LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Miratohet pr/ligji për turizmin, Qeveria: Fund investimeve kaotike. PD: Nuk jep zgjidhje

  28 Korrik, 2015

  parlamentiNë seancën e fundit para se të marrë pushimet verore, Parlamenti ka miratuar projektligjin për turizmin me 79 vota pro dhe 13 kundër.

  Në besimin e mazhorancës, ligji i ri i turizmit do t’i japë fund ndërtimeve kaotike, familjare dhe lokale në bregdet, duke bërë të mundur atë që ofrojnë fqinjët tanë në rajon, zona ...

 • Trafiku njerëzor, Shqipëria pa ndryshim

  28 Korrik, 2015

  trafikimi i njerezve 2015Në raportin e këtij viti Shqipëria klasifikohet në shkallën e dytë, pa ndryshim nga viti i kaluar.

  Gratë dhe fëmijët në Shqipëri, thuhet në raport, janë kryesisht objekt trafikimi seksual në vendet fqinje, Kosovë, Maqedoni dhe Greqi, por edhe në vende të tjera evropiane.

  Viktimat shqiptare dhe disa viktima të huaja janë objekt pune të detyruar në Shqipëri, ...

 • Panariti: Rritje eksportit të produkteve bujqësore

  27 Korrik, 2015

  PanaritiMinistri i Bujqësisë, Edmond Panariti thotë se nga të dhënat paraprake të gjashtëmujorit të parë të vitit, eksportet bujqësore kanë pësuar rritje, deri në dyfishim në qarqe të caktuara të vendit, si Berati apo Lushnja.

  “Nga të dhënat që na vijnë nga gjashtëmujori i parë i këtij viti kemi dyfishim të eksportit të prodhimeve bujqësore, ...

 • Shkatërrime të mëdha në Mallakastër, digjen qindra hektare me pyje

  25 Korrik, 2015

  zjarrefiksiVazhdon beteja me flakët në zonën e Mallakastrës. Zjarri i nisur prej ditës së enjte ka shkrumbuar deri me tani mbi 100 ha pyje me pisha, pemë frutore dhe ullishte. Zjarri ka prekur zona të fshtrave Gorishovë, Belishovë, Rromës dhe Drenovë.

  Zjarri ka nisur diten e enjte në mbrëmje ku në vendgjarje kanë shkuar menjëherë ...

 • Tri kompani të huaja shprehin interes për kërkimet për naftë në Shqipëri

  25 Korrik, 2015

  harta nafte shqiperiTre kompani të huaja, mes të cilave gjiganti shumëkombësh “Shell”, i kanë kërkuar qeverisë shqiptare të drejtën e kërkimit për naftë në “Bllokun 4” dhe atë të Dumresë. Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore i ka përcjellë Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë ofertat zyrtare për të dy blloqet.

  Burimet i thanë Top Channel se, ...

 • Mbyllen hetimet për Fullanin

  25 Korrik, 2015

  Ish-guvernatorit pritet t’i komunikohen akuzat ditën e hënë. Një vit hetime për skandalin e vjedhjes së Bankës së Shqipërisë. Hetime dhe për blerjen e ish Hotel Dajtit

  fullaniNë Shqipëri, prokuroria ka mbyllur hetimet ndaj ish guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani, një vit pasi në institucionin më të rëndësishëm financiar të vendit u zbulua vjedhja e afër 7 milion ...

 • Çaste që na lidhin – Rrjet pan-europian i Telekomit Gjerman

  24 Korrik, 2015

  telekomDeutsche Telekom (DT) përfundon në 2018 një rrjet pan-europian produktesh dhe shërbimesh novatore. Shqipëria është pjesë e këtij rrjeti me Telekom Albania, kompania më e re partnere me DT.

  Perspektiva e komunikimit pa kufi në epokën dixhitale do të jetë çështje kohe edhe në Shqipëri. Brenda kësaj dekade këtë do ta bëjë të mundur për të gjitha vendet e Europes ...

 • Kompensimi i pronave, Rama: Pronarëve dhe shoqërisë atë që i takon

  16 Korrik, 2015

  pronat-ramaProblemi i pronave është një peng për integrimin e vendit, por edhe një shqetësim që nuk duhet t’u lihet brezave që vijnë. U prezantua sot reforma për kthimin dhe kompensimin e pronës. I pranishëm ishte kryeministri Edi Rama, ministri i Drejtësisë, Nasip Naço, ministri i Financave, Shkëlqim Cani dhe drejtoresha e AKKP-së, Sonila Qato.

  Kjo e fundit theksoi se, ky ...

 • Kufiri detar, Bushati: Do t’i drejtohemi drejtësisë ndërkombëtare

  15 Korrik, 2015

  bushasti-kotziasMinistri i Jashtëm Ditmir Bushati ka pritur sot në një takim homologun grek, Nikos Kocias. Pas takimit kanë dalë në një konferencë të përbashkët për mediat, ku kanë shprehur vullnetin për zgjidhjen e problemeve të përbashkëta.

  Bushati: Do t’i drejtohemi drejtësisë ndërkombëtare

  Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, bëri të qartë gjatë deklaratës së tij se, jo për të gjitha çështjet që ...

 • Bushati-Kotzias: Vullnet për zgjidhjen e problemeve të përbashkëta

  15 Korrik, 2015

  bushasti-kotziasMinistri i Jashtëm Ditmir Bushati ka pritur këtë të mërkurë në një takim homologun grek Nikos Kotzias, me të cilin në deklaratën për shtyp ka shprehur vullnetin për zgjidhjen e kontesteve dypalëshe.

  “Kemi diskutuar hapur për një sërë çështjesh. Çdo problem do ta zgjidhim brenda normës së të drejtës ndërkombëtare. Ne jemi vende të NATO-s ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"