Bolton dhe Mitchell i telefonojnë Thaçit për dialogun me Serbinë

Bolton SHBA-së kërkojnë nga Kosova që ta heqë taksën ndaj produkteve serbe për hir të dialogut. Kryeministri Ramush Haradinaj kërkon njohjen e Kosovës nga Serbia.Nuk ka të ndalur presioni ndërkombëtar mbi udhëheqësit politikë të Kosovës që ta heqin taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe të flasin me një zë, në mënyrë që t’i hapet rrugë dialogut Kosovë-Serbi. Pas deklaratës se ambasadorit të SHBA-së, i cili kërkon që t’i hapet rrugë dialogut, janë dy zyrtarë të lartë të administratës së SHBA-së, John Bolton, Këshilltar për Siguri Kombëtare i Presidentit Donald Tramp dhe Wess Mitchell, Ndihmëssekretar amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, që zhvilluan biseda telefonike me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Kjo u bë e ditur nga vetë Presidenti i Kosovës, i cili në dy postime të ndara shkroi:”Me Këshilltarin për Siguri Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, ambasadorin John Bolton, biseduam për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe për partneritetin e përhershëm në mes të Kosovës dhe SHBA-së. Ambasadorin Bolton e sigurova se Republika e Kosovës mbetet e përgjegjshme për vazhdimin e dialogut dhe do të flasë me një zë, ashtu siç ka kërkuar Presidenti Trump. Ne jemi të bindur se dialogu do të fillojë së shpejti dhe do të përfundojë me një marrëveshje gjithëpërfshirëse, që siguron njohjen reciproke dhe anëtarësimin në NATO, BE dhe OKB”, shkroi Presidenti Thaçi, duke siguruar se “Kosova ka ecur gjithmonë përkrah Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe miqësia do të jetë e përhershme”.

Një tjetër bisedë telefonike, Presidenti i Kosovës bëri të ditur se e ka zhvilluar edhe me Ndihmëssekretarin amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell, me të cilin sic thotë ka biseduar “për situatën politike në Kosovë”.

Mitchel“Ne u pajtuam që ta vazhdojmë përkushtimin tonë në fazën e fundit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Të gjitha institucionet në SHBA janë në mbështetje të Republikës së Kosovës për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, e cila përfundimisht do të sjellë paqe dhe stabilitet afatgjatë në Ballkanin Perëndimor. Kosova është unike dhe plotësisht e vetëdijshme për këtë mundësi historike”, shkroi Presidenti i Kosovës.

Një ditë më parë, Thaçi takoi në zyrën e tij, ambasadorit amerikan në Kosovë, Philip S. Kosnett, kryeparlamentarin Kadri Veseli, kryeministrin Ramush Haradinaj dhe zëvendëskryeministrat Fatmir Limaj e Behgjet Pacolli. Në këto takime, siç tha Presidenti, “kanë biseduar për çështje të rëndësishme shtetërore, për ruajtjen e partneritetit të përjetshëm me SHBA-në dhe për procesin e dialogut Kosovë-Serbi”.

“Interesi shtetëror duhet të bëjë bashkë gjithë spektrin politik, për të marrë vendime të rëndësishme për perspektivën e qytetarëve dhe për të ardhmen tonë euroatlantike, në përputhje me interesat e SHBA-së dhe partnerëve strategjikë të Kosovës. Prandaj, në ditët në vijim, pres vendimmarrje të përgjegjshme në përputhje të plotë me interesat shtetërore”, tha Presidenti.

Mirëpo, pavarësisht kërkesave të vazhdueshme të SHBA-së që qeveria e Kosovës e kryesuar nga Ramush Haradinaj ta pezullojë taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe t’i hapet rruga dialogut, kryeministri Haradinaj nuk e ka ndër mend të lëkundet nga qëndrimi i tij.

Haradinaj tha sot me (01.02) se “taksa është vendosur kundër Rusisë duke u rreshtuar në krahun e SHBA-së”.

“Taksa nuk hiqet deri në njohje të Kosovës nga Serbia, mbajeni mend këtë. Pse duhet të ekzistojë taksa deri në njohje. Nuk është lehtë për mua ta ha mallin e dikujt që m’i ka vra anëtarët e familjes, e as për juve që keni të vrarë apo të zhdukur anëtarë. Në dialog kërkohej që të jepet tokë, si Republikën e Dodikut në Bosnjë, ajo atëherë është Rusi brenda nesh”, tha Ramush Haradinaj në një akademi përkujtimore.

Sipas tij, “Serbia është munduar ta zhbëjë Kosovën, e ka djegur, e ka shkatërruar, ndërsa sot nuk e jep asnjë cent për këtë tokë”, shtoi Haradinaj duke ngritur pyetjen se pse duhet ndërlidhur taksa ndaj produkteve të Serbisë me dialogun ndërmjet dy vendeve për një marrëveshje finale gjithëpërfshirëse.

Njohësi i çështjeve rajonale, Naim Rashiti, nga Instituti për Zhvillimin e Politikave Ballkanike, thotë se klasa politike kosovare duhet të flas me një zë dhe hapur për opcionet dhet e vendeve të zhvilluara.

“Dialogu me Serbinë duhet të trajohet si proces politik, i cili mund të ketë epilog, por më shumë gjasë edhe mund të mos ketë. Lideret duhet të flasin hapur për opsionet dhe qëndrimet e vendeve kryesore dhe bisedojnë me vete se çka duan nga ky proces. Kryeministri Haradinaj duhet të suspendojë taksën, sepse ka arritur qëllimin, që Amerika të jetë e involvuar dhe tani me SHBA-të janë më të involvuara se kurrë”, shkroi Naim Rashiti.

Presioni i SHBA-së që Kosova ta heqë taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe t’i hapë rrugë dialogut dhe qëndrimet e ndara të udhëheqësve politik kosovarë lidhur me këtë çështje, ka lëkundur koalicionin qeveritar ndërmjet PDK-së së Kadri Veselit dhe AAK-së së Ramush Haradinajt.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli propozoi që taksa të hiqet për 120 ditë në mënyrë që të reflektojë edhe Serbia nga ana e saj. Mirëpo me këtë nuk po pajtohet partneri i koalicionit Ramush Haradinaj. Ka dy ditë që partnerët e koalicionit po zhvillojnë takime të pandërprera, ndërsa, nuk dihet nëse qeveria Haradnaj mund t’i rezistojë presionit ndërkombëtar për ta hequr taksën ndaj Serbisë. Autoritetet në Beograd nuk pranojnë ta rinisin dialogun me Prishtinën pa hequr taksën ndaj produkteve të tyre. Ministri i jashtëm serb, Ivica Daciq i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të bëjë presion mbi Prishtinën që të hiqet taksa.

“Apelojmë te BE t’i bindin disa aktorë politikë në rajonin e Ballkanit Perëndimor se veprimet e njëanshme nuk janë zgjidhje e problemit, por se është më me rëndësi t’i kthehemi dialogut me Prishtinën, si rrugë e vetme e drejtë e cila duhet të sjellë deri te zgjidhja gjithëpërfshirëse”, citojnë sot mediet në Serbi Ivica Daciqin.

dw

Si do të veprojnë shtetet e BE me Iranin?

BE IranFranca, Britania e Madhe dhe Gjermania janë duke filluar të venë në funksionim një instrument financiar për të bërë tregëti me Iranin.

INSTEX (Instrument in support of trade exchanges) quhet shkurtimi i instrumentit të ri financiar, të cilin ministrat e Jashtëm të Francës, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë e pagëzuan në takimin e tyre në Bukuresht. Qendra e këtj programi do jetë në Francë, drejtor do të jetë bankieri gjerman, Per Fischer dhe Bordi vëzhgues do të zihet nga britanikët. Në këtë mënyrë të tre vendet që nënshkruan këtë program ndajnë rreziqet, që mund të krijohen nga masat që mund të marrë qeveria amerikane, sepse synimi i këij aksioni është t’ i shpëtohet sanksioneve të Uashingtonit kundër Iranit.

Një sinjal politik

Ky BE-3, kërkon “t’i mundësojë sipërmarrjeve europiane të bëjnë tregëti legjitime me Iranin, sidomos në sektorin e kujdesit për shëndetin dhe furnizimin me ushqime”, shpjegon ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian. Fillimisht kjo do jetë e kufizuar në furnizime humanitare dhe mallra konsumi për popullsinë. “Ky mund të jetë një gjest i rëndësishëm politik, për të treguar përkrahjen tonë për marrëveshjen e armëve bërthamore dhe për të respektuar marrëveshjen e lidhur më 2015 në Vjenë,” tha ai.

INSTEX është po ashtu një sinjal politik, se europianët do të shohin interesin e tyre dhe të sipërmarrjeve që duan të bëjnë tregëti legale me Iranin. Mungojnë edhe disa hapa të tjerë për ta bërë funksionues instrumentin financiar, por të gjithë janë të vendosur për të punuar për këtë

Të detyruar nga marrëveshja e armëve bërthamore

Edhe ministri i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt e quan këtë instrument “shenjë praktike që tregon se ne duam të përmbushim detyrimet e marrëveshjes së 2015 për armët bërthamore”. Tani do të identifikohen partnerët përkatës në palën iraniane, në mënyrë që INSTEX të vihet në punë. Ky aksion i përbashkët është një pjesë qëndrore e përpjekjeve ndërkombëtare, për të kufizuar përhapjen e armëve bërthamore. Njëkohësisht, thotë Hunt, që BE-3 është i shqetësuar për “politikën armiqësore dhe destabilizuese të Iranit në rajon”. Kjo kritikë nuk ka të bëjë me krijimin e INSTEX.

“Ne tregojmë, se jemi të aftë për të vepruar dhe që besojmë në marrëveshjen bërthamore me Iranin,” thekson ministri i Jashtëm gjerman, Maas. Pakti prek direkt interesat europine në çështjet e sigurisë. Nëpërmjet INSTEX-it do të tregohet se BE-3 do të ndjekë interesa ekonomike me Iranin dhe për këtë duhet krijuar një kanal për bërjen e pagesave. Maas beson se një mundësi e tillë ekziston në mënyrë që të flitet për temat e vështira me Iranin.

Të tre ministrat shpresojnë që edhe vende të tjera t’ i bashkangjiten INSTEX-it.

Tregëti me këmbim mallrash dhe jo transfera parash

Do të duhen edhe disa muaj, deri sa INSTEX të jetë vërtet i gatshëm për të filluar. E gjitha do të funksionojë si një Clearing-Haus, një lloj burse këmbimi, kur mallrat nga Irani do të përllogariten me eksportet europiane. Në princip nuk kemi të bëjmë me rrjedhje parash, megjithëse sipërmarrjet europiane do të mund të marrin pagesa parash nga INSTEX.

E gjitha do të organizohet në bazë të dollarit dhe me përfshirjen e plotë të sistemit Swift ndërbankar, i cili ndodhet nën kontrollin amerikan. Çfarë volumi do të ketë, nuk thuhet prej ministrave. E qartë është se në të do të marrin pjesë sipërmarrje të vogla dhe të mesme. INSTEX nuk është i përshtatshëm për rifillimin e biznesit me Iranin të sipërmarrjeve të mëdha, sepse ato ndodhen nën presionin direkt të sanksioneve amerikane.

Këtë problem e shohin edhe deputetët e Parlamenti europian, si për shembull deputeti i Të gjebërve, Reinhard Bütikofer. Ai përshëndet faktin që BE-3 mundohet të ruajë pavarësinë kundrejt SHBA, por paralajmëron se njëkohësisht se megjithë sanksionete, sipërmarrjet duhet të presin deri sa të marrin pjesë në procesin e INSTEX-it. Megjithatë i gjithë aksioni ka një vlerë politike, që “Europa demonstron me partnerët europianë se ka vullnet të respektojë marrëveshjet që ka lidhur vetë”. Ka shumë mundësi që tregimi i vullnetit politik në këtë rast të jetë më i madh se dobia praktike.