LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama për CEZ-in nga Amerika: Nuk mbështes hetimin ndërkombëtar

  30 Shtator, 2015

  ramaKreu i qeverisë shqiptare, Edi Rama, shprehet për herë të parë lidhur me çështjen e CEZ-it nga Amerika, ku ndodhet prej katër ditësh për samitin kundër terrorizmit. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Rama deklaroi se nuk mbështet idenë e hetimit ndërkombëtar për këtë çështje, në kohën që vendi jonë pret të hapen negociatat me BE-në.

  “Shqipëria është një ...

 • Samiti kundër ekstremizmit të dhunshëm

  29 Shtator, 2015

  obama ramaPresidenti Obama tha sot në takimin e lartë kundër ekstremizmit të dhunshëm që po zhvillohet në Nju Jork se fitorja nga grupit ISIS nuk mund të jetë vetëm ushtarake.

  Përpjekjet ushtarake duhet të shoqërohen me përparim ekonomik dhe politik, për të eliminuar radikalizimin dhe ekstremizmin. Kjo, theksoi presidenti Obama, nënkupton të fitohet ndaj ideologjisë së grupit Shtetit Islamik.

  Në takimin ...

 • BB: Luftë kundër informalitetit

  28 Shtator, 2015

  bbNë Shqipëri, Banka Botërore tha sot se reforma si ajo kundër informalitetit duhet të jenë të qëndrueshme dhe të shtrihen në të gjithë segmentet e ekonomisë.

  Banka prezantoi raportin ekonomik rajonal, sipas të cilit, ekonomia shqiptare do të vazhdojë të rritet nën potencial, ndërsa kreditë e këqija, cmimet e ulëta të naftës dhe kërkesa e jashtme e kufizuar do të ...

 • Demokratët kërkojnë hetim ndërkombëtar për CEZ

  28 Shtator, 2015

  parlamenti alPartia Demokratike e opozitës paraqiti sot në parlament projektligjin për hapjen e hetimeve ndërkombëtare mbi abuzimet e kompanisë CEZ në kohën kur drejtonte shpërndarjen e energjisë elektrike në Shqipëri.

  Projekt-ligji për hetimin ndërkombëtar ndaj veprimeve financiare të CEZ opozita kërkon të miratohet qysh në seancën e radhës në parlament. Pr.ligji kërkon që kjo çështje të hetohet jo vetëm nga ...

 • Fakte të reja për aferën CEZ-DIA

  25 Shtator, 2015

  Ish drejtori i DIA-s, dëshmitar nën mbrojtjen e policisë pretendon se ka marrë kërcënime nga një jurist i OSHE-së. Ish ministri Dritan Prifti: Meta mbështeti Ismalilajn. PD: Do kërkojmë anullimin në Kushtetuese të marrëveshjes së Qeverisë me CEZ-in dhe hetim ndërkombëtar

  CEZNë Shqipëri fakte të reja kanë dalë në dritë lidhur me aferën mes kompanisë Cez e cila drejtonte sistemin ...

 • Finalizohet akordi Gjermani-Shqipëri për sigurimet shoqërore

  25 Shtator, 2015

  Tirana dhe Berlini kanë finalizuar akordin zyrtar për njohjen e kontributeve të emigrantëve shqiptarë me dokumente të rregullta.

  Ministria sociale alQë nga vera e vitit 2014 Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë në Tiranë ka pasur kontakte intensive me institucion homolog në Gjermani për përgatitjen dhe miratimin e një marrëveshje bashkëpunimi për kontributet e pensioneve për emigrantët shqiptarë me dokumente ...

 • Edi Rama provokon Europën? I ftuari në “Conflict Zone” të DW

  25 Shtator, 2015

  Në emisionin televiziv “Conflict Zone” të DW kryeministri shqiptar Edi Rama në bisedë me Tim Sebastian flet për sistemin e korruptuar të drejtësisë në vend, ëndrrën për Europën, si dhe fantazmat e së shkuarës në Ballkan.

  edi dwGazetari britanik që punon për Deutsche Welle-n dhe drejton emisionin e ri televiziv “Conflict Zone”, Tim Sebastian e ftoi kryeministrin Edi Rama në ...

 • Ndërron jetë këngëtari Tonin Tërshana

  22 Shtator, 2015

  tonin tershanaËshtë ndarë nga jeta në moshën 66-vjeçare, një ndër zërat më të spikatur të muzikës shqiptare, “Mjeshtri i Madh” Tonin Tërshana. I njohur për vokalin e tij të veçantë, Tërshana ka ndërruar jetë në spitalin “Nënë Tereza”, ku gjendej i shtruar pas një sëmundjeje të rëndë.

  I njohur si një ndër këngëtarët më potentë ...

 • FAZ: Pse emigrojnë kaq shumë njerëz pikërisht nga Shqipëria?

  21 Shtator, 2015

  Varfëria dhe zhgënjimi i detyrojnë shqiptarët drejt Gjermanisë, shkruan gazeta gjermane “Frankfurter Allgemine Zeitung” (FAZ) në numrin e së premtes (18.09) mbi arsyet e largimeve masive nga Shqipëria.

  shtypi gjermanNë Gjermani vazhdojnë të vijnë më shumë refugjatë nga Ballkani Perëndimor se sa nga Siria, shkruanFAZ: “Fokusimi tek refugjatët nga Siria e ka shkëputur vëmendjen nga fakti, që në Gjermani vazhdojnë ...

 • Lu: Në Shqipëri duhet të paguash për drejtësinë

  18 Shtator, 2015

  Ambasadori LuAmbasadori amerikan në Tiranë , Donald Lu, bëri një tjetër kritikë ndaj sistemit të drejtësisë shqiptare, ku sipas tij ka shuar shpresat e të gjithë shqiptarëve.

  USAID përfundoi projektin e tij 5-vjeçar “Just”, i cili ofroi 10 milionë dollarë në ndihmë të sistemit të drejtësisë në Shqipëri.

  Në ceremoninë e përfundimit të këtij mision, ambasadori Donald Lu theksoi se, “shqiptarët ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"