LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Arta Dade: E vështirë që Shqipëria sivjet të ketë shansin për hapjen e negociatave me BE

  15 Tetor, 2015

  Pas takimeve në Berlin të Komisionit të Jashtëm të Parlamentit të Shqipërisë, kryetarja e këtij komisioni Arta Dade flet për DW mbi marrëdhëniet dy palëshe, reformat, bashkëpunimin në rajon dhe çështjen e refugjatëve.

  Arta DadeDW: Të hënën dhe të martën në krye të një delegacioni të Komisionit Parlametar për Politikën e Jashtme qëndruat në Gjermani, ku zhvilluat takime me homologun ...

 • Energjia efektive, Shqipëria harton një ligj të ri sipas BE-së

  15 Tetor, 2015

  komisioni energjetikesNë Tiranë parlamenti nisi sot shqyrtimin e një projekt-ligji të ri për eficencën e energjisë. Një ligj i mëparshëm nuk u zbatua asnjëherë, ndërsa tani është Bashkimi Europian, që i kërkon Shqipërisë standartet e veta.

  Komisioni parlamentar i veprimtarive prodhuese dëgjoi ekspertët, grupet e ...

 • Euro 2016, Shqipëria në vazon e katërt. Ja ndarja për “play-off”-et

  14 Tetor, 2015

  draw seedings20 ekipet që kanë siguruar kualifikimin në Europianin e Francës, vitin e ardhshëm, kanë nisur qysh tani të mendojnë mbi shortin e finaleve që do të hidhet më 12 dhjetor në Paris, pasi UEFA ka shpallur edhe renditjen e koefiçentëve të ekipeve kombëtare, përcaktuese për ndarjen nëpër vazo.

  Renditja është publikuar këtë të mërkurë ...

 • Vendimi i gjykatës: Përgjegjës Këshilli, jo Fullani. Nuk ka dëm për “Dajtin”

  13 Tetor, 2015

  vendimi-per-fullanninGjykata e Tiranës zbardhi vendimin e shpallur një ditë më parë, në të cilin ish-guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani mori pafajësinë për akuzën e “shpërdorimit të detyrës”.

  Në dokumentin që Top Channel disponon, gjyqtari Artan Gjermeni shprehet mbi argumentet që e bindën atë të rrëzojë veprimet hetimore të Prokurorisë, e cila nga ...

 • HISTORIKE! Shqipëria në EURO 2016; fitojmë 0-3 në Armeni

  11 Tetor, 2015

  festaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa11 Tetori i vitit 2015 do të hyjë në kalendarin e datave historike të Shqipërisë, si dita kur kombëtarja kuqezi kualifikohet në EURO 2016, hera e parë për perfaqësuesen tonë në një kampionat Europian.

  Italiani i natyralizuar, Gianni De Biasi, zëvendësi i tij, Tramezani së bashku me të gjithë lojtarët dhe stafin tjetër teknik, e ...

 • Në pritje të Shqipëri-Serbi

  8 Tetor, 2015

  elbasan-arenaTë gjithë janë në pritje të takimit Shqipëri-Serbi, që luhet këtë mbrëmje në stadiumin “Elbasan Arena”. Bëhet fjalë për ndeshjen që mund të ndryshojë historinë e futbollit shqiptar, pasi në rast fitoreje mund t’i garantojë vendit tonë pjesëmarrjen në Evropianin 2016.

  Pasditen e së mërkurës, trajneri i kombëtares sonë të futbollit, Gianni De Biasi u ...

 • De Biazi e Cana: Nuk e turpërojmë fanellën, e mundim Serbinë

  8 Tetor, 2015

  cana-de-biasiXhani De Biazi beson se Shqipëria nuk do të dështojë sot në “Elbasan Arena” në ndeshjen e jetës. Trajneri i kuqezinjve ka pohuar se ai e ka pasur shumë të lehtë të organizojë e motivojë ekipin këto ditë. Edhe kapiteni i kombëtares së shqiptarëve, Lorik Cana tha se Shqipëria ka dy mundësi për të shënuar arritjen historike, për herë ...

 • Shqipëri-Serbi, pragsfidë e tensionuar

  8 Tetor, 2015

  Goditet me gurë autobusi i kombëtares serbe në hyrje të Tiranës. Policia shqiptare: Ka vetëm një gërvishtje. Beogradi notë proteste

  stadiumi elbasanNjë situatë gati tensioni duket se po i paraprin ndeshjesh së sotme mes Shqipërisë dhe Serbisë, e vlefshme për eliminatoret e Europianit 2016, që do të zhvillohet në Francë. Skuadra serbe e cila mbërriti dje pasdite në Tiranë, njoftoi ...

 • Serbia pret atmosferë të nxehtë në Elbasan

  8 Tetor, 2015

  Ndeshja më e rëndësishme në kualifikimet për Kampionatin Evropian të futbollit do të mbahet në kushte shumë të nxehta. Mediat serbe njoftonë për provokime dhe incidente. Ndërsa lojtarët përpiqen të ulin tensionet.

  incidenti ne fushe“Provokime të rënda në Tiranë, qëllohet me gurë autobusi i kombëtares së Serbisë”, “Tirana dhe Elbasani të mbyllura hermetikisht”, “Shqiponjat serbe të gatshme”, “Provokimet janë gati”, ...

 • Ekskluzive, çudit De Biasi: Ky është formacioni anti-Serbi

  7 Tetor, 2015

   

  kombetarjaTrajneri i Shqipërisë, Gianni de Biasi, e ka ndarë mendjen për 11 futbollistët që do të jenë titullarë ndaj Serbisë.

  Ai në seancën e sotme stërvitore ka caktuar lojtarët që do të luajnë nga minuta e parë.

  Burime të Telegrafit brenda Kombëtares shqiptare kanë treguar se italiani ka lënë jashtë 11-shes së parë disa lojtarë që kanë shkëlqyer me klubet e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"