LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Fortifikimi i Sazanit, ja pse ishulli nuk mund të pushtohej

  24 Gusht, 2015

  sazan

  – Një telefonatë, në mos e papritur, emocionuese, u regjistrua në prag të 10 korrikut të vitit 1977, mes ish-komandantit të ishullit të Sazanit, Naim Muhaj dhe udhëheqësit komunist Enver Hoxha. Në një bisedë, që zgjati përreth 5 minuta dhe u ruajt e regjistruar prej vitesh në muzeun e ishullit, Hoxha shprehu konsideratën, që ushtarakët në ishull i gjeti ...

 • Ekspertët për azilkërkuesit nga Ballkani: Mos kërkoni azil, shikoni shanset për punë!

  24 Gusht, 2015

  Ka nevojë për punë! Intervistë me ekspertin e Institutit Gjerman për Tregun e Punës dhe Studimin (IAB) Prof. Herbert Brücker mbi shanset e qytetarëve nga Shqipëria e Kosova për të gjetur një punë në Gjermani.

  azilDeutsche Welle: Prof. Brücker sipas një analize të Institutit Gjerman për Tregun e Punës dhe Studimin (IAB) para gati një viti në të ardhmen në ...

 • Der Spiegel: Dibrani në ishullin grek, i vetmi që u hapi dyert emigrantëve

  21 Gusht, 2015

  Atis-XhaniU largua drejt Greqisë me familjen kur ishte vetëm dy vjeç dhe tani është bërë pronari i një restoranti në ishullin turistik grek, Kos, aty ku ditë më parë ka pasur përplasje mes policisë dhe emigrantëve ilegalë që tentojnë Europën.

  Shaqir Xhani, i njohur si Atis Tsanis në Greqi, është 19-vjeçari nga Dibra, i cili është bërë personazhi i revistës prestigjioze ...

 • Rama në rrëfimin e parë pas pushimeve; Samiti i Vjenës, informaliteti, drejtësia…

  21 Gusht, 2015

  rama-intervista-veliu-sotKryeministri Edi Rama, në një intervistë të gjatë për Top Channel, flet për samitin e Vjenës; ekonominë, duke shpjeguar me detaje operacionin kundër evazionit fiskal; për reformën në drejtësi, ku për herë të parë tregon se ç’do të ndodhë nëse mazhoranca nuk do t’i arrijë 93 votat për ndryshimet kushtetuese…

  Kryeministri jep argumentet e tij, ...

 • Rama, apel biznesit: Nëse nuk jepni kupona, nuk do të paguheni

  20 Gusht, 2015

  Kryeministri-Edi-Rama-ne-konference-per-shtyp1Në një takim me punonjësit e tatimeve dhe taksave, kryeministri i vendit Edi Rama tha sot se qeveria “është e vendosur t’i shkojë deri në fund betejës së re për vendosjen e plotë të rendit ligjor në hapësirën e aktivitetit ekonomik dhe tregtar në vend”.

  Rama nënvizoi se aksioni i shtatorit ndaj bizneseve informale “nuk është një betejë kundër biznesit, ...

 • Shqipëria në Gieselwerder: Festë vere me shije shqiptare

  20 Gusht, 2015

  Në Gieselwerder organizohet festa shqiptare e verës nga 22-23 gusht. Kreu i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Gjermani, Andreas Hemming mbi impresionet që i presin vizitorët e dëshirën për të sjellë një Shqipëri ndryshe.

  Andreas HemmingDeutsche Welle: z. Hemming Shqipëria vjen këtë javë në Gieselwerder përmes festës së verës – qyteti është skenë e kulturës shqiptare, si lindi kjo ide?

  Andreas Hemming: Një ...

 • Shqipëria, e fundit në rajon për mbledhjen e të ardhurave

  19 Gusht, 2015

  BSHShqipëria renditet e fundit në rajon përsa i përket mbledhjes së të ardhurave, në raport me Prodhimin e Përgjithshëm Kombëtar. Ky është rezultati i raportit të fundit të Komisionit Europian për performancën e ekonomive të Ballkanit.

  Në raport thuhet se niveli i lartë i evazionit fiskal dhe ekonomisë informale, si dhe rendimenti i ulët i tatimeve dhe doganave janë arsyet ...

 • Vlorë, Leli takon përfaqësuesit e firmës që do të ndërtojë Lungomaren

  19 Gusht, 2015

  Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, mblodhi drejtuesit e institucioneve për përmbytjet e shkaktuara tre ditë me parë si dhe ka dëgjuar përfaqësuesit e firmës e cila do të punojë për ndërtimin e Lungomares.

  Me drejtues institucionesh lokale, Leli foli për masat që duhen marrë ndërsa tha se trashëgoi një qytet me shumë probleme, veçanërisht në sistemin e kullimit dhe kanalizimeve që sipas kreut të ...

 • Rezervuari i Manskurisë, në pikë kritike

  19 Gusht, 2015

  reyervuari Manskuriase DurresNë rezervuarin e Manskurisë, që furnizon me ujë të pijshëm një pjesë të bregdetit të Durrësit dhe Kavajës, rezervat ujore ndodhen në nivel kritik.

  Situata e krijuar është jo vetëm pasojë e mungesës së reshjeve, por edhe e mbajtjes nën kontroll të nivelit, për shkak të gropës së konstatuar në digën e rezervuarit ...

 • Brenda 2016-ës përfundon infrastruktura për ndërtimin e TAP-it

  18 Gusht, 2015

  tap-albaniaBrenda vitit 2016 do të përfundojë infrastruktura mbështetëse për zhvillimin e gazsjellësit Trans-Adriatik (TAP) në territorin shqiptar.

  Në zonat malore ka nisur puna për ndërtimin e 51 kilometrave rrugë të reja dytësore, ndërsa do të rindërtohen 41 kilometra të tjera ekzistuese. Brenda 6-mujorit të parë të 2016-ës parashikohet të ndërtohen tri ura të reja dhe riparohen 42 ekzistuese në zona ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"