Sokoli: Ja kush ka ofruar para për rastin “Kumanova”

komandant-sokoliKa dhënë sot fjalën e fundit, përfundimtare Sami Ukshini-Sokoli, në seancën gjyqësore për rastin “Kumanova”, shkruan gazeta Lajm.

Ai ka zbuluar disa të pathëna deri më tash.

“Kësaj gjykate nuk i besoj! Më 9 maj nuk kishte luftime, por jo edhe më 10 maj. Filmimet e prokurorisë janë qesharake. Prokuroria thotë se disa kanë ardhur për pare. Personave që janë vrarë pas dorëzimit u janë ofruar 35 milion euro nga shërbimi i Ivanovit dhe ish kryeministri, krimineli, Nikolla Gruevski. Cili shtet normal do të bisedonte me terroristë. Ju ashtu na akuzoni! Nëse ne jemi kriminel, kriminel janë edhe ata. Ish pushteti ka qenë i kriminalizuar në bashkëpunim me shqiptarët. Secili që i shërben një sistemi të tillë është kriminel. Prandaj, nuk i besoj kësaj gjykate. Asnjëri këtu s’kemi ardhur për pare”, deklaroi Ukshini.

Ai është decid se luftimet kanë mbaruar më 9 maj ora 21:30.

“Beg Rizaj dhe Mirsad Ndrecaj janë likuiduar. Unë kam qenë muri i gjallë. E di!”, tha mes tjerash Ukshini.

“Kumanova”, Sefaj: Gjithçka është gjellë e shërbimeve sekrete

grupi i kuGenc Sefaj, njëri nga të akuzuarit në rastin “Kumanova”, në seancën e sotme gjyqësore ku dha fjalën e tij përfundimtare, kujtoi prokurorinë dhe gjykatën se organizatorët e vërtetë duhet t’i kërkojë diku tjetër, shkruan gazeta Lajm.

“Po të kishte pasur luftime më 10 maj, ne këtu nuk do të ishim. Të njëjtit që na sollën këtu, vratë edhe njerëzit e vet edhe njerëzit tanë. Nuk ka këtu dy palë kriminele, ata ishin në qeveri. Aktakuza pa asnjë argument fjalën e mbylli duke thënë se një pjesë e grupit kanë pasur motive politike, pa treguar në çfarë kuptimi politike. Ose kush mori para, prej kujt, ose ta dimë kush na ka borxh!

Trupi gjykues e ka pas rastin ta korrigjojë një të padrejtë. Gjithçka është gjellë e shërbimeve sekrete. Duhet të nxirren para drejtësisë organizatorët e vërtetë”, tha mes tjerash i akuzuari Sefaj.

Njësia e posaçme, në një muaj heq 500 patenta

njesia e posacmePrej gati një muaji, akset rrugore të vendit po mbikëqyren nga Njësia Operacionale e Policisë Rrugore, një strukturë e posaçme e ngritur me qëllim ndëshkimin e shkeljeve të rënda, edhe në zona ku strukturat lokale kanë vështirësi për arsye familjariteti.

Top Channel ndoqi një ditë pune të kësaj njësie, e cila këtë të enjte ishte stacionuar në aksin Milot-Lezhë.

“Puna e njësisë është të jetë e pranishme në gjithë territorin e vendit. Konstatimet kryesore janë që shkak për aksidente bëhen shpjetësia tej normave, parakalimet e gabuara dhe kundravajtjet apo mungesa e rripit të sigurimit”, deklaron Luan Lami, përgjegjës i njësisë.

Gjatë kësaj periudhe kjo njësi ka pezulluar më shumë se 500 leje drejtimi, ndërsa “rrjetës” së saj nuk i kanë shpëtuar as zyrtarë të lartë. Sipas burimeve, patenta i është pezulluar edhe një deputeti, një prokurori dhe disa zyrtarëve të shërbimit diplomatik pasi shkeljet regjistrohen në sistem në mënyrë automatike.

Mes personave që janë ndëshkuar janë edhe 70 shtetas të huaj. Edhe vetë njësia e posaçme mbikëqyret direkt nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, duke i hequr kështu çdo mundësi tolerimi në rastet kur shkelësit e ligjit njihen me policët.

/ Top Channel

Stuhia sjell shira në Luiziana, pas largimit nga Teksasi i përmbytur

permbytjetStuhia e dobësuar Harvey solli sot shira të rrëmbyer në Luiziana, ndërkohë që është larguar nga Teksasi lindor, duke lënë aty përmbytje që ende përbëjnë rrezik për shkak të sasisë së madhe të ujit të mbetur.

Pas stuhisë që goditi rajonin për shumë ditë me radhë, meteorologët parashikojnë që sot në Luiziana sasia e reshjeve të jetë 10 deri 20 centimetra.

Stuhia po vazhdon të lëvizë në brendësi, në drejtim të shteteve Arkansa, Misisipi, Tenesi dhe Kentaki.

Qendra Kombëtare e Uraganëve tha se edhe pse rreziku i reshjeve të tjera ka kaluar për qytetin e Hjustonit, përmbytjet katastrofike dhe kërcënuese për jetën e njerëzve do të vazhdojnë të jenë të pranishme në Teksas si dhe në Luizianën jugperëndimore për pjesën e mbetur të javës.

Qyteti Bomont njoftoi sot se përmbytjet kanë nxjerrë nga përdorimi sistemin e furnizimit me ujë dhe se për të bërë riparimet duhet pritur deri sa të drenazhohet uji. Është e pamundur të parashikohet se sa mund të zgjasë kjo, thanë zyrtarët.

Në Hjuston, ku në disa zona ra deri në 130 centimetra shi, shërbimet për qytetarët kanë rifilluar. Fluturimet nga aeroporti i Hjustonit rifilluan të mërkurën. (voa)

Zbulim i ri për trajtimin e kancerit

analiza e gjakutZyrtarët amerikanë të shëndetësisë miratuan një zbulim të pazakontë, që hap një epokë të re në trajtimin e kancerit.

Fjala është për një teknologji që forcon dhe shndërron qelizat e gjakut të pacientëve në një “ushtri vrasëse” e cila lufton leuçeminë tek fëmijët.

Administrata e ushqimit dhe barnave tha se miratimi i terapisë së parë të gjeneve që futet me sukses në tregun amerikan, është historik.

Kompania farmaceutike “Novartis” vendosi çmimin prej 475.000 dollarësh për një infuzion të vetëm të të ashtuquajturave “qelizat CAR-T”, por njoftoi se nuk do të ketë pagesë për ata pacientë të cilët nuk kanë përmirësim brenda një muaji.

Zbulimi i ri shihet si një mënyrë krejtësisht e ndryshme nga ilaçet e imunoterapisë. Ai shfrytëzon sistemin imunitar për trajtimin e shumëllojshmërie të kancereve, duke ndihmuar qelizat natyrore T të identifikojnë tumorin dhe ta luftojnë atë. (voa)

30 gushti, Dita Ndërkombëtare e të Pagjeturve

te zhdukurit“Kalimi i kohës nuk është shërues për familjet e të pagjeturve. Vetëm përgjigjet mund t’ju ndihmojnë atyre që të shikojnë drejt ardhmërisë dhe të parandalojnë që ankthi i tyre të shndërrohet në urrejtje të përhershme.” – nga deklarata e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq në Komisionin e Përhershëm të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Varshavë, 23 nëntor 2004

Tetëmbëdhjetë vjet pas mbarimit të luftës në Kosovë edhe 1658 persona vazhdojnë të figurojnë të zhdukur. Mungojnë njerëzit që janë e vërteta e një shteti. Mungon e vërteta për ta. Janë të gjallë apo të vdekur? Nëse janë vrarë, a ndodhen në ndonjë varrezë masive apo trupat e tyre janë djegur nëpër shkritore?

Dikur, disa herë gjatë vitit, ktheheshin nga Serbia dhjetëra thasë me numra që përmbanin nga një grumbull jo të plotë të eshtrave. Shumë familje kosovare u detyruan t’i hapin sërish varret e më të dashurve të tyre për të varrosur edhe eshtrat e një gjymtyre të tyre që u kthye më vonë.

Dikur moti kjo. Sepse sot ka ngecur gjithçka sa i përket zbardhjes së fatit të të pagjeturve. Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë është zhvilluar duke harruar edhe historinë që e (për)jetuam. Nëse nisim dhe rrëmojmë të kaluarën atëherë do të dalin krime të mëdha dhe të tmerrshme. Kjo do t’ia dobësonte pozicionin Serbisë karshi Kosovës, të cilën ajo ende nuk e njeh si të pavarur.

Në qershor të vitit 1999, me rastin e tërheqjes së forcave serbe nga Kosova, afër 6.000 shqiptarë u morën peng dhe u dërguan në Serbi. Mbi 2.050 përfunduan në burgje zyrtare. U liruan në grupe të vogla përgjatë tri vjetëve të ardhshme. Të tjerët u shpallën të zhdukur.

Jo vetëm personat e rrëmbyer, por edhe familjet e tyre janë viktima të këtij krimi të vazhdueshëm. Familjet e të zhdukurve janë në ankth ose madje edhe të traumatizuara.

Përherë ka qenë shumë rëndë për to që të shohin zhvarrosjet nëpër Serbi dhe se si kufomat mbesin në duart e kriminelëve që i kanë vrarë ata. Përkundër gjithë kësaj, familjarët e të pagjeturve asnjëherë nuk e kanë ndalur angazhimin. Edhe atëherë kur arrestoheshin nga policia për shkak të ‘prishjes së rendit e qetësisë publike’! Edhe atëherë kur dihej se suksesi i aktivizmit të nënave ishte veçse ca thasë të kthyer nga Serbia me eshtrat e djemve të tyre! Ato përherë kanë kërkuar përgjegjësi dhe drejtësi nga autoritetet për të arritur tek e vërteta për më të dashurit e tyre.

Por, çështja e pengjeve të pagjetura gjithsesi tejkalon dimensionin e problemit të familjeve të tyre, dhe është problem i Kosovës. Të pagjeturit të gjithëve na mungojnë, e me këto fjalë shpreh dhembshurinë dhe pikëllimin e të gjithë neve për të gjithë ata që s’janë me neve sot, por shpreh edhe respektin tonë për dinjitetin e tyre individual. Për ne këta njerëz nuk janë numra por individë; çështja e tyre nuk është statistikë por është problem humanitar dhe kombëtar.

836 shqiptarë janë gjetur vetëm nëpër varrezat masive në Batajnicë afër Beogradit kurse dhjetëra të tjerë janë nxjerrë nga lumejtë e liqenet ku Serbia u mundua ta fundoste të vërtetën e saj. Çështja e të zhdukurve e bën të pamundur përfundimin e konfliktit, pajtimin dhe një fillim të ri të marrëdhënieve të Kosovës me Serbinë dhe të popujve të këtyre dy vendeve. Lufta shkatërroi jetërat e shumë njerëzve por ndërtoi kujtime të hidhura të pashlyeshme. Drejtësia restauruese është e domosdoshme e për të janë të nevojshme gjykata të pavarura në Kosovë e Serbi, shumë vullnet politik e njerëzor, gjetje dhe mobilizim i dëshmive dhe dëshmitarëve, kompenzim për viktimat. Nëse koha shëron plagët shpirtërore të të gjallëve për të vdekurit ajo i rrit ato kur bëhet fjalë për personat e pagjetur.

Albin Kurti

Thaçi e Vuçiçi pajtohen për shpeshtim takimesh

Thaci Mogherini VucicPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç thanë se janë pajtuar që të shpeshtojnë takimet në përpjekje për të arritur një pajtim ndërmjet të dyja palëve për normalizimin e marrëdhënieve.

Ata u takuan në Bruksel, me ndërmjetësimin e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në kuadër të përpjekjeve për të përgatitur një një periudhë të re të bisedimeve “përtej çështjeve teknike”.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se pajtimi është i mundur ndërmjet të dy popujve për të mbyllur periudhën e armiqësive në shekullore dhe për të hapur ardhmërinë e sigurt evropiane.

I përballur me kritika në shtëpi, presidenti Thaçi, tha se do të angazhohet për krijimin e një ekipi gjithëpërfshirës që do të përfshihet në bisedimet më Serbinë.

Presidenti i Serbisë, Alesksandër Vuçiç, tha se takimet do të mbahen edhe në Bruksel edhe në New York dhe ndonëse “nuk është shumë optimist”, beson që mund të ketë një pajtim “ndërmjet popujve” dhe për të tejkaluar armiqësitë “mbi 300 vjeçare”.

Në fund të muajit korrik, presidenti serb, paralajmëroi hapjen e një dialogu të brendshëm në Serbi për, siç tha, zgjidhje të qëndrueshme e afatgjatë të çështjes së Kosovës. Nisma e tij nxiti shumë reagime në Serbi ku janë hedhur edhe ide për ndarjen e Kosovës, ide këto që janë hedhur poshtë nga Prishtina.

Presidenti Thaçi tha sot se diskutimet e brendshme janë çështje e Serbisë, por pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme.

Serbia e mbështetur nga Rusia kundërshton pavarësinë e Kosovës të shpallur më vitin 2008, por është përfshirë në një proces bisedimesh në shkëmbim të afrimit më strukturat evropiane.

Të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, bisedimet e deritashme i siguruan Kosovës, Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit, ndërsa Serbisë hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.

Ndërmjetësuesja e këtyre bisedimeve, Federica Mogherini shfaqi besimin më herët gjatë javës se mund të vendoset një synim që deri në fund të mandatit aktual të Komisionit Evropian që përfundon në vitin 2019, të hidhen hapa thelbësorë për vendet e Ballkanit në rrugën e tyre drejt integrimit në Bashkimin Evropian.

Zhvillimet politike në Evropën Juglindore gjatë vitit të fundit nxitën shqetësime në rritje për paqëndrueshmërinë e rajonit dhe ndërhyrjen e Rusisë e cila nuk i sheh më sy të mirë integrimet euroatlantike të vendeve të Ballkanit, një pjesë e të cilave deri në përfundimin e Luftës së Ftohtë ishin nën ndikimin e saj.

Zonja Mogherini është shprehur disa herë se fuqia e Bashkimit Evropian në rajon është e lidhur me besueshmërinë e integrimeve evropiane. (voa)

Ashpërsohet gjendja në konfliktin me Korenë e Veriut

KS OKBPas testit të një rakete me rreze të mesme, KS i OKB e dënoi ashpër Korenë e Veriut. Autoritetet amerikane thonë se janë të hapura të gjitha mundësitë, ndërsa Koreja shprehet shumë e kënaqur.

Pas një seance të jashtëzakonshme që zgjati më shumë se tri orë në Nju-Jork, të gjithë 15 anëtarët e KS të OKB kërkuan nga Koreja e Veriut që të heqë dorë nga testet e raketave dhe t’i respektojë rezolutat e KS të OKB për programin e saj bërthamor. “Këshilli i Sigurimit thekson se sjellja e Koresë së Veriut rrezikon jo vetëm rajonin por edhe të gjithë vendet anëtare të OKB”, thuhet në një dokument të përgatitur nga SHBA.

KS është “shumë i shqetësuar” me testet koreanoveriore të raketave mbi Japoninë. Në kumtesë thuhet se Koreja e Veriut “po cënon shumë paqen dhe stabilitetin rajonal”. Në kumtesë nuk përmenden sanksione të reja, por kërkohet respekimi dhe zbatimi i marrëveshjeve të mëparshme.

Megjithë sanksionet dhe kërkesat ndërkombëtare, Koreja e Veriut bëri të martën një test tjetër me raketa. Pushtetmbajtësi Kim Jong Un tha se është “kryer edhe një test i suksesshëm” i një rakete me rreze të mesme, të tipit Hwasong-12 dhe se ai “është shumë i kënaqur”.

“Hapi i parë”

Sipas të dhënave të agjencisë koreanoveriore KCNA, Kim tha se testi ishte përgjigje ndaj manovrave ushtarake amerikano-koreanojugore. Testi i kryer në kushtet e një “lufte të simuluar” është vetëm hapi i parë i armatës së Koresë së Veriut, kundër pozicionet të kundërshtarëve në Guam. SHBA ka stacionuar atje një kontigjent të madh marinsash dhe armësh ajrore.

Diplomatët kishin kërkuar para takimit të KS masa më të ashpra kundër Koresë. “Por është vendosur që së pari të dënohet testi e më pas të bëhen konsultime për sanksionet shtesë”, tha ambasadori britanik Matthew Rycroft.

“Të gjitha mundësitë”

Nuk ishte kjo hera e parë që raketat koreanoveriore fluturojnë mbi Japoni. Por ishte hera e parë që një test bëhet pa paralajmërim. Një zëdhënës japonez foli në Tokio për një kërcënim shumë serioz dhe të pashembullt.

Presidenti ameriakn Donald Trump e dënoi këtë test dhe theksoi: “Të gjitha opsionet janë në tryezë”. Ministria e Jashtme e Kinës paralajmëroi se konflikti ka arritur në një “pikë kritike”. (dw)

Regjistrimi në universitete, Dhori Kule kundër afatit 48 orësh

Dhori KuleSot është dita e dytë e regjistrimeve në universitete, por sipas të dhënave nga fakultetet numri i maturantëve të vendosur është i vogël. Një prej tyre është 19-vjecarja që ka zgjedhur degën Administrim Biznes.

“Ishte preferenca ime e parë”, thotë ajo.

Por, ka edhe të rinj që kanë frikë të presin për t’iu ardhur radha në degët më të preferuara.

“Juridiku ishte preferenca e fundit, e gjashta, e para ishte mjekësia por s’mund të digjesha”, thotë një maturant.

Sipas dekanit të fakultetit të Ekonomisë, verifikohet një panik që e priste. Çfarë i bën maturantët të ngurojnë?

“Është afati i ngushtë dhe fakti që i thotë po nuk u regjistrove për 48 orë digjesh. Kjo nuk është normale. Teknikaliteti s’mund të prevalojë në raport me interesat me faktin që maturantët kanë një jetë që e presin këtë ditë dhe ti t’i thuash 48 orë po se ke marrë vendimin të hiqet e drejta jote”, thotë Dhori Kule, dekan i fakultetit të Ekonomisë.

Sipas dekanit të Ekonomisë udhëzimi i MAS cenon rëndë autoritetin e universiteteve përpara ligjit.

“Të gjitha situatat që i digjet e drejta për tu regjistruar, në raundin e dytë nëse do evidentojmë studentë të mirë që nuk janë regjistruar ne do ndërhyjmë në përputhje me ligjin. Të dashur maturantë ne kemi të drejtën vendimmarrëse të shtojmë kuotat. vendimet i marrim ne, nuk do ti lëmë pa i marrë studentët e mirë vetëm mos ikni”, thotë Kule.

Kule ka një tjetër mesazh për studentët e rinj. “Të jenë të qetë, të mos marrin vendime të nxituara, në fakultetin e ekonomisë i kanë mundësitë të gjithë ata që janë pas. të gjithë ata që mund të jenë në nr rendor 2000, 2200 të jenë të sigurt që janë fitues”, thotë ai.

/ Top Channel

Reparti që u mori jetën 300 fëmijëve

TE-ZHDUKURITNë rrënojat e kampit famëkeq të punës “Reparti 84” në Tepelenë është përkujtuar sot Dita Ndërkombëtare e të Zhdukurve.


Disa dhjetëra të mbijetuar dhe familjarë të tyre morën pjesë në mbjelljen simbolike të selvive që do të pagëzohen me emrin “Pylli i Fëmijëve” në kujtim të rreth 300 fëmijëve që humbën jetën nga persekutimi, sëmundjet dhe uria brenda kampit më famëkeq të punës mes viteve 1949 dhe 1954.

Të mbijetuarit kujtojnë vuajtjet në vendin ku u burgos “pafajësia”.

“Këtu njerëzit kanë vuajtur heroikisht. Nuk janë ankuar, nuk kanë bërtitur, nuk kanë sharë. I kanë pranuar vuajtjet denjësisht”, thotë Lek Pervizi, i mbijetuar i kampit.

“Këtu për katër vjet e ca nuk u dha asgjë nga shteti. Shumë familje flinin mbi dërrasa dhe në shesh. Gjëja më e tmerrshme ishte uria. Na jepnin në drekë një lugë supë me bollgurin e ardhur nga Rusia, që kishte tepruar në depot ruse dhe kishte zënë krimba”, kujton Bilbil Çami, një tjetër i mbijetuar i kampit famëkeq.

Njëra prej kazermave pritet të kthehet në një muze të memories për këtë kamp dhe një tjetër mjedis do të përkujtojë të gjitha kampet e punës së detyruar në Shqipëri.

“Njëra nga kazermat do të kthehet siç ka qenë në vitet 1949-1954. Do të ndërtohet një memorial, që quhet “Memoriali i Varreve të Humbura të Fëmijëve”, do jenë 300 fidanë të qiparisave të vendit që do të jenë në zemër të kampit”, thotë Gentiana Sula, drejtore e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit.

Diktatura komuniste përndoqi në këtë kamp mbi 5.000 persona. Familjet e persekutuara ishin nga veriu i vendit dhe kampi ishte përgjigjja e qeverisë komuniste ndaj grupit të familjeve të njohura si “Rezistenca e Maleve” që kundërshtuan me armë vendosjen e diktaturës në Shqipëri.

/ Top Channel