LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • 10 Dhjetor, 2015

  Stoltenberg ramaSekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg vlerësoi sot Shqipërinë për angazhimin e saj shumë të fortë në Aleancë, në sigurinë e përbashkët dhe për ndihmesën që po jep në misionet e NATO-s në Afganistan dhe në Kosovë, në shtimin e kapaciteteve mbrojtëse në Ukrainë, në Gjeorgji dhe në Lindje, si edhe në ndikimin për qëndrueshërinë e Ballkanit ...

 • Kreu i NATO-s nesër në Tiranë

  9 Dhjetor, 2015

  Jens-Stoltenberg-NatoTë enjten do të vijë në Shqipëri për një vizitë zyrtare Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

  Sipas një njoftimi për shtyp, Stoltenberg do të takohet me Presidentin e Republikës, Bujar Nishani, kryeministrin Edi Rama, ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhe ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati.

  Bëhet e ditur se takimi me kreun e shtetit do të zhvillohet në orën ...

 • Delegacioni PE-Shqipëri, Macovei: Miratoni dekriminalizimin dhe drejtësinë

  9 Dhjetor, 2015

  MacoveiProtesta e 8 dhjetorit tregoi edhe njëherë hendekun e thellë dhe dasitë e forta politike në Shqipëri. Në një intervistë për Top Channel, kryetarja e delegacioni PE-Shqipëri thekson nevojën e realizimit të reformës në drejtësi, e cilas sipas saj do të marrë shumë kohë, ndërsa kërkon votimin e ligjit për dekriminalizimin.

  Monica Macovei thekson se, ...

 • Tiranë: Konferencë ndërkombëtare për 25 vjetorin e rrëzimit të komunizmit

  9 Dhjetor, 2015

  Konferenca tiraneAutoritetet më të larta shtetërore dhe politike të Shqipërisë morën sot pjesë në konferencën ndërkombëtare “Shqipëria dhe Evropa , 25 vite nga rënia e komunizmit”, e organizuar nga Presidenti i Republikës Bujar Nishani.

  Sekretari amerikan i shtetit Xhon Kerri, uroi Shqipërinë për 25 vjetorin e rrëzimit të komunizmit, në emër të presidentit Obama, me një mesazh, që u ...

 • Protesta e opozitës, policia në gatishmëri

  8 Dhjetor, 2015

  policia protestaPolicia e Tiranës ka marrë të gjitha masat për mbarëvajtjen e protestës së opozitës. Një ditë më parë, burime nga policia bën të ditur se janë mbledhur të dhëna se do të ketë incidente të vogla, pasi protestuesit do të qëllojnë me vezë dhe gurë.

  Një numër i madh forcash janë angazhuar për protestën, ...

 • Gazsjellësi TAP, regjistrohen mbi 1000 të punësuar

  7 Dhjetor, 2015

  niko-tapGazsjellësi TAP, i cili në vendin tonë do të kalojë në 38 komuna dhe është në fazën e parë të punimeve, deri tani numëron 1050 persona  të punësuar dhe gjatë 2 viteve në vijim do ndihen efektet pozitive, pasi do të bëhet edhe lëvrimi i fondeve për subjektet e prekur. Gjatë fundjavës, zëvendëskryeministri Niko Peleshi dhe ministri i Energjisë, ...

 • Gazsjellësi TAP, Peleshi dhe Gjiknuri inspektojnë punimet në Korçë

  7 Dhjetor, 2015

  ministrat-TAPZëvendëskryeministri Niko Peleshi dhe ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, inspektuan sot fazën e parë të punimeve për ndërtimin dhe rikonstruksionin e rrugëve në funksion të punimeve për gazsjellësin TAP.

  Të shoqëruar nga drejtuesit lokalë të konsorciumit TAP, ministrat ndoqën nga afër punimet që po kryhen në segmentin rrugor Vithkuq-Shtyllas.

  Menaxheri lokal i TAP-it në Shqipëri, Shkëlqim Bozgo, informoi përfaqësuesit ...

 • Arrihet marrëveshja, “Bankers” paguan 57 mln $, zhbllokohen llogaritë

  4 Dhjetor, 2015

  Bankers petrolium“Bankers Petroleum” dhe qeveria shqiptare kanë arritur një marrëveshje, e cila i lejon kompanisë kanadeze të rifitojë kontrollin e llogarive të saj bankare.

  Sipas marrëveshjes, “Bankers” do të paguajë të plotë detyrimin tatimor prej 57 milionë dollarësh, të cilin qeveria pretendon se është shmangur nga kompania.

  Skema e rënë dakord parashikon që grupi ...

 • Intelektualët e Tiranës: Jo “Zajednicës”, po Albin Kurtit!

  4 Dhjetor, 2015

  intelektualet tirane
  Pas protestës së mbajtur me 1 dhjetor në Tiranë, me 3 dhjetor u mbajt dhe një tryezë diskutimi ë lidhje me marrëveshjet e fundit të Kosovës me Serbinë e Malin e Zi, si edhe per lirimin e Albin Kurtit dhe të burgosurve të  tjerë politikë në Kosovë nga e cila u dol me deklaratën e mëposhtme:

   

  “Ne qytetarë ...

 • Ualsh: SHBA mbështesin reformimin e drejtësisë shqiptare

  4 Dhjetor, 2015

  Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit, James Ualsh, i Byrosë për Çështjet Ndërkombëtare të Zbatimit të Ligjit dhe Narkotikët në Departamentin e Shtetit, vizitoi sot Tiranën ku mbajti një fjalë mbi reformimin e drejtësisë shqiptare në tryezën e fundit të diskutimeve publike të paketës së ndryshimeve kushtetuese.

  Ka të dhëna se disa gjyqtarë dhe prokurorë shqiptarë janë të përfshirë në korrupsion, shkleje ligjore dhe ndikime politike – tha zoti Ualsh. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"