LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ambasada e SHBA: Flamuri shqiptar do valëvitet mbi “Capitol Hill” për nder të Kadaresë

  22 Prill, 2015

  KadareAmbasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Donald Lu është takuar të martën me shkrimtarin shqiptar Ismail Kadare.

  Ambasadori e ka vlerësuar maksimalisht shkrimtarin shqiptar, duke thënë se ‘Kadare është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të kohës sonë dhe një thesar kulturor për Shqipërinë’.

  “Ndihem i nderuar për mundësinë që mu dha për ta njohur nga afër”, tha Donald Lu.

  Ambasada ...

 • Samiti për Ballkanin, Rama takon Vuçiç: Serbia dhe Shqipëria duhet të shohin përpara

  21 Prill, 2015

  Rama VucicKomisioni Europian zhvilloi në Bruksel një samit për Ballkanin me pjesmarrjen e kryeministrave të Rajonit. Përpara nisjes së tij  kryeministri Edi Rama është takuar me homologun serb Aleksandër Vuçiç.

  Ata folën për projektet e përbashkëta të vendeve të Ballkanit të cilat janë diskutuar edhe në samit. Të  dy kryeministrat dhanë mbështetjen e tyre për autostradën Nish-Prishtinë-Durrës, hekurudha që ...

 • Rama, në Samitin për Ballkanin; diskutohen projektet e përbashkëta

  21 Prill, 2015

  ramaKryeministri Edi Rama, i cili merr pjesë në Samitin për Ballkanin që po zhvillohet në Bruksel, organizuar nga Komisioni Europian, ka patur një sërë takimesh këtë të martë.

  Rama ka patur një mëngjes pune me Kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa dhe zv.kryeministrin Hashim Thaçi, njëherazi edhe ministër i Jashtëm. Në këtë takim u diskutua për projektet e përbashkëta mes ...

 • Bushati: Shqipëria, rol të rëndësishëm kundër ekstremizmit, si vend i NATO-s dhe urë energjitike

  21 Prill, 2015

  BushatiSekretari amerikan i Shtetin John Kerry priti sot Ministrin e Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati në takimin e parë dypalësh mes krerëve të diplomacisë së dy vendeve që në vitin 2010. Në takim u trajtuan temat e bashkëpunimit mes dy vendeve dhe atij global, sidomos përsa i takon përpjekjeve kundër terrorizmit dhe sigurisë në rajon kundër ISIL-it. SHBA dhe ...

 • Takim Kerry – Bushati në Uashington

  21 Prill, 2015

  Kerry BushatiDeklarata e Sekretarit të Shtetit John Kerry në takimin me ministrin e Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati:

  “Shqipëria është një mike dhe partnere e fortë e NATO-s. Ajo bashkëpunon ngushtë me SHBA dhe me partnerët e tyre në një numër frontesh të ndryshme. Sot do të kemi kënaqësinë të nënshkruajmë deklaratën SHBA-Shqipëri për partneritetin strategjik, që është një përpjekje ...

 • Rama: Përmirësim cilësor dhe sasior të kullimit për të shmangur përmbytjet

  20 Prill, 2015

  EdiKryeministri Edi Rama, i pranishëm këtë të hënë në një aktivitet të Bordit për Ujitjen dhe Kullimin, tha se qeveria ka si qëllim të dyfishojë dhe të ezaurojë të gjithë nevojat e tokës që aktualisht është në shërbim të bujqësisë për ujin, por edhe të garantojë kullimin e saj në të gjithë territorin, si proces për të shmangur përmbytjet ...

 • Masterplani i gazit në Shqipëri, gati në tetor-nëntor 2016

  20 Prill, 2015

  MasterplaniMasterplani i gazit në Shqipëri pritet të jetë gati në muajt tetor-nëntor të vitit 2016, ndërsa puna për këtë masterplan do të nisë pas një muaji. Paralelisht, kompania SOCAR do të fillojë punën për studimin e fizibilitetit, një tjetër dokument i rëndësishëm që i shërben objektivit strategjik për gazifikimin e vendit.

  Ministria e Energjisë dhe e Industrisë, në bashkëpunim me ...

 • Eurodeputetët i krahasojnë politikanët shqiptarë me fëmijët e llastuar

  19 Prill, 2015

  ParlamentiDelegacioni i Parlamentit Europian ka arritur në disa konkluzione tepër të pafavorshme për politikën shqiptare, pas takimit të fundit të stabilizim-asociimit, më 16 mars. Në raportin para Komitetit të Jashtëm, europarlamentarët që vizituan Tiranën i konsiderojnë politikanët shqiptarë si “fëmijë të llastuar”.

  Kryetarja e delegacionit të Parlamentit Europian për Europën Juglindore, Monika Makovei ishte tejet e ashpër në fjalën e saj. Sipas ...

 • Bizneset shqiptare në Itali regjistrojnë mbi 30 mijë ndërmarrje

  9 Prill, 2015

  Vazhdojnë të shtohen ndërmarrjet individuale të emigrantëve me banim në Itali, duke arritur kuotën prej 335 mijë

  Nga raporti i Dhomës së Tregtisë rezulton se, në çdo dhjetë ndërmarrje individuale, njëra është me pronar të huaj. Në radhitjen e shifrave, të parët janë marokenët me 64 mijë biznese, më pas kinezët, e të tretët emigrantët shqiptarë me 30 mijë e 700 biznese individuale.

  Ndër to, shumica dërrmuese, 23 mijë janë në sektorin ...

 • Audit ndërkombëtar kontratës me Bankers

  8 Prill, 2015

  rama

  Shpërthimi i pusit në Marinzë, kryeministri Rama: Kompania 100 përqind përgjegjëse. Të dëmshpërblejë banorët dhe të paraqesë sa më parë planin e rehabilitimit

  Në Shqipëri kryeministri Edi Rama deklaroi sot se do të kërkojë angazhimin e një auditi ndërkombëtar për të vlerësuar kontratën që shteti ka me kompaninë kanadeze Bankers Petroleum. Deklarata e kryeministrit vjen pak ditë pas shpërthimit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"