LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ndërron jetë këngëtari Tonin Tërshana

  22 Shtator, 2015

  tonin tershanaËshtë ndarë nga jeta në moshën 66-vjeçare, një ndër zërat më të spikatur të muzikës shqiptare, “Mjeshtri i Madh” Tonin Tërshana. I njohur për vokalin e tij të veçantë, Tërshana ka ndërruar jetë në spitalin “Nënë Tereza”, ku gjendej i shtruar pas një sëmundjeje të rëndë.

  I njohur si një ndër këngëtarët më potentë ...

 • FAZ: Pse emigrojnë kaq shumë njerëz pikërisht nga Shqipëria?

  21 Shtator, 2015

  Varfëria dhe zhgënjimi i detyrojnë shqiptarët drejt Gjermanisë, shkruan gazeta gjermane “Frankfurter Allgemine Zeitung” (FAZ) në numrin e së premtes (18.09) mbi arsyet e largimeve masive nga Shqipëria.

  shtypi gjermanNë Gjermani vazhdojnë të vijnë më shumë refugjatë nga Ballkani Perëndimor se sa nga Siria, shkruanFAZ: “Fokusimi tek refugjatët nga Siria e ka shkëputur vëmendjen nga fakti, që në Gjermani vazhdojnë ...

 • Lu: Në Shqipëri duhet të paguash për drejtësinë

  18 Shtator, 2015

  Ambasadori LuAmbasadori amerikan në Tiranë , Donald Lu, bëri një tjetër kritikë ndaj sistemit të drejtësisë shqiptare, ku sipas tij ka shuar shpresat e të gjithë shqiptarëve.

  USAID përfundoi projektin e tij 5-vjeçar “Just”, i cili ofroi 10 milionë dollarë në ndihmë të sistemit të drejtësisë në Shqipëri.

  Në ceremoninë e përfundimit të këtij mision, ambasadori Donald Lu theksoi se, “shqiptarët ...

 • Rama në Top Story; dekriminalizimi, informaliteti, ekonomia, reformat…

  18 Shtator, 2015

  top story ramaDekriminalizimi mbizotëroi seancën parlamentare edhe këtë të enjte, ku opozita akuzoi mazhorancën dhe kryeministrin Edi Rama se po përpiqen ta anashkalojnë këtë proces, pas prezantimit të një drafti paralel me atë të demokratëve nga ana e Qeverisë.

  Por dekriminalizimi nuk është e vetmja sfidë aktuale e kësaj mazhorance. Informaliteti, reformat dhe ekonomia janë ...

 • Shqipëri, pakësohen kreditë e këqija

  17 Shtator, 2015

  banka shqiptareNë Shqipëri, kreditë e këqija bankare janë pakësuar nga 25 në 20 për qind. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, deklaroi se kreditë problematike për më shumë se 3 vjet janë fshirë nga sistemi për të lehtësuar punën e përditshme të bankave, por ato nuk janë falur. Ai deklaroi sot në një takim me bankat se një ...

 • TAP, s’ka marrëveshje për gazin; Shqipëria ende nuk ka prenotuar sasinë që i duhet

  16 Shtator, 2015

  TAP_route_AlbaniaQeveria ka nisur paralelisht studimin e fizibilitetit dhe hartimin e masterplanit për ndërtimin e rrjetit të shpërndarjes së gazit në vend, por nuk ka ende një marrëveshje me konsorciumin TAP për sasinë e gazit që do të shkojë për tregun shqiptar.

  “Gjatë negociatave që janë bërë me TAP vitet e kaluara, mund të ishte negociuar ...

 • Zgjedhjet, Glover raporton në PE: Partitë keqpërdorën komisionerët

  15 Shtator, 2015

  gloverShefja e misionit të vëzhguesve ndërkombëtarë për zgjedhjet lokale të 2015-s, Audrey Glover raportoi përpara Komitetit të Jashtëm të Parlamentit Europian konkluzionet e raportit përfundimtar për këtë proces elektoral.

  “Është interesant fakti që PS, PD dhe LSI deklarojnë të gjithë se kanë vullnet dhe janë të gatshëm për të zbatuar rekomandimet, por duhet mbajtur shënim ...

 • Dita e parë e shkollës mes emocioneve dhe trafikut të rënduar

  14 Shtator, 2015

  nxenesit shkollaRreth 30 mijë fëmijë do të ulen sot për herë të parë në bankat e shkollës, duke nisur një fazë të re e të gjatë në jetën e tyre. Ndërkohë, e hëna shënon fillimin e vitit të ri shkollor edhe për 489 mijë nxënës dhe 36 mijë mësues në të gjithë vendin.

  Por me nisjen e vitit të ri ...

 • Perspektivë drejt Evropës dhe BE-së – Takim zyrtar mes Ramës dhe Seehofer

  12 Shtator, 2015

  Kryeministri shqiptar Edi Rama zhvilloi të premten një vizitë në Landin e Bavarisë.Ishte hera e parë që një kryeministër shqiptar ftohet për një vizitë zyrtare në Mynih.

  rama+seehoferKryeministri shqiptar Edi Rama zhvilloi të premten një vizitë në Landin e Bavarisë, ku ishte i ftuar nga kryeministri bavarez Horst Seehofer për një takim zyrtar. Gjatë këtij takimi, kreu i ekzekutivit nënvizoi ...

 • Nisja e shkollës, masat e Bashkisë së Tiranës për të shmangur trafikun

  11 Shtator, 2015

  veliajNë prag të nisjes së vitit të ri shkollor, kryebashkiaku Erion Veliaj, mblodhi 24 administratorët e Tiranës për t’u dhënë udhëzimet e fundit për përballimin e kaosit që shkaktohet në trafik.

  Veliaj njoftoi një sërë masash për të shmangur trafikun.

  “Do bllokohet qarkullimi brenda Unazës së Vogël për mjetet e rënda. Nga ora 6 deri në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"