LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Lazarat, qëllohet për vdekje efektivi i RENEA-s; plagosen dy të tjerë

  24 Qershor, 2015

  renea lazaratAjo që nuk ndodhi gjatë operacionit antidrogë të një viti më parë, fatkeqësisht ndodh tani. Një efektiv i forcave speciale RENEA ka humbur jetën dhe dy të tjerë kanë mbetur të plagosur gjatë një përleshjeje me armë zjarri në Lazarat.

  Gjithçka ka nisur gjatë natës, kur një grup personash të armatosur kanë qëlluar në ...

 • Jeta mes Gjermanisë dhe Shqipërisë – zgjedhja e duhur

  24 Qershor, 2015

  Gerard Chakmakjian – njëri nga të rinjtë që vrau frikën e u fut në territorin e ambasadës gjermane në 2 korrik 1990. Ai e ka të pashlyer kujtimin e ardhjes në Gjermani e ndjesinë e të qënit në një vend me shanse.

  Gerardi ishte 20 vjeçar në verën e vitit 1990. Student në vitin e parë të fakultetit të Gjeologji-Minierave në Tiranë, ai ndjehej i mbushur me adrenalinë dhe me bindjen ...

 • Rezultatet në 55 bashki, e majta fiton 42, e djathta 13

  23 Qershor, 2015

  numerimVotimet e 21 qershorit u quajtën historike, për shkak se qytetarët shqiptarë votuan për herë të parë sipas ndarjes së re territoriale. Rezultatet rikonfirmojnë edhe një herë për pushtetin e së majtës, ndërsa në Tiranë udhëheq Veliaj.

  Rezultatet e deritanishme nxjerrin fitues me një diferencë të thellë koalicionin e majtë “Aleanca për Shqipërinë Evropiane”, ku 47.49 për qind e shqiptarëve ...

 • OSBE/ODHIR Blerja e votave ka minuar zgjedhje demokratike

  23 Qershor, 2015

  Misioni i Vëzhgimit të zgjedhjeve i OSBE/ODIHR- it publikon raportin paraprak të gjetjeve dhe konkluzioneve për zgjedhjet lokale të 21 qershorit në Shqipëri

  osbeStandardet e OSBE-së, të Këshillit të Europës dhe ato ndërkombëtare për zgjedhje të lira dhe të ndershmesi si edhe zbatimi i legjislacioni shqiptar janë vënë në lupën e vëzhguesve ndërkombëtarë që vëzhguan zgjedhjet lokale të 21 qershorit ...

 • E majta merr 16 bashki, e djathta 3

  22 Qershor, 2015

  numerimNdërkohë që procesi i numërimit vazhdon, sipas rezultateve të arritura deri më tani aleanca e majtë arrin në fitojë në 11 bashki, ndërsa aleanca e djathtë në dy prej tyre . Në katër vitet e ardhshme Bashkia e Skraparit, Pustecit, Peqinit, Hasit, Delvinës, Kolonjës, Libohovës, Fushë Arrzit dhe Pukës do të drejtohen nga kryetarë të koalicionit të majtë.

  13:00 – ...

 • Vendoret, dalin fituesit e parë dhe raporti i vëzhgimit

  22 Qershor, 2015

  kutite zgjedhjetNë 13 bashki fitojnë kandidatët e Aleancës për Shqipërinë Europiane, në 2 Aleanca për Punë dhe Dinjitet. Koalicioni për Zgjedhje të Lira e të Ndershme publikoi raportin e vëzhgimit.

  Komisionerët në Shqipëri përfunduan numërimin e votave në 15 bashki. Fitojnë kandidatët e Aleancës për Shqipërinë Europiane në 13 prej tyre.

  Bashkitë e Hasit, Pukës, Mirditës, Fushë-Arrëzit, Peqinit, Belshit, Skraparit, Delvinës, ...

 • Zgjedhjet lokale në Shqipëri me risi pozitive

  22 Qershor, 2015

  Me një pjesëmarrje rreth 48 përqind, procesi i votimit në 61 bashkitë e vendit kaloi normalisht, pa incidente serioze, por për nxjerrjen e rezultateve zyrtare për drejtuesit fitues të pushtetit vendor duhet ende kohë.

  zgjedhjet ALB

  Zgjedhjet vendore të 21 qershorit 2015 kanë nxjerrë në pah disa risi krahasuar me ato të mëparshmet. Gjatë gjithë ditës së dielë pranë qendrave të ...

 • “E majta fituese në Tiranë dhe Durrës”

  21 Qershor, 2015

  psRezultatet paraprake të “Exit Poll” të “IPR Marketing” dhe televizionit Ora News parashikojnë një fitore të koalicionit të majtë në Durrës dhe në Tiranë.

  Në Tiranë, Erion Veliaj kryeson me  58% ndërsa Halim Kosova, sipas këtij projeksioni merr 38%. Ndërkohë Vangjush Dako po garon kundër kandidates demokrate Grida Duma, e cila në mbyllje të votimeve deklaroi se fitorja në Durrës ...

 • Numëruesit jo “gardianë” të votës së partisë, por të votës së shqiptarëve!

  21 Qershor, 2015

  Një reformë e papërfunduar, debate e fate politike lidhen me zgjedhjet vendore 2015 në Shqipëri: Ekspertja Sashenka Lleshaj mbi problemet e pritshmëritë që lidhen me këto zgjedhje -test për forcat kryesore politike.

  votimi ALBDeutsche Welle: Ju i keni ndjekur me vëmendje zhvillimet parazgjedhore në Shqiperi. Cili është konkluzioni juaj pas këtyre vezhgimeve -duket sikur kemi pasur vërtet një fushatë të ...

 • Interesim i komunitetit ndërkombëtar për votimet në Shqipëri

  19 Qershor, 2015

  Ambasadori i RFGJ në Shqipëri, Hellmut Hoffmann ka apeluar në ditën e fundit të fushatës elektorale për pjesëmarrje në votimet e ditës së dielë, në mënyrë që qytetarët të përdorin të drejtën e tyre për të zgjedhur.

  zgjedhjet ALBKur kanë mbetur dhe pak kohë që në 61 bashkitë e Shqipërisë do të zhvillohen zgjedhjet për pushtetin lokal janë shtuar zërat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"