LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Studentët nxjerrin emrat e pedagogëve që marrin lekë, ja kush janë

  8 Dhjetor, 2018

  studente 500 EuroStudentët që kanë hyrë në ditën e katërt të protestës së tyre, kanë marrë sot hapa konkrete për denoncimin e pedagogëve që kërkojnë para për të dhënë notë kaluese në provime.

  Në e mëposhtme shihen qartë emrat e pedagogëve të korruptuar mes tyre dhe emri i ish-bashkëshortit të Linda Ramës, Thanas Xhillari.

  Sipas studentëve të FSHN-së, Xhillari kërkon 500 ...

 • Unaza e Re, ARRSH pezullon punimet, nisin hetimet

  8 Dhjetor, 2018

  Unaza e reNë Shqipëri, Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) njoftoi sot se ka vendosur të pezullojë aktivitetin ndërtimor të kompanive Biba X dhe DH Albania, për ndërtimin e një pjesë të Unazës së Re, pas publikimit mbrëmë të fakteve që hedhin hije të rënda dyshimi mbi falsifikimin e dokumentave nga ana e kompanisë amerikane Dunwell Haberman, e cila fitoi garën ...

 • Vettingu në politikë, Venecia: I paqartë

  6 Dhjetor, 2018

  VetinguKomisioni i Venecias vlerëson se propozimi për verifikimin e politikanëve dhe lidhjeve të tyre me krimin nuk ka qartësi ligjore dhe siguri juridike, si për rastet që çojnë në pamundësinë për t’u zgjedhur dhe humbjen e mandatit, ashtu dhe për mekanizmin e zbatimit. “Pavarësisht qëllimit legjitim të propozimit në situatën aktuale në Shqipëri – i cili synon të ...

 • Shqipëria merr presidencën e OSBE-së në 2020

  6 Dhjetor, 2018

  osceShqipëria do të ketë presidencën e OSBE-së në vitin 2020. Vendimi është marrë sot gjatë Këshillit të ministrave të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Europë, dhe u bë i ditur nga Presidenca italiane e kësaj organizate. Përmes një postimi në Twitter, Presidenca italiane “përgëzon Shqipërinë për arritjen e këtij objektivi të rëndësishëm”.

  Kandidatura e Shqipërisë për kryesimin e ...

 • Vrasja e shqiptarit në Korfuz, reagon Ministria e Jashtme e Shqipërisë

  4 Dhjetor, 2018

  Ministria_e_Jashtme_e_ShqiperiseMinistria për Europën dhe Punët e Jashtme ka reaguar pas vrasjes së 63-vjeçarit Petrit Zifle në Korfuz, një krim ku ka dyshime të forta, madje tashmë thuajse të konfirmuara se është kryer nga një 44-vjeçar, eksponent i partisë neo-naziste greke Agimi i Artë. Përmes një deklarate për mediat, MEPJ kërkon zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

  Reagimi i Ministrisë:

  Në ...

 • Bushati-McAllister: Negociatat me Shqipërinë, në interesin e vet BE-së

  4 Dhjetor, 2018

  bushati“Hapja e negociatave me Shqipërinë është në interesin e vet Bashkimit Europian”, është shprehur kryetari i Komitetit për Politikën e Jashtme në PE, David McAllister, gjatë takimit në Bruksel me ministrin e Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati.

  “Hapja e negociatave me Shqipërinë dhe progresi i të gjithë rajonit drejt BE-së i shërben jo vetëm rajonit, por është në interes edhe të ...

 • Rama kundër Hahnit: Taksa e Kosovës nuk gjykohet, por është klithmë që dëgjohet

  3 Dhjetor, 2018

  rama-twitterKryeministri Edi Rama është shprehur në Twitter se komisioneri Johannes Hahn ka të drejtë që taksa 100% mbi produktet e Serbisë&Bosnje-Hercegovinës është obstruktive, por Kosova nuk ka fituar asgjë deri tani, sipas tij, me qasjen e saj konstruktive.

  “Komisioneri Hahn ka të drejtë! Taksa 100% mbi produktet e Serbisë&Bosnje-Hercegovinës është obstruktive, po çfarë ka fituar deri më tash Kosova me ...

 • Qeveria gjermane AfD-së: Shqipëria rol pozitiv në rajon

  3 Dhjetor, 2018

  deutschlandQeveria gjermane i përgjigjet disa pyetjeve të deputetëve të partisë populiste të djathtë, AfD-mbi Shqipërinë, rolin e saj në rajon dhe kriminalitetin e shqiptarëve në Gjermani.

  Qeveria Gjermane është e mendimit se Shqipëria luan parimisht një rol pozitiv në rajon. Dhe se në Shqipëri nuk ka aktivitete ose parti që e mbështesin idenë e bashkimit me Kosovën. Këtë ajo e vë ...

 • PE përkrah hapjen e negociatave për Shqipërinë, por jep edhe shumë rekomandime

  29 Nentor, 2018

  PEshqiperiaPE miratoi raportin për Shqipërinë duke përkrahur plotësisht rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e negociatave për antarësim të Shqipërisë në BE, mirëpo raporti përmban edhe shumë rekomandime.

  Parlamenti Evropian (PE)miratoi raportin për Shqipërinë duke përkrahur plotësisht rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e negociatave për antarësim të Shqipërisë në BE, mirëpo raporti ka bërë shumë rekomandime dhe kërkesa ndaj ...

 • Efekti i heqjes së barrierave tregtare Shqipëri – Kosovë

  27 Nentor, 2018

  ramaMbyllja e tregut të Kosovës për mallra nga Serbia krijon potenciale të mëdha për Shqipërinë për të eksportuar produktet agro-industriale drejt Kosovës. Por a mund të shpaloset ky potencial kaq shpejt?

  Mbyllja e tregut të Kosovës për mallra nga Serbia krijon mundësi që Shqipëria të rrisë eksportin e saj drejt Kosovës. Niveli i tanishëm i eksportit të mallrave nga Shqipëria ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"