Zelenski: Thirrje për bashkëprodhim armësh në Ballkan

Volodymyr Zelenski, në samitin Ukrainë - Evropa Juglindore TiranëPresidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenski, në samitin “Ukrainë – Evropa Juglindore” në Tiranë

 

Presidenti i Ukrainës Zelenski kërkon në Tiranë ndihmë financiare dhe furnizime ushtarake për të përballuar agresionin rus dhe bën thirrje për bashkëprodhim armësh me vendet e Ballkanit.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenski, që mori pjesë në samitin “Ukrainë – Evropa Juglindore” që zhvillohet në Tiranë kërkoi që të mos ketë vonesa në dërgimin e armëve në mënyrë që Ukraina të mbijetojë. “Sa më shumë që Putin sheh mungesat tona, aq më shumë mund të mendojë që mund ta sfidojë Evropën dhe Perëndimin”, – tha Zelensky.

 

Bashkëprodhim municionesh me vendet e Ballkanit dhe partnerët e Ukrainës

Duke shprehur shqetësim mbi ofertën e municioneve, presidenti i Ukrainës shprehu interesi për bashkëprodhimin e municioneve me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe partnerët e Ukrainës. ‘’Ne propozojmë që të organizohet një forum i posaçëm për industrinë e mbrojtjes ndërmjet Ukrainës dhe Ballkanit, qoftë në Kiev apo në ndonjë nga kryeqytetet tuaja” – tha Zelensky.

 

Përkrah liderit ukrainas, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, u bëri thirrje shteteve të rajonit të vazhdojnë të mbështesin financiarisht dhe ushtarakisht Ukrainën, e cila po përballet me pushtimin rus që nga shkurti i vitit 2022. “S’duhet ta lëmë Rusinë të fitojë dhe Ukrainën të humbasë! Mbijetesa e saj varet nga mbështetja financiare dhe ushtarake” – u shpreh kryeministri shqiptar.

 

Rusia rrezik për destabilizimin e Ballkanit

Presidenti i Ukrainës i paralajmëroi po ashtu vendet e Ballkanit  Perëndimor që të jenë të kujdesshme prej destabilizimit nga Rusia. Sipas Zelenskit Rusia do të bëjë gjithçka për të destabilizuar situatën.

“Rusia nuk do të ndalë. Ajo nxjerr përfundime nga gabimet që ka bërë në territorin e Ukrainës dhe do të destabilizojë edhe më tej, do të përdorë taktika të tjera” – theksoi Zelenksi gjatë konferencës për shtyp të mbajtur pas samitit. Ndaj presidenti ukrainas kërkoi që shtetet e Ballkanit të bëhen bashkë për t’i bërë ballë këtij rreziku.

Edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pranoi se ekziston një rrezik i qartë për Ballkanin për shkak të agresionit rus. “Ju e keni parë në rajon se si ndikimi rus ka mbjellë destabilitet në një vend a në një tjetër” – tha Rama duke shtuar se ndihma për Ukrainën nuk duhet të përdoret për çështje të brendshme politike nga shtete të ndryshme. ‘’Shohim me shqetesim që kjo mbështetje ngec, sepse Ukranina kthehet në çështje politike mes një vendi apo tjetri”.

 

Ballkani Perëndimor duhet të qëndrojë bashkë dhe i palëkundur

Kryeministri shqiptar theksoi më tej nevojën që kanë shtetet e Ballkanit Perëndimor për të qëndruar bashkë dhe të palëkundur në aspiratën për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Në një deklaratë të përbashkët të liderëve të Evropës Juglindore Liderët e Europës Juglindore, të pranishëm në Samitin e Paqes në Tiranë, ata rikonfirmuan qëndrimin e tyre pro Ukrainës.

Në deklaratën që përmban 12 pika, liderët e rajonit, mes të cilëve edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ranë dakord në qëndrimin e tyre kundër agresionit rus dhe aneksimit të Krimesë. ‘’Ne i bëjmë thirrje të gjithë komunitetit ndërkombëtar që të rrisë fuqishëm mbështetjen për Ukrainën në luftën e saj të vazhdueshme për liri, pavarësi dhe integritet territorial” – thuhet në deklaratën e përbashkët.

Lufta ndaj disinformimit, duke përfshirë narrativat e rreme rreth luftës, sfidat e sigurisë kibernetike, duke kontribuar në stabilitetin dhe sigurinë e komunitetit ndërkombëtar, ishte një tjetër pikë e deklaratës.

 

Traktat Miqësie e Bashkëpunimi mes Shqipërisë dhe Ukrainës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, nënshkruan në Tiranë edhe një “Traktat Miqësie dhe Bashkëpunimi mes Republikës së Shqipërisë dhe Ukrainës”. Të dy vendet ranë dakord të zhvillojnë bashkëpunimin në fusha të ndryshme, përfshirë tregtinë, kulturën, arsimin, mjedisin, kujdesin shëndetësor, median, sportin dhe turizmin.

‘’Traktati i shërben konsolidimit të miqësinë mes dy vendeve dhe popujve, përmes zgjerimit dhe forcimit të bashkëpunimit në fusha të ndryshme me interes të ndërsjellë” – thuhet në deklaratën e shpërndarë për mediat.

Ndërsa në platformën sociale X presidenti Volodymir Zelenky tha se kjo marrëveshje ‘’do të forcojë bashkëpunimin me Shqipërinë dhe pozitën e Ukrainës në Ballkan”.

Shqipëria, anëtare e NATO-s që nga viti 2009 dhe kandidate për anëtarësim në BE, është renditur që në krye të herës përkrah vendeve mbështetëse të Ukrainës. Në kuadër të kësaj mbështetjeje janë miratuar disa vendime, që u mundësojnë shtetasve të Ukrainës hyrjen dhe qëndrimin pa leje në Shqipëri për një periudhë njëvjeçare. Si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në dy vitet e fundit, Shqipëria iu bashkua SHBA-së në inicimin e rezolutave kundër pushtimit rus të Ukrainës.

dw

Hamasi në Moskë: Rusia përpiqet të ndërmjetësojë

Pengu i liruar Ron Krivoi me prindëritGrupet ndërluftuese palestineze takohen për bisedime në Moskë. Rusia dëshiron t’i bashkojë dhe kështu të kontribuojë në lirimin e pengjeve. Por Kremlini gjithashtu ndjek interesat e veta.

 

Afrimi në Moskë: Këtë javë, delegatë nga disa grupe palestineze udhëtojnë në kryeqytetin rus për bisedime mbi luftën midis Izraelit dhe Hamasit dhe çështje të tjera si pjesë e një “dialogu ndër-palestinez”.

Një numër i madh prej 12 dhe 14 organizatash do të marrin pjesë në takimin, i cili pritet të zgjasë nga dy deri në tre ditë, tha zëvendësministri i Jashtëm rus Mikhail Bogdanov për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

Përfaqësues të Hamasit, Xhihadit Islamik, Al Fatah dhe Organizatës për Çlirimin e Palestinës (OÇP), organizata që bashkon grupet laike palestineze, janë nga organizatat që do të marrin pjesë.

Grupe të ndryshme mbajnë qëndrime shumë të ndryshme për çështje të tilla si njohja e Izraelit si shtet. PLO, e udhëhequr nga Fatahu, e njohu Izraelin në 1993, pjesërisht në këmbim të një shteti të mundshëm palestinez. Hamasi e ka refuzuar këtë qëndrim prej vitesh, megjithëse retorika e tij është zbutur kohët e fundit. Ai nuk është pjesë e OÇP.

Ka pasur edhe dhunë mes grupeve. Pasi Hamasi fitoi zgjedhjet në Gaza në vitin 2006, nuk ishte në gjendje të arrinte një marrëveshje për ndarjen e pushtetit me Fatahun më të moderuar dhe shpërthyen luftimet. Fatahu përfundimisht e braktisi Rripin e Gazës, duke e lënë Hamasin në krye dhe tani menaxhon Bregun Perëndimor. Autoriteti i tij qeverisës atje njihet edhe si Autoriteti Palestinez, ose PA.

 

Dialog për hir të dialogut

Kjo nuk është hera e parë që flitet për një front më të unifikuar palestinez. Siç tha për DW Ruslan Suleymanov, një ekspert i pavarur rus për Lindjen e Mesme me qendër në Baku, ndërmjetësime mes grupeve të ndryshme tashmë ka pasur edhe më parë. “Por ato kurrë nuk kanë qenë efektive,” tha ai.

Në këtë rast, “Rusia nuk ka asnjë udhërrëfyes për dosjen palestineze, veçanërisht për Rripin e Gazës, pasi do të ishte e nevojshme që të ketë funksione ndërmjetësimi dhe të mbajë kontakte të mira si me Izraelin ashtu edhe me krahun paraushtarak të Hamasit në Gaza,” tha Suleymanov.

Në vend të kësaj, ai beson se objektivat kryesore të Moskës janë të demonstrojë se ka njëfarë ndikimi mbi fraksionet palestineze dhe të përfitojë nga momenti para zgjedhjeve presidenciale ruse, për të treguar ndikimin e saj gjeopolitik. Rusët do të shkojnë në votime në mes të marsit, por nuk ka dyshim se presidenti Vladimir Putin do të fitojë.

“Në fakt, është dialog për hir të dialogut”, shtoi Sulejmanov.

Hugh Lovatt, bashkëpunëtor i lartë në Programin për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut në Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, i bëri jehonë kësaj pikëpamjeje.

“Ky samit rus është një mënyrë për të demonstruar se Rusia ka kapacitetin diplomatik për të luajtur një rol aktiv në mbështetjen e unitetit kombëtar palestinez,” tha ai për DW. Megjithatë, bisedimet e mëparshme të pajtimit të mbajtura në Moskë, Algjer dhe Kajro “nuk kanë qenë në gjendje të arrijnë një marrëveshje të qëndrueshme pajtimi midis rivalëve,” shtoi ai.

 

Fragmentimi palestinez

“Divergjencat midis grupeve palestineze përfshijnë dallime të gjera politike në lidhje me procesin e paqes dhe strategjinë e çlirimit kombëtar, si dhe çështje teknike në lidhje me mënyrën e kthimit të institucioneve të Autoritetit Palestinez në Gaza,” tha Lovatt.

Hamasi, i klasifikuar si organizatë terroriste nga Gjermania, Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe qeveritë e tjera, ka drejtuar Gazën që nga viti 2007. Çdo skenar i ardhshëm i pasluftës që kthen Autoritetin Palestinez në Gaza dhe integron politikisht Hamasin në Bregun Perëndimor të pushtuar duhet të bazohet në një lloj mirëkuptimi midis Hamasit dhe PA-së, tha Lovatt për DW.

Për kryeministrin palestinez Mohammad Shtayyeh, i cili dha dorëheqjen më 26 shkurt, kjo është një mundësi. Në fillim të shkurtit, ai u tha gazetarëve në Konferencën e Sigurisë në Mynih se Hamasi ishte një pjesë integrale e skenës politike palestineze. “Ata duhet të vijnë në agjendën tonë politike. Terreni ynë është shumë i qartë. Dy shtete në kufijtë e vitit 1967, me mjete paqësore. Palestinezët duhet të jenë nën të njëjtën ombrellë,” tha ai.

Nuk ka dyshim se kjo ide ngre probleme. Disa vende kanë deklaruar se Hamasi nuk duhet të jetë në gjendje të luajë një rol qeverisës pasi të përfundojë konflikti. Izraeli, në veçanti, e kundërshton këtë opsion. Është gjithashtu e vështirë të dihet se si qëndrimi më i ashpër i Hamasit ndaj njohjes së Izraelit do të përshtatej me OÇP-në, e cila tashmë e ka njohur Izraelin.

Megjithatë, për Rusinë, edhe nëse takimi nuk ecën si duhet, vazhdimi i divergjencave palestineze nuk do të ishte domosdoshmërisht një rezultat negativ. Takimi do të vazhdojë të ndihmojë në konsolidimin e rolit të ardhshëm të Rusisë në Lindjen e Mesme.

 

Rusia si ndërmjetëse në Lindjen e Mesme

Për shumë vite, Rusia arriti të ruante lidhje të ngushta me Izraelin, pavarësisht se mbante gjithashtu marrëdhënie të mira me një nga kundërshtarët rajonalë të Izraelit, Iranin. Pas sulmit në shkallë të gjerë të Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022, marrëdhëniet u përkeqësuan kur kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu nuk tregoi mbështetje për sulmin rus dhe mijëra rusë dhe ukrainas ikën në Izrael.

Megjithatë, analisti me bazë në Baku, Suleymanov, beson se Rusia nuk mund të “përballojë të humbasë Izraelin”. Komuniteti rusishtfolës është pakica më e madhe në Izrael, që kur afro një milion njerëz me origjinë hebreje emigruan në Izrael pas rënies së Bashkimit Sovjetik në fillim të viteve 1990.

Megjithatë, lidhjet midis Rusisë dhe Iranit janë forcuar gjithashtu më shumë. Irani dihet se mbështet Hamasin, Hezbollahun në Liban, grupet paraushtarake irakiane dhe rebelët Huti në Jemen në një mënyrë ose në një tjetër. Të gjithë ata i konsiderojnë SHBA dhe Izraelin armiq.

Rusia ka mbajtur prej kohësh lidhje me militantët palestinezë dhe kontaktet e saj me Hamasin tashmë kanë pasur njëfarë suksesi. Në tetor, zëvendësministri i Jashtëm rus Bogdanov, i cili është gjithashtu i dërguari special i Putinit për Lindjen e Mesme, u dorëzoi përfaqësuesve politikë të Hamasit në Katar një listë të izraelitëve të rrëmbyer me origjinë ruse ose me shtetësi të dyfishtë dhe bëri thirrje për lirimin e tyre.

Ron Krivoi, një teknik zëri ruso-izraelit, u lirua nga Hamasi më 26 nëntor, përveç 13 izraelitëve që u liruan nën një armëpushim të përkohshëm të ndërmjetësuar nga Katari dhe Shtetet e Bashkuara.

dw

Freedom House: Kosova dhe Shqipëria vende “pjesërisht të lira” pavarësisht përparimeve

FHOrganizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor ku vlerëson se Kosova dhe Shqipëria mbesin vende “pjesërisht të lira” pavarësisht përparimit në disa fusha për avancimin e të drejtave të njeriut dhe lirive të qytetarëve.

 

Në raportin mbi “Lirinë në Botë”, Kosova këtë vit vlerësohet me 60 pikë nga 100 pikë maksimale, pa ndryshime nga viti i kaluar. Në të kaluarën, organizata “Freedom House” e ka cilësuar Kosovën si vend në tranzicion me një sistem hibrid qeverisjeje.

Ndërkaq, në indeksin e Lirisë Globale Shqipëria vlerësohet me 68 pikë, duke shënuar përparim me një pikë në raport me vlerësimin e vitit të kaluar. Shqipëria po ashtu konsiderohet si vend në tranzicion me sistem hibrid të qeverisjes.

Ekspertja e organizatës “Freedom House” për Ballkanin, Alexandra Karppi, thotë për Zërin e Amerikës se situata në Kosovë nuk mund të shkëputet nga dinamika e zhvillimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Vitet e fundit Kosova ka shënuar përparim, çka pasqyrohet tek rezultatet, sa i përket mbrojtjes së të drejtave të njeriut dhe lirive qytetare, proceseve më të dobishme politike, që u kanë mundësuar qytetarëve pjesëmarrje më të lirë, dhe shoqërisë civile veprimtari më aktive. Këto gjëra gjithsesi kanë shënuar përparim vitet e fundit”, deklaroi zonja Karppi.

Viti 2023, sipas saj, ishte i vështirë për Kosovën.

“Kemi parë rritje të dhunës në komunat veriore, çka mund të vërë në mëdyshje shumë procese, dhe mund shkaktojë trysni ndaj qeverisë që të sigurohet se po ofron mbrojtje për të gjithë qytetarët e Kosovës”, theksoi zonja Karppi. “Këto janë procese afatgjata. Kjo është një situatë e stërzgjatur sigurie.”

Sipas saj, “megjithëse ekzistojnë shqetësimeve për lirinë e mediave dhe sigurinë e gazetarëve, janë bërë përparime të mëdha në respektimin e të drejtave të minoriteteve dhe të drejtave fetare.”

“Kosova mbetet një nga vendet udhëheqëse në Ballkanin Perëndimor në disa nga shtyllat e rëndësishme dhe thelbësore të demokracisë.”

Lidhur me Shqipërinë, zonja Karppi theksoi si përmirësim procesin e vetingut, i cili, sipas saj, “ka filluar të shënojë përparim duke e detyruar Shqipërinë që ta mënjanojë korrupsionin në fushën e drejtësisë”.

Sipas zonjës Karppi, kjo do të thotë se në Shqipëri gjykatat tani janë në pozitë më të mirë që t’u shërbejnë qytetarëve dhe janë më efikase.

“Kjo do të thotë se në Shqipëri po përmirësohet dukshëm qasja e qytetarëve tek sistemi i drejtësisë dhe ky përparim duhet të vlerësohet”, shtoi ajo.

Ekspertja Karppi thotë se mungesa e transparencës dhe qeverisja jofunksionale vazhdojnë të përbëjnë shqetësim në Shqipëri. Ajo përmendi mbarëvajtjen e zgjedhjeve lokale, gjatë të cilave, sipas saj, “nuk është krijuar një mjedis për zgjedhje më të lira dhe më të drejta.”

“Përgjithësisht Shqipëria ka përparuar këtë vit duke u dhënë mundësi qytetarëve që serish të marrin pjesë në proceset demokratike duke iu përmbajtur angazhimeve për reforma të marra para Bashkimit Evropian”.

Raporti që vlerëson përparimin e 195 shteteve dhe 15 territoreve gjatë vitit 2023, bazuar tek vlerësimet në fushën e të drejtave politike dhe lirive qytetare, e cilësoi gjendjen e përgjithshme globale të të drejtave politike dhe lirive të njeriut si, “një situatë të përshkallëzuar gjerësisht”.

Sipas organizatës “Freedom House”, të drejtat politike kanë shënuar rënie për të 18 vite me radhë. Rënie është shënuar në 52 shtete, ndërkohë që vetëm 21 vende kanë shënuar përmirësim gjatë vitit 2023. Aktualisht nga 195 vendet dhe territoret e vlerësuara, sipas raportit, shumica e popullsisë së botës, rreth 80 për qind, jeton në vende që klasifikohen si pjesërisht të lira apo jo të lira.

Në veçanti, organizata nënvizoi se zgjedhjet e manipuluara, si ato në Ekuador, Kamboxhia Poloni, Turqi dhe vende të tjera, dhe konfliktet e armatosura, disa të nxitura nga regjimet autoritare, si në rastin e Azerbajxhanit ndaj Nagorno-Karabakut dhe Rusisë ndaj Ukrainës, apo lufta ndërmjet Izraelit dhe Hamasit, që ka shkaktuar viktima të shumta civile, kanë kontribuar tek regresi i përgjithshëm gjatë vitit 2023.

Organizata “Freedom House” thekson se Serbia ka shënuar rënien më të madhe në Evropë. Ajo është vlerësuar me 57 pikë, duke rënë tre pikë në kategorinë e të drejtave politike dhe lirive qytetare nga viti i kaluar. Serbia është po ashtu në listën e shteteve që, sipas organizatës, shënuan rënien më të madhe të lirisë në dekadën e fundit, me 21 pikë.

Sipas ekspertes Karppi, zgjedhjet e mbajtura në Serbi në fund të vitit 2023, të sfiduara nga partitë opozitare “ishin vetëm një nga arsyet e rënies.” Disa faktorë të tjerë, sipas zonjës Karppi, përfshijnë edhe mungesën e transparencës rreth prokurimit, projekteve në infrastrukturë dhe politikave të zhvillimit ekonomik, por edhe fushatat denigruese ndaj udhëheqësve opozitarë dhe kritikëve të regjimit të Beogradit.

“Aktualisht ekziston frika e ndonjë lloj hakmarrjeje nëse kritikoni ashpër këtë qeveri. Pra, përgjithësisht, një pamje e përkeqësuar”, shtoi ajo. “Po shohim një hapësirë që sa vjen e ngushtohet për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe po ashtu një zbehje të funksionimit të institucioneve demokratike”.

Këtë vit, sipas raportit, rënien më të madhe e shënoi enklava e Nagorno-Karabaku-t, ku 120,000 banorë armenë u detyruan të braktisin shtëpitë e tyre nën trysninë ushtarake të Azerbajxhanit.

“Shtrirja dhe shkalla e përshkallëzimit është e gjerë dhe prek një të pestën e popullsisë së botës”, thuhet në raportin e organizatës. “Pothuajse kudo, zbehja e të drejtave është shkaktuar nga sulmet ndaj pluralizmit, bashkëjetesës paqësore të individëve me ide të ndryshme politike, fetare apo identitete etnike”.

Në krye të listës së organizatës “Freedom House” renditet Finlanda me 100 pikë, pasuar nga Zelanda e Re dhe Suedia me 99 pikë.

voa

Të ndërtosh një godinë shkollore, është njësoj sikur të ndërtosh një URË për shqiptarët padrejtësisht të ndarë!

Ernest KoliqiME SEBEP!

 

Në vigjilje të 7 Marsit, Ditës së Arsimit Shqip!

 

Të ndërtosh një godinë shkollore, është njësoj sikur të ndërtosh një URË për shqiptarët padrejtësisht të ndarë! Të ngresh një ndërtesë shkollore, është njësoj sikur të ndërtosh Rrugën e së Ardhmes! Dhe një godinë e tillë u ndërtua në vitin 1949, mu në kërthizë të kasabasë sonë, një shkollë, dedikuar fëmijëve tetovarë, dedikuar shkronjave të dala nga Kongresi i Manastirit, dedikuar Ernestit, Ernest Koliqit dhe dishepujve të tij nga Elbasani, nga Kavaja dhe mësuesve siç ishin; Gani Jahja, Elenë Pulati, Çelebije Toska, Hikmet Kasapi, Ahmet Haxhi Hasani, Fatbardha Çaushi-Sylejmani, Shazije Hoxha, Hyreme Tresi, Qemal Hajrullai, Raif dhe Neziha Maleziu, Abedin Qafjani, Xhelal Reka, Sheref Kazazi, Gani Luma, Qerim, Sulejman dhe Musa Arifi, Samet Adilçe, Seid Musai, Vehbi dhe Abdylvehap Lushi, Ana Sopi, Veronika Keli, Abdyraman Tresi, Sanije Muhedini, Enver Palloshi, Emine Isaku, Myqereme Hajrullai, Nijazi Fanda, Neziha Kazazi, Suejla Skenderi, Rifat Vela, Sabri Ramizi, Sami Hoxha, Burhan Hoxha, Zydi Kajnaku, Salajdin dhe Nexhmedin Hyseini, Muhedin Hadri, Sami Palloshi, Riza Vela, Bajram Selimi, Abdylmexhit Ibrahimi, Idriz dhe Nexhat Idrizi dhe shumë të tjerë Mësues të Popullit!

 

Faleminderit dhe Zoti i bekoftë njerëzit që e ndërtuan godinën që duket në këtë imazh!

 

Fadil Lushi

Ndodhi populli!?

desio se narodE nga ta dijë Izeti i shkretë se slogani famëkeq “ndodhi populli” ose në origjinal “desio se narod”, i përdorur për herë të parë në vitin 1988 në një tubim të Millosheviqit në Ushçe të Serbisë, është analogji shumë e qëlluar për të, ndaj nuk i interesonte vet atij që ta përdorte! Këto fjalë mbetën një definicion për “revolucionin antiburokratik të Millosheviqit”, për ngritjen e paligjshme të tij në pushtet, me të cilin tentohej të zëvendësohej një pushtet i keq me një pushtet akoma më të keq dhe më jonjerëzor.

Slogan, i cili shërbeu për të përligjur veprimin e koordinuar të shtetit serb, kishës ortodokse serbe, dhe demonstrantëve paramilitarë serbë për të krijuar Serbinë e madhe. Ashtu siç Izet Mexhiti, një përfaqësues tipik i pushtetarëve të BDI, kërkon të rrëzojë BDI-në, për të sjellur në bashkëpunim me islamin politik, përsëri BDI-në, por këtë herë bashkë me ithtarët e Erdogan në pushtet. E me vete ka “popullin” e gatshëm për të “çliruar” vendet e punës nëpër ministri dhe drejtori. Slogan i cili, jo vetëm shqiptarëve, kroatëve dhe boshnjakëve por gjithë njerëzimit, përveç Izet Mexhitit, ua kujton tubimet dhe manifestimet shoviniste të Millosheviqit, për të dhënë mesazhet e urrejtjes dhe të kërcënimit si dhe për të paralajmëruar masakrat serbe, gjenocidin, projektet për spastrim etnik dhe urrejtjen patologjike kundër gjithë botës së qytetëruar.

Është slogan që përdor edhe sot Vuçiç në tubimet e tij për të promovuar botën serbe dhe për të kërcënuar përsëri me luftë shqiptarët dhe boshnjakët. E përdori edhe kreu i kishës serbe për të përshkruar kapitullimin e Malit të zi ndaj Kishës Ortodokse Serbe…

Por çfarë të bëjë i shkreti Izet! Ai u rrit, u edukua dhe u formua pranë mësuesit të tij Ali Ahmetit, si një kuadër, pushtetar i denjë i BDI-së. Ndaj ai nuk di tjetër mënyrë për të “luftuar” krerët pushtetarë të BDI, përveçse si një ish pushtetar i BDI! Ndaj kur tani, si “opozitë”, duhet të kritikojë krerët e korruptuar dhe kriminalizuar të BDI, që mbajnë peng partinë më të madhe të shqitparëve në ish IRJM, atij i zihet goja dhe fillon e flet për Artan Grubin, bixhozin… Tenton Bekimi i shkretë ta ndihmojë, duke i’a kujtuar çmimin e lartë të taksave për rrugët me gropa… por kaq larg mund të shkojë edhe ai. Sepse nga fjalori politik i përdorur nga LVV në Kosovë, si psh bashkim kombëtar, Izet Mexhitit, Bilall Kasamit, Afrim Gashit dhe Arben Taravarit do tu ngriteshin flokët përpjetë! Ndaj u kufizuan tek “ndryshimi i madh” politik për shqiptarët në ish IRJM “një president i mirë pë Maqedoninë”!

Afrim Fanda

“Sulmi i Rusisë, krim ndaj Ukrainës”, zbardhet deklarata e përbashkët e samitit të Tiranës: Agresioni, shkelje e të drejtave ndërkombëtare

Samiti fotoLiderët pjesëmarrës në samitin e mbajtur ditën e sotme në Tiranë në mbështetje të Ukrainës kanë dalë në një deklaratë të përbashkët ku dënojnë agresionin rus duke e cilësuar atë si krim ndaj Ukrainës.

Në deklaratën e përbashkët liderët shprehen se agresioni ushtarak i paprovokuar i Rusisë kundër Ukrainës mbetet kërcënimi më i madh për sigurinë evropiane dhe paqen ndërkombëtare.

Po ashtu ata shprehen njëzëri se janë të bindur se lufta në shkallë të plotë të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës ka treguar nevojën kritike dhe rëndësinë thelbësore të një Evrope të bashkuar dhe të fortë, e aftë për t’u përballur me sfidat globale për paqen dhe prosperitetin e popujve tanë. Theksuam se na bashkojnë vlerat e përbashkëta evropiane dhe vizioni i zhvillimit të tyre të mëtejshëm brenda një Evrope të bashkuar.

Deklarata e plotë:

Ne, Presidentja Vjosa Osmani, Presidentja Maia Sandu, Presidenti Jakov Milatović, Presidenti Stevo Pendarovski, Presidenti Aleksandar Vuçiq, Presidenti Volodymyr Zelenskyy, Kryeministri Edi Rama, Kryetarja e Këshillit të Ministrave Borjana Kristo, Kryeministri Nikolay Denkov, Kryeministri Andrej Plenković, Kryeministri Ion-Marcel Ciolacu u mblodh në Tiranë më 28 shkurt 2024 dhe lëshoi ​​deklaratën e mëposhtme:

Agresioni ushtarak i paprovokuar i Rusisë kundër Ukrainës mbetet kërcënimi më i madh për sigurinë evropiane dhe paqen ndërkombëtare. Ky akt agresioni është i papranueshëm; është një shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare, përfshirë Kartën e OKB-së, dhe një krim kundër popullit ukrainas.

Ne përsëritëm mbështetjen tonë të palëkundur për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht që nga viti 1991 dhe mbetemi të përkushtuar për t’i ofruar Ukrainës mbështetjen e nevojshme për të mbizotëruar kundër luftës së agresionit rus për aq kohë sa duhet për të të arrihet një paqe gjithëpërfshirëse, e drejtë dhe e qëndrueshme në përputhje me Kartën e OKB-së dhe në bazë të Formulës së Paqes të Ukrainës.

Ne i bëjmë thirrje të gjithë komunitetit ndërkombëtar që të rrisë fuqishëm mbështetjen për Ukrainën në luftën e saj të vazhdueshme për liri, pavarësi dhe integritet territorial.

Ne dënojmë me forcë synimet e Federatës Ruse për të mbajtur zgjedhje presidenciale në territoret e okupuara përkohësisht të Ukrainës, gjë që paraqet një shkelje të hapur të së drejtës ndërkombëtare. Theksojmë natyrën e paligjshme të zgjedhjeve të ardhshme në Republikën Autonome të Krimesë dhe qytetin e Sevastopolit dhe në territoret e pushtuara nga Rusia të rajoneve Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhya dhe Kherson të Ukrainës.

Gjatë diskutimeve të sotme në Tiranë, ne rikonfirmuam solidaritetin tonë me Ukrainën dhe popullin e saj në mbrojtjen e tyre heroike të lirisë së tyre dhe vlerave tona të përbashkëta dhe shprehëm gatishmërinë tonë për të marrë pjesë në zbatimin e Formulës së Paqes të Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskyy, e cila është në përputhje. me Qëllimet dhe Parimet e Kartës së OKB-së dhe të marrë pjesë në Samitin inaugurues të Paqes, duke siguruar pjesëmarrjen më të gjerë të mundshme ndërkombëtare në këtë proces.

Ne jemi të bindur se lufta në shkallë të plotë të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës ka treguar nevojën kritike dhe rëndësinë thelbësore të një Evrope të bashkuar dhe të fortë, e aftë për t’u përballur me sfidat globale për paqen dhe prosperitetin e popujve tanë. Theksuam se na bashkojnë vlerat e përbashkëta evropiane dhe vizioni i zhvillimit të tyre të mëtejshëm brenda një Evrope të bashkuar.

Ne riafirmuam vendosmërinë tonë për të intensifikuar përpjekjet e përbashkëta për të siguruar përparim të mëtejshëm dhe mbështetje të ndërsjellë drejt anëtarësimit të rajonit të Ballkanit Perëndimor, Ukrainës, Republikës së Moldavisë dhe Gjeorgjisë në Bashkimin Evropian.

Ne mbështesim plotësisht të drejtën e Ukrainës për të zgjedhur masat e veta të sigurisë. Aleatët e NATO-s dhe vendet aspirante lavdërojnë hapat e ndërmarrë drejt anëtarësimit të saj të ardhshëm në NATO dhe mbështesin Ukrainën që të bëhet anëtare e Aleancës sapo ta lejojnë kushtet e sigurisë.

Ne nënvizuam angazhimin tonë të vendosur për të sjellë para drejtësisë ata individë përgjegjës për krimin e agresionit, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e tjera mizori sipas ligjit ndërkombëtar të kryera në lidhje me luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, përmes hetimeve dhe ndjekjeve të duhura, të drejta dhe të pavarura në nivel kombëtar ose ndërkombëtar, duke përfshirë punën e Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës dhe Gjykatës Ndërkombëtare Penale për të siguruar që pretendimet për krime lufte dhe krime të tjera ndërkombëtare të hetohen plotësisht dhe në mënyrë të drejtë nga mekanizma të pavarur, efektiv dhe të fuqishëm ligjor.

Ne ramë dakord të bashkëpunojmë dhe të fokusojmë përpjekjet tona në kthimin e fëmijëve ukrainas të dëbuar dhe zhvendosur me forcë në mënyrë të paligjshme dhe të paligjshme.

Ne zotohemi të rrisim përpjekjet tona bashkëpunuese për të luftuar dezinformimin, duke përfshirë narrativat e rreme rreth luftës, dhe të mbetemi të përkushtuar në luftimin e luftës hibride dhe sfidave të sigurisë kibernetike, duke kontribuar në stabilitetin dhe sigurinë e komunitetit ndërkombëtar.

Sot në Tiranë, ne riafirmuam solidaritetin dhe mbështetjen tonë për Ukrainën, shprehëm angazhimin tonë për të marrë pjesë në rimëkëmbjen dhe rindërtimin e Ukrainës pas luftës, në mënyrë që t’i mundësojmë popullit ukrainas të rindërtojë vendin e tij, duke angazhuar të gjithë partnerët përkatës, duke përfshirë kompanitë private dhe ndërkombëtare. institucionet financiare, me synimin për të siguruar mbështetjen financiare, investimet dhe njohuritë e nevojshme për të siguruar një të ardhme të begatë për Ukrainën. Ne nënvizojmë rëndësinë e çminimit në kontekstin më të gjerë të rimëkëmbjes së Ukrainës, si hapi fillestar i rëndësishëm drejt kthimit të sigurt të njerëzve dhe rifillimit të aktivitetit ekonomik dhe bujqësor.

Ne, miqtë e Ukrainës, konfirmojmë besimin tonë të fortë se vetëm duke u bashkuar do të jemi në gjendje të rivendosim paqen, stabilitetin dhe prosperitetin e drejtë në kontinentin evropian.

ballkanweb

E veja e Navalnyt i bën thirrje BE-së ta hetojë rrjedhën e parave të lidhura me Putinin

YuliaYulia Navalnaya, e veja e kritikut të ndjerë të Kremlinit Alexei Navalny, u ka bërë thirrje të mërkurën ligjvënësve evropianë ta hetojnë lidershipin rus, të cilin ajo e cilësoi si një “grup të organizuar kriminal” i udhëhequr nga presidenti Vladimir Putin dhe aleatët e tij.

Duke folur në Parlamentin Evropian më 28 shkurt – gati dy javë pasi burri i saj u shpall i vdekur në një burg të Arktikut, ku po kryente dënim me burgim për akuzat që mbështetësit e tij dhe Perëndimi i cilësojnë si të rreme – Navalnaya tha se një hetim për rrjedhën e parave në Perëndim do t’i dërgonin ligjvënësit evropianë drejt e te Putini.

“Ju nuk keni të bëni me një politikan, por me një mafioz të përgjakshëm. Putini është lider i një grupi të organizuar kriminal. Kjo përfshin helmuesit dhe vrasësit, por ata janë thjesht kukulla. Gjëja më e rëndësishme është njerëzit e afërm të Putinit – miqtë e tij, bashkëpunëtorët, dhe mbajtësit e parave të mafias”, tha ajo.

“Ju, të gjithë ne, duhet patjetër ta luftojmë grupin kriminal. Dhe, inovacioni politik këtu është të përdoren metodat e luftimit të krimit të organizuar, jo gara politike. Jo shqetësimet përmes deklaratave, por kërkimi i bashkëpunëtorëve të mafias në vendet tuaja, i avokatëve dhe financierëve të cilët po e ndihmojnë Putinin dhe miqtë e tij t’i fshehin paratë”, shtoi ajo.

Vdekja e Navalnyt në një burg të largët të Arktikut u raportua më 16 shkurt, duke nxitur pikëllim dhe zemërim të madh në Rusi dhe nëpër gjithë botën, pasi autoritetet ruse nuk kishin pranuar t’ia dorëzonin familjes trupin e Navalnyt duke i rritur dyshimet për shkaktarin e vdekjes së tij.

Zyrtarët rusë thanë se shkaktari ishte sindromi “vdekje e papritur”.

Navalnaya e ka akuzuar Putinin drejtpërdrejt për vrasjen e burrit të saj, i cili ishte ndër kritikët më të zëshëm të tij.

Kremlini i ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht në vdekjen e Navalnyt, ndërsa Navalnaya është zotuar se do ta vazhdojë punën e bashkëshortit të ndjerë për zbulimin e korrupsionit në Rusi dhe përpjekjet për liri, demokraci dhe të drejtat e njeriut, të cilat Putini i ka kufizuar gjatë sundimit të tij mbi 20-vjeçar.

Putini – i cili ka një pagë zyrtare vjetore prej rreth 140.000 dollarësh – është akuzuar se ka mbledhur një pasuri që nga disa vlerësohet se kap shifrën e 200 miliardë dollarëve, dhe se u ka shpërndarë miliarda dollarë aleatëve më të afërt, përmes një rrjeti të komplikuar të entiteteve financiare.

Ekipi i Navalnyt më 2022 publikoi hollësi të cilat i kishte zbuluar për një superjaht në vlerë 700 milionë dollarë, për të cilin tha se i takonte Putinit.

Në fillim të vitit 2021, ekipi i Putinit kreu një hetim i cili nxori në sipërfaqe një pronë në vlerë 1.35 miliard dollarë në Gjirin e Gelendzhikut në Detin e Zi, i cili dyshohet se u ndërtua për Putinin.

Putini vazhdimisht i ka mohuar akuzat se ka grumbulluar pasuri. Në deklaratën e të hyrave dhe aseteve nga viti 2020, ai e shënoi një banesë modeste, tri vetura të epokës sovjetike, dhe një rimorko të vogël kampingu të dhuruar nga babai i ndjerë.

“Putinin nuk mund ta lëndoni me një rezolutë tjetër, apo me një varg sanksionesh që nuk dallojnë nga ato të kaluarat. Nuk mund ta mposhtni atë duke menduar se ai është njeri i parimeve, i cili ka moral dhe rregulla”, tha Navalnaya, duke bërë thirrje për veprime më efektive kundër rrjedhës së parave të elitës udhëheqëse.

“Nëse doni vërtet ta mposhtni Putinin, duhet të bëheni novator. Dhe duhet të mos jini të mërzitshëm më”, theksoi ajo.

rel

Zelensky: Rusia do të bëjë gjithçka për të destabilizuar Ballkanin

Zelensky RamaVazhdimi i ndihmës ushtarake dhe financiare për Ukrainën dhe paralajmërime për rrezik në Ballkanin Perëndimor nga Rusia, ishin mesazhet kryesore që u përcollën pas Samitit “Ukrainë – Evropa Juglindore”, që u mbajt më 28 shkurt në kryeqytetin shqiptar, Tiranë.

Në samit, që u mbajt me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, mori pjesë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, së bashku me disa liderë të tjerë të Evropës Juglindore.

Pas samitit, Zelensky paralajmëroi shtetet e Ballkanit Perëndimor se Rusia do të bëjë gjithçka për të destabilizuar situatën.

“Samiti i sotëm është bashkim dhe mendoj se shtetet e Ballkanit sot duhet të bëhen bashkë. Rusia do të bëjë gjithçka për të destabilizuar situatën”, tha Zelenksy gjatë një konference të përbashkët për media me Ramën.

“Rusia nuk do të ndalet. Rusia nxjerr përfundime nga gabimet që i ka bërë në territorin e Ukrainës dhe do të destabilizojë edhe më tej, do të përdorë taktika tjera”, shtoi ai.

Edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pranoi se ekziston një rrezik i qartë për Ballkanin për shkak të agresionit rus.

“Ajo çfarë po ndodh atje [Ukrainë] mund të përsëritet në mënyra të ndryshme”, tha Rama.

Sipas Ramës, lufta mund të ndodhë, pavarësisht sa e pamundshme mund të duhet dhe që “nuk duhet luajtur me zjarrin”.

“Nëse e humbasim këtë qartësi, rrezikojmë të hyjmë në fazë të errët”, tha ai.

Gjatë konferencës për media, Rama bëri thirrje që shtetet të vazhdojnë ndihmën për Ukrainën, e cila po përballet me pushtimin rus që nga shkurti i vitit 2022. Ai tha se ndihma për Ukrainën nuk duhet të përdoret për politika të brendshme nga shtete të ndryshme.

“Ukraina meriton të mbështetet dhe ndihmohet me të gjitha mjetet e nevojshme për të rezistuar dhe të sigurohet që çdo paqe që do të dalë nga kjo luftë do jetë paqe e drejtë, e mbështetur para së gjithash në planin 10 pikësh të Zelenskyt, të cilin e mbështesim dhe duam të diskutohet nga të gjitha shtetet”, tha Rama.

Zelensky po ashtu kërkoi që të bëhet gjithçka në mënyrë që të mos ketë vonesa në dërgimin e armëve, teksa shteti i tij varet shumë nga ndihma që i ofrojnë aleatët perëndimorë për t’u përballur me forcat ruse.

“Sa më shumë që [presidenti rus, Vladimir] Putini sheh mungesat tona, aq më shumë mund të mendojë që mund të sfidojë Evropën dhe Perëndimin”, tha ai.

Çfarë u tha gjatë samitit?

Samiti në Tiranë, ku u diskutua për sigurinë dhe mbështetjen për Ukrainën, u zhvillua prapa dyerve të mbyllura. Vetëm fjalët hyrëse ishin të hapura për publikun dhe gjatë fjalës së tij, Zelensky tha se presidenti rus, Vladimir Putin, po përdor praktika nga e shkuara për të detyruar shtetet të veprojnë siç do ai.

Ai insistoi se shtetet evropiane duhet të caktojnë vetë fatin e tyre.

“Prandaj është e rëndësishme për të gjitha shtetet tona që Putini, regjimi i tij, të humbasë, sepse dështimet e tij janë siguria jonë e përbashkët”, tha ai.

Duke argumentuar se mungesa e municioneve po ndikon në fushëbetejë në Ukrainë, Zelensky përmendi mundësinë e mbajtjes së një forumi të industrisë së mbrojtjes së Ukrainës dhe vendeve të Ballkanit, për të diskutuar për bashkëprodhimin e municioneve.

Ai po ashtu shprehu mbështetjen për integrim evropian të shteteve të rajonit.

Ndërkaq, Rama tha se prania e Zelenskyt në samitin në Tiranë është tregues se Putini, pavarësisht fuqisë ushtarake që ka shteti i tij, ka dështuar të “shtypë vullnetin e ukrainasve që të jetojnë në një shtet të lirë, pavarur dhe demokratik. Ka dështuar që të heshtë të vërtetën”.

Çfarë përmban deklarata e Samitit për Ukrainën?

Në fund të samitit, pjesëmarrësit miratuan një deklaratë prej 12 pikash, përmes së cilës thanë se agresioni ushtarak rus kundër Ukrainës mbetet kërcënimi më i madh për sigurinë evropiane dhe është në shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar, përfshirë Kartën e Kombeve të Bashkuara, si dhe është krim kundër popullit ukrainas.

Shtetet pjesëmarrëse u zotuan se do të vazhdojnë mbështetjen për Ukrainën që ajo të triumfojë në luftën kundër Ukrainës. Ata dënuan përpjekjet e Rusisë për të mbajtur zgjedhjet presidenciale ruse në territoret e pushtuara përkohësisht të Ukrainës “që paraqesin shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar”.

Në deklaratë u tha po ashtu se lufta në Ukrainë është tregues se sa i rëndësishëm është uniteti, dhe një Evropë e fortë “që është në gjendje të përballet me sfidat botërore për paqe dhe prosperitet për njerëzit tanë”.

Liderët po ashtu riafirmuan përpjekjet për përparim të mëtejmë të integrimit në Bashkimin Evropian të Ballkanit Perëndimor, Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë.

“Ne mbështesim plotësisht të drejtën e Ukrainës për të zgjedhur vetë aranzhimet e sigurisë. Aleatët e NATO-s dhe shtetet aspiruese lavdërojnë hapat e ndërmarrë drejt anëtarësimit në të ardhmen në NATO dhe mbështesin Ukrainën që të bëhet anëtare e aleancës sapo të lejojnë kushtet e sigurisë”, u tha në deklaratë.

Në këtë deklaratë nuk u përmendën sanksionet ndaj Rusisë. Para publikimit të deklaratës, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, tha se sanksionet nuk janë përmendur në deklaratë me kërkesë të Serbisë.

“Pjesëmarrësit ranë dakord që ta heqin pjesën për sanksionet dhe ndikimin keqdashës të Rusisë… Jemi informuar se kjo është pranuar. Nuk ka sanksione, nuk flitet për sanksione, nuk përmendet ndikimi keqdashës rus”, tha Vuçiq gjatë një deklarimi për gazetarë.

Serbia nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë për shkak të agresionit ndaj Ukrainës, por ka përkrahur rezoluta në Kombet e Bashkuara që kanë dënuar pushtimin rus.

Në samit, përveç Ramës dhe Zelenskyt të pranishëm ishin edhe: presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, presidenti i Malit të Zi, Jakov Millatoviq, kryeministri i Kroacisë, Andrej Pllenkoviq, kryetarja e Këshillit të Ministrave të Bosnje e Hercegovinës, Borjana Krishto, dhe presidentja e Moldavisë, Maia Sandu.

Në prag të samitit, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha për gazetarët se është e bindur që fitorja e Ukrainës kundër Rusisë dhe njohja e pavarësisë së Kosovës nga Kievi “do të vijnë bashkë”.

Kjo ishte vizita e parë e Zelenksyt në Shqipëri, që u zhvillua disa ditë pasi u bënë dy vjet prej se Rusia nisi pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës.

Gjatë ditës, ai zhvilloi një takim me kryeministrin Rama, me të cilin nënshkroi një Traktat të miqësisë dhe bashkëpunimit mes dy shteteve.

“Traktati i shërben konsolidimit të miqësinë mes dy vendeve dhe popujve, përmes zgjerimit dhe forcimit të bashkëpunimit në fusha të ndryshme me interes të ndërsjellë”, u tha në një njoftim nga Qeveria shqiptare.

Në delegacionin e Ukrainës ishte edhe ministri i Jashtëm i vendit, Dmytro Kuleba. Pas një takimi me homologun e tij shqiptar, Igli Hasani, kryediplomati ukrainas tha se samiti në Tiranë “dërgon një mesazh të qartë se mbetemi të bashkuar”, duke falënderuar Shqipërinë për ndihmën e dhënë në kohën kur shteti i tij po përballet me pushtimin rus.

Ndërkaq, kryediplomati shqiptar, Igli Hasani, njoftoi se autoritetet janë në fazën e përgatitjeve për hapjen e Ambasadës shqiptar në Kiev, duke theksuar se shpreson që inaugurimi të ndodhë “në muajt e ardhshëm”.

Të dyja shtetet kanë vendosur raporte diplomatike më 1993, dhe Shqipëria që kur Rusia nisi luftën, ka ofruar mbështetje për Ukrainën dhe ka vendosur sanksione ndaj Moskës.

Për shkak të Samitit për Ukrainën, autoritetet shqiptare shtuan masat e sigurisë në Tiranë.

Pas Samitit për Ukrainën, Tirana më 29 shkurt do të jetë nikoqire e samitit rajonal për planin e rritjes dhe integrimin më të shpejtë në BE.

rel

Zelensky ftesë vendeve të Ballkanit për të bashkëprodhuar municione

Zelensky RamaPresidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ftoi sot vendet e Ballkanit për një bashkëpunim të mundshëm për prodhimin e municioneve, për të cilat Ukraina ka nevojë në përballjen e saj me agresionin rus. Ai e bëri këtë propozim në samitin e mbajtur në Tiranë, ku morën pjesë vendet e Europës juglindore. Deklarata e përbashkët, e miratuar në fund të takimit, i bënte ndërkohë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të rrisë fuqishëm mbështetjen për Ukrainën

 

I mbërritur në Tiranë, pak para mesnatës, presidenti ukrainas Zelensky e nisi ditën me një takim me kryeministrin Rama. Një bisedë kokë më kokë mes të dyve e më pas me delegacionet respektive, u përmbyll me firmosjen e Traktatit të Miqësisë dhe Bashkëpunimit mes dy vendeve.

Shqipëria është ndër vendet e para që mbështeti pa hezitim Ukrainën, duke ofruar dhe ndihma, si dhe u rreshtua me vendet e tjera për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë. Ajo ishte po ashtu bashkëpenëmbajtëse me Shtetet e Bashkuara për çështjen e Ukrainës gjatë mandatit të saj dyvjeçar si anëtare jo e përhershme në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Për të gjitha këto arsye, presidenti Zelensky nderoi sot kryeministrin Rama me “Urdhërin e Princit Jaroslav i Urti” një nga titujt më të lartë të Ukrainës.

Në një postim në rrjetin social X, pas takimit me zotin Rama, presidenti ukrainas shkroi se së bashku kishin diskutuar “ndër të tjera dhe për nevojat e mbrojtjes së Ukrainës dhe mundësinë e prodhimit të përbashkët të armëve”.

Një ide të cilën ai e hodhi më pas si një ftesë drejtuar vendeve të rajonit, pjesëmarrëse në samitin e sotëm, ndërsa theksoi nevojën e mbështetjes së vendit të tij në luftën kundër agresionit rus. “Ne shikojmë probleme me furnizimin me municione, të cilat ndikojnë situatën në fushën e betejës dhe prandaj jemi të interesuar në bashkëprodhimin e municioneve me ju dhe me partnerët tanë. Ekipi ynë qeverisës, do të prezantojë të gjitha detajet dhe ne propozojmë që të organizohet një forum i posaçëm për industrinë e mbrojtjes ndërmjet Ukrainës dhe Ballkanit qoftë në Kiev apo në ndonjë nga kryeqytetet tuaja”.

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në hapje të takimit, pati një thirje për vendet më të mëdha e më të pasura të bashkësisë demokratike “për të njohur rolin e tyre. Jetesa e Ukrainës si një shtet i lirë, i pavarur dhe demokratik e si bastion i lirisë së Europës në tërësi varet nga mbështetja financiare dhe ushtarake që ata së pari mbi të gjitha ofrojnë. Kjo mbështetje nuk duhet të jetë peng i politikave të brendshme ditëshkurtra, apo i vonesave demokratike. Mos u gaboni! Ukraina nuk po lufton veç për veten, por për gjithçka në ne cilën besojmë, qëndrojmë dhe punojnë”.

Edhe deklarata përfundimtare e takimit përmbante po ashtu thirrje të gjithë komunitetit ndërkombëtar që të rrisë fuqishëm mbështetjen për Ukrainën në luftën e saj. Teksti u dakortësua pas tratativave të gjata me Serbinë e cila, kundërshtonte një formulim që përmendte 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, për shkak të Kosovës. Dhe zgjidhja duket se ishte ajo e renditjes nominale të të gjithë pjesmarrësve në hapje të tekstit të deklaratës. Sipas mediave serbe një pikë tjetër kishte qenë dhe një pasazh që lidhej me sanksionet ndaj Moskës, të cilat Beogradi nuk i ka përkrahur. Në tekstin përfundimtar në fakt, termi sanksion nuk përmendet.

Nga ana tjetër të gjitha vendet pjesmarrëse përkrahën plotësisht Planin e Paqes së propozuar nga presidenti Zelensky dhe konfirmuan pjesmarrjen në Samitin e Paqes që Ukraina synon të organizojë në Zvicër.

Më herët gjatë ditës, u zhvillua dhe një takim mes ministrave të jashtë të të dy vendeve. “Shqipëria mbështet Planin me 10 Pika të Presidentit Zelensky, si mundësia më realiste për t’i dhënë fund luftës dhe arritjen e një paqeje të qëndrueshme. Së bashku me aktorë dhe vende të tjera, kemi marrë tashmë angazhimin për bashkëpunim në realizimin e Pikës 5 që ka të bëjë me “Rivendosjen e tërësisë territoriale dhe sovranitetit të Ukrainës”, si një nga objektivat më imediatë të përfundimit të luftës”, deklaroi pas takimit ministri shqiptar Igli Hasani.

Shqipëria është ndër vendet e para që mbështeti pa rezerva Ukrainën si dhe u angazhua për të kontribuar drejtpërsëdrejti me ndihma. Ministri Hasani tha se edhe gjatë takimit të sotëm “kemi folur për ndihmën ekonomike e financiare që Shqipëria mund të ofrojë për përballimin e situatës në Ukrainë, por edhe për rindërtimin e saj, që shpresojmë të ndodhë sa më parë, pa asnjë vonesë”.

Brenda muajve të ardhshëm, siç njoftoi ministri i Jashtëm shqiptar, pritet të hapet në Kiev dhe ambasada e Shqipërisë. “Jemi në fazën e përgatitjeve teknike”, shpjegoi zoti Hasani.

Nga ana e tij shefi i diplomacisë ukrainase Dmytro Kuleba falenderoi Shqipërinë për mbështetjen e ofruar në shumë drejtime, duke u ndalur veçanërisht në rolin e saj gjatë mandatit dy vjeçare si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Shqipëria po ashtu vlerësohet nga Kievi dhe si një anëtare e Nato-s, ku Ukraina kërkon të bëhet anëtare. “Pritshmëritë tona janë që me të tjerash, një prej rezultateve të samitit të Uashingtonit të jetë një hap më përpara drejt anëtarësimit të Ukrainës, që më në fund, do ta bëjë këtë pjesë të Europës, më të sigurt”, u shpreh ministri Kuleba.

voa

Miçigan, zgjedhjet paraprake me shenja paralajmëruese për kandidatët Trump dhe Biden

Biden TrapJoe Biden dhe Donald Trump i fituan me lehtësi dhe rezultat të thellë zgjedhjet e djeshme paraprake brenda partive të tyre në Miçigan. Megjithatë, rezultatet tregojnë se të dy kandidatët kanë arsye për t’u shqetësuar për shanset e tyre në këtë shtet kyç për zgjedhjet e përgjithshme në nëntor.

 

Presidenti Joe Biden dhe ish presidenti Donald Trump fituan zgjedhjet paraprake në Miçigan, duke konsoliduar më tej mundësitë për një përballje të re mes tyre.

Megjithë fitoren me diferencë të madhe të zotit Trump, mbështetja për rivalen Nikki Haley tregoi sërish se disa nga votuesit republikanë mund të mos mbështesin një mandat tjetër për ish presidentin republikan. Zoti Trump ka fituar tashmë në pesë shtetet e para që mbajnë zgjedhje paraprake për Partinë Republikane dhe dominimi i tij është i paprecedentë që kur zgjedhjet paraprake u mbajtën për herë të parë në Ajova dhe në Nju Hempshër në vitin 1976.

“Këtë nëntor, shteti madhështor i Miçiganit do t’i thotë të korruptuarit Joe Biden ‘je i shkarkuar’, largohu prej këtej. Ik. Presidenti më i keq që kemi patur ndonjëherë”, deklaroi zoti Trump gjatë një tubimi në Miçigan.

Por, shifrat tregojnë se megjithë mbështetjen e gjerë të bazës republikane, ish presidenti Trump ka vështirësi të marrë mbështetjen e votuesve me arsim të lartë dhe rivalja e tij brenda Partisë Republikane, ish ambasadorja në OKB Nikki Haley, tha gjatë një tubimi në Kolorado se zoti Trump nuk do të fitojë në zgjedhjet e përgjithshme në nëntor.

“Hidhini një vështrim faktit që jua thashë se Donald Trump-i nuk mundet të fitojë. Do të kemi një presidente grua të Shteteve të Bashkuara. E vërteta është se do të jem unë, ose Kamala Harris”, tha zonja Haley.

Edhe presidenti Biden ka fituar tashmë përballë kandidatëve të tjerë më pak të njohur në të pesë shtetet që mbajtën zgjedhje të hershme paraprake brenda Partisë Demokrate. Megjithëse Miçigani radhitet ndër të ashtuquajturit ‘shtetet blu’, ky shtet ka një përqindje të madhe arabo-amerikanësh dhe është bërë pika qendrore e zhgënjimit për shkak të mbështetjes së Izraelit nga Shtëpia e Bardhë.

“Zyrtarët e lartë demokratë mendojnë se demokratët do të dalin për të votuar për Biden-in pasi opsioni tjetër është kaq i tmerrshëm dhe frikësues. Por, kjo edhe i irriton votuesit, pasi ndjehen se megjithëse kanë dalë për të votuar çdo vit, perspektiva e tyre nuk është dëgjuar”, thotë Nura Sediqe, nga Universiteti Shtetëror i Miçiganit.

Zemërimi i tyre u shpalos haptazi gjatë ditës së votimit kur një pjesë e votuesve votuan si “të pavendosur” brenda Partisë Demokrate.

“Që dikush si unë të ulet sot këtu dhe të pranojë një presidencë të Trumpit, në kahun e kundërt të spektrit, me qëllim largimin e presidentit Biden, është vërtet dëshmi se sa ka dështuar ky president”, thotë Samraa Luqman, aktiviste demokrate kundër kandidaturës së presidentit Biden.

Shtëpia e Bardhë duket se është e ndërgjegjshme për rëndësinë e kësaj çështjeje.

“E kuptojmë se sa domethënie ka për këtë komunitet. Dhe presidenti e kupton gjithashtu. Kështu që i kushtojmë kësaj shumë vëmendje dhe situatës që po kalon komuniteti”, tha sekretarja për shtypin e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

Megjithëse Presidenti Biden dominoi në zgjedhjet paraprake në Miçigan, rezultati mund të jetë shqetësues në një shtet ku në vitin 2020 ai fitoi me më pak se 3% diferencë.

* Për këtë artikull u përdorën materiale të agjencive të lajmeve Associated Press dhe Reuters.

voa