LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Jo më vjersha përmendësh, studimi europian: Deri në 6 vjeç frenon të menduarit

  5 Tetor, 2022

  jo permendshJo vjersha përmendësh deri në 6 vjeç. Frenon fjalën dhe të menduarit. Europa e ka ndaluar që në vitet ‘50-’60.

   

  Një nga gjërat që bën krenar prindërit është që fëmija i tyre në kopsht mëson dhe reciton shumë vjersha përmendësh. Ekspertët e edukimit pozicioniohen kundër kësaj metode.

  “0-6 vjeç, fëmija nuk duhet të mësojë vjersha. Përdoret kënga, dialogu dhe dalëngadalë ...

 • Alarmi i SHISH: Situatë shqetësuese/ Deputetët: Të dhënat u vodhën nga iranianët, rusët dhe serbët

  4 Tetor, 2022

  Komisioni i siguriseNjë muaj pasi u zgjodh  zëvendës drejtor i Shërbimit Informativ Shtetëror, Oljan Kanushi, në mungesë të drejtorit Helidon Bendos, iu desh të përballej me pyetjet e deputetëve të Komisionit të Sigurisë Kombëtare, për sulmet kibernetike të Iranit.

   

  Seancës me dyer të mbyllura i parapriu një debat me deputetët e opozitës pasi kryetari komisionit Nasip Naco u kërkoi deputetëve të ...

 • Senatorja amerikane: Jam e shqetësuar për financimet ruse në Ballkan

  3 Tetor, 2022

  senatorja amerikane Jeanne ShaheenSenatorja amerikane Jeanne Shaheen shprehet e shqetësuar për financimet ruse në Ballkan.

   

  Në një intervistë për Zërin e Amerikës, gjatë vizitës së saj në Tiranë, senatorja Shaheen vlerëson partneritetin me Shqipërinë dhe thotë se Shtetet e Bashkuara duhet ta ndihmojnë atë për të patur një strukturë të sigurtë kibernetike që të mos jetë më shënjestër e sumeve ...

 • Kërcënim nga Irani: Kemi dron që mund të godasë kampin e MEK!

  3 Tetor, 2022

  irani kercenonRetorika kërcënuese e Iranit ndaj Shqipërisë, shpallur si një vend armik për regjimin e Teheranit, nuk ndalet.

   

  Dronët e hekurt të Iranit mundet të godasin bazën e Muxhahedinëve të MEK në Shqipëri”! Ky është titulli portalit Iranian “Front Page” (Faqja e parë), ku citohet një shkrim i një gazete qeveritare iraniane.

  Portali iranian shkuan se, sipas gazetës shtetërore të Teheranit, ky ...

 • Rusia bllokon me veto rezolutën e propozuar nga Shqipëria dhe SHBA-ja në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

  1 Tetor, 2022

  KSRusia bllokoi me veto në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, rezolutën e propozuar nga Shqipëria dhe SHBA-ja, ku kërkohej dënimi i  referendumeve të paligjshme në Ukrainë.

   

  Përmes rezolutës u bëhej thirrje të gjitha shteteve që të mos i njohin ndryshimet territoriale te bëra nga Kremlini dhe që Rusia të tërheqë trupat nga territoret ukrainase.

  10 vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe ...

 • Shqipëri, monitorimi me satelitë, firmoset kontrata me kompaninë amerikane

  30 Shtator, 2022

  SatellogicNë Shqipëri, autoritetet nënshkruan sot një kontratë 3 vjeçare me vlerë 6 milionë dollarë, me kompaninë amerikane “Satellogic”, për shfrytëzimin me përparësi të dy satelitëve, me qëllim monitorimin e territorit të vendit. Kontrata për palën shqiptare u firmos nga Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile, institucion në varësi të Ministrisë së Mbrojtjes.

   

  Kjo marrëveshje pritet t’i mundësojë Shqipërisë që, përmes imazheve ...

 • Greqia: 61% e të huajve të rregullt në vend janë shqiptarë

  28 Shtator, 2022

  harta e emigranteveMinistria greke për Migracionin dhe Azilin tha përmes një raporti mbi të huajt e ligjshëm në Greqi se shtetasit shqiptarë përbëjnë numrin më të madh të të huajve në vend.

  Sipas raportit që u referohet të dhënave të muajit gusht të këtij viti, 291.868 emigrantët shqiptarë rezultojnë me leje qëndrimi të vlefshme në Greqi dhe përbëjnë 61,4 % ...

 • “Prioritetet e procesit të integrimit në BE”, Tabaku zbardh takimin me Kim: S’ka rrugë tjetër veç përmbushjes së kushteve për të sjellë ndryshimin

  27 Shtator, 2022

  KimKryetarja e Komisionit të Integrimit, Jorida Tabaku ka zbardhur takimin me Ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim të mbajtur në Kryesinë e Kuvendit.

   

  Tabaku tha se në fokus të diskutimit ishin prioritetet e procesit të integrimit të vendit në Bashkimin Evropian.

  Gjithashtu u diskutuan edhe nismat e fundit qeveritare si Amnistia Fiskale,  Pasaportat e Arta, Legalizimi Kanabisit, të cilat sipas Tabakut ...

 • Saga “Partizani” në SPAK

  27 Shtator, 2022

  kompleksi partizaniMegjithëse padia për privatizimin e kompleksit “Partizani” ka dy vite në SPAK, duket se tani prokurorët po i japin ritëm hetimeve.

   

  Pas thirrjes së dy ish-ministrave, Fatmir Mediu e Gazment Oketa dhe ushtarakut Vladimir Qirjazi, përpara prokurorëve të posaçëm, sot doli ish-ministri i Ekonomisë në mandatin e parë të qeverisë Berisha, Genc Ruli.

  Nën cilësinë e personit që ka dijeni ...

 • Balluku e Kim vizitojnë TEC-et lundruese në Vlorë. Prodhimi pritet të nis në fund të vitit

  27 Shtator, 2022

  TEC-et lundruese në VlorëNë Shqipëri, ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku, vizitoi të hënën, së bashku me ambasadoren amerikane Yuri Kim, dy termocentralet (TEC) lundruese që Korporata energjitike KESH, ka marrë me qera nga kompania amerikane Excelerate Energy. Të dyja njësitë, siç bëri të ditur ministrja Balluku, pritet të vihen në punë në fund të këtij viti.

   

  Të ardhura ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"