LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri-Serbi, pragsfidë e tensionuar

  8 Tetor, 2015

  Goditet me gurë autobusi i kombëtares serbe në hyrje të Tiranës. Policia shqiptare: Ka vetëm një gërvishtje. Beogradi notë proteste

  stadiumi elbasanNjë situatë gati tensioni duket se po i paraprin ndeshjesh së sotme mes Shqipërisë dhe Serbisë, e vlefshme për eliminatoret e Europianit 2016, që do të zhvillohet në Francë. Skuadra serbe e cila mbërriti dje pasdite në Tiranë, njoftoi ...

 • Serbia pret atmosferë të nxehtë në Elbasan

  8 Tetor, 2015

  Ndeshja më e rëndësishme në kualifikimet për Kampionatin Evropian të futbollit do të mbahet në kushte shumë të nxehta. Mediat serbe njoftonë për provokime dhe incidente. Ndërsa lojtarët përpiqen të ulin tensionet.

  incidenti ne fushe“Provokime të rënda në Tiranë, qëllohet me gurë autobusi i kombëtares së Serbisë”, “Tirana dhe Elbasani të mbyllura hermetikisht”, “Shqiponjat serbe të gatshme”, “Provokimet janë gati”, ...

 • Ekskluzive, çudit De Biasi: Ky është formacioni anti-Serbi

  7 Tetor, 2015

   

  kombetarjaTrajneri i Shqipërisë, Gianni de Biasi, e ka ndarë mendjen për 11 futbollistët që do të jenë titullarë ndaj Serbisë.

  Ai në seancën e sotme stërvitore ka caktuar lojtarët që do të luajnë nga minuta e parë.

  Burime të Telegrafit brenda Kombëtares shqiptare kanë treguar se italiani ka lënë jashtë 11-shes së parë disa lojtarë që kanë shkëlqyer me klubet e ...

 • Investitorët e huaj për klimën e biznesit

  7 Tetor, 2015

  Sondazhi në Shqipëri, treguesi i besimit në nivele negative. Më shumë se gjysma e sipërmarrësve të huaj kanë pohuar se kushtet e të bërit biznes në Shqipëri nuk janë të favorshme

  investitoret e huaj klimaTreguesi i besimit të sipërmarrjes së huaj që vepron në Shqipëri është në nivele negative, sipas një ankete të realizuar nga shoqata e investitorëve të huaj, ...

 • Ballkani dhe emigrantët, konferencë e BE-së

  6 Tetor, 2015

  Mogherini-FedericaPërfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, dhe Jean Asselborn, ministër i jashtëm, Azilit dhe Emigracionit të Luksemburgut, vendi që kryeson Unionin, organizojnë të enjten në mbrëmje një Konferencë të Nivelit të Lartë për të diskutuar mbi rëndësinë e korridorit të Ballkanit Perëndimor me rritjen e fluksit të emigrantëve qê vijnê nga Lindja e Mesme.

  Shqipëria rrezikon fondin e BE-së prej 66 mln eurosh 6 Tetor, 2015

  komisioni-i-integrimitNjë raport i hartuar nga Bashkimi Evropian, ka paralajmëruar autoritetet shqiptare se, Shqipëria rrezikon të humbasë një fond prej 66 milionë eurosh të BE-së, për shkak të mungesës së kualifikimit të administratës shqiptare.

  Ky raport ishte pjesë e diskutimit të sotshëm në Komisionin e Integrimit, gjatë së cilit, përfaqësuesit e shumicës pranuan se administrata ka nevojë për përmirësim.

  “Tani jemi në ...

 • Mrekullia e harruar shqiptare

  5 Tetor, 2015

  vithkuqNëse nuk do të ishte për rrugën, që duket sikur do të të drejtojë në ndonjë zonë të harruar a majë ndonjë mali të thellë, udhëtimi prej 26 kilometrash nga Korça drejt Vithkuqit do të ishte më shumë se i këndshëm.

  Kjo, sepse natyra ka gjithçka për të thyer monotoninë e betontë të qyteteve të ...

 • Tremujori II, ekonomia rritet 2,53%

  5 Tetor, 2015

  Instat publikon të dhënat. Rritjen më të madhe sektori i Ndërtimit, ndërsa Bujqësia shënon një rënie të lehtë

  instatNë Shqipëri, Instituti i Statistikave njoftoi sot se ekonomia shënoi një rritje prej 2,53 përqind në tremujorin e dytë, duke qëndruar në këtë mënyrë brenda pritshmërive për Prodhimin e Brendshëm Bruto gjatë vitit 2015

  “Kontributin kryesor në këtë rritje e ...

 • Bushati: Marrëdhëniet Shqipëri-Greqi? Jemi në rrugë të mbarë

  2 Tetor, 2015

  Ditmir BushatiShqipëria dhe Greqia janë në rrugë të mbarë në zgjidhjen përmes dialogut të mosmarrëveshjeve që shqetësojnë të dyja vendet dhe kësaj fryme i shërbeu edhe takimi Rama-Tsipras në Nju Jork.

  Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, në një intervistë dhënë për Zërin e Amerikës, e vlerësoi këtë takim si të frytshëm.

  “Ishte një takim i frytshëm, ...

 • Krichbaum: „Shqipëria aktualisht shumë larg fillimit të bisedimeve për anëtarësimin”

  2 Tetor, 2015

  Deputeti gjerman dhe kreu i Komisionit për Çështjet Europiane në Bundestag, Gunther Krichbaum, në një intervistë për Deutsche Welle e sheh dekriminalizimin si çështje kyç për ecjen përpara me procesin e integrimit.

  Deputeti gjerman KrichbaumKreu i Komisionit për Çështjet Europiane në Bundestag, Gunther Krichbaum

  Deutsche Welle: Z. Krichbaum, kryetari i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"