LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Prenga dhe Ndoka, flet ambasada amerikane

  8 Shtator, 2015

  Përfaqësia diplomatike shprehet se mirëpret dorëheqjen e deputetit të PS, Ndoka dhe lejen e parlamentit për arrestimin e deputetit tjetër Prenga. “Përparim i mirëfilltë për një sistem politik me drejtues të standardeve më të larta etike”

  ambasada USA tiraneNë Shqipëri ambasada e Shteteve të Bashkuara deklaroi sot në mbrëmje se “mirëpret vendimin e deputetit Arben Ndoka për ...

 • Shqipëria drejt Francës pa asnjë humbje

  5 Shtator, 2015

  futboll shqiperiaShqipëria është e pamposhtur. As në “Telia Parken”, kuqezinjtë e Xhani De Biazit nuk janë dorëzuar, duke hedhur edhe një hap para Francë 2016. Para Danimarkës, skuadra jonë ka arritur zyrtarisht dhe matematikisht në “play-off”, por vazhdon të mbetet e treta më e mirë, teksa ka barazuar 0-0 me Danimarkën dhe është në Europian për momentin. Një ndeshje ...

 • Shqipëria dhe tregu rajonal i energjisë

  5 Shtator, 2015

  Në Shqipëri po kryen një seri investimesh për projektin e transportit të gazit TAP si dhe në transmetimin e energjisë elektrike midis vendeve të Ballkanit.

  Ministri Damian GjiknuriMinistri i energjisë dhe industrisë, Damian Gjiknuri, thotë se këto investime po shndërrojnë Europën jug-lindore në një ...

 • “Kuqezinjtë” në sprintin final drejt Francë 2016

  4 Shtator, 2015

  kombetarja shqiperiaSot në mbrëmje Shqipëria do të fillojë sprintin final të ndeshjeve më të rëndësishme të këtyre eliminatoreve të Europianit Francë 2016-të, për ëndrrën e madhe të kualifikimit.


  Në Kopenhagen “Kuqezinjtë” do të përballen me Danimarkën, si rivalja direkte e kombëtares sonë për të siguruar një kualifikim direkt pa play off. Edhe pse në ...

 • Sheshi “Skënderbej” në pedonale

  4 Shtator, 2015

  erion-veliajKreu i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj deklaroi se në planet e tij është edhe një projekt për sheshin “Skënderbej”, që synon jo vetëm të zgjidhë trafikun por edhe të nxjerrë në pah atë që është simbol i çdo shqiptari.

  “Patjetër që e ka një formë , por është një rreth-rrotullim, dhe në qoftë se ka njeri sot që ka ...

 • Ballkan – Bavari dhe sërish kthim në Ballkan

  4 Shtator, 2015

  Në një ish-kazermë në Ingolstadt do të strehohen 1500 refugjatë. Kjo qendër shërben enkas për azilkërkues nga Ballkani, të cilët nuk kanë asnjë perspektivë për të qendruar në Gjermani. Synimi janë procedurat e shpejta.

  ish kazerma maxGjatë hapjes së strehimores së re nuk pati as shirit dhe as gërshërë për inagurimin e saj – kjo me sa duket për shkak ...

 • “Vende të sigurta origjine”

  4 Shtator, 2015

  Në debatin aktual për refugjatët po shtohen thirrjet që Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi të konsiderohen si të ashtuquajtura «vende të sigurta origjine”. Landet federale janë skeptike nëse kjo mund t’i ndalë emigrantët.

  “Mali i Zi është një vend i sigurt origjine” – tha Milo Gjukanoviç, kryeministri i Malit të Zi në një intervistë me gazetën Handelsblatt. Një klasifikim si “vend i sigurt origjine”, sikurse bën thirrje Gjermania, ka kohë ...

 • “Shqipëria tjetër”; “Malbardha”, kandidate për çmimin “Jacques Chirac”

  3 Shtator, 2015

  marin memaReportazhi për fshatin Malbardhë, i ciklit “Shqipëria Tjetër” të gazetarit Marin Mema në Top Channel, është një ndër 5 kandidatët për të fituar çmimin ndërkombëtar të Fondacionit “Jacques Chirac” në Francë. Ai është kualifikuar për në fazën finale, mes mbi 100 kandidaturave nga e gjithë bota.

  Për këtë çmim nominohen personalitete nga të gjitha ...

 • Dr. Koço Danaj: Shovinizmi primitiv grek ushqehet nga shovinizmi “demokratik” i Brukselit

  2 Shtator, 2015

  koco-danaj

  Dr. Koço Danaj, kryetari i Platformës “Shqipëria Natyrale, në intervistën për gazetën “Telegraf” hedh tezat:

  – Shovinizmi i Greqisë është i gjallë ndaj Shqipërisë dhe ushqehet nga doktrina e megallomanisë të 1864.

  – Greqia përpiqet të destabilizojë Maqedoninë dhe Ballkanin, për të demonstruar forcën e shovinizmit.

  – Shovinizmi primitive grek ushqehet nga shovinizmi “demokratik” i Brukselit.

  – Brukseli përgatit geto të shqiptarëve në ...

 • Raporti i Zvicrës, pushtetarët shqiptarë çojnë paratë e aferave jashtë vendit

  2 Shtator, 2015

  EURO MONEYRepublika e Shqipërisë renditet në krye të listës sa i takon nivelit të pastrimit të parave për vitin 2015.

  Pushtetarët e korruptuar shqiptarë dhe krimi i organizuar po nxitojnë të pastrojnë dhe fshehin jashtë vendit paratë e krimit dhe të korrupsionit. Instituti i Bazelit për Qeverisjen, një institut zviceran mjaft i njohur në arenën ndërkombëtare, i cili bashkëpunon me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"