LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kushtet e Gjermanisë për punëtorët nga Ballkani

  30 Nentor, 2015

  Shqiptarët nuk kanë shanse për azil politik, por Gjermania do të hapë rrugën për ardhjen legale të fuqisë punëtore nga vendet Ballkanit, thotë Anette Kramme, në bisedë me Deutsche Wellen.

  Migracioni dhe refugjatët janë aktualisht ndër temat më të rëndësishme në Gjermani. Deri në tetor të vitit 201 janë paraqitur mbi 130.000 kërkesa për azil nga shtetasit e vendeve të Balkanit Perëndimor. Ndër ta janë rreth 35.000 nga Kosova ...

 • Albin Kurti proklamon idenë për bashkim kombëtar

  28 Nentor, 2015

  Albin-Kurti_ne-manifestimin-Per-RepublikenBashkimi Kombëtar i shqiptarëve nuk e cenon BE-në, por e forcon atë. Madje, bashkimi kombëtar është gur i të vërtetës për Bashkimin Evropian”, ka thënë Kurti.

  Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili është në kërkim të policisë, në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të manifestimit të opozitës, e ka parë të nevojshme të proklamojë idenë për bashkimin e Kosovës ...

 • Eksperti i EURALIUS: Gjyqtarët dhe prokurorët, me status të posaçëm

  27 Nentor, 2015

  Në kuadër të procesit të reformës në drejtësi, këtë të premte u zhvillua në Gjirokastër tryeza rajonale për prezantimin dhe konsultimin e paketës së ndryshimeve kushtetuese me gjyqtarë, prokurorë, avokatë e përfaqësues të shoqërisë civile.

  Gjatë fjalës së tij në këtë takim, eksperti i misionit EURALIUS, Rainer Deville, duke iu referuar diskutimeve të fundit në media lidhur meshkarkimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, u shpreh ...

 • SHBA dhe BE rikonfirmojnë interesimin për Ballkanin Perëndimor

  26 Nentor, 2015

  Ballkans Leaders MeetingZëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka premtuar ndihmë dhe mbështetje të fuqishme për vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor, në rrugën e tyre drejt integrimeve euroatlantike.

  Premtimet e tilla, Biden i ka dhënë gjatë samitit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur të mërkurën në kryeqytetin e Kroacisë, në Zagreb.

  Biden ka theksuar ...

 • Bushati: Shqipëria me qendër rajonale kundër ekstremizmit të dhunshëm

  26 Nentor, 2015

  Shqipëria – partnere e Europës në luftën kundër terrorit, por edhe gati për të pritur valë refugjatësh në dimër, shprehet ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati pas konferencës rajonale në Berlin.

  BushatiDeutsche Welle: Zoti Bushati ju morët pjesë në konferencën e ministrave të Jashtëm të Ballkanit në Institutin Aspen, me ftesë të ministrit të Jashtëm gjerman Steinmeier dhe atij ...

 • Dekriminalizimi, diskutime të gjata në parlament

  26 Nentor, 2015

  Shumica dhe opozita kanë rënë dakort për një tekst konsensual. Miratimi në javët e ardhshme së bashku me ndryshimet kushtetuese. Deputeti Mark Frroku i cili ndodhet në arrest, heq dorë nga mandati

  parlamenti shqiperiPasi javën e shkuar komisioni për dekriminalizimin arriti në një tekst konsensual, sot parlamenti ka nisur që prej paradites diskutimin e tij. Dhe ndonëse bëhet fjalë për ...

 • Bllokimi i produkteve, Shqipëria ultimatum Maqedonisë

  25 Nentor, 2015

  ahmetajTirana zyrtare i ka dërguar një “ultimatum” autoriteteve të Maqedonisë se, në rast se bllokimi i produkteve shqiptare vijon, atëherë nga sot do të nisë zbatimi i reciprocitetit.

  Pas bllokimit për të dytën herë brenda një muaji të produkteve shqiptare nga pala maqedonase, ministri i Ekonomisë Arben Ahmetaj u shpreh se Shqipëria ka të drejtë të ndërmarrë akte reciprociteti ndaj ...

 • Pezullohen 18 drejtues të lartë të Doganave

  24 Nentor, 2015

  Një javë pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, mësohet se janë pezulluar 18 zyrtarë doganash, mes të cilëve edhe drejtues.

  Pezullimi pa afat i tyre vjen për shkak të performancës së ulët në mbledhjen e të ardhurave, që u mësua pas publikimit të shifrave për mbledhjen e akcizës. Burime për “Shekullin” thonë se këta drejtues dyshohen edhe për korrupsion dhe evazion fiskal.

  Drejtuesit, të cilët kanë ...

 • Terrorizmi, Rama: S’ka vend për panik

  23 Nentor, 2015

  Në Tiranë vizitë e presidentit të Këshillit Europian Donald Tusk. Kriza e refugjatëve, Rama: Shqipëria e gatshme të kontribuojë

  Rama TuskNdërsa dje në mbrëmje krerët më të lartë të shtetit dhe institucioneve të sigurisë u thirrën nga Presidenti Bujar Nishani në takimin e Këshillit të Sigurisë kombëtare, për të diskutuar rreth situatës dhe masave të marra ndaj kërcënimeve terroriste pas ...

 • Rreziku nga terrorizmi, Tahiri: Nuk ka vend për panik

  23 Nentor, 2015

  tahiriMinistri i Brendshëm, Saimir Tahiri, thotë se nuk ka vend për panik lidhur me rrezikun për sulme terroriste në vend.

  Në një prononcim për media pas raportimit në Komisionin e Sigurisë, ministri deklaroi se Shqipëria nuk është imune ndaj këtij rreziku, megjithatë theksoi se duhet shmangur në maksimum paniku i panevojshëm.

  “Në vende të tjera është nxjerrë edhe ushtria në rrugë. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"