LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Fonde të pakta për mirëmbajtjen e rrugëve, Shqipëria kërkon parà edhe nga BB

  17 Gusht, 2015

  rruget ShqiperiNë 10 vitet e fundit, Shqipëria ka ndjekur një politikë agresive, duke investuar miliarda dollarë në ndërtimin e rrugëve të reja. Por tani, buxheti nuk ka parà t’i mirëmbajë ato.

  Të dhënat zyrtare tregojnë se, në vitin 2012, Shqipëria shpenzoi për mirëmbajtjen e rrugëve mesatarisht 2914 euro për çdo kilometër. Ky është niveli ...

 • Shqipëri: Të ardhurat, rënie edhe në korrik

  14 Gusht, 2015

  ministria e financave ALBNë total mosrealizimi në 7 muajt e parë të vitit arriti afërsisht në 11.2 miliard lekë krahasuar më parashikimet e fillimvitit. Pas rishikimit në buxhet, plani i të ardhurave zbriti me 16.3 miliard lekë

  Në Shqipëri, të ardhurat në buxhetin e shtetit shënuan një tjetër rezultat negativ edhe në muajin korrik, ku krahasuar me planin e parashikuar ...

 • Ekonomia shqiptare: studiuesit komentojnë uljen e parashikimeve

  14 Gusht, 2015

  arben malajStudiuesit e ekonomisë shqiptare theksojnë me shqetësim faktin që rritja ekonomike këtë vit pritet të jetë akoma më poshtë se parashikimet dhe rishikimi i buxhetit do të bazohet tek realiteti dhe jo tek shpresat apo euforitë e një viti më parë.

  Ekonomia është pothuaj në stanjacion, të ardhurat kanë rënë, po ashtu ranë investimet vendase e të huaja, ndërsa ...

 • Rusia ndalon importin e ushqimeve nga Shqipëria e vende të tjera

  13 Gusht, 2015

  Sanksionet ruse ndaj mallrave ushqimore të katër vendeve të vogla evropiane janë përgjigjia ruse për mbështetjen nga këto vende të sansksioneve perëndimore kundër Rusisë.

  MedjedevKatër vende të tjera janë shtuar në listën e vendeve, prej të cilave Rusia do të ndërpresë importin e shumicës së mallrave ushqimore. Ato janë Shqipëria, Mali i Zi, Lihtenshtajni dhe Islanda. Kryeministri i ...

 • Veliaj: Basha la pas 30 milionë dollarë borxhe

  13 Gusht, 2015


  veliajIsh-kryebashkiaku Basha ka lënë pas një borxh prej 30 milionë dollarësh. Kjo shumë është kryesisht në trajtën e faturave të papaguara, praktikisht 70 për qind e buxhetit faktik. Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, kryetari Veliaj tha se paraardhësi i tij nuk ka likuiduar kompanitë e pastrimit apo projektet për investime publike.

  “Borxhi aktual është 30 milionë dollarë ...

 • Rusi, edhe Shqipëria në listën e zezë të importeve perëndimore

  12 Gusht, 2015

  produkte ushqimoreRusia ka bërë publike planet për të përfshirë edhe vende të reja në listën e atyre, prej nga ku është e ndaluar të importohen produkte ushqimore, në shenjë hakmarrjeje ndaj sanksioneve të Perëndimit të vendosura kundrejt Moskës për shkak të ndikimit të saj në krizën e Ukrainës.

  Zëvendëskryeministri Arkady Dvorkovich nuk i përmendi emrat ...

 • “Le Monde” në admirim për Ismail Kadarenë

  11 Gusht, 2015

  kadareE përditshmja më e madhe franceze “Le Monde” i ka kushtuar kësaj vere një faqe të madhe ekskluzive shkrimtarit më të madh të letrave shqipe, Ismail Kadare. Nën penën e Florence Noiville Hirsch (bashkëshorte e një ish-ministri të Sarkozisë), artikulli i “Le Monde” i bën një analizë me superlativa romanit më të fundit të Kadaresë, “Kukulla”. Përkthyer në frëngjisht ...

 • Të ardhurat për frymë, Shqipëria e pabarabartë; ndryshim i madh mes qarqeve

  10 Gusht, 2015

  skemeShqipëria është një ekonomi e varfër. Në vitin 2013, prodhimi i brendshëm ishte, sipas INSTAT, vetëm 466 mijë lekë për banor. Por kjo është mesatarja kombëtare.

  Nëse shifra zbërthehet sipas rajoneve, ajo tregon se përveçse e varfër, Shqipëria është edhe e pabarabartë. Sipas INSTAT, një familje e cila jeton në Dibër apo Lezhë i ka ...

 • Tiranë, ambasada e SHBA-ve për raportin e DASH

  29 Korrik, 2015

  Raporti për Trafikun e personave, ambasada “vlerëson si të turpshme që ka një anëtar të parlamentit shqiptar me dënime për trafikimin e njerëzve”. Rasti duket se i përket deputetit socialist Arben Ndoka. Reagime nga PD dhe Ministria e Brendshme

  ambasada USA TiranePërfshirja në raportin e departamentit amerikan të shtetit mbi Trafikun e Personave e faktit se një deputet i tanishëm ...

 • Akuza ndaj Fullanit, “Shpërdorim detyre”

  29 Korrik, 2015

  Ish guvernatori i Bankës së Shqipërisë, është konsideruar nga prokurorët si përgjegjës për skandalin e vjedhjes nga Thesari i Bankës i afër 7 milion dollarëve, si dhe për parregullsi në blerjen e ish Hotel Dajtit

  FullaniNë Tiranë prokuroria i komunikoi sot pasdite zyrtarisht akuzën ish guvernatorit të Bankës Qëndrore Ardian Fullani. Sipas burimeve nga prokuroria, ai konsiderohet përgjegjës për “shpërdorim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"