COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1472 testime, 327 raste të reja, 9 humbje jete dhe 57 të shëruar

masat kunder covidMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer  1472 testime, nga të cilët 327 qytetarë kanë rezultuar pozitivë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 152 raste në Tiranë, 25 në Durrës, 14 në Lezhë, 12 në Mirditë, nga 11 raste në Korçë, Elbasan, 10 në Kavajë, 9 në Gjirokastër, nga 7 raste në Shkodër, Lushnje, Berat, nga 5 raste në Kukës, Tropojë, nga 4 raste në Devoll, Mallakastër, Përmet, Gramsh, nga 3 raste në Fier, Kurbin, Vlorë, Librazhd, Ura Vajgurore, Fushë Arrëz, nga 2 raste në Pukë, Dibër, Prrenjas, Kuçovë, nga 1 rast në Krujë, Kamëz, Pogradec, Tepelenë, Roskovec, Bulqizë, Peqin, Klos, Skrapar, Cerrik.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, ne 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 9 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në 2 spitalet Covid:
44 vjeç dhe 69 vjeç nga Tirana,
60 vjeçe nga Mati, 65 vjeçe nga Durrësi, 66 vjeç Tropojë, 68 vjeç nga Pogradeci, 71 vjeçe nga Elbasani, 71 vjeç nga Berati, 78 vjeç nga Korça.

Aktualisht në 3 spitalet Covid, po trajtohen 293 pacientë, 14 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 57 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,246 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për zbatimin e masave antiCOVID, ruani distancën fizike me persona që nuk janë familjarët tuaj, kujdesuni për higjienën personale dhe mbani maskën në ambientet jashtë shtëpise.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.
Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (1 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore 327
Të shëruar ne 24 orë 57
Të shtruar në spitale 293
Humbje jete në 24 orë 9
Testime ditore 1472

Testime totale 126,692
Raste pozitive 21,202
Raste të shëruara 11,246
Raste Aktive 9,438
Humbje jete 518

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 4782
Durrës 873
Fier 719
Korçë 578
Shkodër 533
Lezhë 437
Elbasan 414
Vlorë 387
Berat 284
Kukës 199
Gjirokastër 141
Dibër 91

Rekord infektimesh dhe viktimash në Shqipëri/ 9 viktima dhe 327 persona me Covid-19

masat kunder covidNë 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid.

 Përditësimi i situatës së #COVID19 për 24 orët e fundit në Shqipëri:
327 të prekur
57 të shëruar
9 humbje jete
293 të shtruar në spitalet COVID
Testime totale 126,692
Raste pozitive 21,202
Raste të shëruara 11,246
Raste Aktive 9,438
Humbje jete 518
Vijon…

Top Channel

IKShPK : prej 1318 mostrave kemi 337 raste pozitive, 7 të vdekur dhe 91 të shëruar!

tabela komunaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.318 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 337 raste pozitive.
Brenda 24 orëve janë raportuar shtatë raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.
Numri total i rasteve pozitive është 20.179 raste nga 95.774 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 688 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 91 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.611 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.880.
Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 185 raste, komuna Gjakovë 41 raste, komuna Fushë Kosovë 26 raste, komuna Lipjan 16 raste, komuna Podujevë 16 raste, komuna Drenas 7 raste, komuna Skenderaj 7 raste, komuna Obiliq 6 raste, komuna Mitrovicë 5 raste, komuna Malishevë 4 raste, komuna Prizren 4 raste, komuna Rahovec 4 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Dragash 2 raste, komuna Ferizaj 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Suharekë 2 raste, komuna Viti 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Pejë dhe Junik.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

Covid 19: në 24 orët e fundit, prej 2449 testeve, kemi 865 raste të reja, 10 viktima dhe 359 persona të shëruar

E diellGjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2449 teste dhe 865 raste të reja të Covid-19 u regjistruan në:
 • Shkup – 397(territori i Shkupit me 617.646 banorë).
 • Tetovë – 95(në territorin e Tetovës me 200.678 banorë që dtth.: Komuna e Tetovës me 91.760 banorë, + Komuna e Bogovinës me 30.928 banorë, + Komuna e Zhelinës me 28.044 banorë, + Komuna e Tearcës me 22.916 banorë, + Komuna e Bërvenicës me 16.590 banorë dhe + Komuna e Jegunovcës me 10.440 banorë).
 • Veles – 44(me  54.384 banorë).
 • Strumica – 37(me 57.175 banorë)
 • Shtip – 34(me 43.625 banorë) .
 • Manastir – 31(me 91.983 banorë).
 • Gostivar – 30(111.252 banorë).
 • Prilep – 29(me 75.132 banorë).
 • Kavadarci – 26(me 38.741 banorë).
 • Kumanovë – 22(me 109.228 banorë) .
 • Ohër- 21(51.591 banorë).
 • Koçani – 17(me 37.758 banorë).
 • Kërçovë – 15(me 56.937 banorë).
 • Strugë – 7(me 65.801 banorë) .
 • Probishtip – 7(me 15.085 banorë).
 • Delçevë –6(me 17.713 banorë).
 • Radovish – 6(me 29.100 banorë).
 • Vinicë – 6(me 19.391 banorë).
 • Resnjë – 5(me 16.313 banorë)
 • Kriva Pallanka – 5(me  20.820 banorë).
 • Gjevgjelia – 4(me 22.706 banorë)
 • Berovë – 4(me 12.813 banorë).
 • Sveti Nikollë – 4(me 17.683 banorë)
 • Kratovë – 4(me 9.376 banorë).
 • Negotinë – 4(me  19.327 banorë).
 • Dibër – 2(me 20.863 banorë).
 • Demir Hisar – 2(me 8.177 banorë).
 • Makedonski Brod – 1(me  6.166 banorë).
Kanë ndërruar jetë 10 persona , katër pacientë nga Shkupi (67, 58, 64 dhe 76 vjeç), dy nga Prilepi (70 dhe 73 vjeç), një pacientë nga Manastiri (52 vjeç), një nga Ohri (77 vjeç), një nga Koçani (48 vjeç) dhe një pacientë nga Probishtipi (76 vjeç).Të gjithë kanë ndërruar jetë në kushte spitalore.
Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 359 pacientë të rikuperuar në:
- Shkup 125- Kumanovë 24- Dibër 14- Shtip 12- Prilep 9- Tetovë 34
- Strugë 1- Veles 4- Manastir 9- Kavadarci 2- Gostivar 4- Gjevgjeli 7
- Strumicë 30- Kriva Pallanka 2- Radovish 4- Koçani 32- Probishtip 1
- Berovë 2- Valandovë 3- Vinicë 5- Delçevë 24- Sveti Nikolë 5- Kërçovë 5- Resnjë 1
Deri më tani, janë kryer gjithësej 251,848 teste të Covid-19 në vend.
Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 32436, numri i pacientëve të rikuperuar është 21090, numri i vdekjeve është 1004 dhe numri i rasteve aktive është 10342.
riskKujdes!
Kujdes nga “hulumtuesit e pavarur”, “ekspertët”, “analistët”, “mjekët”, “hoxhallarët”, njerëz të papërgjegjshëm,  injorantët, të cilët komentojnë me hamendje ndaj çdo studimi dhe ndaj çdo mase, që ndërmerren nga institucionet përgjegjëse shëndetësore në të gjithë botën.

Besoni vetëm institucioneve përgjegjëse dhe jo individëve!

Mbani maskën edhe në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.

Ju lutemi mbroni vetveten = ashtu do ti mbroni edhe të afërmit tuaj.