LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Raporti i DASH për Shqipërinë: Shqetësim, krimi e xhihadistët; vlerësohet Lazarati

  18 Maj, 2015

  Raporti dash shbaByroja e Sigurisë Diplomatike, pranë Departamentit amerikan të Shtetit, ka publikuar raportin e saj për vitin 2015 mbi krimin dhe sigurinë në Shqipëri. Në raport thuhet se, në vitin 2014 krimi dhe situata e përgjithshme e sigurisë vijojnë të mbeten shqetësuese.

  “Krimi ka vazhduar të rritet gjatë 5 viteve të fundit, kryesisht për shkak të rritjes së madhe ...

 • Pollack: Duhet të jemi të qartë dhe ta tregojmë historinë

  18 Maj, 2015

  Shkrimtari i njohur austriak Martin Pollack, thotë në intervistë për DW se është e domosdoshme për një shoqëri të kujtojë me përgjegjësi atë, që ka ndodhur në historinë e saj.

  Martin Pollack

  DW: Zoti Pollack ju jeni nderuar me shumë çmime për shkrimet mbi të kaluarën e afërt të vendlindjes suaj Austrisë dhe të vendeve fqinje në lindje. Ju e konsideroni ...

 • Donald Lu: Partitë hoqën disa të inkriminuar nga listat. Mos prisni nga të huajt

  15 Maj, 2015

  Donald DuAmbasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, në një intervistë për revistën “Java”, e cila botohet të shtunën, shpjegon përse ai ka qenë i drejtpërdrejtë në deklarimet e tij dhe nëse kjo do të thotë një ndryshim në politikën amerikane ndaj Shqipërisë, apo thjesht pasojë e faktit që korrupsioni dhe problemet në Shqipëri janë kaq të shumta, saqë Lu ...

 • Fred Abrahams: Elita politike në Shqipëri, e prirur tek interesat e veta

  15 Maj, 2015

  FredAutori i një libri të ri për Shqipërinë që botohet sot, kritikon elitën politike shqiptare të 25 viteve të fundit si më e prirur nga  interesat vetjake sesa për t’i shërbyer vendit.

  Fred Abrahams, i Organizatës Human Rights Watch, punoi 15 vjet për të shkruar librin  “Modern Albania: From Dictatorship to Democracy in Europe”, “Shqipëria Moderne: Nga Diktatura në Demokraci ...

 • Prezantohet aplikacioni “Komisariati Dixhital”, Tahiri: Polici në dorën tuaj

  13 Maj, 2015

  aplikacion MPBMinistria e Brendshme, në bashkëpunim me atë të Inovacionit, prezantuan këtë të mërkurë aplikacionin “Komisariati Dixhital”, ku qytetarët mund të denoncojnë në kohë reale një krim të çdo lloji.

  Në fjalën e tij, ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri tha se është bërë shumë në këto muaj të qeverisjes së majtë sa i përket rendit dhe integritetit të Policisë së ...

 • Kryeministri serb Vuçiç, më 27 maj viziton Tiranën

  13 Maj, 2015

  rama-vucicKryeministri serb, Aleksandar Vuçiç, do të zhvillojë më 27 maj një vizitë zyrtare në Tiranë, njofton gazeta “Danas”, duke iu referuar kabineteve të kryeministrave të Serbisë dhe Shqipërisë.

  Sipas gazetës, të cilës i referohet KosovaPress, kjo do të jetë vizita e parë zyrtare e një zyrtari serb në Shqipëri në nivelin më të lartë.

  Mikpritës i kryeministrit serb do të jetë ...

 • Nishani pret Erdogan, marrëveshje në fushën e sigurisë

  13 Maj, 2015

  erdogan nishaniPresidenti i Republikës, Bujar Nishani priti Presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan, i cili mbërriti në Shqipëri këtë të mërkurë për një vizitë zyrtare.

  Erdogan kryeson një delegacion zyrtarësh dhe investitorësh turq të interesuar për investime në Shqipëri.

  Pas takimit kokë më kokë, dy Presidentët dolën në një konferencë të përbashkët për shtyp, ku vlerësuan marrëdhëniet mes dy vendeve tona dhe ...

 • “Nafta”, procedohen 4 subjekte. Arrestohet një tregtar, njëri në kërkim

  11 Maj, 2015

  naftaOperacioni për “kontrollin cilësor, sasior dhe fiskal të hidrokarbureve”, që është nisur prej datës 4 Maj nga grupet ndërinstitucionale, të përbëra nga specialistë të Doganave, Tatimeve, Drejtorisë së Përgjithshme të Metrologjisë, Inspektoriatit Qendror Teknik dhe Policisë së Shtetit, përfshi këtu edhe specialistë të Krimit Ekonomiko-Financiar, vijon në baza të përditshme.

  Që prej ditës së diel dhe gjatë së hënës ...

 • Bashkim Dedja: Ligji për Byronë e Hetimeve, papajtueshmëri kompetencash

  11 Maj, 2015

  Bashkim DedjaKryetari i Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, Bashkim Dedja, ndodhet këto ditë në Shtetet e Bashkuara për vizitë, gjatë së cilës do të ketë takime me institucione të drejtësisë amerikane në nivelin shtetëror dhe federal, në kuadër të bashkëpunimit mes tyre dhe Gjykatës Kushtetuese në Shqipëri.

  Intervistë e zoti Dedja për Zërin e Amerikës.

   

  Zëri i Amerikës: Zoti Dedja, cili është ...

 • Shqipëria, notë proteste Greqisë për kërkimet në det

  9 Maj, 2015

  deti shqiperiNis me tensionimin e marrëdhënieve komunikimi i Tiranës zyrtare me qeverinë e re në Athinë, shkak për të cilin duket se është një problem i mbartur; ai i përcaktimit të kufirit ujor mes dy vendeve.

  Ministria jonë e Jashtme i ka dorëzuar dy ditë më parë një note proteste Athinës, për shkak të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"