ato do të duhet të jenë gati për përdorim”.

Edhe robotët që ofrojnë shërbime po përdoren gjithnjë e më shumë për punë të përditshme. Në aeroporte, në hotele ose në koridoret e spitaleve, ata mund të zëvendësojnë njeriun për një kosto shumë më të ulët.

“Ky robot mund të japë informacione për gjëra të ndryshme, mund të argëtojë njerëzit, dhe është i pajisur me një ekran që mund të përdoret për reklama”.

Robotët shtëpiakë tashmë mund të pastrojnë dyshemenë dhe dritare të mëdha.

Ndërkohë, inxhinierët thonë se kanë bërë përparime të mëdha në kompjuterat e makinave pa shofer.

“Unë mendoj se ka një konsensus në industrinë e makinave se teknologjia e makinave pa shofer do të jetë mjaft e fuqishme brenda katër deri në pesë vitet e ardhshme”.

Në vitin 2016, printerat 3D do të jenë më afër statusit të një pajisje të nevojshme për një familje, ndërsa ato të nivelit profesional do të jenë në gjendje të printojnë pjesë metalike dhe do të fillojnë të ndryshojnë gjithë industrinë.

“Ne sot jemi të fokusuar në industrinë e titanit sepse suksesi dhe dështimi i dy industrive kritike varet nga aftësia e tyre për të prodhuar produkte komplekse, me pjesë të lehta prej titani. E kemi fjalën për industrinë e hapësirës, të mbrojtjes, dhe për kujdesin shëndetësor”.

Ekspertët thonë se përparimet në fusha të tjera të teknologjisë, si inteligjenca artificiale, realiteti virtual dhe pajisje të tjera trupore, tregojnë se 2016-ta do të jetë një vit shumë i mirë për tregun e teknologjisë. (voa)

Përhapja e vrullshme e Zikas alarmon botën

mushkonja virusi zikaVisuri Zika është zbuluar në një majmun në Ugandë në vitin 1947, ndërsa rasti i parë në njeri është regjistruar në Nigeri në vitin 1954.

I lindur nga mushkonja, virusi ka qarkulluar në Afrikë dhe Azi për dekada të tëra dhe së voni në rajonin e Paqësorit, por asnjëherë nuk ka shkaktuar shumë shqetësim.

Situata sot është “krejtësisht ndryshe”, ka thënë shefja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Margaret Chan, më 28 janar.

Virusi po përhapet vrullshëm, pasi është zbuluar në Brazil vitin e kaluar, ka shtuar Chan. Sipas saj, “niveli i alarmit është jashtëzakonisht i lartë”.

Chan ka bërë thirrje për një takim urgjent më 1 shkurt për të diskutuar “masat që duhet të ndërmerren në vendet e prekura dhe gjetkë”.

Infeksione me virusin Zika tashmë po ndodhin në rreth 20 shtete dhe territore në Karaibe dhe Amerikën Veriore e Jugore.

Virusi Zika është zakonisht asimptomatik, çfarë do të thotë se personi i infektuar nuk ka simptome, ose shkakton sëmundje të buta që normalisht zgjasin deri në një javë dhe kanë simptome si të gripit.

Por, Lawrence Gostin, nga Instituti O’Neill për Shëndet Kombëtar dhe Global në Uashington, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se shqetësimi më i madh tani është se virusi, i cili, sipas tij, ka potencial të shpërthimit pandemik, dyshohet se rezulton me anomali fetale.

Shefja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Chan, ka nxjerrë në pah shqetësimin se Zika ka lidhje me defekte në lindje, të njohura si mikrocefali, kur foshnjat lindin me koka jonormale të vogla.

“Lidhja midis infektimit me virusin Zika dhe keqformimeve në lindje nuk është krijuar ende, por është shumë e dyshimtë”, ka thënë Chan.

Mushkonja Aedes, e cila transmeton virusin Zika, ndodhet në gjithë botën dhe paraqet rrezik të lartë për transmetim global në zonat gjeografike me imunitet të vogël të popullsisë.

“Mendoj se është vetëm çështje kohe dhe mund të parashoh se brenda një viti ose dy do të ketë shpërthime të konsiderueshme në Amerikën Veriore, Evropë dhe pjesë të tjera të botës. Është mjaft serioz dhe duhet ta marrim shumë seriozisht”, ka thënë Gostin.

Brazili, i cili organizon Lojërat Olimpike Verore në Rio de Zhaneiro në muajin gusht, është goditur më së keqi nga shpërthimi – me më shumë se një milion raste të raportuara.

Brazili po ashtu ka regjistruar rritje dramatike të rasteve të mikrocefalisë, e cila mund të shkaktojë probleme të rënda zhvillimore dhe nganjëherë vdekjen.

Gati 3,900 raste janë raportuar në vendin prej 200 milionë banorësh qysh në muajin tetor, krahasuar me mesataren e mëparshme vjetore, prej vetëm 160 rastesh.

Shenja të virusit Zika janë gjetur në trurin e fetuseve apo të sapolindurve dhe në placentën dhe lëngun amniotik të nënave.

Për këtë virus nuk ka ende trajtim të veçantë apo vaksinë.

Shkencëtarët kanë luftuar me vite për të zhvilluar një vaksinë për ethe tropikale, të cilat lidhen me virusin Zika; doza e parë e tillë, e bërë nga kompania farmaceutike Sanofi Pasteur, është licencuar vitin e kaluar në Brazil.

Për njerëzit në zonat e prekura, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar pastrimin e ujit të ndenjur, ku grumbullohen mushkonja. Ajo po ashtu u ka bërë thirrje njerëzve që të mbrohen nga kafshimi i mushkonjave, duke veshur rroba që mbulojnë sa më shumë trupin e tyre dhe duke mbajtur mbyllur dyert dhe dritaret.

Çmimi i medikamenteve kundër mushkonjave raportohet se është rritur në Brazil.

Në qytetin verilindor Recife, raportet thonë se spitalet publike janë mbushur me gra shtatzëna, të cilat druajnë se fëmijët e tyre mund të kenë tru të pazhvilluar.

Qeveria e Brazilit ka njoftuar se 220,000 ushtarë do të shpërndahen në gjithë vendin për të ndarë fletushka me rekomandime se si të luftohet tutje shpërndarja e virusit.

Vendet e tjera kanë bërë veprime edhe më drastike. Zyrtarët shëndetësorë në El Salvador kanë këshilluar gratë që të mos mbeten shtatzënë deri në vitin 2018, ndërsa autoritetet në Kolumbi, Ekuador dhe Xhamajkë u kanë rekomanduar grave të presin, por jo aq gjatë.

“Nëse vendi kalon shpërthim të madh si Brazili, mendoj se këshillimi i grave që të shtyjnë shtatzëninë për një kohë të shkurtër, derisa të dihet më shumë, është veprim i mençur. Por, mendoj se është reagim i tepruar ai i El Salvadorit. Ju nuk doni të kapërceni një brez”, ka thënë Gostin.

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe vende të tjera kanë rekomanduar gratë që janë shtatzënë ose planifikojnë të mbeten, që të shyjnë udhëtimet në zonat e prekura.

Zika është zbuluar në Shtetet e Bashkuara dhe në disa vende të Evropës te njerëzit që së fundmi kanë udhëtuar në Amerikën Latine. Megjithatë, deri më tash, nuk ka raste të njohura të transmetimit lokal në SHBA dhe Evropë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se pret që Zika të arrijë në secilin shtet të Amerikave, përveç Kanadasë dhe Kilit, ku nuk ekziston lloji i mushkonjave që e përhap virusin.

Përgatiti: Valona Tela

AP e Këshillit të Evropës me rezolutë për Kosovën

AP KE

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës, miratoi të enjten mbrëma një rezolutë për Kosovën, ku i kërkohet asaj që të sigurojë respektimin esundimit të ligjit dhe çrrënjosjen e korrupsionit. Duke u kërkuar autoriteteve që kjo çështje të jetë përparësi, rezoluta nënvizon se “përhapja endemike e korrupsionit” në të gjitha fushat qeveritare, në drejtësi dhe në ekonomi, ndikon negativisht në jetën e qytetarit të Kosovës”.

Rezoluta, e cila është miratuar në bazë të raportit të përfaqësuesit spanjoll, Agustin Conte, vë theksin te përparimi i arritur në Kosovë në aspektin e demokracisë, me organizimin e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2014, si dhe mirëpret miratimin e ndryshimeve kushtetuese që sigurojnë ngritjen e Gjykatës së Posaçme që do të trajtojë pretendimet e ngritura nga raportuesi i Këshillit të Evropës, Dick Marty për trafikim organesh dhe krime lufte në Kosovë.

Në një njoftim të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, thuhet se ajo shpreh keqardhje që puna e Parlamentit të Kosovës është pezulluar për shkak të një bllokade të vazhdueshme, duke vënë kështu në pah edhe mungesën e vullnetit të forcave politike për të zhvilluar dialog konstruktiv. Rezulota gjithashtu dënon edhe një seri veprimesh që kanë ndodhur në Parlamentin e Kosovës, veprime këto që kanë ndikuar në rënien e besueshmërisë së qytetarëve në institucionet demokratike.

Duke përshëndetur mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe marrëdhëniet midis komuniteteve, Asambleja Parlamentare bën thirrje që autoritetet të jenë më vigjilente dhe të “dënojnë të gjitha sulmet të cilat kryhen me motive etnike” si dhe të “tregojnë përgjegjësi në ligjërimin publik” në mënyrë që të ulin tensionet.

Ajo më tej u bën thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të vazhdojnë bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Europian, për normalizimin e marrëdhënieve ndëmrjet të dyja vendeve. Ardhmëria evropiane si dhe forcimi i standardeve “janë të një rëndësie madhore për demokracinë në Kosovë ashtu si edhe për qëndruesëhmrinë e vendeve të Ballkanit perëndimor në përgjithësi”, u tha gjatë debatit që i parapriu Rezolutës.

Asambleja Parlamentare propozon ndryshimin e formatit aktual të bashkëpunimit mes zyrës së saj dhe Parlamentit të Kosovës, “në mënyrë që të sigurohet që në delegacionin e saj të ketë përfaqësues nga pakicat kombëtare, përveç shumicës dhe opozitës”.

Debatet më të rrepta i nxiti një nga pikat e rezolutës në të cilën “inkurajohet Misioni i Kombeve të Bashkuara që të forcojë kapacitetet e tij për bashkëpunim me INTERPOL-in dhe EUROPOL-in, si dhe inkurajon autoritetet në Prishtinë që të shfrytëzojnë mekanizmat ekzistues”.

Zyrtarët serb e cilësuan këtë si një fitore të tyre, meqë ata angazhohen për vazhdimin e punës së UNMIK-ut, ndërsa Prishtina pret shndërrimin e tij në një zyrë të Kombeve të Bashkuara.

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës miratoi me 110 vota rezolutën “Situata në Kosovë dhe roli i Këshillit të Evropës”,

Kosova nuk është anëtare e Këshillit të Evropës, por merr pjesë në punimet e tij pa të drejtë vote. (voa)

Rreziku kaloi – koalicioni qeverisës gjerman gjen kompromisin

Lajmi çlirues: Koalicioni me bazë të gjerë ka sheshuar grindjen për bashkimin familjar të refugjatëve sirianë. Ky pezullohet për dy vjet. Ndërkohë Algjeria, Maroku, Tunizia shpallen vende të sigurta.

Merkel- Gabriel- SeehoferMerkel- Gabriel- Seehofer – Takim tresh për krizën e refugjatëve (28.01)

Koalicioni me bazë të gjerë ka arritur të sheshojë mosmarrëveshjet disajavore mbi të ashtuquajturën „Paketa II e Azilit“ në një takim të kryer të enjten (29.01)në zyrën e kancelares Merkel e kryetares së Partisë Kristiandemokrate, CDU, me pjesëmarrjen e kryetarit të Partisë Socialdemokrate, SPD, Sigmar Gabriel dhe kreut të Partisë Kristiansociale, CSU, Horst Seehofer. Pjesë e ujdisë është pezullimi për dy vjet i bashkimit familjar për refugjatët që gëzojnë mbrojtje të kufizuar. CSU-ja kishte kërkuar me këmbëngulje që ky pezullim të futej në ujdi, por socialdemokratët e kishin refuzuar kërkesën e mosbashkimit familjar për dy vjet, për ata që nuk gëzojnë mbrojtjen e plotë.

Kjo do të vlejë edhe për sirianët në të ardhmen. Ujdinë e arritur e bëri publike kreu socialdemokrat pas takimit në Berlin. „‘Paketa II e Azilit“ është tani gati dhe mund të shkojë menjëherë në kabinet“ është shprehur Gabriel i kënaqur. Ujdinë e parapriu një grindje e gjatë mbi ligjet e miratuara në nëntor, duke e helmuar atmosferën brenda koalicionit. „Besoj, në fakt nuk e beson kush, por atmosfera është e mirë“, vlerësoi Gabriel pas negociatave.

Nga ana tjetër është rënë dakord qe „tek kontigjentet që aktualisht janë në negociim me Turqinë, Libanin, Jordaninë do të ketë prioritet bashkimi familjar“, tha Gabriel, „kjo edhe për ata refugjatë që gëzojnë mbrojtje të kufizuar“. Gabriel e quajti ujdinë e arritur „një kompromis i mirë“. Të Gjelbrit gjermanë nuk janë të një mendimi. „Unioni shkel me këmbë vlerat që propagandon si familja, dhe socialdemokratët bëhen pjesë e kësaj“, tha zëdhënësja për Familjen e Të Gjelbërve, Franziska Brantner për agjencinë e lajmeve, AFP. „Kush e pezullon bashkimin familjar, pranon në heshtje që të mbyten në Mesdhe fëmijë dhe gra, pranon në heshtje që integrimi do tëjetë edhe më i vështirë.“

Algjeria, Maroku, Tunizia – vende të sigurta

Një tjetër risi në takimin Merkel, Gabriel Seehofer është ujdia për të shpallur Algjerinë, Tunezinë dhe Marokun si vende të sigurta origjine, por ende nuk dihet nëse kjo do të jetë pjesë e paketës së dytë të azilit. Ky kategorizim do të mundësojë që refugjatët nga këto vende të kthehen më shpejt. Por për një kategorizim të tillë duhet të japë miratimin e vet edhe Këshilli Federal, ku kërkohen votat e landeve gjermane, ku bashkëqeverisin edhe Të Gjelbrit. Jo të gjithë Të Gjelbrit janë dakord me një hap të tillë. Koalicioni me bazë të gjerë reagoi kështu pas ngjarjeve në Natën e Vitit të Ri në Köln, ku grupe djemsh ngacmuan seksualisht vajzat dhe kryen vjedhje. Shumica e autorëve të krimeve janë migrantë nga vendet afrikanoveriore dhe hapësira arabe.

Garanci për ata që përfundojnë kualifikimin profesional

Sipas kryetarit socialdemokrat, Sigmar Gabriel krerët e partive të koalicionit kanë rënë dakord edhe për lehtësimin e kushteve për firmat që ofrojnë kualifikimin profesional dhe kandidatët që duan të aplikojnë për vende të tilla shkollimi professional. Unioni kristiandemokrat e kristiansocial ka rënë dakord që refugjatëve t’u jepet garanci për punësim dy vjet në Gjermani, pavarësisht statusit, nëse ata kanë përfunduar një kualifikim në Gjermani. Kjo ka qenë një pikë e kontestuar nga Unnioni. Për pjesëmarrjen në kurset e shkollimit dhe integrimit refugjatët duhet të paguajnë një kontribut prej 10 eurosh, më parë është folur për një kuotë më të lartë.

Paralelisht me krerët e partive të koalicionit në Berlin u takuan të enjten edhe kryeministrat e landeve në një konferencë të posaçme. Landet kërkojnë më shumë angazhim financiar të Federatës në integrimin e refugjatëve. Landet e drejtuara nga socialdemokratët kërkojnë një ligj të posaçëm për nxitjen e integrimit me masa në fushën e shkollimit, banimit dhe punësimit. Kostoja për këtë do të kapë shifrën e 5 deri në 7 miliardë euro, u shpreh kryeministrja e landit të Renani-Pfalcit, Malu Dreyer (SPD). Ashtu si pranimi i refugjatëve edhe kjo është një detyrë mbarëshoqërore, për të cilën duhet të përgjigjet edhe Federata, tha Dreyer. Ndërsa kryeministri i landit të Saksoni-Anhalt, Reiner Haseloff (CDU) kërkoi një reduktim të numrit të refugjatëve, ndryshe sfidat nuk do të mund të përballohen më, tha ai. (dw)

Itinerari i Ballkanit: Pas baballarëve po vijnë nënat me fëmijë

Përgjatë itinerarit të Ballkanit po mbyllen gjithnjë e më shpesh kufijtë. Pikërisht Maqedonisë në krizë mund t’i drejtohet lutja për mbrojtjen e kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian. Cili do të jetë çmimi për këtë?

refugjatetMaqedonia i mbylli së fundmi sërish kufijtë me Greqinë. Vendet përgjatë itinerarit ballkanik qëndrojnë gjithmonë në kontakt me njëri-tjetrin. Nga Maqedonia përmes Serbisë, Kroacisë e Sllovenisë – të gjitha shtetet e prekura përpiqen të ruajnë kontrollin në fluksin e refugjatëve. Arsyeja për mbylljen e fundit të kufijve ishte se Austria nuk po i regjistronte të porsaardhurit. „Duhet të veprojmë njëkohësisht, kështu do të kemi më pak probleme“, thotë Anastasija Ilieska, sekretare e shtetit në Ministrinë e Brendshme të Maqedonisë dhe e ngarkuar me çështjen e refugjatëve.

Një herë në javë ajo dhe kolegët e saj nga Ballkani zhvillojnë një konferencë telefonike me Brukselin për të diskutuar për gjendjen. “Ne shkëmbejmë mendimet mbi situatën, shënojmë numrin e kalimeve kufitare, si është siguria në kufi, dhe nëse kemi nevojë për më shumë policë të mbrojtjes kufitare.” Aktualisht në kufirin greko-maqedonas ndihmojnë policë hungarezë, por edhe sllovakë e serbë. Pa këtë policia maqedonase nuk do ta kishte përballuar dot situatën. Edhe me vazhdimin e ngritjes së murit kanë ardhur në ndihmë hungarezët, të cilët tanimë kanë përvojë me gardhet me gjemba.

Vazhdimi i udhëtimit për në Veri

Për sa kohë që Austria e Gjermania nuk i mbyllin kufijtë, edhe Shkupi i qëndron kësaj politike dhe i nis të organizuar refugjatët në veri. „Ata duhet të nënshkruajnë një letër që duan të shkojnë në Gjermani, Austri, Suedi, këtë duhet ta tregojnë në çdo kontroll kufitar dhe lejohen të vazhdojnë udhëtimin.“ Nga mbyllja e kufijve të Maqedonisë në nëntor dhe vendimin për të lejuar vetëm kalimin e refugjatëve sirianë, irakianë e afganë, fluksi i refugjatëve ka rënë. Ilieska përmend se në vitin e kaluar ka pasur 10.000 njerëz në ditë, tani janë rreth 2.000. Në drejtim të veriut lejohen vetëm refugjatët nga zonat e luftës.

Politikanja maqedonase pranon se ka probleme me përcaktimin e saktë të identitetit të njerëzve. „Vitin e kaluar kemi kthyer 12.000 vetë në kufirin grek. Ka ca kohë që është shtuar numri i marokenëve. Shumë prej tyre kthehen në Athinë dhe sigurojnë pasaporta të falsifikuara, madje edhe vërtetime për përfundimin e shkollave profesionale. Më e preferuara aktualisht është marrja e identitetit të sirianëve që kanë ndërruar jetë“, shton sekretarja e shtetit në Ministrinë e Brendshme.

Policët maqedonas munden të identifikojnë vetëm një pjesë të dokumenteve të falsifikuara. Në pikën kufitare të Gjevgjelisë policia arrin të kontrollojë vetëm dokumentet e udhëtimit të lëshuara nga autoritetet greke dhe i lejon refugjatët të vazhdojnë udhëtimin. Në kufirin serb janë vendosur ndërkohë skanera për të kontrolluar për armë, por edhe këtu për policinë ka prioritet përfundimi i shpejtë i kontrolleve e lejimi i kalimit të refugjatëve.

Arrati në karrige invalidi

„Aktualisht kalojnë shumë më tepër familje me fëmijë. Ne shohim se numri është përafërsisht i tillë, 40% burra, 40% fëmijë dhe 20% gra“, thotë Anastasija Ilieska. Arsyen për këtë ajo nuk mund ta shpjegojë, gjithsesi vihet re një tendencë e re. Sekretarja e shtetit supozon se në fillim udhëtuan baballarët, dhe tani po vijnë nënat me fëmijë. Për autoritetet maqedonase organizatat humanitare kjo do të thotë përkujdesje intensive. Herë pas here shikon se kufirin në pikat „ilegale“ e kalojnë edhe njerëz në karrige invalidësh apo gra shtatzëna.

Një mjek në qytetin e Preshevës raportoi se gratë shtatzëna vazhdojnë udhëtimin edhe pse janë në muajin e tetë dhe qëndrojnë shumë pak sa për t’u trajtuar, megjithëse duhet të qëndronin në spital. Por ato nuk duan të largohen nga grupi, me të cilin udhëtojnë. Edhe fëmijët me bronshit apo infeksione të tjera nuk trajtohen intensivisht, sepse familjet duan të vazhdojnë rrugën drejt veriut sa më shpejt.

Po qe se kufijtë mbyllen? Duket se refugjatët nuk kanë shumë informacione mbi debatin që bëhet në Europë për ta, megjithatë të krijohet përshtypja se ata udhëtojnë nën presion kohe. Anastasija Ilieska nga ana e saj është e shqetësuar për planet e mundshme që Maqedonisë t’i ngarkohet sigurimi i kufijve të jashtëm të BE-së. Ajo gjithmonë përmend se refugjatët duan të shkojnë në Gjermani. Por nëse Austria e Gjermania do t’i mbyllin kufijtë, do të përpiqej Maqedonia të mbyllte për një kohë të pacaktuar kufirin me Greqinë?

“Kufiri nuk mund të mbyllet plotësisht”, thotë Ilieska dhe pranon se “ ne po përgatitemi për këtë situatë”. Maqedonia do të merrte shumë ndihma nga BE për të kapërcyer problemet aktuale. Deri më tani qeveria në Shkup nuk i ka kundërshtuar me zë të lartë këto plane. Çmimi politik për këtë mund të jetë një afrim më i shpejtë i Maqedonisë me Bashkimin Europian. Por as këtë Maqedonia nuk do ta konfirmojë. (dw)