Pasojat e terrorizmit, Turqia goditet rëndë në turizëm; humbjet 17 mld $

turizmi turqiE keqja më e madhe nuk ka mbaruar ende për Turqinë. Kështu thuhet në një analizë të rrjetit informativ Bloomberg, referuar goditjes që ka marrë ekonomia e vendit pas sulmit të së martës.

Industria më e rëndësishme e vendit, turizmi, është dëmtuar rëndë. Ajo punëson 8% të njerëzve në vend dhe dëmi i deritanishëm i ka kushtuar bankave turke 17 miliardë dollarë. Industria është në pikiatë me 35-40 për qind të të ardhurave në vitin 2016.

Basaran Ulusoy, kryetari i Shoqatës së Agjencive Turistike të Turqisë, u shpreh se tani kanë për të ushqyer plagët e këtij viti, duke shpresuar se 2017 do jetë më i mirë.

Ndersa anulimet e shumta të fluturimeve pikërisht një ditë pas sulmit zhytën optimizmin e presidentit Erdogan, pas përpjekjes së tij për të kthyer faqen e diplomacisë me Izraelin dhe Rusinë.

Rusët kanë qenë edhe kontigjenti i dytë më i madh i turistëve në bregdetin turk, pas gjermanëve, por rezervimet e tyre kanë rënë me 92%.

Ndërsa prenotimet e turistëve evropianë kanë rënë gjithashtu ndjeshëm si pasojë e frikës nga terrorizmi. Numri i vizitorëve gjermanë ka rënë gjithashtu me 31.5%, i atyre britanikë me 29.4% ndërsa italianëve me 56.2%.

Të gjithë këta tregues nuk janë shenjë e mirë, veçse shpalosin hapur dobësitë e Turqisë dhe defiçitin e saj buxhetor. Ndërsa sektori kyç i turizmit pritet të japë në vazhdim efektet negative, me ekspertët që thonë se do të duhet një vit kohë për të rekuperuar disi situatën.

/ Top Channel

Rihapet aeroporti i Stambollit – 41 numri i të vrarëve

aeroporti ataturk 1Stambolli rihapi plotësisht Aeroportin Ndërkombëtar Ataturk, pas sulmit vetëvrasës, ku humbën jetën 41 vetë dhe u plagosën më shumë se 200.

Kompania Turkish Airlines njoftoi se ka rifilluar të gjitha operacionet e fluturimit, duke përfshirë fluturimet ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Stambollit.

Kryeministri Binali Yildirim tha se tre persona vetvrasës arritën të martën me taksi në aeroport dhe hapën zjarr me armë automatike, duke qëlluar pa dallim në drejtim të njerëzve, para se aktivizonin lëndët shpërthyese, ndërkohë që policia po afrohej.

Një dëshmitar i paidentifikuar tha:

“Shpëthyen dy bomba dhe pati shumë të shtëna; njerëzit shtriheshin për tokë dhe u krijua panik. Pas disa minutash, na treguan se në cilin drejtim duhet të vraponim për të shpëtuar. Qëndruam në një bodrum për afro një orë. Nuk e di se sa njerëz kanë vdekur dhe janë plagosur. Nuk kam asnjë ide, por pamjet janë mjaft të rënda.”

Kryeministri Yildirim tha se provat e para flasin për një sulm nga ana e ekstremistëve të Shtetit Islamik.

Grupi Shteti Islamik është fajësuar për dy shpërthime vetëvrasëse në fillim të këtij viti që kishin për objektiv turistët e huaj në Stamboll.

“Është një masakër e madhe. Turqia nuk e meriton një krim të tillë dhe unë e dënoj. Nuk ke ç’të thuash më shumë. Është një ngjarje shumë e trishtueshme. Nuk mund të kryesh një krim të tillë, por ka njerëz që e bëjnë. Është çnjerëzore,” thotë Ali Kolla, banor i Stambollit.

Vitin e kaluar, në Ankara dhe Stamboll u vranë dhjetra njerëz si pasojë e shpërthimeve të kryera nga Shteti Islamik apo rebelët kurdë.

Grupi kurd PKK zakonisht vë në shënjestër forcat e sigurisë, siç ndodhi këtë muaj me një sulm ndaj një autobusi të policisë, ku u vranë 11 vetë.

Korrespondentët e Zërit të Amerikës në Stamboll thanë se një nga sulmuesit hodhi vetën në erë në dalje të aeroportit, një zonë e ngarkuar me njerëz që presin transportin. Dy sulmues të tjerë besohet të kenë provuar të hyjnë në terminalin e mbrojtur nga policë të armatosur dhe detektorë me rreze X.

Një dëshmitar i tha shërbimit turk të Zërit të Amerikës se “pati dy shpërthime më të vogla të pasuara nga një më i fuqishëm. Njerëzit vrapuan gjithandej. Nuk dinin ku të shkonin.”

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, arriti në Stamboll mbrëmë, pak minuta pas sulmit. Në një postim në Twitter ai shprehu “keqardhjen e thelle për jetët e pafajshme të humbura në këtë tjetër akt barbar te atyre qe s’kanë as Zot as shpresë dhe as vend mes njerëzve!”

Reagon Shtëpia e Bardhë

Shtëpia e Bardhë e dënoi fuqimisht sulmin. Zëdhënësi Josh Earnest tha të martën mbrëma se “aeroporti ndërkombëtar Ataturk, ashtu si aeroporti i Brukselit që u sulmua më herët gjatë këtij viti, është simbol i lidhjeve ndërkombëtare dhe lidhjeve që na mbajnë të bashkuar. Ngushëllimet më të thella familjeve dhe të afërmve të atyre që u vranë dhe shërim sa më të shpejtë atyre që u plagosën. Ne mbetemi të palëkundur në mbështetjen tonë për Turqinë, aleatin tonë në NATO dhe partnerin tonë, së bashku me të gjithë miqtë dhe aleatët në mbarë botën, ndërkohë që vazhdojmë të përballemi me kërcënimin e terrorizmit”.

Sulmi është dënuar edhe nga udhëheqësit kryesorë të Bashkimit Evropian të cilët u zotuan të qëndrojë përkrah Turqisë si aleatë të saj në luftën kundër ekstremizmit.

Turqia që është pjesë e koalicionit të drejtuar nga Shtetet e Bashkuara kundër ISIS-it, është duke luftuar po ashtu militantët kurd në pjesën juglindore të saj.

ISIS-it, është duke luftuar po ashtu militantët kurd në pjesën juglindore të saj. (voa)

Tiranë: Gjendja e spitaleve sipas pacientëve

spitalet ALOrganizata “Së bashku për Jetën”, publikoi sot një studim mbi gjendjen e korrupsionit dhe shërbimeve mjekësore në sistemin shëndetësor shqiptar, ku morën pjesë edhe zyrtarë të institucioneve shtetërore.

Organizata, e cila bashkon shoqatat e pacientëve të sëmundjeve nga më të ndryshmet, po mbësttet nga ambasada amerikane dhe është pjesë e nismës “Vepro Tani, Denonco Korrupsionin në sistemin shëndetësor”.

Veprimtarët e saj kanë intervistuar dhjetëra pacientë në kushtet e anonimatit dhe kanë zbuluar sërish një pamje dramatike në shërbimet e spitaleve dhe, mungesat e ilaceve dhe rryshfetet që shpërndahen në korridoret e tyre.

Sondazhi dhe vëzhgimi i gjendjes në terren zbuloi shkelje të shumta të të drejtave të pacientëve, sepse karta e të drejtave të tyre nuk njihet pothuajse fare.

Po ashtu mungesa e ilaçeve dhe kontrabandimi i tyre është i pranishëm vazhdimisht në sistemin shëndetësor.

Veprimtarët pohuan se në spitalet shtetërore mungojnë ekzaminimet shëndetësore ndërsa në klinikat private tarifat janë shumë të larta në privat.

Po ashtu ka mungesë shërbimesh themelore si transplantet, rrezatimet dhe mjekime të tjera, ndërsa harxhohet kohë shumë e gjatë për marrjen e trajtimit.

Studimi zbuloi mungesën e mjekëve specialistë në rrethe, ku bashkë me mjekët mungojnë edhe kushtet dhe mjediset e domosdoshme për mjekim profesional.

Veprimtarët pohuan se edhe kontratat me koncensionarët nuk zbatohen.

Organizata “Së bashku për Jetën” pohoi se shoqatat e pacientëve po denoncojnë tani më me forcë rastet e abuzimit dhe korrupsionit, madje është shtuar edhe numri i pacientëve që denoncojnë ato.

Hapi i parë, sipas tyre, është që Karta e të Drejtave të Pacientëve të njihet më shumë, sepse gjendja mund të përmirësohet duke nisur nga këndvështrimi i pacientit. (voa)

Tronditje pas serisë së atentateve në aeroportin e Stambollit

Në aeroportin ndërkombëtar të Stambollit tre atentatorë vetëvrasës kanë qëlluar përreth dhe kanë hedhur më pas veten në erë. Flitet për 36 vetë që kanë humbur jetën dhe 150 të plagosur.

aeroporti ataturkPas sulmeve terroriste në aeroportin e Stambollit politikanë nga e gjithë bota shprehen të tronditur. Kancelarja gjermane, Angela Merkel u shprehu ngushëllimet familjeve të viktimave dhe tha se është e tronditur “nga këto akte të reja dhe tinzare të terrorizmit.” Presidenti turk, Erdogan e dënoi atentatin dhe i bëri thirrje botës për veprim të bashkuar kundër kërcënimit të terrorit. Ai e drejtoi apelin e tij sidomos nga shtetet perëndimore. “Shpresoj që atentati në aeroportin e Stambollit të jetë një pikë kthese në të gjithë botën, sidomos për shtetet perëndimore, për luftën e përbashkët kundër organizatave terroriste.” Sulmi nuk iu drejtua vetëm 79 milionë turqve, por njerëzve në të gjithë globin, ka thënë Erdogan.

Disa atentatorë vetëvrasës me sulmet e tyre shkaktuan gjakderdhje në aeroportin ndërkombëtar të Stambollit, aty ku kalojnë pasagjerë ndërkombëtarë. Policët hapën zjarr, kur atentatorët u afruan në pikat e kontrollit në terminalin ndërkombëtar, bëjnë të ditur autoritetet. Tre atentatorët pastaj hodhën veten në erë. Kryeministri turk, Binali Yildirim gjatë vizitës në vendngjarje u shpreh se atentati u ka marrë jetën 36 vetënve. Ende nuk dihet nacionaliteti i viktimave.

Lëvizja e pasagjerëve në aeroport është ndërprerë. Aeroporti Atatürk ndodhet në pjesën europiane të Stambollit dhe është një qendër shumë e rëndësishme lëvizjeje për pasagjerë nga e gjithë bota. (dw)

Suedia teston autostradën e parë elektrike në botë

suediaE ashtu-quajtura “autostrada e parë elektrike” po testohet në Suedi me synimin për të ulur ndotjet nga efekti serë në sektorin e transportit. Projekti u nxit nga autoriteti suedez i transportit dhe është rezultat i bashkëpunimit teknologjik mes kompanisë Siemens dhe prodhuesit të kamionëve, Scania.

Në autostradën suedeze E16 pranë qytetit Sandviken, po ndodh ajo që thuhet të se do të jetë e para në botë, testimi i autostradës novatore elektrike, ose e-Highway.

Ideja është e thjeshtë, kamionët bëjnë kontakt tek kablli, gjë që të kujton tramvajin nëpër qytete. Pas kontaktit, motori me naftë stakohet dhe fillon të punojë me energji elektrike. Të ndërtuar enkas si kamionë hibridë, ata lidhen në rrjet përmes një paisjeje në tavanin e kabinës, që mundëson futjen në punë të motorit elektrik. Anna Johansson është Ministre e Transportit dhe Infrastrukturës në Suedi.

“Është një ndjenjë e mirë. Të jesh mes të parëve në një industri që drejton një makineri të rëndë elektrike, padyshim është e mahnitshme. Kjo tregon mundësinë e ndryshimit të sektorit të transportit, që Suedia është novatore dhe kemi guximin për të udhëhequr kundër ndryshimeve klimatike dhe drejt një shoqërie të qëndrueshme.”

Aktualisht, sistemi kabllor mbulon një segment prej dy kilometrash në autostrdadën E16. Ministri suedez i energjisë, Ibrahim Baylan, thotë se kjo është pjesë e synimeve të vendit për t’u kthyer në një ekonomi të pavarur nga burimet fosile për energjinë. Suedia po përpiqet që sektori i transportit ta arrijë këtë pavarësi deri nga viti 2030.

“Kemi një sektor elektrik që nuk ndikon tek ngrohja globale. Sektori i ngrohjes, që ka patur varësi të plotë nga karburantet, tani ai është shndërruar në një sistem 95 përqind e të cilit bazohet tek energjia e ripërtëritshme. Sfida është sektori i transportit dhe ky test është i rëndësishëm nëse duam që Suedia të ndërtojë shoqërinë e parë në botë të pavarur nga karburantet fosile.”

Kamionët elektrikë hibridë janë prodhuar nga kompania Scania dhe ata janë përshtatur në bashkëpunim me firmën Siemens, që të funksionojnë në sistemin kabllor.

Hasso Georg Grunjes i kompanisë Siemens thotë se në këtë rast është futur në punë teknologjia e përditshme.

“Nuk mund ta quaj novacion të ri, sepse kemi bashkuar teknologji të vjetra dhe të reja. Është teknologji hekurudhore e kombinuar me teknologjinë e kamionëve. Në njërën anë kemi efikasitetin e sistemit hekurudhor të kombinuar me fleksibilitetin e sistemit të kamionëve, dhe ky është avantazhi i vërtetë.”

Specialistët thonë se ky sistem mund të jetë më pak i kushtueshëm dhe më i pastër sesa motorët me naftë. Kamionët e pajisur me këtë sistem furnizohen me elektricitet nga kabllot sipër kabinës, që u mundëson atyre që ndotja të jetë zero. Në rrugët pa infrastrukturë elektrike, kamionët përdorin motorët hibridë me naftë.

Nils-Gunnar Vagstedt me kompaninë Scania thotë se transporti në rrugët e elektrifikuara përgjysmon konsumin e energjisë dhe pakëson ndotjen e ambjentit.

“Kamioni është automatik dhe ngarja nën kabllot elektrike është e njëjtë. Shoferi ndjek rripat e bardhë në autostradë ndërsa paisja elekrike, pantografi, zgjidh gjërat e tjera. Qendrimi në korsi të mundëson furnizimin me energji elektrike. Gjatë një pengese në rrugë, kamioni mund të kalojë në korsinë e majtë, të vërë në punë bateritë, ose ndezë motorin me naftë. Gjithçka është automatike.”

Gjatë dy viteve të ardhëshme, ekspertët planifikojnë të bëjnë prova, të mbledhin të dhëna, të masin ndikimin si dhe të përcaktojnë nëse ky sistem mund të zgjerohet në mbarë vendin. Ndërsa kompania Siemens thotë se sistemi ka potencial për t’u shfrytëzuar në miniera, ku trajektoret e lëvizjes së makinerive janë të përcaktuara. (voa)

Fushata për lejen e lindjes me pagesë

femijaShtetet e Bashkuara janë i vetmi vend i zhvilluar që nuk e ka të mandatuar lejen e lindjes me pagesë për shtetasit. Kjo bën që nënat e punësuara dhe baballarët të kenë mundësi të kufizuara pas lindjes së fëmijës. Por, disa shtete amerikane kanë filluar të udhëheqin në zbatimin e politikave për lejen e lindjes me pagesë, përfshi Kaliforninë, Nju Xhersin dhe Rod Ajllënd. Nju Jorku sapo i është shtuar listës ndërsa në kryeqytetin amerikan sapo është paraqitur një legjislacion. Nëse miratohet, ligjvënësit dhe banorët e Uashingtonit shpresojnë se qyteti do të sherbente si model për shtetet e tjera. Korrespondetja e Zërit të Amerikës, Julie Taboh, bisedoi me një familje këtu në Uashington që ka bërë fushatë për ndryshime.

Rob dhe Jessica Lott janë prindërit e lumtur dhe krenarë të bebes Shulie.Si të gjithë prindërit, ata mezi prisnin ardhjen në jetë të vajzës dhe kënaqësinë që ofron shpenzimi i kohës kryesisht në muajt e parë të lindjes.

Por pa leje të paguara lindjeje, prindërit që punojnë duhet të merren vesh me punëdhënësin për të marrë leje, ose të përdorin ditët e caktuara për pushime.

“Kur lindi vajza, puna më ofroi katër javë leje të paguar ndërsa punëdhënësi i burrit nuk ofroi leje lindjeje”, thotë Jessica Lott.

“Për fat të mirë, kisha ca ditë pushime, afro dy javë, që i përdora por nuk ishin të mjaftueshme. E kaluam disi por do të kisha patur dëshirë të kisha qendruar më gjatë në shtëpi me Jessin dhe me Shulin kur ishte vetem disa javëshe”, thotë Rob Lott.

Kjo dëshirë për leje lindje së shpejti mund të arrihet për banorët e Uashingtonit. Akti për leje familjare të lindjes do të ofronte pushime me pagesë për prindërit e rinj.

Zonja Lott ka qënë e angazhuar në fushatë në mënyrë aktive. Kohët e fundit ajo u takua me anëtarin e Këshilli të Uashingtonit Charles Allen, i cili është bashkë-sponsor i legjislacionit.

“Kur një punëdhënës ofron leje familjare të paguar, kjo kompani bëhet edhe më e fuqishme dhe më tërheqëse për ata që kërkojnë punë”, thotë zoti Allen.

Legjislacioni do të rriste taksën mbi pagën me 1 përqind për të përballuar lejen me pagesë. Por nuk do të ishte e mjaftueshme, thotë Marc Freedman i Dhomës Amerikane të Tregtisë, dhe do të ishte barrë e padrejtë për punëdhënësit.

“Punëdhënësit ofrojnë leje lindje të paguar në bazë të mundësive. Kur nuk e përballojnë, atëherë zakonisht kjo është arsyeja që nuk e ofrojnë atë.”

Ligjvënësja Loretta Sanchez është nga Kalifornia, një prej shteteve që kërkon leje lindje të paguar.

“Bizneset e vogla kanë vështirësi, madje nganjëherë të paguajnë rrogat. Por nëse bëjmë diçka për të siguruar vazhdimësinë e tyre dhe njëkohësisht këto biznese të ofrojnë leje lindje me pagesë, kjo do të ishte diçka që do t’i kushtoja vëmendje.”

“Nuk mund të ofrojnë një alternativë ideale. Por në disa mënyra mund të strukturohej si një stimul. Duhet të jetë një mënyrë që punëdhënësi të ketë një sistem që plotëson disa kushte dhe ta zbatonin bazuar në mundësitë që kanë”,thotë Marc Freedman.

Pavarësisht hartimit të legjislacionit, mbështetësit do të vazhdojnë të bëjnë fushatë për leje lindje me pagesë për të gjithë shtetasit amerikanë.

“Synimi është që Uashingtoni të hapë rrugën në këtë drejtim”, thotë Rob Lott. (voa)

Bye-bye Britain: Po tani?

Britania e Madhe vendosi të dalë nga Bashkimi Evropian, por ndarja do të jetë e gjatë. Disa thonë madje se ndarja do të jetë tepër e rëndë.

GBKur të kalojë habia dhe dëshpërimi për vendimin e britanikëve për Brexit-in, do të fillojë edhe puna praktike. Eurodeputeti britanik Syed Kamall, vetë një konservator britanik dhe kundërshtar i Brexit-it, u shpreh të premten në mëngjes me këto fjalë: “Ne duhet të jemi tani fqinjë të mirë, Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe.”

Këta janë hapat e radhës:

– Britania e Madhe duhet që në bazë të vullnetit të popullit të paraqesë në BE një kërkesë formale, ku duhet të informojë 27 vendet tjera anëtare të BE-së. Kur do të ndodhë kjo nuk dihet. Referendumi në Britaninë e Madhe nuk është detyrues. Së pari, Parlamenti Britanik duhet të ngarkojë Kryeministrin që të dërgojë në Bruksel një letër lidhur me qëllimet e Britanisë së Madhe. Po cili kryeministër? David Cameron ka paralajmëruar dorëhejqjen. Ndaj të domosdoshme janë zgjedhje të reja. Ndërkohë që 70% e deputetëve në Dhomën e Ultë janë kundër Brexit-it.

– Këshilli i Evropës – pra 27 vendet e tjera anëtare të BE – ngarkojnë Komisionin Evropian që të negociojë një marrëveshje me Londrën për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja. Neni 50 i Marrëveshjes së Lisbonës parashikon një afat prej dy vjetësh për dalje nga BE-ja. Kjo mund të ndodhë edhe më shpejt, mendon eurodeputeti gjerman, Manfred Weber (CSU). Por ka dhe ekspertë që mendojnë se ky proces mund të zgjasë më shumë, sepse mijëra marrëveshje duhet të rishikohen dhe të ndryshohen. Marrëveshja për dalje nga BE-ja duhet të miratohet nga vendet anëtare, nga Parlamenti Evropian dhe nga vetë Britania e Madhe. Duhet të miratohen edhe marrëveshje të reja për raportet mes BE-së dhe Britanisë së Madhe.

– Njëkohësisht apo pas fillimit të negociatave mes BE dhe Britanisë së Madhe, duhet të flitet edhe për raportet e ardhshme. E mundur është një marrëveshje për raporte ndërfqinjësore që nënkupton edhe heqjen e doganave. I mundur është edhe anëtarësimi i Britanisë së Madhe në Zonën Evropiane për Tregti të Lirë EFTA, ku janë edhe Norvegjia, Zvicra, Lihtenshtajni dhe Islanda. Por këto negociata mund të zgjasin me vite, ndërsa marrëveshja duhet të ratifikohet nga të gjitha vendet anëtare. “Dezertori nuk do të pranohet me duar të hapura”, tha këto ditë Komisioneri i BE Jean-Claude Juncker.

– Ndërkohë duhet të shpjegohet edhe statusi i nëpunësve britanikë në BE. Ata mund të mbeten në Bruksel mbase deri në përfundim të negociatave për ndarje. Por Britania e Madhe duhet të paguajë shpenzimet e tyre. 73 eurodeputetë britanikë ka aktualisht në Parlamentin Evropian. Ata kanë të drejtën e votës deri në daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja.

– Shumë ekspertë të ekonomisë presin rënie në bursa dhe dobësimin e ekonomisë britanike. Banka Qendrore Evropiane dhe Bankat Kombëtare kanë rënë dakord për masat mbrojtëse ndaj rënies së vlerës së paundit britanik. “Situata është nën kontroll”, thotë për DW një ekspert. “Bursat do të stabilizohen shpejt.”

– BE-ja duhet të përballet edhe me rrezikun e infektimit nga Brexiti. Në Francë në vitin 2017 do të zgjidhet një president i ri. Në Holandë në vitin 2018 një Parlament i ri. Të dy këto vende kanë një të djathtë të fuqishme kundër BE-së. Marine le Pen në Francë dhe Geert Wilders në Holandë shpresojnë të përfitojnë prej daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja.

– Procedura për daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja do të kërkojë shumë kohë dhe mund. “Kjo është nëna e të gjitha krizave”, tha pas referendumit një nëpunës në Bruksel. (dw)

Tiranë: Brexit ditë jo e lumtur për BE-në dhe Ballkanin

Shqipëri: Brexit- ngjarje historike për reflektim të thellë nga elitat politike të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

flamuri GBDita e sotme (24.06 ) në Tiranë si një ditë jo e lumtur për BE-në dhe Ballkanin Perëndimor. Rezultati i referendumit në Britaninë e Madhe, ku fituan mbështetësit e daljes së saj nga BE-ja shihet si një zhvillim tronditës me pasoja për BE dhe politikat e zgjerimit të tij me vende të Ballkanit Perëndimor (BP). Por njëherazi shihet si dita kur BE dhe vendet e rajonit duhet të reflektojnë në mënyrë të fuqishme për ta forcuar kohezionin brenda BE-së dhe për të vijuar procesin e zgjerimit me vende të reja anëtare. Ndërsa vendet e BP të përshpejtojnë reformat. Dr. Albert Rakipi, Drejtor Ekzekutiv i Institutit Shqiptar për Studime Ndërkombëtare, me seli në Tiranë thotë për DW se dalja e Britanisë së Madhe nga BE pritet të ndikojë negativisht si në kuadër të BE ashtu edhe në politikat e tij të zgjerimit. “Mendoj që është një zhvillim dramatik, pasi ka potencial të trondisë themelet e BE-së, që tani ka përpara shumë të panjohura. Është një zhvillim që kërkon një reflektim të thellë,serioz për të ardhmen e BE. Si do të jetë BE? Këtë është ende shumë herët për ta parashikuar kur një nga anëtarët e tij më të fuqishëm, kontributorët më të mëdhenj financiarë si Britania e Madhe nuk është më anëtare”.

Brexit në kohë krizash dhe sfidash të mëdha për BE

Fitorja e mbështësve të Brexit në referendumin e së enjtes ( 23.06) vjen në një kohë kur BE-ja vazhdon të përballet me krizën ekonomike, atë të refufgjatëve si edhe me një situatë gjeopolitike ku mjedisi i sigurisë ka ndryshuar. “Ky zhvillim mund të ketë implikime edhe me politikat e sigurisë pasi ndodhi në një moment të vështirë gjeo-politik për Europën për shkak të agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës dhe deklaratës së saj, se NATO shihet nga Rusia si kundërshtare”, vë në dukje analisti Rakipi

Ndërsa Edmond Haxhinasto , Ministër i Transporteve dhe ish-Ministër i Jashtëm, thotë për DW: “Pavarësisht nga vendimi i referendumit popullor, Britania e Madhe do të vazhdojë të jetë pjesë e rëndësishm e arkitekturës europiane, do të jetë pjesë e integruar e ekonomisë europuiane, me kontribut në çështje të sigurisë europiane si anëtare e NATO-s. Ajo do të vazhdojë të jetë pjesë në sistemin e vlerave europiane: të demokracisë, tregut të lirë, të drejtave të njeriut dhe mbi këto themele ka hapësira të mëdha për të kontribuar. Vendimi i popullit britanik është për t’u respektuar. Duhet pasur parasysh që BE është një bashkim vullnetar i shteteve, i mbështetur në unitet, respekt për përkatësinë europiane, në vlerat europiane nga të cilat Britania nuk mund të largohet në asnjë rrethanë, pasi sistemi i vlerave të saj është i njëjtë me atëtë BE.” thekson ministri Haxhinasto.

Dalja e Britanisë së Madhe bëhet në prag të Samitit të Parisit, stacioni i tretë i procesit të Berlinit, të inicuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel, dy vjet më parë për t’i dhënë impulse të reja procesit të zgjerimit të BE me vende të BP. Brexit përbën një dinamikë që shkon në kah të kundërt me procesin e Berlinit. “Është një zhvillim tronditës , i pafavorshëm për politikat e zgjerimit të BE-së. Mendoj që ky zhvillim do të krijojë një status-quo për Shqipërinë dhe vendet e tjera të rajonit që aspirojnë anëtarësimin në BE. Që pas ditës së sotme mendoj se do të ketë një klimë të pafavorshme për politikat e zgjerimit, vëmendja mendoj se do të jetë e përqëndruar më shumë jo në këto politika por ne forcimin e BE, pasi dalja e Britanisë së Madhe, si thashe me lart, kërcënon vetë egzistencën e BE”, thotë Rakipi.

“Politikat e zgjerimit do të vazhdojnë”

“BE do te vazhdoje të jetë një atraksion i madh dhe një nxitje e fuqishme për t’u bashkuar atij. Është fjala për standardet europiane dhe arritja e tyre nuk është diçka formale por lidhet me përmirësëimin e jetës së qytetarëve në të gjitha fushat”, thekson ministri i Ekonomisë Haxhinasto.

Diferenca e ngushtë prej 2,9% mes britanikëve të Bremain dhe Brexit, në favor të këtyre të fundit, shfaqet edhe një tregues për ta parë rezultatin jo thjesht si vullnet të popullit britanik por edhe si shprehje e interesave të ngushta politike, kur është fjala për vendime të tilla historike. “Mendoj që interesa afatshkurtëra politike janë në bazë të rezultatit të referendumit. Nuk do të ishte kështu nëse mbështetësit e Brexit do të ishin 70% e pjesëmarrësve në referendum. Përgjegjës kryesor është Cameron, ish kryeministri britanik që dha sot dorëheqjen. Nga ana tjetër diferenca shumë e ngushtë nuk të lë të mendosh që në një tëardhme jo të largët Britania e Madhe mund të rikthehet në BE”, thotë Rakipi.

Diferenca e ngushtë me të cilën fituan mbështetësit e Brexit është një tregues edhe për reflektime nga ana e BE dhe e vendeve të Ballkanit Perëndimor që aspirojnë t’i bashkohen atij. “Në kontekstin e implikimeve të Brexit në politikat e zgjerimit është shumë e rëndësishme që nga elitat politike në të gjitha vendet e BP, aspirante për t’iu bashkuar BE të ketë një reflektim të thellë për të frymëzuar angazhim më të madh dhe ritme më të shpejta përtë përgatitur vendet përkatëse për anëtarësim, BE duhet ndërtuar në sejcilin vend aspirant. Sot më shumë se kurrë duhet reflektuar për “local ownership” pra “pronësinë lokale”të procesit të integrimit europian që ndryshe përkthehet në ndërmarrjen e reformave të rëndësishme që afrojnë vendet e BP me BE, sic është rasti konkret i reformës së drejtësisë në Shqipëri” thotë për DW Albert Rakipi.

Samiti i Parisit që do të zhvillohet më 4 korrik, në vijim të Procesit të Berlinit mund te shihet edhesi testi i pare pas Brexit sesi BE do t’i mbajë të hapura dyert e zgjerimit.

“E ardhmja e BE-së është e lidhur së pari me thellimin e integrimit, pra me dorëzimin tek Brukseli te sovranitetit të qeverive kombëtare të vendeve anëtare; se dyti me zgjerimin e BE, qe jane dy shtyllat e rëndësishme për të ardhmen e tij. P.sh. zgjerimi me vende të fuqishme si Piolonia vetëm e ka forcuar BE. Pikerisht kjo shtylle është në favour të zgjerimit me vende të BP“, thotë për DW Albert Rakipi.

Ministri Haxhinasto mendon se BE duhet të reflektojë në rradhe të parë lidhur me hartimin dhe zbatimin e politikave vizionare. “BE adreson cështje të unitetit dhe kompaktësisë mes vendeve anëtare. Jo përherë interesat e sejcilit vend përputhen dhe janë identike me ato të BE. Pas Brexit, BE i duhet të reflektojë lidhur me aftesine e tij per konsensus, tolerancë dhe kompromise të mëdha. BE i duhet të tregojë aftësinë e një organizmi që është në gjendje të adresojë diferencat dhe t’i bëjë ato të pranueshme për të gjitha vendet anëtare. Për këtë BE i duhet te hartoje dhe zbatoje politika vizionare. BE ka provuar se është një bashkim vlerash i cili ka sjellë zhvillim ekonomik në Europë, ka konsoliduar paqen, u ka dhënë fund konfliteve dhe luftrave, ka përballuar me sukses krizat dhe ceshtjet e sigurisë. BE duhet te adresoje diferencat dhe t’i beje ato te pranueshme per gjithe anetaret. BE ka ka shume per te reflektuar. BE ka provuar se eshte nje organizëm vital. Theksoi qe BE i duhet tani nje politike vizionare”, thotë për DW ministri Haxhinasto. (dw)

Britania voton për largimin nga BE – Cameron jep dorëheqjen

Në një vendim historik, Britania votoi largimin nga Bashkimi Evropian, në referendumin e së enjtes që u parapri nga një fushatë që ne qendër të debateve kishte emigracionin, sovranitetin, sigurinë dhe të ardhmen ekonomike të Britanisë.

Rezultatet zyrtare treguan se 51.89 për qind e votuesve favorizuan largimin nga Bashkimi Evropian. Lajmi shkaktoi reagime negative në tregjet aziatike, ndërsa poundi britanik ra në nivelin më të ultë në 30 vitet e fundit.

Pjesëmarrja në referendum ishte e lartë më mbi 70 për qind, përkundër motit të lig, duke pasqyruar kësisoj emocionet e forta të kombit që është përballur me dyfishimin e emigracionit në 16 vitet e fundit.

CamerunKryeministri David Cameron, që udhëhoqi fushatën për mbetjen në BE, tha se Britania ka nevojë për udhëheqje të re dhe ai do të largohet brenda tre muajsh. Ish kryetari i Londrës, Boris Johnson, besohet se mund të jetë pasuesi i tij.

Udhëheqësi i fushatës për largimin nga BE-ja, Nigel Farage, tha se 23 qershori do të hyjë në historinë e Britanisë si “Dita e Pavarësisë”. Ai i bëri thirrje kryeministrit David Cameron të japë dorëheqjen.

Votimet hapën një periudhë gati dyvjeçare të ndarjes nga BE-ja, 43 vjet pasi që Britania e Madhe u bashkua me vendet që përbënin bashkimin më të madh të shteteve evropiane pas Luftës së Dytë Botërore.

Kryeministri David Cameron pritet që formalisht t’u raportojë kolegëve të tij evropian javën e ardhshme dhe të përgatisë negociatat e largimit.

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha të premten se rezultati i referendumit është një “moment politik shumë serioz madje dramatik”. Por, ai tha se ka një përkushtim për të ruajtur unitetin e 27 vendeve të BE-së.

“Për neve, bashkimi është korniza e ardhmërisë së përbashkët”, tha presidenti Tusk.

Në Uashington, Shtëpia e Bardhë tha në një deklaratë se presidenti Barak Obama është informuar mbi rezultatet e referendumit.

“Presim që Presidenti të ketë rast për të folur me kryeministrin Cameron gjatë ditës. Ne do të publikojmë komente të mëtejshëm sa më shpejt që të jetë e nevojshme,” thuhet në deklaratë. (voa)

Fintet e Erdoganit

Turqia është partner i rëndësishëm i BE-së për shkak të pozitës gjeopolitike. Por interesa të tjera të përbashkëta thuajse nuk ka. BE-ja duhet ta pranojë këtë gjë.

erdoganVërtet që mund të dyshojmë me të drejtë nëse është një e vërtetë e padiskutueshme, kur Bundestagu gjerman shprehet për gabimet historike të kombeve të tjera. Teatri që po bën pala turke që nga rezoluta e Bundestagut për Armeninë është megjithatë i tepruar. Pas sulmeve të papranueshme në të gjitha aspektet të Erdoganit ndaj deputetëve gjermanë me origjinë turke tani po pasojnë shigjeta diplomatike. Të mos i lejosh një sekretari parlamentar të hyjë në bazën ajrore të përbashkët, është një akt me të vërtetë i paimagjinueshëm mes aleatësh. Në fund të fundit Bundeswehri ka ruajtur deri pak kohësh kufirin tokësor turk me Sirinë Dhe avionët e zbulimit që nisen nga Incirliku për në Siri dhe Irak, i shërbejnë edhe sigurisë së Turqisë.

Qëllimi Erdoganit është i lehtë të kuptohet: ai dëshiron ta mbajë ndezur çështjen për arsye të brendshme politike, por tregohet mjaft kujdesshëm që të mos e dëmtojë operacionin ushtarak. Sepse personelit të nevojshëm për operacionin ushtarak, nuk i refuzohet hyrja. I ngjashëm është dhe sugjerimi për të zhvilluar në Turqi një plebishit në lidhje me vazhdimin e bisedimeve për anëtarësim në BE-në. Ky mund të shërbejë si një valvul për ta shkarkuar presionin e brendshëm në drejtim të Evropës, por nuk duhet të merret seriozisht. Praktikisht çdo qeveri në BE do të jenë të lumtur nëse Turqia do t’i ndërpriste nga ana esaj negociatat për anëtarësim. Dhe për çfarë do të bënte reklamë vetë presidenti? Për negociata të mëtejshme me një klub të cilin e fyen në mënyrë periodike?

Turqia konsiderohet në Perëndim si një partner i rëndësishëm. Kjo lidhet në thelb me vendndodhjen e saj gjeopolitike dhe anëtarësinë e saj në NATO. Me krizën e refugjatëve është shtuar një fushë tjetër bashkëpunimi. Ngjarjet e javëve të fundit kanë treguar se përtej këtyre ka vetëm pak interesa të përbashkëta, për të mos folur pastaj për vlera të përbashkëta. Një gabim kardinal i politikës së zgjerimit ishte besimi se vendet me të cilat BE-ja bashkëpunon për shkaqe strategjike, duhet të bëhen gjithashtu anëtarë të plotë të saj. Pranimi i këtij gabimi është një nga shumë detyrat që janë në listën e detyrave të politikës evropiane. (dw)