LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Intelektualët e Tiranës: Jo “Zajednicës”, po Albin Kurtit!

  4 Dhjetor, 2015

  intelektualet tirane
  Pas protestës së mbajtur me 1 dhjetor në Tiranë, me 3 dhjetor u mbajt dhe një tryezë diskutimi ë lidhje me marrëveshjet e fundit të Kosovës me Serbinë e Malin e Zi, si edhe per lirimin e Albin Kurtit dhe të burgosurve të  tjerë politikë në Kosovë nga e cila u dol me deklaratën e mëposhtme:

   

  “Ne qytetarë ...

 • Ualsh: SHBA mbështesin reformimin e drejtësisë shqiptare

  4 Dhjetor, 2015

  Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit, James Ualsh, i Byrosë për Çështjet Ndërkombëtare të Zbatimit të Ligjit dhe Narkotikët në Departamentin e Shtetit, vizitoi sot Tiranën ku mbajti një fjalë mbi reformimin e drejtësisë shqiptare në tryezën e fundit të diskutimeve publike të paketës së ndryshimeve kushtetuese.

  Ka të dhëna se disa gjyqtarë dhe prokurorë shqiptarë janë të përfshirë në korrupsion, shkleje ligjore dhe ndikime politike – tha zoti Ualsh. ...

 • Ligji i ri, bastet sportive 200 m larg shkollave. Kundërshton PD: Krijon monopole

  2 Dhjetor, 2015

  Shumë prej atyre që kanë një pikë bastesh sportive mund t’u duhet ta mbyllin. Komisioni i Ekonomisë po diskuton një ligj, i cili nuk lejon asnjë pikë basti sportiv në një distancë prej 200 metrash nga shkollat, kishat apo xhamitë.

  “A e dini se në një qytet që ka dy shkolla, një kishë dhe një xhami, i bie që nuk duhet të ngrihet asnjë pikë lojërash ...

 • Statoil heq dorë nga gazsjellësi TAP

  1 Dhjetor, 2015

  tap gaziPas tërheqjes nga fusha e Shah Denizit, kompania norvegjeze Statoil njoftoi largimin edhe nga  gazsjellësi TAP.

   Top Channel

 • Gjigandi kinez merr autostradën Shqipëri-Mali i Zi

  30 Nentor, 2015

  ^Agjencia e lajmeve “Reuters” raporton se “China Pacific Construction Group”, kompania kineze e ndërtimit, më e madhja për nga të ardhurat, nënshkroi një marrëveshje me vlerë 1.72 miliardë dollarë për ndërtimin e një autostrade midis Malit të Zi dhe Shqipërisë.

  “Reuters” i referohet një njoftimi të vetë kësaj kompanie kineze.

  “Ndërtimi i kësaj lidhjeje 280 kilometra do të ...

 • Tiranë: Kujtohen dëshmorët e luftës

  30 Nentor, 2015

  nena shqiperiShqipëria nderoi dëshmorët e saj të Luftës së Dytë Botërore gjatë ceremonive të organizuara sot në përvjetorin e çlirimit të saj nga pushtuesit nazifashistë.

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, kryeministri Edi Rama, dhe autoritetet të tjera shtetërore vendosën kurora me lule në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit pranë monumentit Nënë Shqipëri.

  Më pas kryeministri Rama dha një pritje me rastin ...

 • Kushtet e Gjermanisë për punëtorët nga Ballkani

  30 Nentor, 2015

  Shqiptarët nuk kanë shanse për azil politik, por Gjermania do të hapë rrugën për ardhjen legale të fuqisë punëtore nga vendet Ballkanit, thotë Anette Kramme, në bisedë me Deutsche Wellen.

  Migracioni dhe refugjatët janë aktualisht ndër temat më të rëndësishme në Gjermani. Deri në tetor të vitit 201 janë paraqitur mbi 130.000 kërkesa për azil nga shtetasit e vendeve të Balkanit Perëndimor. Ndër ta janë rreth 35.000 nga Kosova ...

 • Albin Kurti proklamon idenë për bashkim kombëtar

  28 Nentor, 2015

  Albin-Kurti_ne-manifestimin-Per-RepublikenBashkimi Kombëtar i shqiptarëve nuk e cenon BE-në, por e forcon atë. Madje, bashkimi kombëtar është gur i të vërtetës për Bashkimin Evropian”, ka thënë Kurti.

  Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili është në kërkim të policisë, në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të manifestimit të opozitës, e ka parë të nevojshme të proklamojë idenë për bashkimin e Kosovës ...

 • Eksperti i EURALIUS: Gjyqtarët dhe prokurorët, me status të posaçëm

  27 Nentor, 2015

  Në kuadër të procesit të reformës në drejtësi, këtë të premte u zhvillua në Gjirokastër tryeza rajonale për prezantimin dhe konsultimin e paketës së ndryshimeve kushtetuese me gjyqtarë, prokurorë, avokatë e përfaqësues të shoqërisë civile.

  Gjatë fjalës së tij në këtë takim, eksperti i misionit EURALIUS, Rainer Deville, duke iu referuar diskutimeve të fundit në media lidhur meshkarkimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, u shpreh ...

 • SHBA dhe BE rikonfirmojnë interesimin për Ballkanin Perëndimor

  26 Nentor, 2015

  Ballkans Leaders MeetingZëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka premtuar ndihmë dhe mbështetje të fuqishme për vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor, në rrugën e tyre drejt integrimeve euroatlantike.

  Premtimet e tilla, Biden i ka dhënë gjatë samitit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur të mërkurën në kryeqytetin e Kroacisë, në Zagreb.

  Biden ka theksuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"