Ministria e Shëndetësisë: 3691 testime, 986 raste të reja, 21 humbje jetë dhe 849 të shëruar

Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3805 testimeve 952 qytetarë kanë rezultuar pozitivë . edhe ate në këto bashki:  408 raste në Tiranë, 53 raste në Vlorë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Krujë, 28 raste në Fier, Elbasan, Lushnje, 27 raste në Shkodër, 22 raste në Gjirokastër, 21 raste në Korçë, Berat, 20 raste në Kavajë, 19 raste në Kurbin, Tepelenë, 18 raste në Përmet, 16 raste në Kukës, 14 raste në Sarandë, 13 raste në Lezhë, Mat, Gramsh, Kuçovë, 12 raste në Mallakastër, 10 raste në Bulqizë, 9 raste në Kamëz, 8 raste në Devoll, 7 raste Malësi e Madhe, 6 raste në Mirditë, 3 raste në Vorë, Peqin, 2 raste Kolonjë, Memaliaj, Delvinë, Librazhd, Rrogozhinë, Pukë, Has, 1 rast në Maliq, Cërrik, Poliçan, Libohovë, Skrapar, Belsh, Dibër, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Divjakë, Pogradec.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 21 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 9 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Kurbini, 2 qytetarë nga Berati, 1 qyetar nga Tepelena, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Erseka, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 50-91 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 804 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 69,773 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 662 pacientë, 49 në terapi intensive, nga të cilët 14 pacientë janë të intubuar.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (28 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore       952
Të shëruar në 24 orë     804
Të shtruar në spitale      662
Humbje jete në 24 orë   21
Testime ditore               3805

Testime totale          466,785
Raste pozitive          107,167
Raste të shëruara     69,773
Raste Aktive              35,598
Humbje jete               1,796

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë     22887
Fier         2667
Durrës     1680
Vlorë       1746
Shkodër   1373
Gjirokastër 1075
Berat        844
Korçë       914
Elbasan    876
Lezhë       826
Dibër       374
Kukës     336

Sonda e NASA-s dërgon pamje panoramike 360 gradë të planetit Mars

mars1NASA ka publikuar pamjet e para panoramike 360 gradëshe të marra nga sonda “Perseverance” në Mars. Është imazhi i parë me rezolucion të lartë i marrë nga Mastcam-Z nga Krateri Jezero, pasi rrotulloi me 360 gradë “kokën” e sondës.Jim Bell, eksperti kryesor për instrumentin Mastcam-Z të sondës thotë se ekipi është befasuar nga imazhet.

“Edhe pse shumë prej nesh e dinim teorikisht se çfarë të prisnim, përjetuam emocione shumë të forta. Ishte e pabesueshme”, thotë ai.

NASA thotë se pamja panoramike u krijua duke bashkuar 142 imazhe.

“Kur filmon një panoramë si kjo në Mars, duket si shumë teknike. Dhe e tillë është, por edhe ngjason me përdorimin e telefonit inteligjent. Ajo që duhet të bësh është që të shikosh në drejtimin e duhur, dhe duhet ta rregullosh fokusin siç duhet”, shpjegon drejtuesja e marrjes së imazheve Elsa Jensen.

NASA thotë se sistemi i kamerës mund të zbulojë detaje të vogla deri në 3 apo 5 milimetra afër sondës dhe 2 deri në 3 metra mbi shpatet që duken në horizont.

Panorama tregon skajin e grykëderdhjes së lumit të lashtë të Kraterit Jezero, si dhe një shkëmb të gdhendur nga era aty pranë – i gërryer nga miliona vjet rëre marsiane.

“Nuk të shkon mendja se kokrrat e rërës që lëvizin butësisht nëpër sipërfaqe do të shkaktonin shumë erozion. Por nëse ato veprojnë për dy, tre miliardë vjet, krijohen këto forma fantastike”, thotë zoti Bell.

Sonda “Perseverance” u ul më 18 shkurt pranë deltës së lumit të lashtë në Kraterin Jezero për të kërkuar shenja të jetës antike mikroskopike.

Sonda do t’i kalojë dy vitet e ardhshme duke eksploruar grykëderdhjen e thatë të lumit dhe duke shpuar në shkëmbinjtë që mund të përmbajnë prova të jetës tre-katër miliardë vjet më parë.

Mostrat kryesore do të lihen mënjanë për t’u kthyer në Tokë pas një dekade. NASA shtoi 25 kamera në misionin prej 3 miliardë dollarësh – kamerat më të shumta të dërguara ndonjëherë në Mars.

Sonda e mëparshme e agjencisë hapësinore, “Curiosity” e vitit 2012, arriti të marrë vetëm imazhe të turbullta të terrenit. “Curiosity” po funksionon ende, ashtu si edhe “InSight” i NASA-s, megjithëse pengohet nga panelet diellore që mbulohen nga pluhuri.

Deri në fund të pranverës edhe Kina do të përpiqet të ulë sondën e saj, e cila hyri në orbitën rreth Marsit dy javë më parë.

Zoti Bell thotë se mund të kenë kohë të fiksojnë diçka pak më të njohur për ne tokësorët – pamjet e planetit tonë nga Marsi.

“Selfiet më të veçanta, apo jo? Të gjithë ne në Tokë, përmbledhur në një pikëz blu në qiell”, thotë ai.

voa

IKShPK: prej 3680 mostrave kemi 453 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 206 të shëruar!

MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.680 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 453 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 185 raste, Pejë 39 raste, Prizren 27 raste, Gjakovë 22 raste, Podujevë 22 raste, Gjilan 21 raste, Fushë-Kosovë 17 raste, Mitrovicë 17 raste, Kamenicë 14 raste, Rahovec 13 raste, Vushtrri 12 raste, Klinë 9 raste, Lipjan 9 raste, Ferizaj 7 raste, Drenas 6 raste, Suharekë 6 raste, Deçan 4 raste, Istog 4 raste, Kaçanik 4 raste, Viti 4 raste, Malishevë 3 raste, Obiliq 3 raste, Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Kllokot dhe Skenderaj.
Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (83, 76, 70 vjeç), Skenderaj 1 rast (58 vjeç).
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 206 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 59.849 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.782.
Numri total i rasteve pozitive është 69.230 raste nga 307.332 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.599 raste të vdekjes.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

Covid 19: prej 2533 testeve, kemi 305 raste të reja, 11 viktima dhe 167 persona të shëruar

E diellGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 2533 teste dhe u regjistruan 305 raste të reja të Covid-19 edhe ate  në:
 • Shkup – 153(territori i Shkupit me 617.646 banorë)
 • Kavadarci – 30(me 38.741 banorë)
 • Kumanovë – 22(me 109.228 banorë)
 • Prilep – 21(me 75.132 banorë)
 • Tetovë – 18(në territorin e Tetovës me 200.678 banorë që dtth.: Komuna e Tetovës me 91.760 banorë, + Komuna e Bogovinës me 30.928 banorë, + Komuna e Zhelinës me 28.044 banorë, + Komuna e Tearcës me 22.916 banorë, + Komuna e Bërvenicës me 16.590 banorë dhe + Komuna e Jegunovcës me 10.440 banorë).
 • Negotinë – 14(me  19.327 banorë)
 • Ohër- 11(51.591 banorë)
 • Gostivar – 6(111.252 banorë)
 • Gjevgjeli – 6(me 22.706 banorë)
 • Strugë – 5(me 65.801 banorë)
 • Shtip – 4(me 43.625 banorë)
 • Manastir – 4(me 91.983 banorë)
 • Resnjë –3(me 16.313 banorë)
 • Delçevë –2(me 17.713 banorë)
 • Veles –2(me  54.384 banorë)
 • Strumica – 1(me 57.175 banorë)
 • Kërçovë – 1(me 56.937 banorë)
 • Bogdanci– 1(me 8.178 banorë)
 • Demir Kapi – 1(me  4.039 banorë)
Janë raportuar gjithsej 11 vdekje . 4 pacientë nga Shkupi (79, 72, 67, 57), 3 pacientë nga Prilepi (79, 71,70), 2 pacientë nga Gjevgjelia (85, 71), një pacient nga Kumanova (77) dhe një nga Manastiri (80).
Janë regjistruar 167 pacientë të rikuperuar nga: -Shkup 71, -Prilep 26, -Veles 10, -Kumanovë dhe Strumicë – nga 6 , -Shtip dhe Manastiri -nga 5 , -Tetovë dhe Gostivar – nga 4 , -Kavadari , Delçevë dhe Kërçovë – nga 3 , -Gjevgjeli , Bogdanci, Koçani, Probishtipi, Vinicë dhe Kratovë – nga 2 , -Negotinë, Ohër, Resnje, Kriva Pallankë, Radovish, Vallandovë, Krushevë, Demir Hisar dhe Dojran -nga 1 .
Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 522.518 teste të Covid-19 .
Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë është 102.787, numri i pacientëve të rikuperuar është 91.233, numri i vdekjeve është 3.137 dhe numri i rasteve aktive është 8.417.
Kujdes!
 
Kujdes, jo vetëm nga covid 19, por edhe nga “hulumtuesit e pavarur”, “ekspertët”, “analistët”, “mjekët”, “hoxhallarët”, “misionarët”, njerëz të papërgjegjshëm,  injorantët, të cilët komentojnë me hamendje ndaj çdo studimi dhe ndaj çdo mase që ndërmerren nga institucionet përgjegjëse shëndetësore në të gjithë botën, si dhe kujdes edhe nga Televizionet komerciale, portalet e ndryshme, rrjetet sociale, të cilët për të plotësuar programet e tyre, janë në gjendje të emitojnë gjithçka, vetëm e vetëm që të përfitojnë personalisht, pa çarë kokën nëse veprimet e tyre shkaktojnë pasoja.
 

Besoni vetëm institucionet përgjegjëse shëndetësore dhe jo individët!

Mbani maskën, ashtu si që mbani pantallonat në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.
 

Ju lutemi mbroni vetveten = ashtu do ti mbroni edhe të afërmit tuaj.

- Besoni #faktet të mos e sfidojmë shkencën, komunitetin e mjekëve, e të ekspertëve të shëndetit publik dhe
- të mbrojmë veten, familjet tona dhe njerëzit që na rrethojnë.
- Secili mund të kontribuojë për kufizimin e përhapjes së #COVID19.

Covid 19: prej 3477 testeve, kemi 554 raste të reja, 8 viktima dhe 210 persona të shëruar

E premteGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 3477 teste dhe u regjistruan 554 raste të reja të Covid-19 edhe ate  në:
 • Shkup – 258 (territori i Shkupit me 617.646 banorë)
 • Kavadarci – 51 (me 38.741 banorë)
 • Prilep – 41 (me 75.132 banorë)
 • Kumanovë – 25 (me 109.228 banorë)
 • Negotinë – 22 (me  19.327 banorë)
 • Ohër- 18 (51.591 banorë)
 • Tetovë – 16 (në territorin e Tetovës me 200.678 banorë që dtth.: Komuna e Tetovës me 91.760 banorë, + Komuna e Bogovinës me 30.928 banorë, + Komuna e Zhelinës me 28.044 banorë, + Komuna e Tearcës me 22.916 banorë, + Komuna e Bërvenicës me 16.590 banorë dhe + Komuna e Jegunovcës me 10.440 banorë).
 • Strugë – 13 (me 65.801 banorë)
 • Gjevgjeli – 12 (me 22.706 banorë)
 • Manastir – 11 (me 91.983 banorë)
 • Veles –10 (me  54.384 banorë)
 • Kriva Pallanka – 10 (me  20.820 banorë)
 • Strumica – 10 (me 57.175 banorë)
 • Shtip – 8 (me 43.625 banorë)
 • Kërçovë – 7 (me 56.937 banorë)
 • Gostivar – 6 (111.252 banorë)
 • Vallandovë – 6 (me  11.773 banorë)
 • Bogdanci– 5 (me 8.178 banorë)
 • Krushevë – 5 (me 9.418 banorë)
 • Demir Hisar – 4 (me 8.177 banorë)
 • Probishtip – 4 (me 15.085 banorë)
 • Koçani –3 (me 37.758 banorë)
 • Delçevë –2 (me 17.713 banorë)
 • Vinicë – 1 (me 19.391 banorë)
 • Dibër – 1 (me 20.863 banorë)
 • Kratovë – 1 (me 9.376 banorë)
 • Demir Kapi – 1 (me  4.039 banorë)
 • Berovë – 1 (me 12.813 banorë)
 • Sveti Nikollë – 1 (me 17.683 banorë)
 • Pehçevë – 1 (me 5.517 banorë)

Kanë ndërruar jetë 8 pacientë, dy pacientë nga Shkupi (77, 70) dhe nga një pacient nga Prilepi (72), Kavadarci (73), Ohri (71), Resnja (68), Valandova (66) dhe Dojrani (64).

Janë regjistruar 210 pacientë të rikuperuar në: Shkup – 90, Prilep – 25, Kavadarci – 19, Negotinë dhe Tetovë – 8, Kumanovë dhe Shtip – 7 , Gostivar dhe Dellçevë – 6 , Gjevgjeli – 5, Manastir dhe Veles – 4 , Strumica, Krusheva dhe Berova – 3 , Kocani, Sveti Nikole, Vinica dhe Resnja – 2 , Ohri, Kratova, Pehçeva dhe Dojrani – nga 1.
 
Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 516.169 teste të Covid-19.
Numri i përgjithshëm i pacientëve të diagnostikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë është 101.762, numri i pacientëve të rikuperuar është 90.895, numri i vdekjeve është 3.119 dhe numri i rasteve aktive është 7.748 .
 
Kujdes!
 
Kujdes, jo vetëm nga covid 19, por edhe nga “hulumtuesit e pavarur”, “ekspertët”, “analistët”, “mjekët”, “hoxhallarët”, “misionarët”, njerëz të papërgjegjshëm,  injorantët, të cilët komentojnë me hamendje ndaj çdo studimi dhe ndaj çdo mase që ndërmerren nga institucionet përgjegjëse shëndetësore në të gjithë botën, si dhe kujdes edhe nga Televizionet komerciale, portalet e ndryshme, rrjetet sociale, të cilët për të plotësuar programet e tyre, janë në gjendje të emitojnë gjithçka, vetëm e vetëm që të përfitojnë personalisht, pa çarë kokën nëse veprimet e tyre shkaktojnë pasoja.
 

Besoni vetëm institucionet përgjegjëse shëndetësore dhe jo individët!

Mbani maskën, ashtu si që mbani pantallonat në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.
 

Ju lutemi mbroni vetveten = ashtu do ti mbroni edhe të afërmit tuaj.

- Besoni #faktet të mos e sfidojmë shkencën, komunitetin e mjekëve, e të ekspertëve të shëndetit publik dhe
- të mbrojmë veten, familjet tona dhe njerëzit që na rrethojnë.
- Secili mund të kontribuojë për kufizimin e përhapjes së #COVID19.

Ministria e Shëndetësisë: 3691 testime, 986 raste të reja, 21 humbje jetë dhe 849 të shëruar

Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë ju informon se në 24 orët e fundit prej 3691 testimeve 986 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 385 raste në Tiranë, 47 raste në Korçë, 41 raste në Tepelenë, 34 raste në Fier, 33 raste në Durrës, Vlorë, 32 raste në Shkodër, 28 raste në Lushnje, Gjirokastër, Sarandë, 27 raste në Elbasan, 26 raste në Berat, 25 raste në Peqin, 22 raste në Krujë, 17 raste në Mallakastër, Kuçovë, 13 raste në Kurbin, Kavajë, Kamëz, 12 raste në Delvinë, 11 raste në Gramsh, 10 raste në Kukës, 9 raste në Lezhë, 8 raste në Përmet, Malësi e Madhe, Kolonjë, 7 raste në Mirditë, Mat, 4 raste në Devoll, Rrogozhinë, Bulqizë, 3 raste në Pogradec, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Dibër, Skrapar, Vorë, 2 raste në Librazhd, Divjakë, Himarë, Shijak, Patos, 1 rast në Tropojë, Cërrik, Poliçan, Këlcyrë.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 21 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 5 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Vlora, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Shkodra, 2 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Dibër, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 48-89 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 849 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 67,158 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 628 pacientë, 46 në terapi intensive, nga të cilët 18 pacientë janë të intubuar.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1031 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 10,135 vaksinime antivCOVID.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë.

COVID-19 – Statistika (25 Shkurt 2021)
Raste të reja ditore 986
Të shëruar në 24 orë 849
Të shtruar në spitale 628
Humbje jete në 24 orë 21
Testime ditore 3691

Testime totale 455,334
Raste pozitive 104,313
Raste të shëruara 67,158
Raste Aktive 35,419
Humbje jete 1,736

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 22444
Fier 2686
Durrës 1721
Vlorë 1794
Shkodër 1389
Gjirokastër 1004
Elbasan 924
Lezhë 837
Berat 977
Korçë 936
Dibër 360
Kukës 347

Covid 19: prej 2972 testeve, kemi 582 raste të reja, 13 viktima dhe 374 persona të shëruar

E enjteGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 2972 teste dhe u regjistruan 582 raste të reja të Covid-19 edhe ate  në:
 • Shkup – 274(territori i Shkupit me 617.646 banorë)
 • Prilep – 55(me 75.132 banorë)
 • Kavadarci – 40(me 38.741 banorë)
 • Kumanovë – 24(me 109.228 banorë)
 • Gjevgjeli – 23(me 22.706 banorë)
 • Negotinë – 20(me  19.327 banorë)
 • Tetovë – 18(në territorin e Tetovës me 200.678 banorë që dtth.: Komuna e Tetovës me 91.760 banorë, + Komuna e Bogovinës me 30.928 banorë, + Komuna e Zhelinës me 28.044 banorë, + Komuna e Tearcës me 22.916 banorë, + Komuna e Bërvenicës me 16.590 banorë dhe + Komuna e Jegunovcës me 10.440 banorë).
 • Veles –18(me  54.384 banorë)
 • Ohër- 13(51.591 banorë)
 • Strumica – 12(me 57.175 banorë)
 • Manastir – 10(me 91.983 banorë)
 • Koçani –10(me 37.758 banorë)
 • Gostivar – 9(111.252 banorë)
 • Shtip – 8(me 43.625 banorë)
 • Strugë – 8(me 65.801 banorë)
 • Krushevë – 7(me 9.418 banorë)
 • Kriva Pallanka – 5(me  20.820 banorë)
 • Bogdanci– 5(me 8.178 banorë)
 • Vallandovë – 4(me  11.773 banorë)
 • Vinicë – 3(me 19.391 banorë)
 • Dibër – 3(me 20.863 banorë)
 • Resnjë –2(me 16.313 banorë)
 • Delçevë –2(me 17.713 banorë)
 • Kratovë – 2(me 9.376 banorë)
 • Probishtip – 2(me 15.085 banorë)
 • Demir Kapi – 2(me  4.039 banorë)
 • Demir Hisar – 1(me 8.177 banorë)
 • Kërçovë – 1(me 56.937 banorë)
 • Berovë – 1(me 12.813 banorë)

Kanë ndërruar jetë 13 pacientë, 6 pacientë nga Shkupi (64, 66, 72, 74, 77 dhe 89), tre nga Prilepi (48, 72 dhe 83) dhe nga një janë raportuar nga Shtipi (61), Ohri (75), Kriva Pallanka (83) dhe Probishtipi (79).

Janë regjistruar 374 pacientë të rikuperuar në:
-Shkup 160, -Ohri 59, -Struga 24, -Kavadarci 20, -Prilep 14, -Tetovë 12, – Gjevgjeli dhe Veles nga 9, -Kumanova 8, -Resnje 7, -Dibër 6, -Manastir, Shtip dhe Radovish nga 5, -Dellçeva 4, -Negotina, Gostivar, Kriva Pallanka dhe Berova nga 3, -Strumica, Krusheva, Vallandova, Probishtipi, Kratova dhe Kërçova nga 2, – Koçani, Vinica dhe Makedonska Kamenica nga 1.
Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 512.692 teste të Covid-19.
Numri i përgjithshëm i pacientëve të diagnostikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë është 101.214, numri i pacientëve të rikuperuar është 90.685, numri i vdekjeve është 3.111 dhe numri i rasteve aktive është 7.418.
 
Kujdes!
 
Kujdes, jo vetëm nga covid 19, por edhe nga “hulumtuesit e pavarur”, “ekspertët”, “analistët”, “mjekët”, “hoxhallarët”, “misionarët”, njerëz të papërgjegjshëm,  injorantët, të cilët komentojnë me hamendje ndaj çdo studimi dhe ndaj çdo mase që ndërmerren nga institucionet përgjegjëse shëndetësore në të gjithë botën, si dhe kujdes edhe nga Televizionet komerciale, portalet e ndryshme, rrjetet sociale, të cilët për të plotësuar programet e tyre, janë në gjendje të emitojnë gjithçka, vetëm e vetëm që të përfitojnë personalisht, pa çarë kokën nëse veprimet e tyre shkaktojnë pasoja.
 

Besoni vetëm institucionet përgjegjëse shëndetësore dhe jo individët!

Mbani maskën, ashtu si që mbani pantallonat në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.
 

Ju lutemi mbroni vetveten = ashtu do ti mbroni edhe të afërmit tuaj.

- Besoni #faktet të mos e sfidojmë shkencën, komunitetin e mjekëve, e të ekspertëve të shëndetit publik dhe
- të mbrojmë veten, familjet tona dhe njerëzit që na rrethojnë.
- Secili mund të kontribuojë për kufizimin e përhapjes së #COVID19.

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale

Komiteti-TeknikKomiteti Teknik i Ekspertëve në një dalje për mediat mbi situatën epidemiologjike në vend, ka bërë publike vendimet e fundit për masat për kufizimin e covid19. Drejtuesja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, prof. Mira Rakacolli tha se mbeten në fuqi masat e vendosura 2 javë më parë.
“Masat të cilat u propozuan para dy javësh kanë filluar ta japin efektin e tyre dhe prandaj mendojmë që të vazhdojmë të mbetemi aty, duke e vlerësuar më ngushtësisht në kohëra edhe më të shkurtra efikasitetin dhe qëndrueshmërinë e kësaj tendence ulje që ne kemi vënë re në këtë periudhë”, tha Rakacolli.

Prof. Rakacolli gjatë fjalës saj tha se situata në vend mbetet delikate, por shifrat tregojnë që në ditët e fundit kemi një tendencë në ulje të cilat do të vlerësohen në vazhdim.

Në komunikimin me mediat të Komitetit Teknik të Ekspertëve, Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, prof. Albana Fico, tha se incidenca dy javore ka një tendence ulje, ndërkohë që moshat nga 15 vjeç në 64 vjeç përbëjnë 79% të rasteve të testuar pozitiv.

“Mesatarja ditore e javës së 7-të, e rasteve të konfirmuara ka pësuar një rënie nga 1106 në 1024. Pozitiviteti I monstrës mbetet i qëndrueshëm. Incidenca dy javore edhe pse mbetemi në një trasmetim komunitar të gjerë, sipas gjetjeve të ISHP-së, ka një tendencë ulje. Nëse do duam të vlerësojmë ndryshim dinamik, sot nga mosha 15-24 vjeç, 55-64vjeç, janë 79% të rasteve të testuar pozitiv”, tha prof. Fico.

Në mbledhjen e sotme, Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi të lërë në fuqi masat e e vendosura para dy javësh:
Ndalimi i qarkullimit të lëvizjes për qytetarët nga ora 20:00 e mbrëmjes – 6:00 të mëngjesit, me përjashtim të emergjencave shëndetësore dhe për arsye pune (në këtë rast është e domosdoshme leja nëpërmjet aplikimit tek e-Albania)
Ndalimi i aktiviteteve të bareve, restoranteve, klubeve, nga ora 20:00 e mbrëmjes – 06:00 të mëngjesit (me përjashtim të shërbimit delivery),
Shkollat e mesme në ato vende në të cilat u përcaktuan para dy javësh do të vazhdojnë të mbeten online.
Universitetet po ashtu do të vazhdojnë të mbeten online, me përjashtim të provimeve, që do të jenë të kombinuara. Provimet do të rekomandohet të bëhen online, por për ato provimet të cilat kanë domosdoshmëri për t’u zhvilluar në auditore, mund të zhvillohen në auditore, duke respektuar në mënyrë shumë rigoroze protokollet antiCovid.
Fluturimet me Britaninë e Madhe vazhdojnë të mbeten të pezulluara edhe për një periudhë kohe.

IKShPK: prej 2643 mostrave kemi 437 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 255 të shëruar!

IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.643 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 437 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 194 raste, Prizren 36 raste, Pejë 34 raste, Vushtrri 21 raste, Gjakovë 20 raste, Ferizaj 18 raste, Mitrovicë 16 raste, Podujevë 16 raste, Gjilan 12 raste, Lipjan 10 raste, Obiliq 8 raste, Viti 8 raste, Deçan 7 raste, Rahovec 6 raste, Fushë-Kosovë 5 raste, Kaçanik 4 raste, Suharekë 4 raste, Drenas 2 raste, Istog 2 raste, Kamenicë 2 raste, Malishevë 2 raste, Shtime 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Hani i Elezit, Junik, Klinë, Kllokot dhe Ranillug.
Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Deçan 1 rast (62 vjeç), Obiliq 1 rast (30 vjeç), Podujevë 1 rast (76 vjeç), Prishtinë 1 rast (82 vjeç) dhe Prizren 1 rast (77 vjeç).
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 255 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 59.174 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.145.
Numri total i rasteve pozitive është 67.906 raste nga 297.628 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.587 raste të vdekjes.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!